Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - hydroizolace
Viewing all 2340 articles
Browse latest View live

kanalizace a příprava podkladu pro pěnové sklo

$
0
0
kanalizace a příprava podkladu pro pěnové sklo

Po řádném srovnání výšky terénu pomocí provázků, jsem podloží zhutnil vibrační deskou o hmotnosti 500 kg. Pak jsem vykopal drážky na odpadní roury. Roury jsem si složil na nečisto bez těsnění. Po správném umístění KG trubek jsem je smontoval s těsněním a se správným spádem cca 1,5cm/m. dále jsem si již do podloží navedl hadice na vodu v chráničce abych nemusel složitě sekat vodu do zdi, v případě potřeby mohu kdykoli protáhnout hadici chráničkou bude-li potřeba.  


LED světla vtiskla přívěsům Agados novou tvář

$
0
0
LED světla vtiskla přívěsům Agados novou tvář

Největší výrobce přívěsů v České republice společnost Agados přichází jako první v tuzemsku s novinkou. Od července mají brzděné přívěsy Agados LED světla ve speciálním designu ve standardní výbavě. Díky svým užitným vlastnostem přinesou nejenom řadu výhod pro majitele, ale zároveň slouží jako další rozpoznávací znak Agadosu a vtiskla vozíkům novou charakteristickou tvář. 

Přívěsy jsou nově vybaveny osvětlením s nejmodernější LED technologií. Ta obsahuje mimo jiné dynamický ukazatel směru, trend v designu automobilového průmyslu poslední doby, nebo např. neonový efekt – výrazné obrysové světlo, které má výraznou svítivost a zároveň neoslňuje ostatní řidiče. V nabídce jsou momentálně dvě varianty, které představil jednatel společnosti Agados Petr Ostrý: „Kvůli kompatibilitě osvětlení přívěsu s tažným vozidlem jsme se rozhodli právě pro dvě verze nových LED světel. Multivoltážní verze 12/24V je vhodná především pro zákazníky s širším vozovým parkem a pro vlastníky nejnovějších modelů aut. Verze Smart pak zajišťuje spolehlivou komunikaci osvětlení přívěsu s většinovým vozovým parkem v Evropě."

Nová LED světla se mohou pyšnit unikátním řešením komunikace s vozem, proto pro vlastníky odpadá nutnost nákupu a montáže drahé kontrolní jednotky.

Oproti klasickému žárovkovému osvětlení má nový LED systém několik výhod:

  • vizuálně atraktivní
  • originální
  • velmi spolehlivý.

Je vysoce odolný proti otřesům a nárazům, celou vnitřní technologii světel chrání velmi odolný kryt z polykarbonátu. Samozřejmostí u těchto světel je voděodolnost. V porovnání se žárovkovými světly mají LED světla delší životnost. „Naše společnost sleduje trendy v automobilovém průmyslu a tímto navazujeme na aktuální standardy produkce vozidel s LED osvětlením. Reagujeme tak zároveň na poptávku zákazníků a trhu," dodává Petr Ostrý.

Společnost Agados má ve svém portfoliu speciální projekty pro armádu a integrovaný záchranný systém, ale i vozíky pro civilní přepravu. Ať je to variabilní hydraulický přívěs ADAM, jednoduché -základní přívěsy za auto, přepravníky motocyklů a automobilů, skříňové přívěsy nebo profesionální přívěsy s délkou přes 10 metrů. Oblíbené jsou také profesionální přívěsy na míru.

Agados je v České republice největším výrobcem přívěsů a zároveň jedním z největších evropských výrobců přívěsů v kategorii O1 a O2 (celková hmotnost přívěsů do 750 kg a do 3500 kg). Agados ročně prodá okolo 30 tisíc vozíků. Společnost je zastoupena ve většině evropských států a na území České republiky. Polovina produkce míří za hranice. Společnost Agados nabízí přívěsy z široké palety vyráběných brzděných a nebrzděných typů různého použití, rozměrů, použitého materiálu a bohatého příslušenství. Agados zajišťuje i kompletní servis a prodej náhradních dílů i na starší typy přívěsů. Výrobou přívěsů se zabývá od roku 1992. Sídlí ve Velkém Meziříčí.

základová deska

$
0
0

Desku jsem si zvolil na pěnovém skle z důvodu zateplení a odvodnění domu a taktéž, kvůli jednoduchosti pokládky celého systému svépomocí. Poptal jsem několik firem, ale bohužel zkušenost firem je taková že chtějí vydělat a nestydí se nacenit desku i na 750 000 Kč, když materiál se vším všudy vyjde na 350 000 Kč. Tím pádem jsem tuto možnost zavrhnul, protože 400 000 Kč se mi bude hodit.

