Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - hydroizolace
Viewing all 2340 articles
Browse latest View live

Hrubá stavba po střechu

$
0
0
Hrubá stavba po střechu

Apríl, je pátek 1. dubna a právě dnes započneme zdít hrubou stavbu domu.

Pomocí nivelačního přístroje jsme tedy dali vyrovnávací vrstvu zdící malty. Jak na potvoru byla dopoledne taková zima, že ani malta nechtěla schnout a tak to vypadalo, že se ani víc nestihne.

Naštěstí po obědě vysvitlo slunce, malta přitvrdla a mohla se založit alespoň první řada zdiva. První je tloušťky 300 a další 375. Tvárnice byly dost navlhlé i ve fólii, tak se hůře řezaly. No myslel jsem, že to bude mnohem snažší to řezání.

A tak se zdilo a zdilo, řada po řadě až jsme se dostali na překlady. Ty od Porfixu, na to že mají tloušťku jen 125 a dávají se tři, tak byly těžké, jako sviňa. Prvních 16 palet bylo z Turnova a ty byly vlhké a těžké. Druhá várka 12 palet určená na patro plus překlady a příčky byla ze Slovenska a úplně super, suché, lehké, no paráda.

Dozdilo se po strop a udělal se 5cm vysoký betonek s kari sítí, který musel být pod stropní panely.

Panely byly od firmy Golgbeck a naprostá spokojenost. Jak s komunikací, tak s panely. Přesné rozměry stavby jsem jim dodal hned po první řadě, tak jsem měl vše bez čekání. Termín jsme stihli přesně podle plánů.

27.4 pokládka panelů a samozřejmě pršelo už od rána, ale naštěstí na montáž jen mrholilo, tak nebyl problém. Za tři hodiny už byli i pryč.

Poté mi jeřáb naházel do patra palety s materiálem na druhé patro, a tím mi ušetřil spoustu starostí s tím, jak ho tam dostat.

O víkendu jsme vybetonovali věnec v úrovni stropu a zabetonovali spáry mezi panely. Klasika 4 dráty 10 a třmínky po půl metru. Ty jsem si nechal rovnou naohýbat a nařezat na míru, protože vše bylo na váhu a jedno jestli rovné nebo ohlé, krátké nebo dlouhé roxory.

Ještě před zděním jsem nechal firmou provrtat veškeré otvory po rozvody, pač přes panely je to nejjednodužší způsob. Nadezdívku jsme vyzdili za dva dny. První den se dala jen první řada opět podle niveláku do přesné roviny a druhý den zbytek. Čtvrtá řada je z U-profilů na věnec pod pozednice.

Další celá sobota padla na štíty a jednu vnitřní zeď, na které budou ležet dvě středové vaznice.

Zdili jsme jen o víkendu, tak jsme to stihli, si myslím, rychle a podle termínů.

Střecha je stejně domluvená až na 1.červen, tak nebylo zas kam pospíchat.

Tím skončila hrubá stavba a příští týden mají tesaři naběhnout na stavbu střechy. Během stavby střechy se pustíme do zdění příček a betonování schodiště. Jakmile bude střecha a vše v suchu, tak se může zvolnit a užít si i trochu léta.


Stavba obvodového zdiva

$
0
0
Stavba obvodového zdiva

V minulém článku jsem popisoval stavbu základové desky, nyní Vám popíšu pokračování do 3m výšky.

30.4.2016

Po vytvrdnutí základové desky přišla na řadu penetrace a lepení izolace. Penetraci jsem nanášel válečkem a šlo to samo. Cca 50 m2 jsem měl napenetrováno do 1/2 hodiny. Používal jsem penetraci Penetral ALP a spotřeboval jsem přibližně 1/9 z 9kg kanystru.

Druhý den ráno jsme nařezali pásy 60 cm a přivařili izolaci charBIT AL S40 k napenetrované desce. Během dopoledne bylo hotovo. Vše šlo jako po másle, navařená izolace a spálená záda v jednom kroku :).

3.5.2016

Již před hydroizolací jsme objednali v Xelle založení zdiva. Přijeli za necelé 2 týdny od objednání a zárověň přivezli nějaké chybějící a zaměněné překlady, které nám v Xelle špatně spočítali.

Při měření rovinnosti desky se ukázalo, že deska není tak rovná, jako byla naše představa. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem byl 35 mm.

Založení rohů proběhlo bez problémů, jen spotřeba zakládací malty byla o něco vyšší. Na 4 ks tvárnic 375 mm padly téměř 2 pytle malty, takže došlo na počítání spotřeby, protože celkem jsme měli dodáno 13 pytlů. No nic, to dořešíme se zedníky a něco vymyslíme.

Následně jsme si objednali zapůjčení pásové pily. Pila byla doručena do stavebnin 20 km vzdálených, ale ten den jel můj otec okolo s dodávkou, takže ještě večer jsme měli pilu na stavbě. Pila byla naprosto nová, takže se s ní bude asi dobře dělat.

Známý měl před pár lety půjčenou nějakou vyráglovanou pilu, kterou museli pořád seřizovat a stejně řezala křivě :(.

7.5.2016

Dalším krokem bylo zajištění přiblížení materiálu, což obstarala opět oblíbená místní zemědělská firma s manipulátorem. Během dopoledne byly palety s tvárnicemi na místě.

Ve zbytku dne jsme s partou zedníků založili 1 řadu tvárnic. Nakonec jsme kvůli nerovnosti desky nezakládali jen na maltu, ale na pile jsme si řezali různě vysoké pásky z 375 Ytongu tak, aby jsme eliminovali extrémní spotřebu malty.

Nakonec nám po vyzdění obvodu zbyl 1/2 pytel zakládací malty. Na vnitřní nosné zdi si ji musíme namíchat.

8.5.2016

První řada je na maltě zatuhlá a začínáme zdít již z 500mm zdiva. Tvárnice jsou
lehké (300x250x500 mm), lepidlo na Ytong se dobře zpracovává (podle instrukcí z Xelly si ho mícháme mírně řidčí, aby se dobře nanášelo zubovou lžicí).

Nakonec to stejně děláme zubatým hladítkem se zubem 5 mm (chlapi si původně přinesli hladítka se zubem 10 mm a míchali husté lepidlo, ale byly tlusté spáry a po propočtu spotřeby lepidla byla jeho spotřeba extrémní).

13.5.2016

Máme vyzděno do úrovně překladů. Překlady mají od cca 27 kg (plochý překlad PSF 1750 mm) až po cca 109 kg (překlad 300 x 1750 mm), takže práce s nimi je vyloženě zábava... Chvíli jsme i zvažovali, že budeme opět otravovat někoho s manipulátorem.

17.5.2016

Zdíme vnitřní nosné zdivo.

21.5.2016

Zhotovení železobetonové roznášecí mazaniny pod spiroly, 200 mm široká a 50 mm silná + kari síť 4 mm.

30.5.2016

Demontáž překladů v obýváku a kuchyni a jejich nahrazení užšími a doplnění 10cm tepelné izolace mezi překlady.

Je na to trochu pozdě, ale během projektování, výpočtu a zdění nikoho nenapadlo, že si děláme krásné tepelné mosty z překladů, na kterých bude betonový věnec okolo spirolů :(.

Nyní čekáme na spiroly, které mají přivézt 16.6.

Strop a 2. patro budu popisovat v dalším článku.

Stavbě zdar...

Dlouhá zima

$
0
0
Dlouhá zima

Během zimy jsme měli tolik plánů na zajištění hladké realizace domu, které jsme nechávali na obligátní „dlouhé zimní večery“ s tím, že si vše v klidu a pečlivě připravíme, aby jaro mohlo přijít a nezastihlo nás nepřipravené.

Jak moc naivní jsme byli. Dlouhé zimní večery vůbec nebyly tak dlouhé, jak bychom potřebovali a jaro přišlo nějak moc brzy – respektive letošní zima nebyla vůbec zimní.

Museli jsme vyřídit a domluvit se na tolika věcech. Kdybychom věděli, co všechno stavba bude obnášet, musím se přiznat, že bych celé stěhování do domu zvažovala mnohem déle. Ale teď už to jede a nám nezbývá než zatnout zuby a makat co se dá.

Když se naskytl čas, tak jsme jezdili na pozemek zkontrolovat sklep, především vyházet z něj vodu, která zatékala naším schodištěm do sklepa. Naštěstí nebyly nijaké mrazy, takže kromě vody jsme vlastně žádný další problém se stavbou neřešili. Trochu se odchlípla nopovka, ale tu opraví realizační firma spodní konstrukce. Taky jsme trochu upravili vstup do sklepa – zarovnali jsme zeminu před ním a udělali si pod balkónem zašívárnu.

Jako první po zazimování jsme logicky začali řešit dřevěnou konstrukci. Projekt samozřejmě s něčím počítal, ale bylo potřeba vše aktualizovat, nechat zapracovat změny (buďme upřímní – naše výmysly), nechat konat statika a to vše sladit tak, aby se co nejméně čekalo.