Projekt a stavební povolení

$
0
0
můj 3D návrh

Dlouho jsem hledal dům, který by neměl chodbu, mám rád otevřené prostory a chodbu považuji v celém domě za zbytečnou. Na jednom portále jsem dům bez chodby našel, avšak projekt nebyl přesně podle mých představ a navíc pouze projekt nebyli ochotni prodat. Stáhl jsem si 3D program jmenem sweet home 3D a začal jsem si vytvářet vlastní projekt včetně 3D vizualizace. Věděl jsem že chci jednoduchý moderní dům, který budu schopný postavit svépomocí. 

Tuto vizualizaci jsem předal paní projektantce aby mi podle ní projekt vytvořila.

Nechtělo se mi na úřadě ztrácet čas když by mě posílali od čerta k ďáblu a tak jsem si nechal vyřídit stavební povolení externě.

 

 

Základová deska

$
0
0
Základová deska

A tak to konečně začalo!

Po dlouhých a nekonečných týdnech čekání na peníze z banky, přistály na účtu. Stalo se tak v úplně ideální čas, koncem října 2019. Dlouho jsem přemýšlel, zda začít na zimu se základovou deskou. Nakonec jsem byl okolím dohnán, obvolal geodety, postavil lavičky a domluvil se bagr. Krásné úterý 3. prosince to vypuklo a začaly se bagrovat pásy. Za dopoledne bylo vybagrováno. Bagrista odvedl neuvěřitelnou práci a začistit se muselo úplně minimálně.  Ve čtvrtek 5. prosince se položil zemnící pásek, vytvořily průchodky ze široké chráničky a vyhlížel se mix s betonem, v závěsu za pumpou. Po prvotních problémech, kdy pumpa lehce zapadla, se začalo s čerpáním a za zhruba 2 hodinky byly pásy vylité. Zapíchaly se roxory a počáteční panika zda to dopadne, byla pryč.

Vánoční svátky se přečkaly bez pracovních povinností a hned v lednu 2020 se objednalo ztracené bednění a 18. ledna se 2020 se založily rohy a pokračovalo se pokládkou bednění. Nakonec kvůli kanalizaci se vytvořilo 5 řad bednění, oproti plánovaným 3 řadám. Vyhnul jsem se tak tlakové kanalizaci, za což to stálo. Železná výztuž samozřejmostí. Ztracené bednění se vylilo 31. března 2020. Vzhledem k počasí, které mi přálo vždycky den před betonáží a samotný den D, tak bylo potřeba opět povolat pumpu. Neskutečně to pomůže. No a tvar domu byl na světě. Domluvit bagr, půjčit vybrační desku a můžeme zavážet. Položení ležaté kanalizace, další oříšek. Sehnat řemeslníka byl celkem nadlidský úkon, takže samostudium a můžeme se do toho pustit. Po kanalizaci přišlo na řadu bednění, které bylo vytvořeno Extrudovaným polystyrenem, na radu stavebního dozoru. Kari sítě, svázat a čekáme na beton. Tentokrát již bez pumpy a 12. května máme vylito.

Neuvěřitelná pocit, že to člověk zvládl sám. Bez pomoci, svého dobrého kamaráda Martina, kterému tímto velmi děkuji, bych se neobešel. Kromě vylití desky, na to jsme byly čtyři a roznášení ztraceného bednění, také ve čtyřech, pouze sám s Martinem. Pravda je, že cca půl roku tomu odpovídá, ale na svojí obhajovu uvádím, že jsem tomu davál tak dvě dopoledne týdně. Ono mít doma ještě půl ročního pomocníka, tak chcete věnovat nějaký čas jinde. Cenovka základové desky se dostala na nějakých 217 tisíc. V ceně je ztracené bednění na terasu za domem a opěrnou zeď podél jedné strany pozemku. Deska byla vytvořena dle podkladů pana Tesárka, pokud jsem něco nenapsal, tak jsem pouze zapomněl, veškerý postup dle jeho knihy. Tak příště se podělím o stavbu obvodového zdiva. Stavebníků zdar a přeji pevné nervy a hlavně to odhodlání.        

 

4. stavební týden - Ztracené bednění a hydroizolace sklepa

$
0
0

Ve čtvrtém stavebním týdnu nás čekal sklep pod zahradním domkem. Konkrétně ztracené bednění, zavážení prostoru desky a hydroizolace.

1. 6. 2020 - Den 17 – 8 hodin na stavbě

Dnešní den nás čekalo zakládání první řady ztraceného bednění ve sklepě pod zahradním domkem.

Před zakládáním bylo třeba dostat do sklepa potřebné tvárnice. Na 1 řadu vychází přibližně 1 paleta, na které je 40 tvárnic ZB DEK 30.

Pro zakládání jsem si namíchal jedno kolečko betonu a postupně v kýblech nosil po žebříku do sklepa. Vystačil jsem si s jedním malým kýblem na celou jednu řadu tvárnic.

Nejprve jsem založil všechny celé tvárnice a na konec jsem si nechal dořezy. Ty jsem nyní už dělal z kostek, které mají uvnitř dělicí příčku, aby se mi při betonování tvárnice nerozlomila.

Po založení stačilo vše jen umýt a uklidit a spodní řada byla připravena na druhý den.

2. 6. 2020 - Den 18 – 8 hodin na stavbě

Dnes přišlo na řadu vyzdění ZB do výšky 4 řad a betonování ZB. Na odpoledne jsme měli objednané 4 m3 betonu a pumpu.

Nejprve musíme všech 160 tvárnic vyskládat a jednotlivé řady mezi sebou proarmovat.

Do základové desky jsme vyvrtali díry, abychom mohli do ZB umístit svislou betonářskou výztuž. Úhlovou bruskou jsem v rozích ZB vyřízl pro výztuž drážky. Pak přišlo na řadu armování. Používal jsem pruty o průměru 10 mm a do rohů jsem vytvořil metrové kusy, které jsem ohnul do pravého úhlu. Každou řadu jsme armovali a dali do ní dva pruty. K jejich vázání jsme použil rádlovačku. Když bylo armování dokončené, naskládali jsme nasucho další řadu tvárnic a proces armování opakovali.

Do tvárnice ve druhé řadě jsem vyřízl otvor na 90° koleno HT potrubí o průměru 110 mm. Do něj jsem vložil metrovou trubku, na kterou pak postupně napojím další potrubí. Půjde o odvětrání sklepa. Později ještě diagonálně uděláme na druhé straně odvětrání v horní části pod stropem.

Následné betonování šlo velmi rychle. Beton jsem hutnil propichováním a nakonec do zavadlého betonu vložil další svislou výztuž.

3. 6. 2020 - Den 19 – 10 hodin na stavbě

Na tento den bylo v plánu zavážení prostoru desky a hutnění podloží.

Ráno jsem si do Stavebnin DEK zajel pro vibrační pěch nebo-li žábu. Pak už měl přijet bagr a smykový nakladač, abychom mohli začít se zavážením prostoru desky.

S odborníkem jsme se domluvili, že prostor desky zavezeme materiálem z výkopů. Převážně se jedná o pískový materiál s kamínky a trochou jílovité zeminy.

Ztracené bednění máme vysoké 750 mm a potřebovali jsme zavézt a zhutnit 500 mm. Snažili jsme se na většině míst provádět hutnění 3x. Bagr vždy zaplnil prostor v desce materiálem, který rozhrnul. Kde to nešlo, jsem materiál rozhrnul lopatou nebo hráběmi. Pak přišel na řadu vibrační pěch.

Jezdil jsem s ním po stavbě postupně od krajů do středu a cestou zpět jsem zhutnil i část mezi trasami.

Poslední vrstva vysoká 250 mm zůstala prozatím nezasypána. Přijde na ni vrstva štěrku nebo betonového recyklátu. Mělo by v ní být uloženo odvětrání radonu, které je nově povinné u rodinných domů s podlahovým vytápěním.

4. 6. 2020 - Den 20 – 7 hodin na stavbě

Poslední den v tomto týdnu se dělala hydroizolace stěn sklepa do výšky 1 m. Bohužel jsme stihli jen část, protože nám začalo pršet.

Při hloubení sklepa jsme výkop dělali schválně vyšší o 0,5 m na každou stranu, abychom mohli později hydroizolace z venkovní strany provést.

Věděl jsem, že nechci ve výkopu pracovat s plamenem, a tak jsem hledal tekutou hydroizolaci, kterou budu moci nanášet hladítkem.

 

Materiál jsem nakoupil od firmy MAPEI. Na stavbu přijel i jejich technik, který mi poradil, jak postupovat, a dohlédne na první aplikaci. Ta se skládá z několika dílčích kroků.