Jenže každou změnu, kterou jsme vymysleli, museli prověřit 2 lidi (přípravář stavby, statik a případně i střechař), museli jsme promyslet nabízené varianty a domluvit se s mužem na kompromisech, které tyto změny zapříčinily...no hrůza…čas ubíhal a my neměli ještě ani finální rozpočet (bylo nutné zohlednit úpravy), neměli jsme podepsanou smlouvu o dílo, ale hlavně jsme měli stále plovoucí termín realizace.

Mysleli jsme si, že vše pojede, hned po spodní stavbě, jako na drátkách – přece jenom dřevostavba nemusí čekat až po mrazech, ale ty změny vše posunuly…ale už jsme to nějak vstřebali, hlavně se příprava nesmí podcenit – o to rychleji vše ostatní bude následovat. Což věřím, že se zatím daří.

Zatím si čekání zkracujeme pomalu rostoucí zahrádkou – máme jahodový záhon a nově zasazené jabloně. Letos čekáme první úrodu (snad se stromy ujmou a jahody, bychom brali každý jednu na ochutnání :-)).

Vybíráme dodavatele střešní krytiny, aneb nechat si poradit přímo od výrobce se vyplatí

$
0
0
Vybíráme dodavatele střešní krytiny, aneb nechat si poradit přímo od výrobce se vyplatí

Stavba střechy, ke které neodmyslitelně patří také výběr té nejvhodnější střešní krytiny, je krokem, kde žádné rozhodnutí není dobré uspěchat. K tomu, abyste postupovali s rozmyslem a celá stavba či rekonstrukce nakonec dopadla podle vašich představ, vám v dnešní době může pomoci také celá řada online služeb. Několik takových možností nabízí také největší český výrobce pálené střešní krytiny TONDACH. Jeho vybrané modely pálených tašek navíc můžete aktuálně získat za zvýhodněné ceny.

Pálená taška: Výpočet střechy zdarma online

Přímo na webových stránkách společnosti TONDACH, která je dlouhodobým tuzemským lídrem v oblasti pálené střešní krytiny, najdete jednoduše spoustu vychytávek, které vám cestu za vaší novou střechou usnadní.

Skvělou pomůckou je například přehledný katalog produktů, v rámci kterého si můžete detailně prohlížet jednotlivé modely pálených tašek včetně jejich technických parametrů a fotografií realizací.

Další oblíbenou a užitečnou službou je Výpočet střechy zdarma. Ten slouží ke stanovení ceny za rekonstrukci nebo stavby nové střechy. Odborníci přímo od výrobce vám po zadání základních parametrů zdarma spočítají potřebu veškerých prvků střechy (keramických i nekeramických), a to v kompletním uceleném systému se zárukou kvality. Do systému nahrajete ideálně projektovou dokumentaci vašeho domu a za tři až pět dní se můžete těšit na informace o vaší nové střeše.

Pokud tak o tradiční pálené střešní krytině uvažujete, ale nemáte představu o tom, který model by se k vašemu typu stavby hodil, nebo byste měli rádi jasnější představu o počtu kusů, které budou pro pokrytí vaší střechy potřeba, není nic jednoduššího, než těchto služeb využít.


Speciální letní akce: Oblíbené modely pálené střešní tašky se slevou 33%

V měsíci červen máte navíc možnost získat v rámci časově limitované nabídky vybrané modely pálených tašek TONDACH ještě výhodněji – se slevou 33%.

Jedná se o tři oblíbené modely, z nichž prvním je moderní ekonomická plochá taška Figaro 11 v provedení černá engoba. Engoba je povrchovou úpravou, která pálené střešní krytině propůjčuje nejen daný barevný odstín a určitý stupeň lesku, ale také ji zušlechťuje a činí ji ještě odolnější.

Dalšími akčními modely pro měsíc červen 2016 jsou Brněnka v červené engobě a Stodo kaštanová glazura. Glazura je pak principiálně podobnou povrchovou úpravou, jako engoba, ovšem v tomto případě je nanesena směs křemičitých látek zajišťující větší lesk.

V obou případech povrchových úprav, tedy jak u glazury, tak u engoby, dochází k nanášení směsi křemičitých látek vždy už před výpalem tašky. Nejedná se tak o žádný „nástřik“ či dodatečně nanášenou barvu.

Figaro en cerna NBrnenka14 en cervena NStodo12 gl kast hneda N
Figaro 11 černá engoba               Brněnka 14 červená engoba         Stodo 12 kaštanová glazura

Oblíbené modely tašek TONDACH ve speciální akci se slevou 33 %! 


Letní akce na vybrané modely pálených tašek se slevou 33% platí od 1. do 27. června 2016 nebo do vyprodání zásob. Více informací o nabídce tradiční střešní krytiny TONDACH najdete na www.tondach.cz.

 

VIDEO: Zakládání první řady zdiva ve 2. nadzemním podlaží

$
0
0
VIDEO: Zakládání první řady zdiva ve 2. nadzemním podlaží

Správné založení broušeného zdiva je alfou a omegou celé stavby. Tady je potřeba opravdová přesnost – jde doslova o každý milimetr. Do druhého patra, stejně jako dříve do přízemí, jsme pozvali techniky společnosti Wienerberger, která poskytuje službu Pomoc se založením stavby. Podívejte se na to, jak probíhalo zakládání zdiva.

Nejdříve jsme betonovali, pak následovalo pravidelné kropení stropu a zhruba po třech týdnech jsme se pustili do odstraňování bednění. Palety s cihlami nám na strop naskládal jeřáb, ale pouze do prostoru nad vnitřními nosnými zdmi, a to i přesto, že pod stropem jsou ještě stále rozmístěny zapůjčené stojky.


Se založením zdiva vám pomůžou profesionální technici

O založení první vrstvy zdiva jsme opět požádali techniky ze společnosti Wienerberger, která ke svým produktům poskytuje službu nazvanou Pomoc se založením stavby. Technici si s sebou přivezli veškeré potřebné vybavení. A naším úkolem zůstalo míchání malty a nošení cihel.

Před nanášením zakládací malty jsme beton stropu pokropili vodou, to proto, aby mohla malta tuhnout pomalu a beton z ní hned nevysál veškerou vodu. Poté už mohli technici s pomocí digitálního nivelačního přístroje a zakládací soupravy vytvořit po obvodu domu první vrstvu zakládací malty. Do té se po zavadnutí postupně uloží cihly Porotherm 30 Profi Dryfix.


S ukládáním malty začněte v nejvyšším místě stropu

Rozhodnete-li se zakládat zdivo svépomocí, můžete si veškeré vybavení, stroje a nářadí, půjčit například ve Stavebninách DEK. Když pracujete se zakládací sadou, je důležité začít s ukládáním malty v nejvyšším místě stropu nebo desky a postupně přemísťovat vždy jen jednu část zakládací sady, a to o délku stahovací latě, kterou máte k dispozici. Tímto postupem si zajistíte dokonalou rovinu po celém obvodu stropu nebo desky.

TIP: Umíte pracovat se zakládací sadou a digitálním nivelačním přístrojem, který slouží pro nalezení nejvyššího místa desky nebo betonového stropu? Naučte se to v tomto videu >>

Technici vytvořili vrstvu zakládací malty a my jsme kolem obvodu stropu roznosili připravené broušené cihly Porotherm 30 Profi Dryfix. Po pokládce rohů a změření úhlopříček se tak technici mohli pustit do uložení první vrstvy zdiva podle nataženého provázku. Během pár hodin jsme založili zdivo hned tří stran domu. Poslední stranu s prostorem nad garáží jsme nechali na následný workshop.

Technici si s sebou na stavbu přivezli nástroj sloužící k manipulaci s cihlami. Ten se ukázal být velmi užitečným pomocníkem. Dali jsme mu svépomocnickou přezdívku „motyka na cihly“. Jak se bude tahle vychytávka líbit samotným svépomocníkům? To zjistíte už v příštím videu z workshopu, který bude věnovaný právě zakládání první vrstvy broušených cihel Porotherm 30 profi Dryfix.


TIP: V příštím videu se podíváme znovu na postup zakládání zdiva, který si na vlastní kůži přijeli vyzkoušet svépomocní stavebníci.

Otázka

Budete zakládání provádět svépomocí, nebo využijete službu pomoc se založením od odborníků? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

V sobotu 28.5.2016 proběhne praktická ukázka montáže oken. Přijeďte se podívat!

$
0
0
V sobotu 28.5.2016 proběhne praktická ukázka montáže oken. Přijeďte se podívat!

Již tuto sobotu 28.5. nás čeká ukázka předsazené montáže hliníkovo plastových oken PASIV CL aluclip, kterou budou provádět technici společnosti OKNA.EU. Kromě předsazené montáže budete moci v prostoru garáže sledovat i standardní montáž bez předsazení a následně obě varianty porovnat a vidět naživo.