Prvně je nutné zamést stávající asfaltovou hydroizolaci. Pak se musí vytvořit v rohu mezi asfaltovým pásem a stěnou ze ztraceného bednění tzv. fabion, abychom měli pro nanášení hydroizolační vrstvy pozvolný náběh (nikoliv pravý úhel). Pro vytvoření fabionu jsme používali materiál s označením PLANITOP. Je to rychle tvrdnoucí materiál. Proto je lepší ho míchat v menším množství a rychle zpracovávat. Jakmile začne tuhnout, je možné ho znovu promíchat nebo přidat trochu vody a dá se s ním zase dobře pracovat. Malta by po namíchání měla mít takovou konzistenci, aby ze lžíce nestékala, ale také, aby na ní nezůstala stát jako sádra.

Před aplikací jsem navlhčil vodou spodní část stěny ze ZB. Poté jsem malou lžící nanesl tenkou vrstvu na hydroizolaci a na ZB. Do koutů jsem přidal větší množství malty a na šířku lžíce ji uhladil pod úhlem 45°. Takto jsem obešel celý sklep.

Ze zatvrdlé malty jsme před další aplikací museli odškrábat drobné nerovnosti a případné přebytky malty uvízlé na hydroizolaci.

Poté jsme drátěným kartáčem přejel hydroizolační pás přibližně v šířce 10 cm, abych z vrstvy asfaltu odstranil písek a jiné nečistoty. To proto, aby se následná hydroizolace dobře propojila s asfaltovým pásem na desce.

 

Před nanášením hydroizolace je nutné podklad napenetrovat. K tomu jsem použil penetraci Plastimul C, která se ředí s vodou v poměru 1:10.

V nádobě jsem si penetraci namíchal a začal nanášet malířským válečkem. Ve spodní části a u fabionu jsem použil štětec. Je dobré používat jednorázové gumové rukavice, beton se totiž špatně umývá.

Během schnutí penetrace jsem si připravil pruhy výztužné tkaniny. Ty budeme potřebovat ve spodní části sklepa pro ochranu přechodu mezi vodorovnou a svislou plochou.

Pak přišlo na řadu nanášení hydroizolace Plastimul 1K Super Plus. Hmotu není třeba nijak promíchávat, je připravena. Prvně se nanese tenká vrstva na stěnu, fabion i 10cm kus hydroizolace na podlaze. Vrstvu jsem zmenšil hladítkem opravdu jen na velikost kuliček, které hydroizolace obsahuje. Zubatým hladítkem s výškou zubu 6 mm jsem nanesl další vrstvu, do které se vkládá výztužná tkanina a postupně se hladítkem do vrstvy zapraví. Pruhy tkaniny se překládají přes sebe o 10 cm.

 

Stihli jsme udělat jen 2 m izolace, než začalo pršet. Hotovou část jsme zakryli igelitem, aby nám voda nevyzrálou hydroizolaci nesmyla.

Základová deska

$
0
0
Základová deska

A tak to konečně začalo!

Po dlouhých a nekonečných týdnech čekání na peníze z banky, přistály na účtu. Stalo se tak v úplně ideální čas, koncem října 2019. Dlouho jsem přemýšlel, zda začít na zimu se základovou deskou. Nakonec jsem byl okolím dohnán, obvolal geodety, postavil lavičky a domluvil se bagr. Krásné úterý 3. prosince to vypuklo a začaly se bagrovat pásy. Za dopoledne bylo vybagrováno. Bagrista odvedl neuvěřitelnou práci a začistit se muselo úplně minimálně.  Ve čtvrtek 5. prosince se položil zemnící pásek, vytvořily průchodky ze široké chráničky a vyhlížel se mix s betonem, v závěsu za pumpou. Po prvotních problémech, kdy pumpa lehce zapadla, se začalo s čerpáním a za zhruba 2 hodinky byly pásy vylité. Zapíchaly se roxory a počáteční panika zda to dopadne, byla pryč.

Vánoční svátky se přečkaly bez pracovních povinností a hned v lednu 2020 se objednalo ztracené bednění a 18. ledna se 2020 se založily rohy a pokračovalo se pokládkou bednění. Nakonec kvůli kanalizaci se vytvořilo 5 řad bednění, oproti plánovaným 3 řadám. Vyhnul jsem se tak tlakové kanalizaci, za což to stálo. Železná výztuž samozřejmostí. Ztracené bednění se vylilo 31. března 2020. Vzhledem k počasí, které mi přálo vždycky den před betonáží a samotný den D, tak bylo potřeba opět povolat pumpu. Neskutečně to pomůže. No a tvar domu byl na světě. Domluvit bagr, půjčit vybrační desku a můžeme zavážet. Položení ležaté kanalizace, další oříšek. Sehnat řemeslníka byl celkem nadlidský úkon, takže samostudium a můžeme se do toho pustit. Po kanalizaci přišlo na řadu bednění, které bylo vytvořeno Extrudovaným polystyrenem, na radu stavebního dozoru. Kari sítě, svázat a čekáme na beton. Tentokrát již bez pumpy a 12. května máme vylito.