Na workshopu se podíváme, jak připravit ostění domu před montáží oken. Zjistíme, jaké typy montáží oken se standardně provádějí a v přímém přenosu budeme moci vidět průběh předsazené montáže oken, standardní montáž oken v garáži a instalaci hliníkových vstupních dveří. 

hlinikove dvere 

Montáž bude provádět společnost OKNA.EU, které svými články na vlastním webu šíří osvětu v oblasti správného výběru i montáže. Odborní technici budou připraveni odpovídat na jakékoliv Vaše dotazy související nejen s předsazenou montáží oken.

 

Plasto hliníková okna PASIV CL ALUKLIP

Plastová okna z německého osmikomorového profilového systému o stavební hloubce 86 mm opatřená z exteriérové strany velmi pevným a odolným hliníkovým opláštěním jsou osazována izolačními trojskly 4-18-4-18-4 s Ug = 0,5 / 0,6 W.m-2.K-1 a švýcarským teplým nekovovým meziskelním rámečkem Swisspacer - V. Díky svým vynikajícím tepelně izolačním schopnostem (Uw = 0,7 W.m-2.K-1) a excelentnímu vzhledu hliníkových oken z exteriéru jsou jedinečným produktem pro moderní a přitom úsporné domy.

 

Rezervujte si své místo na ukázku montáže oken

Místo: obec Rostoklaty (Úvaly, Praha – východ) mapa.

Termín: sobota 28.5.2016 od 10 hodin.

Cena: zdarma

Maximální kapacita je 30 účastníků.

 

 

 

 

 

Založení prvního šáru

$
0
0
Založení prvního šáru

Po napenetrování a nalepení IPY jsem objednal dovoz tvárnic a zároveň pracovníka firmy Ytong na založení stavby.

11.5.2016 kolem osmé ráno přijel pán z Ytongu, kterému jsme byli při ruce a začalo se měřit a měřit a měřit.

Musím smeknout, byl opravdová špička ve svém oboru, vše sedí téměř na milimetr.

Odpoledne kolem čtvrté hodiny bylo hotovo a těšili jsme se na víkend a na to, jak nám to půjde od ruky a bude se konečně rýsovat obrys našeho budoucího domova :-).

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Tak jsme se konečně dočkali a mohli jsme kopnout do země. Kýžený okamžik nastal 18.4.2016, kdy jsme od úřadu dostali stavební povolení.

Neváhal jsem ani minutu a hned objednával bagr na skrývku.

Přibližné umístění domu jsem vyznačil vápnem a než jsem stačil smotat provázky, bagr už byl na pozemku.

Skrývka, včetně odvozu hlíny na konec, pozemku zabrala asi 2 hod – traktorbagr je k těmto účelům k nezaplacení.

Následovala návštěva geodetů a přesné vytyčení domu, včetně usazení laviček. Po přeměření roviny terénu jsem vyznačil základové pásy a traktorbagr mohl dojet po druhé. Samotné kopání základových pasů zabralo jen 1,5 hod.

Po začištění základové spáry jsem s otcem pomocí niveláku zatloukl do pasů roxory na přesnou výšku pro zalití betonem a zašaloval dva rohy, které byly moc utopené. Dále jsem vystužil všechny rohy domu roxorama ve třech řadách nad sebou, uložil zemnící pásek a udělal průchodky pro budoucí odpad a vodu. Ještě před zalitím pasů jsem pečlivě rozměřil místa, kam budu zapíchávat roxory, aby se nestalo, že je budu muset řezat/ohýbat nebo budu muset do tvarovek sekat. Doporučuju se tomuto pověnovat, ulehčí to pak pokládání tvarovek.

Zalití pasů proběhlo v pondělí 25.4. přesně týden po udělení povolení. Mix se dostal jen ze třech stran domu, což znamenalo, že asi 10 m jsme museli pádlovat. Byli jsme na to dva a měli jsme co dělat. Výšky betonu jsem měl sice stanoveny zapíchnutými roxory, ale jakmile se dostal beton nad jejich výšku, bylo těžké je znovu najít J.

Ztracené bednění jsem chtěl skládat nasucho, proto jsem si s vrchní vrstvou pohrál a vyhladil hladítkem do váhy. Následovalo zapichání roxorů podle značek a řádné zapití hotového díla J.

Po dvou dnech odpočinku jsem začal na beton skládat ztracené bednění. Chvilku trvá než si člověk založí rohy, ale pak už to jde podle provázku rychle. Jedna tvarovka má cca 30 kg, takže jsem byl rád za pomoc kamarádů, kteří mi je nosili až pod nos.

První řadu jsem provázal vodorovně ve dvou řadách roxorama, které jsem svázal z vnitřní i venkovní strany k svisle zapíchnutým roxorům. Zalití bednění proběhlo ze třech stran z mixu a čvrtou stranu jsme si z mixu pouštěli do kýblů a kýblovali. Naštěstí řidič mixu je kamarád a zároveň soused, tak mu prostoje moc nevadili.

Další etapou byly odpady. I když skládání vypadá strašně jednoduše, raději jsem to nechal udělat instalatéra, aby to bylo na 100%.

Musel jsem nejprve rozházet hlínu uvnitř desky, abych se dostal na původní zeminu a následně si pomocí provázků a několika značek udělal body, kde budou vývody kanalizace. Pak už jsem jen vápnem vyznačil dráhy potrubí a vykopal pro trubky járky, kam je uložit. Kanalizaci jsem schválně dával pod úroveň původní zeminy, aby byla dostatečně chráněna při následovném hutnění.

Jakmile jsem měl dokopáno, dojel pán a za 3 hodinky měl s mojí pomocí kanalizaci položenou a navíc za super price! Odpady jsem pak ještě kompletně podsypal a obsypal pískem a začal je zavážet hlínou.

Hlínu, kterou jsem měl uprostřed „domu“ uloženou ze základových pasů jsem s kamarádem rozházel a následně začal hutnit 250kg deskou. Deska se při prvním startu samozřejmě hned zaryla a nejela a nejela, nakonec musel kamarád tlačit a já zepředu táhnout. Naštěstí deska po uhutněné první vrstvy už začala jezdit.

Druhý den dojel opět věrný pomocník traktorbagr a začal do desky navážet makadam, který jsem měl uložený na pozemku. Jednalo se o kolejový svršek použitého makadamu, takže byl za cenu recyklátu. Jenže jsem ho měl jen 60 tun a to stačilo na vysypání jen asi 3/4desky. Hutnili jsme po asi 15cm vrstvách, takže když pak bagr na uhutněný povrch najel, nezanechal za sebou žádnou stopu.

Zbytek desky jsem následující den dosypal recyklátem a hutnil již menší 100kg deskou, ze které jsme udělali 200kg desku tím, že si na ni kamarád nebo já sednul J

Po hutnění došlo k pokládce kari sítí (skládal jsem s přesahem dvou ok a podkládal zámkovou) a šalovaní. Šalování jsem chtěl od začátku udělat z extrudovaného polystyrenu, protože polystyren budu na sokl stejně dávat, tak bych byl o krok napřed.

Bohužel jsem si neuvědomil, že díky střednímu radonu budu lepit hydroizolaci ve dvou vrstvách a výsledné natavení na desku by nebylo dokonalé. Navíc mě od toho odradil i projektant, takže jsem v den plánovaného šalování zajel koupit 4 pláty OSB desek, rozřezal je maflem na 25cm vysoké desky a začal pomocí truhlářských spojek, několika vodovách, provázků a turbo šroubů šalovat. I když jsem měl z této akce obavy, šlo to velmi rychle a dobře. Výsledné přeměření laserem dělalo 0,5 cm na celém obvodu.

Zalití desky jsem měl naplánované na pátek 13tého, protože 13tka nás ve všem provází J

Ovšem, jak už to bývá, ne vždy se počasí přizpůsobí plánovanému programu, takže nám celý pátek mírně pršelo. Což o to, betonu to jenom prospěje, ale díky blátu by nám mix nevyjel z pozemku, takže jsem musel od souseda betonáře objednat i pumpu.

Práce šla velmi rychle a jediný prostoj bylo čekání na domíchávač. Po dvou plných mixech jsem měl dopočítat zbytek betonu, dal jsem 5,5 m3 a samozřejmě to nevyšlo … naštěstí v pumpě dost betonu zůstalo, takže nám to vykydl na plachtu a do desky jsme to nakyblovali. Ze třech mixů mi zbyli 2 lopaty J

Samotné zalití desky trvalo díky pumpě asi jen 2 hod, takže kamarádi lopaťáci neměli co dělat J

Večerní zapíjení úspěšného zalití desky raději ani popisovat nebudu, ale stálo to za to.

Celá základová deska trvala od 18.4. do 13.5.2016. Většinu času jsem na ni strávil sám a o to lepší je to pocit, když teď na ni stojím a polívám ji J

 

Níže je přiložený kompletní rozpočet včetně i těch nejdrobnějších položek a rozsáhlá fotodokumentace. 


První kopání

$
0
0
První kopání

Tak a už to začalo. Dnes přijela technika a za dvě a půl hodinky bylo hotovo. Dost šikovní kluci, šlo vidět že to mají v ruce...

Velikost plochy byla 10x19 metrů a 30 cm do hloubky. V zadní části pozemku to šlo mírně do kopce, tak je tam větší odskok. Vzalo se to trochu víc, ať se nám potom dobře dělají sítě.

Pak se jenom prohodila radlice za menší a dokopal se zbytek pro položení kabelu, pak jsem akorát musel zbytek dorazit ručně. Nerad bych odpojil půlku ulice.

Hlavní kabel se našel a šachta se taky udělala.

Náhodou šel kolem známí (elektrikář), tak se na to kouknul a říkal, že je to v pohodě, prý jak to bude nachystané, přijde to zapojit, zavolá revizákovi a pak jenom ČEZ hodiny a je to.

Než jsme se s manželkou rozhodli, že budeme stavět, neměl jsem ani páru o tom, jak se to dělá, ale v průběhu se učím. Samozřejmě, že hodně informací sosám z netu a z videí svépomoci.cz....

A cena?

Výkopové práce i s dopravou  4000 Kč.

Ruční práce  0 Kč.

El. sloupek, pojistková skříň, chránička, kabel, stavební rozvaděč, jističe  11.994 Kč.

Papírování je za námi.

$
0
0
Papírování je za námi.

Hypotéka schválena, stavební dozor domluven a stavba povolena.

 

Zde shrneme vše, co jsme museli doložit před vydáním stavebního povolení:

- projekt domu, dvougaráže a plotu

- vyjádření k projektům od hasičů, živ.prostředí a obce

- výkresy přípojek

- vyjádření o existenci sítí od CETIN, ČEZ, ČEZ ICT, RWE, vodovody a kanalizace

- odsouhlasení naší stavby od majitelů sousedních parcel

- povolení sjezdu na obecní pozemek

- stavební dozor

- zaplatit správní poplatek úřadu za zpracování

 

Zajímavosti:

Garáž jsme se rozhodli stavět souběžně, ale jen do fáze, do které se finančně vejdeme.

Byli jsme na Dni otevřených dveří v Tondachu, kde jsme viděli výrobu střešních tašek od navezení obyčejné hlíny až po vypálený výrobek. Bylo to velice poučné.

Dále jsme od přátel dostali kurz základů interiérového designu, díky kterému si ujasňujeme preference ve výběru interiérů s rady a tipy.

 

V srpnu budeme stavět. Zatím hledáme 1 zedníka, který nám bude pomáhat na stavbě. Neznáte někoho spolehlivého v okolí Rokycan?

 

 

 

Vybíráme dodavatele střešní krytiny, aneb nechat si poradit přímo od výrobce se vyplatí

$
0
0
Vybíráme dodavatele střešní krytiny, aneb nechat si poradit přímo od výrobce se vyplatí

Stavba střechy, ke které neodmyslitelně patří také výběr té nejvhodnější střešní krytiny, je krokem, kde žádné rozhodnutí není dobré uspěchat. K tomu, abyste postupovali s rozmyslem a celá stavba či rekonstrukce nakonec dopadla podle vašich představ, vám v dnešní době může pomoci také celá řada online služeb. Několik takových možností nabízí také největší český výrobce pálené střešní krytiny TONDACH. Jeho vybrané modely pálených tašek navíc můžete aktuálně získat za zvýhodněné ceny.

Pálená taška: Výpočet střechy zdarma online

Přímo na webových stránkách společnosti TONDACH, která je dlouhodobým tuzemským lídrem v oblasti pálené střešní krytiny, najdete jednoduše spoustu vychytávek, které vám cestu za vaší novou střechou usnadní.

Skvělou pomůckou je například přehledný katalog produktů, v rámci kterého si můžete detailně prohlížet jednotlivé modely pálených tašek včetně jejich technických parametrů a fotografií realizací.

Další oblíbenou a užitečnou službou je Výpočet střechy zdarma. Ten slouží ke stanovení ceny za rekonstrukci nebo stavby nové střechy. Odborníci přímo od výrobce vám po zadání základních parametrů zdarma spočítají potřebu veškerých prvků střechy (keramických i nekeramických), a to v kompletním uceleném systému se zárukou kvality. Do systému nahrajete ideálně projektovou dokumentaci vašeho domu a za tři až pět dní se můžete těšit na informace o vaší nové střeše.

Pokud tak o tradiční pálené střešní krytině uvažujete, ale nemáte představu o tom, který model by se k vašemu typu stavby hodil, nebo byste měli rádi jasnější představu o počtu kusů, které budou pro pokrytí vaší střechy potřeba, není nic jednoduššího, než těchto služeb využít.


Speciální letní akce: Oblíbené modely pálené střešní tašky se slevou 33 %

V měsíci červen máte navíc možnost získat v rámci časově limitované nabídky vybrané modely pálených tašek TONDACH ještě výhodněji – se slevou 33 %.

Jedná se o tři oblíbené modely, z nichž prvním je moderní ekonomická plochá taška Figaro 11 v provedení černá engoba. Engoba je povrchovou úpravou, která pálené střešní krytině propůjčuje nejen daný barevný odstín a určitý stupeň lesku, ale také ji zušlechťuje a činí ji ještě odolnější.

Dalšími akčními modely pro měsíc červen 2016 jsou Brněnka v červené engobě a Stodo kaštanová glazura. Glazura je pak principiálně podobnou povrchovou úpravou, jako engoba, ovšem v tomto případě je nanesena směs křemičitých látek zajišťující větší lesk.

V obou případech povrchových úprav, tedy jak u glazury, tak u engoby, dochází k nanášení směsi křemičitých látek vždy už před výpalem tašky. Nejedná se tak o žádný „nástřik“ či dodatečně nanášenou barvu.

Figaro en cerna NBrnenka14 en cervena NStodo12 gl kast hneda N
Figaro 11 černá engoba               Brněnka 14 červená engoba         Stodo 12 kaštanová glazura

Oblíbené modely tašek TONDACH ve speciální akci se slevou 33 %! 


Akce na vybrané modely pálených tašek se slevou 33 % platí od 1. do 27. června 2016 nebo do vyprodání zásob. Více informací o nabídce tradiční střešní krytiny TONDACH najdete na www.tondach.cz.

 

Polystyrén sem, polystyrén tam, aneb jak mě z polystyrénu už hrabalo

$
0
0
Polystyrén sem, polystyrén tam, aneb jak mě z polystyrénu už hrabalo

Tak se zase po delší době vracím, abych zase předal nějaké ty zážitky z naší stavby. Naposledy jsem skončil u rozvodů elektřiny a chystal se na omítky, podlahy, izolace a topení. Řeknu vám rovnou, jestli jsem měl za celou dobu stavby sto chutí s tím praštit, byla to zrovna tahle fáze :).

Jako první musely být hotové omítky. Tohle byla zrovna jedna z věcí, kde jsem nechtěl experimentovat a objednal na to firmu Horňák. Přijeli se silem, zapojili mašiny a nic. Problém byly jističe, které neutáhly čerpadlo ze sila.

Takže elektrikář, odpojit hlavní jistič, zapojit napřímo (tohle nikde neříkejte...) a začít dělat. Vše šlo celkem hladce, chlapi to fakt uměli a za 10 dní celkem bylo hotovo i se štuky. Nakonec jsme měli pouze 2 zaomítnuté zásuvky. Jak jsem se dozvěděl, jednalo se o skvělý výsledek. Zásuvky jsem našel podle fotek, vyškrabal a vše bylo zase jak má být.

Když se řekne podlahové topení a dům se základními parametry pasivu (srovnávám pouze parametry TZB), každému se hned vybaví izolace, hodně izolace. A to jsme věděli i my. Obvodové zdi byly stavěny s tím, že izolace v podlaze bude 20 cm. 10 + 7 + 3cm systémová deska tam, kde bude podlahovka a 10 + 10 tam, kde nebude. Jak jsem tak studoval postup zateplení, zjišťoval jsem, že to má celkem dost nástrah. Hlavní samozřejmě byly trubky rozvodů vody, nerovnosti základové desky a sváry hydroizolace. Způsobů, jak se s tím popasovat je mnoho, my jsme zvolili ruční pilku, horkovzdušnou pistoli, nůž a škrabák na ytong. Také jsme ze zkušeností jiných zvolili polystyren pevnosti 100 a 150. Dnes už bych volil pouze 150, dělá se s ní o 100% lépe. Pokládali jsme přímo, na sucho. Místnosti, kde nebylo nic, se dělaly celkem v pohodě a rychle. Ovšem tam, kde byly rozvody vody a kabeláže, tam to byla fakt ňamka. Samozřejmě jsme se snažili, aby se jednotlivé místnosti navzájem vázaly. První 10cm vrstva ještě celkem šla, u trubek to tedy byla pakárna, ale dalo se to vyřezat, odbrousit a něco opálit pistolí. Horší to ale bylo s vrstvou číslo 2. Se 7cm deskami se dělá hůře a mají tendenci se hrozně "vlnit" a nedržet v rovině. Takže následného dobrušování a opalování pistolí bylo násobně více. Jelikož jsem chtěl mít podklad pro podlahovku opravdu kvalitní tak, aby nikde nevznikaly pod polystyrenem dutiny, byla to hrozná práce... Ve dvou lidech jsme na tom ztrávili zhruba 14 dní. Kuličky polystyrenu byly všude a už jsme ho nemohli fakt ani vidět. V místech, kde jsme očekávali výraznou zátěž podlahy, tzn. technickou místnost s akumulační nádrží a bojlerem, místo kde bude krb a garáž, tam jsme použili buď XPS, PUR nebo 2x 10cm vrstvy 150 polystyrenu. Poslední 3cm vrstva systémové desky s alu folií už byla celkem pohoda a za den bylo hotovo. Následně přišlo na řadu podlahové topení. Samozřejmě vše bylo již připraveno v technické místnosti. Hady jsme dávali po 20 a 10 cm, dle požadavku na vyšší teplotu podlahy (koupelny, WC, část podlahy před portálem na terasu). Celkem jsem pokládali 10 okruhů, z toho jeden je nízkoteplotní radiátor v garáži pod oknem a jeden topný žebřík v koupelně. Zpotřebovali jsme zhruba 750 m hadic. Sponkování jsme dělali pomocí sponkovačky se zásobníkem. Je fakt, že sponky někde blbě drží a musí se to před betonováním opravdu dobře zkontrolovat. Jinak vám může klidně někde hadice vylézt z betonu ven. Obzvláště krátké oblouky hodně pruží. Když bylo vše zkontrolováno a natlakováno, přišly na řadu betony. Zvolili jsme standardní postup, suchý pumpovaný beton, 7cm vrstva, armovaný 5,5 cm polymerovým vláknem Benesteel 55. S tím byl trochu problém, protože firma, co přijela betonovat, přivezla úplně jiná vlákna, která jsou určena na jiné použití. Tím se betonování odložilo o 2 hodiny, jelikož jsem trval na svém a správná vlákna nakonec majitel firmy osobně přivezl. Betonování je docela masakr a dost jsem u toho trpěl... Předtím jsme se snažili nešlapat na hadice, aby se nevytrhly a vůbec být opatrní. Jak naběhli betonáři, tak to začalo létat. Skákal jsem kolem nich a opravoval vytrhané sponky, které vytrhala hadice, co pumpovala beton. No fakt se tím moc nesra... A pak se objevil další problém. Zjistili jsme, že v jedné polovině domu je podlaha o 3 cm výše, než by měla být. Ať jsme měřili, jak jsme měřili, digitální nivelák, kterým podlahy zaměřovali, nekecal. Průser. Nakonec jsme, po delší diskuzi, zvolili to nejmenší zlo. Ve dvou třetinách domu se podlaha vybetonovala o 3 cm výše než ve zbylé části. Tím se dodržel technologický postup pro podlahové topení a my máme od té doby z obýváku do chodby malinký schůdek :) Už o něm ale nikdo ani neví. Když bylo zabetonováno, beton uhladili kletovací mašinou, nařezali dilatační spáry (velmi důležité!!!) a odjeli. A my měli hotové podlahy. A najednou vše bylo zase jinak. Místnosti vypadaly najednou jako normální pokoje, nikde nic nekoukalo a bordel zmizel :) Měli jsme teď týden pauzu, aby beton vyzrál, než po něm zase budeme moci chodit.

Když byl beton ve stavu, že se dalo uvnitř dělat, vrhli jsme se na izolaci stropu půdy a sádrokartony. Sádrokartony mě dělal kamarád z Třeboně, měl jsem s ním již dobré zkušenosti. Tady nevím, co bych až tak popisoval. Jediné, co jsem pečlivě kontroloval byly izolační samolepící pásky kolem zdí, napojení a lepení folií a v neposledním jsem velmi poctivě zatmelil veškeré díry s kabeláží a kolem osazených ventilátorů. Následně jsem na sádrokartonový rošt dal 2 vrstvy 20cm izolace z kamenných vláken. Vše samozřejmě křížem, aby nevznikali možné mezery. Izolaci jsem pořádně dotahoval až k budoucí venkovní izolaci na obvodové stěně, aby nevznikal nikde tepelný most. To taky nebyla zrovna zábavná práce, jelikož vata vleze všude, musíte dělat s respirátorem a kousalo mě každý den celé tělo :)  Taky jsem musel dávat veliký pozor, abych si nešlápl na hotové sádroše, jelikož pak je díra zkrz hned. Nebudu zapírat, jedna se mi na konci povedla, naštěstí sádroš jen prasknul, ale folie zůstala neporušená. 

Další, extrémně důležitá fáze byla izolace obvodových stěn. Jelikož jsme měli v plánu elektrické předokenní žaluzie, musela být izolace min. 15cm, aby se do ní mohly schovat nainstalované žaluziové kastlíky. Rozhodl jsem se nakonec pro 16cm izolaci, kvůli přetažení kastlíku lepidlem a fasádou, aby byla rezerva. U výpočtů jsem ztrávil mnoho hodin a celkově mě tato varianta vyšla jako optimální mezi náklady a výslednými parametry. Společně se 40 cm vaty na půdě a 160mm PUR izolací otevřeného krovu, jsem se měl dostat na výpočtou, celkovou TZB, 5,8 kW při -15C. Sokl jsem měl již zateplený, takže jsem fasádní izolaci přímo navazoval na hraně izolace soklu. Tím jsem následně dosáhl toho, že je dům plynule izolován od paty základů až po střechu, aniž by někde vznikal tepelný most. Polystyren jsem objednal v deskách 1x1m a 1x0,5m, pevnost 100. Další otázka byla, jak ho kotvit. Nastudoval jsem fakt, kde co. Jelikož máme nízký bungalov, rozhodl jsem se pro kotvení PUR pěnou TITAN Styro, na kterou byly vynikající reference. Pouze ve štítech, které jsou 6m vysoké jsem to kombinoval s plastovými hmoždinkami. Musím říct, že pěna drží naprosto dokonale a dříve se urve materiál než samotný lepený spoj. Vyzkoušeno osobně, mrkněte na přiložené video :) Při lepení PUR pěnou je třeba dodržovat postup, kdy se na na desku nanesou pásy pěny, chvíli se počká a následně přilepí na stěnu. Zhruba po 1-2 minutách se musí deska opět srovnat a přimáčknout. Pak již drží jak přibitá. Pěnou jsme vždy lepili i všechny hrany spojů na zdi mezi jednotlivými deskami. Vše jsme dělali ve dvou lidech a asi za 14 dní jsme byli hotovi. U izolace je třeba opravdu dbát na pečlivost a přesnost, jelikož tady se chyby moc neodpouští. V místech, kde jsme plánovali venkovní světla, vypínače a zásuvky jsem instalovat plastové konzole, které následně zabrání poškození izolace jejím vytržením. To mi poradil na poslední chvíli kamarád a udělali jsme moc dobře, i když konzole nejsou úplně levné. Další věc bylo olištování fasádního plystyrenu. Použili jsme speciální parapetové lišty a lišty na horní ostění oken a dveří. Mají speciální okapničku, takže po nich přímo nestéká voda na fasádu.  Samozřejmě na všechny rohy přišly lišty rohové. Spodní základovou lištu nemáme, nebyla potřeba, jelikož fasádní izolace je přímo napojená na izolaci soklu. Místo toho je tam také parapetová lišta s okapničkou. Když bylo olištováno, kamarád nám kompletně izolaci natáhl lepidlem a perlinkou. Tady je třeba pečlivě samostatně připravit rohy kolem ostění oken a dveří. Pak se teprve natahuje vše v ploše. No a bylo hotovo. O polystyrenu se mi opět ještě pár dní zdálo, ale stálo to za to :) A teď už jenom větrat, topit, větrat, topit... a čekat až to všechno vyschne. Musím říct, že to trvalo asi 2 měsíce, než se vlhkost dostala do nějakých normálních hodnot a všude se nám nesrážela stále voda. No a co bude dál? Vypínače, zásuvky, finální podlahy, obklady, sanita, krb s regulací a AN, kuchyně a všechno to další hezké zařizování :)

VIDEO: Zakládání první řady zdiva ve 2. nadzemním podlaží

$
0
0
VIDEO: Zakládání první řady zdiva ve 2. nadzemním podlaží

Správné založení broušeného zdiva je alfou a omegou celé stavby. Tady je potřeba opravdová přesnost – jde doslova o každý milimetr. Do druhého patra, stejně jako dříve do přízemí, jsme pozvali techniky společnosti Wienerberger, která poskytuje službu Pomoc se založením stavby. Podívejte se na to, jak probíhalo zakládání zdiva.

Nejdříve jsme betonovali, pak následovalo pravidelné kropení stropu a zhruba po třech týdnech jsme se pustili do odstraňování bednění. Palety s cihlami nám na strop naskládal jeřáb, ale pouze do prostoru nad vnitřními nosnými zdmi, a to i přesto, že pod stropem jsou ještě stále rozmístěny zapůjčené stojky.


Se založením zdiva vám pomůžou profesionální technici

O založení první vrstvy zdiva jsme opět požádali techniky ze společnosti Wienerberger, která ke svým produktům poskytuje službu nazvanou Pomoc se založením stavby. Technici si s sebou přivezli veškeré potřebné vybavení. A naším úkolem bylo míchání malty a nošení cihel.

Před nanášením zakládací malty jsme beton stropu pokropili vodou, to proto, aby mohla malta tuhnout pomalu a beton z ní hned nevysál veškerou vodu. Poté už mohli technici s pomocí digitálního nivelačního přístroje a zakládací soupravy vytvořit po obvodu domu první vrstvu zakládací malty. Do té se po zavadnutí postupně uloží cihly Porotherm 30 Profi Dryfix.


S ukládáním malty začněte v nejvyšším místě stropu

Rozhodnete-li se zakládat zdivo svépomocí, můžete si veškeré vybavení, stroje a nářadí, půjčit například ve Stavebninách DEK. Když pracujete se zakládací sadou, je důležité začít s ukládáním malty v nejvyšším místě stropu nebo desky a postupně přemisťovat vždy jen jednu část zakládací sady, a to o délku stahovací latě, kterou máte k dispozici. Tímto postupem si zajistíte dokonalou rovinu po celém obvodu stropu nebo desky.

TIP: Umíte pracovat se zakládací sadou a digitálním nivelačním přístrojem, který slouží pro nalezení nejvyššího místa desky nebo betonového stropu? Naučte se to v tomto videu >>

Technici vytvořili vrstvu zakládací malty a my jsme kolem obvodu stropu roznosili připravené broušené cihly Porotherm 30 Profi Dryfix. Po pokládce rohů a změření úhlopříček se tak technici mohli pustit do uložení první vrstvy zdiva podle nataženého provázku. Během pár hodin jsme založili zdivo hned tří stran domu. Poslední stranu s prostorem nad garáží jsme nechali na následný workshop.

Technici si s sebou na stavbu přivezli nástroj sloužící k manipulaci s cihlami. Ten se ukázal být velmi užitečným pomocníkem. Dali jsme mu svépomocnickou přezdívku „motyka na cihly“. Jak se bude tahle vychytávka líbit samotným svépomocníkům? To zjistíte už v příštím videu z workshopu, který bude věnovaný právě zakládání první vrstvy broušených cihel Porotherm 30 profi Dryfix.


TIP: V příštím videu se podíváme znovu na postup zakládání zdiva, který si na vlastní kůži přijeli vyzkoušet svépomocní stavebníci.

Otázka

Budete zakládání provádět svépomocí, nebo využijete službu pomoc se založením od odborníků? Své příspěvky, pište prosím do komentářů.

Lehký beton – ideální materiál pro rekonstrukce i novostavby

$
0
0

Lehký beton je skvělý materiál pro novostavby i rekonstrukce.  Má všechny podstatné vlastnosti běžného betonu, jako jsou pevnost a trvanlivost. Navíc má ale díky lehkému keramickému kamenivu také výborné tepelně izolační vlastnosti a velmi nízkou objemovou. Protože zbytečně nezatěžuje nosné konstrukce, je ideální nejen pro použití v novostavbách, ale především při rekonstrukcích starších objektů.

Lehký beton = keramzitbeton = Liaporbeton

Lehký keramický beton, známý také pod názvy keramzitbeton nebo Liaporbeton, je tepelně izolační beton z keramického kameniva. Tento výjimečný stavební materiál si zachovává všechny přednosti běžného betonu, ale přidává i mnoho dalších. Je to již zmíněná nízká objemová hmotnost, dále skvělé izolační vlastnosti a také snadná opracovatelnost, mrazuvzdornost, žáruvzdornost apod.

Suchou směs Liapor Mix 30 l (20 kg) pro snadnou přípravu lehkého betonu najdete nově v sortimentu e-shopu obchod.liapor.cz, nebo v obchodní síti Liapor a stavebninách DEK po celé ČR.


Využití lehkého betonu

Lehký beton je ideální především pro realizace podlah bez dilatačních spár v bytech, domech i nebytových prostorách. Podklad z lehkého, tepelně izolačního betonu bude skvěle sloužit i pod podlahovým vytápěním a vrstvou anhydritu. Podlahy z Liapor Mixu lze použít prakticky všude. Jistá omezení jsou ale při realizacích na dřevěných stropech. Zde je lepší volbou realizace suchých plovoucích podlah z podsypem z kameniva Liapor. Kromě podlah bude výborně sloužit jako lehká a rychle proveditelná výplň například kleneb, trámových stropů, požární ochrana rozvodů inženýrských sítí atd.

Práce s lehkým betonem je relativně snadná. Podívejte se na krátké video z realizace podlahy pomocí lehkého betonu Liapor Mix:

 

Postup rekonstrukce podlahy pomocí lehkého betonu Liapor Mix

  • Podklad, na který přijde vrstva lehkého betonu, musíme očistit a lehce zvlhčit. V případě poškozeného podkladu se doporučuje použít penetraci.
  • Suchou směs Liapor Mix mícháme podle návodu s vodou v míchačce, nebo ručně. Důležité je nemíchat vysokou rychlostí (například pomocí rychlostní vrtačky). V případě jejího použití musí být otáčky poměrně nízké, aby nedošlo ke znehodnocení směsi.
  • Vzniklý lehký beton se lije na podklad a upravuje se stahovací latí a zednickým hladítkem do požadované výšky. Minimální doporučená výška vrstvy je  5 cm.
  • Není potřeba vytvářet dilatační spáry, protože beton nepraská a dobře se spojí nejen s okolním materiálem, ale také s vrstvou, kterou jsme například udělali předchozí den.
  • Namíchanou směs je nutné okamžitě zpracovat, protože je rychleschnoucí.
  • Podlaha z lehkého betonu bude pochozí již za 24 hodin. Celková doba vysychání je 5 až 7 dnů v závislosti na stavu stavby, prostředí v místnosti a ročním období (teplota, vlhkost, možnost větrání apod.).
  • Před položením nové podlahy (dlažby, laminátové, dřevěné atd.) je potřeba ještě na nový povrch z lehkého betonu aplikovat finální hladkou vrstvu. Lze použít anhydrit, samonivelační stěrku a další materiály na bázi cementu.

Více o suché směsi Liapor Mix pro snadnou přípravu lehkého betonu najdete na www.liapor.cz

 

Zateplení stropu a parozábrana

$
0
0
Zateplení stropu a parozábrana

Od objednání oken jsem mimo rozvody elektřiny, vody a odpadu řešil, jakým způsobem vymyslet strop tak, aby zůstala co nejvíce zachována vzduchotěsnost.

Po konzultacích s techniky z Rigipsu a juty byl vymyšlen následující způsob.

Na pásnicích vazníků bude spuštěn dvojitý rošt z nosných latí 60x40 cm a montážních latí 50x30 cm na rychlozávěsech na dřevo. Tento rošt bude spuštěn cca o 20 cm tak, aby bylo možné nad příčkami vést parotěsnou folii. Zbude mi tak mezi roštem 5 cm pro provlečení parotěsky nad příčkami.

Nad tento rošt bude položeno 20 cm minerální vaty, kolmo nad tuto vatu bude uloženo dalších 20 cm mezi vazníky. Nad těchto 40 cm vaty přijde opět kolmo dalších 10 cm vaty. Dohromady tak 50 cm vaty.

Pod tento rošt svěsím přes přímé závěsy další rošt z CD profilů. V menších místnostech nebo dle potřeby rozvodů rekuperace se vyrobí samonosný strop.

31.5.2016 - nyní jsem ve fázi, kdy mám pod pásnicemi vazníků rozvěšenou osnovu z motouzu, mám nakoupené vruty, závěsy a nachystané latě (brigáda plánována na 3 - 5.6.2016). Tento týden ještě musím objednat vatu, nopovou folii a geotextilii.

Dále mám připravenou parotěsku JUTAFOL reflex n 150, tmel na uchycení na zeď, pásku k přelepení spojů a sponek. Dále penetraci a airstop pásku od isocellu na uchycení k věnci.

4. a 5.6. 2016 - vytvořen rošt pro uložení vaty v obývacím pokoji.

7.6.2016 - objednána vata 200 mm a 160 mm.

13.6.2016 dorazila vata


Pohádkový dětský pokoj v paneláku

$
0
0
Pohádkový dětský pokoj v paneláku

Panelové byty skýtají často různá úskalí. Jedněmi z nich jsou například nerovné stěny a tenké příčky, se kterými se pojí vysoká hlučnost. Majitelé jednoho takového panelového bytu se proto rozhodli pro nejrychlejší a zároveň nejsnadnější typ stavebních úprav, a to pro tzv. suchou výstavbu s použitím sádrokartonu od společnosti Rigips.

Protože majitelé byli v radostném očekávání, přistoupili k rekonstrukci dětského pokoje, aby se miminko narodilo do krásného prostředí. Budoucí maminka měla jasnou představu nejen o budoucí podobě místnosti, ale při výběru stavebního materiálu měla na zřeteli i jeho funkčnost. 

Pro nové příčky byly využity sádrokartonové předstěny. Ty byly montovány přímo na stávající zdi. Na místě se tedy nemuselo nic bourat a realizační firma tak ušetřila majitelům bytu čas i další případné náklady na výstavbu zbrusu nových příček.

Stav před rekonstrukcí 8     Stav 5 001

Pro předstěny byly využity vysokopevnostní sádrokartonové desky Habito, které se vyznačují vysokou pevností a odolností. Stěny tak odolají i těm nejdivočejším hrám budoucího děťátka. Habito má také výborné akustické vlastnosti, takže miminko bude spát sladkým nerušeným spánkem a sousedi si nebudou stěžovat na hluk.

Zajímavou vlastností Habita je to, že do desek lze kotvit předměty bez vrtání a hmoždinek, stačí běžné vruty do dřeva. To umožní ohromnou flexibilitu při zařizování pokoje s tím, jak bude ratolest růst a budou se měnit jeho zájmy.

Stav před rekonstrukcí 4     Stav 5 004

Při rekonstrukci však rodiče mysleli i na zdraví děťátka. Podhledy byly realizovány ze sádrokartonových desek obsahujících složku Activ´Air. Tato technologie odstraňuje až 70% škodlivého formaldehydu z ovzduší a to po dobu padesáti let.

Formaldehyd je obsažen v nábytku, a to dokonce i novém, v čisticích prostředcích, textiliích apod. Tato škodlivá látka přitom může způsobit zdravotní potíže a protože děti jsou na jeho účinky nejnáchylnější, neváhala maminka desky s Activ´Air využít.

Stav před rekonstrukcí 2     Stav 5 007

„Jsme z rekonstrukce pokoje opravdu nadšeni,“ neskrývá radost nastávající maminka a manžel s úsměvem přikyvuje. „Nejvíce oceňuji snížení hluku mezi místnostmi a rychlou realizaci, která trvala pouhé tři dny. Upravený a rekonstruovaný interiér bude naší ratolesti nabízet skutečně komfortní a zdravé bydlení.“

Více o desce Habito naleznete na www.pevnadeska.cz. Informace o technologii Activ´Air jsou na www.deska-activair.cz.       

 

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Tak jsme se konečně dočkali a mohli jsme kopnout do země. Kýžený okamžik nastal 18.4.2016, kdy jsme od úřadu dostali stavební povolení.

Neváhal jsem ani minutu a hned objednával bagr na skrývku.

Přibližné umístění domu jsem vyznačil vápnem a než jsem stačil smotat provázky, bagr už byl na pozemku.

Skrývka, včetně odvozu hlíny na konec, pozemku zabrala asi 2 hod – traktorbagr je k těmto účelům k nezaplacení.

Následovala návštěva geodetů a přesné vytyčení domu, včetně usazení laviček. Po přeměření roviny terénu jsem vyznačil základové pásy a traktorbagr mohl dojet po druhé. Samotné kopání základových pasů zabralo jen 1,5 hod.

Po začištění základové spáry jsem s otcem pomocí niveláku zatloukl do pasů roxory na přesnou výšku pro zalití betonem a zašaloval dva rohy, které byly moc utopené. Dále jsem vystužil všechny rohy domu roxorama ve třech řadách nad sebou, uložil zemnící pásek a udělal průchodky pro budoucí odpad a vodu. Ještě před zalitím pasů jsem pečlivě rozměřil místa, kam budu zapíchávat roxory, aby se nestalo, že je budu muset řezat/ohýbat nebo budu muset do tvarovek sekat. Doporučuju se tomuto pověnovat, ulehčí to pak pokládání tvarovek.

Zalití pasů proběhlo v pondělí 25.4. přesně týden po udělení povolení. Mix se dostal jen ze třech stran domu, což znamenalo, že asi 10 m jsme museli pádlovat. Byli jsme na to dva a měli jsme co dělat. Výšky betonu jsem měl sice stanoveny zapíchnutými roxory, ale jakmile se dostal beton nad jejich výšku, bylo těžké je znovu najít J.

Ztracené bednění jsem chtěl skládat nasucho, proto jsem si s vrchní vrstvou pohrál a vyhladil hladítkem do váhy. Následovalo zapichání roxorů podle značek a řádné zapití hotového díla J.

Po dvou dnech odpočinku jsem začal na beton skládat ztracené bednění. Chvilku trvá než si člověk založí rohy, ale pak už to jde podle provázku rychle. Jedna tvarovka má cca 30 kg, takže jsem byl rád za pomoc kamarádů, kteří mi je nosili až pod nos.

První řadu jsem provázal vodorovně ve dvou řadách roxorama, které jsem svázal z vnitřní i venkovní strany k svisle zapíchnutým roxorům. Zalití bednění proběhlo ze třech stran z mixu a čvrtou stranu jsme si z mixu pouštěli do kýblů a kýblovali. Naštěstí řidič mixu je kamarád a zároveň soused, tak mu prostoje moc nevadili.

Další etapou byly odpady. I když skládání vypadá strašně jednoduše, raději jsem to nechal udělat instalatéra, aby to bylo na 100%.

Musel jsem nejprve rozházet hlínu uvnitř desky, abych se dostal na původní zeminu a následně si pomocí provázků a několika značek udělal body, kde budou vývody kanalizace. Pak už jsem jen vápnem vyznačil dráhy potrubí a vykopal pro trubky járky, kam je uložit. Kanalizaci jsem schválně dával pod úroveň původní zeminy, aby byla dostatečně chráněna při následovném hutnění.

Jakmile jsem měl dokopáno, dojel pán a za 3 hodinky měl s mojí pomocí kanalizaci položenou a navíc za super price! Odpady jsem pak ještě kompletně podsypal a obsypal pískem a začal je zavážet hlínou.

Hlínu, kterou jsem měl uprostřed „domu“ uloženou ze základových pasů jsem s kamarádem rozházel a následně začal hutnit 250kg deskou. Deska se při prvním startu samozřejmě hned zaryla a nejela a nejela, nakonec musel kamarád tlačit a já zepředu táhnout. Naštěstí deska po uhutněné první vrstvy už začala jezdit.

Druhý den dojel opět věrný pomocník traktorbagr a začal do desky navážet makadam, který jsem měl uložený na pozemku. Jednalo se o kolejový svršek použitého makadamu, takže byl za cenu recyklátu. Jenže jsem ho měl jen 60 tun a to stačilo na vysypání jen asi 3/4desky. Hutnili jsme po asi 15cm vrstvách, takže když pak bagr na uhutněný povrch najel, nezanechal za sebou žádnou stopu.

Zbytek desky jsem následující den dosypal recyklátem a hutnil již menší 100kg deskou, ze které jsme udělali 200kg desku tím, že si na ni kamarád nebo já sednul J

Po hutnění došlo k pokládce kari sítí (skládal jsem s přesahem dvou ok a podkládal zámkovou) a šalovaní. Šalování jsem chtěl od začátku udělat z extrudovaného polystyrenu, protože polystyren budu na sokl stejně dávat, tak bych byl o krok napřed.

Bohužel jsem si neuvědomil, že díky střednímu radonu budu lepit hydroizolaci ve dvou vrstvách a výsledné natavení na desku by nebylo dokonalé. Navíc mě od toho odradil i projektant, takže jsem v den plánovaného šalování zajel koupit 4 pláty OSB desek, rozřezal je maflem na 25cm vysoké desky a začal pomocí truhlářských spojek, několika vodovách, provázků a turbo šroubů šalovat. I když jsem měl z této akce obavy, šlo to velmi rychle a dobře. Výsledné přeměření laserem dělalo 0,5 cm na celém obvodu.

Zalití desky jsem měl naplánované na pátek 13tého, protože 13tka nás ve všem provází J

Ovšem, jak už to bývá, ne vždy se počasí přizpůsobí plánovanému programu, takže nám celý pátek mírně pršelo. Což o to, betonu to jenom prospěje, ale díky blátu by nám mix nevyjel z pozemku, takže jsem musel od souseda betonáře objednat i pumpu.

Práce šla velmi rychle a jediný prostoj bylo čekání na domíchávač. Po dvou plných mixech jsem měl dopočítat zbytek betonu, dal jsem 5,5 m3 a samozřejmě to nevyšlo … naštěstí v pumpě dost betonu zůstalo, takže nám to vykydl na plachtu a do desky jsme to nakyblovali. Ze třech mixů mi zbyli 2 lopaty J

Samotné zalití desky trvalo díky pumpě asi jen 2 hod, takže kamarádi lopaťáci neměli co dělat J

Večerní zapíjení úspěšného zalití desky raději ani popisovat nebudu, ale stálo to za to.

Celá základová deska trvala od 18.4. do 13.5.2016. Většinu času jsem na ni strávil sám a o to lepší je to pocit, když teď na ni stojím a polívám ji J

 

Níže je přiložený kompletní rozpočet včetně i těch nejdrobnějších položek a rozsáhlá fotodokumentace. 

Snadnější cesta k bydlení - POROTHERM DŮM Wienerberger

$
0
0
Snadnější cesta k bydlení - POROTHERM DŮM Wienerberger

Individuální řešení stavby nového bydlení si žádá pomoc profesionálů. Kde ji najít? V exkluzivním programu POROTHERM DŮM Wienerberger! Tkví v nepřeberném množství benefitů, kterými ušetříte váš čas i peníze. Nejen, že si vyberete z 80-ti typových projektů s garantovanou slevou 50%, navíc vám zajistíme proškolenou stavební firmu, poskytneme kvalitní materiály i záruku ve výši 250.000 Kč. Navíc získáte certifikát kvality od nezávislé společnosti CSI nebo TZÚS.

Pozorně sledujte výhody stavby domu v programu POROTHERM DŮM Wienerberger:


Perfektní projekt za poloviční cenu!

Vyberte si a s čistým svědomím zakupte jeden z 80-ti vybraných typových projektů rodinných domů. Od stálic na stavebním trhu, po zbrusu nové varianty stavebního řešení, nad kterými se budete doslova rozplývat.

Certifikovaná společnost G SERVIS CZ s.r.o. zabývající se projekcí rodinných domů zaručuje jistotu a zároveň jedinečnost. Jen nyní pro registrované klienty nabízí 50% slevu na projekt.


Kvalitní partneři!

Nezapomínejte, že nejdůležitějšími položkami při stavbě domu jsou použitý materiál společně s vhodným výběrem stavební firmy.

Partneři programu POROTHERM DŮM Wienerberger nabízí přední značky a dodavatele špičkových stavebních materiálů. Současně vždy doporučujeme prověřené a proškolené stavební společnosti, které s těmito materiály pracují, plní termíny i dohodnuté ceny a mají kladné reference. Proto s námi nemůžete vybrat spatně!


Garantované provedení

Pokud se stane, že bude na stavební firmu vyhlášen konkurz, případně dojde k likvidaci této firmy v průběhu stavby vašeho domu, nezoufejte!

Díky garanční listině programu POROTHERM DŮM Wienerberger by v tomto případě nová stavební firma získala úhradu prokázaných vícenákladů na převzetí stavby domu až do výše 250.000 Kč.


Certifikát kvality

Chtějte důkaz, že je vše tak, jak jste chtěli… Po dokončení stavby prověří nezávislá společnosti CSI nebo TZÚS veškerá požadovaná kritéria jakosti a při kladném výsledku vystaví certifikát, díky kterému budete moci klidně spát.

                                           300x250


Zaregistrujte se k bezplatné konzultaci a začněte využívat výhod časově omezeného programu POROTHERM DŮM Wienerberger ještě dnes – zde.

 

Máme pozemek :-)

$
0
0
Máme pozemek :-)

A tak se z nás jednoho prosincového dne roku 2015 stali majitelé pozemku, kde si budeme plnit společný sen ,,NÁŠ DŮM".

Pozemek velikosti 2056 m2 + 717 m (příjezdová cesta, kterou jsme dokoupili až nyní) je v mírně svahovitém terénu, v klidné části obce - mimo hlavní cestu.

Pozemek je úmístěn jako poslední v řadě, takže absolutní klid. Kolem nás jen dva sousedé a jinak lesy a výhled na Lysou horu :-).

Sádrové omítky a sádrokartony (ne)svépomocí

$
0
0
Sádrové omítky a sádrokartony (ne)svépomocí

Podzim se u mě nesl ve znamení změny zaměstnání, což se pozitivně odrazilo na naší finanční situaci, ale zároveň omezilo čas, který jsem mohl stavbě věnovat.

Výsledkem bylo to, co jsme již delší dobu zvažovali, tzn. pozveme si na některé finální práce řemeslníky. Za prvé budou výsledky této fáze při užívání stavby viditelné (Zuzka mi vyhrožovala fyzickým násilím v případě výraznějších vad na kráse, když to budu dělat sám) a za druhé jsme se trochu opozdili proti původnímu harmonogramu (kdo z vás ne?:-)) a jelikož chceme letos bydlet, museli jsme práce trochu popohnat.

První na řadě byly omítky. Nakonec jsme zvolili sádrové pro jejich lákavé papírové vlastnosti a snadnou opravitelnost. A nesmím zapomenout na rychlou realizaci stylem "vše v jednom kroku".

Firmu jsme začali poptávat začátkem února, k realizaci ale došlo až na přelomu března a dubna kvůli nízkým teplotám. Prostě jsem to nechtěl uspěchat a ani samotná firma mi to nedoporučovala. U sousedů na omítky vlétli o cca 14 dní dříve, když v noci ještě mrzlo, přičemž neměli ani zateplený strop, tak jsem zvědav, jestli se to na kvalitě jejich omítek nějak podepíše.

Jelikož už máme hotové podlahy, nakoupili jsme lepenku A330 na jejich zakrytí. Účel splnila skvěle. Dále jsme se sádrovými omítkami resp. jejich tloušťkou nepočítali při elektroinstalaci, takže krabice byly trochu utopené a raději jsem nakoupil nástavné rámečky od Koposu, ale asi to ani nebylo potřeba.

Pozitivní zprávou bylo to, že není nutné zahazovat šlice po elektroinstalaci, strojní omítky vše schovají. Negativní bylo to, že jsem většinu šliců zaházel týden před obhlídkou stavby, takže třeba příště :-(.

Samotná realizace proběhla bez problémů - první den hoši zakryli okna (APU lišty), očistili stěny, napenetrovali je a osadili rohy. Další dny se stříkalo. Za 3 dny bylo hotovo. S výsledkem jsme byli maximálně spokojeni, stěny byly krásně hladké. Po vyzrání se sem tam udělaly drobné půchýřky, lehce jsem tato místa přebrousil a stěna je opět dokonale hladká. Každý, kdo nám přijde na návštěvu nebo obhlídku stavby, si na stěny musí sáhnout :-) 

V mezičase jsme natáhli do lepidla a perlinky koupelnu a WC. Na WC budou obklady do výšky 1,8 m. Původní plán byl i zde udělat sádrovou omítku, jenže mi přišlo zbytečné ji dělat v celé výšce místnosti, když bude vidět pouze horních 80 cm a na sádře prý stejně špatně drží obklad. No a taky jsem si to chtěl prostě vyzkoušet, tak jsem koupil pytel Rigipsu a omítku si na WC v tenké vrstvě natáhl sám. Ze začátku to moc nešlo a vypadalo to děsně (hned jsem si vybavil Zuzku s paličkou na maso), jenže pak přišlo na řadu filcování a mokrá houba všechno krásně vyhladila a sjednotila. Se strojními omítkami se to nedá srovnat, ale koukat se na to dá a pak to ještě trochu přebrousím. 

Omítky jsme nechali schnout 3 týdny a pak naběhli sádrokartonáři. Ti namontovali komplet profily, do nich nastrkali posledních 8 cm vaty (co jsem zběžně zkontroloval před zakrytím, tak velice pečlivě), stropy zaklopili, vše zatmelili, přebrousili, namontovali půdní schody a na závěr v podhledech natáhli eletroinstalaci a připravili otvory na světla. Nakonec budou na přání Zuzky v obýváku bodovky, přestože se tato varianta příliš nedoporučuje. Snad to bude vypadat dobře a hlavně snad bude místnost rovnoměrně osvětlená. Na zkoušku se koupilo a namontovalo několik LEDek a ten rozptyl světla je mnohem větší, než jsem původně očekával, takže by to mělo být v pořádku. Jen asi koupíme slabší žárovky, ty současné díky velkému rozptylu světla trochu nepříjemně svítí do očí.

 Tato etapa nás stála 160.000 Kč, ale výrazně nás posunula k vysněnému stěhování a hlavně na výsledek práce bude radost se koukat, takto rovné stěny a stropy bychom v životě neudělali.

 

 

Viewing all 2340 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>