Neuvěřitelná pocit, že to člověk zvládl sám. Bez pomoci, svého dobrého kamaráda Martina, kterému tímto velmi děkuji, bych se neobešel. Kromě vylití desky, na to jsme byly čtyři a roznášení ztraceného bednění, také ve čtyřech, pouze sám s Martinem. Pravda je, že cca půl roku tomu odpovídá, ale na svojí obhajovu uvádím, že jsem tomu davál tak dvě dopoledne týdně. Ono mít doma ještě půl ročního pomocníka, tak chcete věnovat nějaký čas jinde. Cenovka základové desky se dostala na nějakých 217 tisíc. V ceně je ztracené bednění na terasu za domem a opěrnou zeď podél jedné strany pozemku. Deska byla vytvořena dle podkladů pana Tesárka, pokud jsem něco nenapsal, tak jsem pouze zapomněl, veškerý postup dle jeho knihy. Tak příště se podělím o stavbu obvodového zdiva. Stavebníků zdar a přeji pevné nervy a hlavně to odhodlání.    

Víte, kolik vás bude stát hrubá stavba? S cihlami Porotherm se výdajů navíc bát nemusíte

$
0
0
Víte, kolik vás bude stát hrubá stavba? S cihlami Porotherm se výdajů navíc bát nemusíte


Postavit rodinný dům vlastníma rukama je díky moderním stavebním systémům, které připomínají dětskou skládačku, stále jednodušší. Ještě před stavbou je však nezbytné vše pečlivě promyslet a připravit finanční plán. Díky němu budete přesně vědět, na kolik vás realizace hrubé stavby přijde.

Jak odhadnout cenu materiálu a vyhnout se nečekaným výdajům? Postavte si dům z ekologických pálených cihel Porotherm. Kalkulaci potřebného množství materiálu i jeho ceny vám odborníci zpracují dlouho před tím, než poprvé kopnete do země.

 

Zpracování kalkulace je zdarma pro každého

Možná si lámete hlavu nad tím, na kolik vás realizace hrubé stavby přijde. Chcete mít jasno? Stačí, když na porotherm.cz vyplníte formulář s žádostí o kalkulaci stavebního materiálu, která je nezávazná a zdarma pro každého. Na nic nečekejte a nechejte si cenový odhad zpracovat právě teď, ať už jste na dovolené u moře, na výletě po Česku nebo třeba doma u bazénu.

Jednovrstvé zdivo pro zdravé a ekologické bydlení

V poslední době se upřednostňuje realizace domů z jednovrstvého zdiva, tedy bez dodatečného zateplení. Za tímto účelem se využívají pálené cihly Porotherm T Profi, které jsou vyplněné izolací z minerální vaty. Protože se cihly vyrábí z přírodních materiálů, nezpůsobují alergie a omezují riziko vzniku plísní. Bydlení v domě z moderních cihel je zdravé a ekologické.

Postavte si dům z pálených cihel svépomocí

Stavební systém Porotherm je ideální pro svépomocnou stavbu domu. Cihly jsou dokonale vybroušené a vzájemně se spojují lepidlem nebo maltou. Navíc si můžete objednat službu „Proškolení ze založení zdiva“. Zkušený technik vyzdí první řadu cihel a předá vám cenné rady a tipy, jak ve zdění pokračovat.

Od kalkulace k samotné realizaci je cesta kratší, než se na první pohled zdá.

Začněte plánovat už teď a za pár měsíců můžete stavět!

 


Papírování

$
0
0

doplnění žádostí, které jsme dostali k projektu:

KHS

koordinované stanovisko města Nýřany

Stanovisko města Třemošná

Podpisy sousedů a sousedního pozemku vlasníka, který již nežije a nejsou dohledatelní dědici

smlouva elektrárny

 

Žádost o stavební povolení

Příprava staveniště

$
0
0
Příprava staveniště

V minulém článku jsem popisoval důvody, proč jsme se rozhodli stavět svépomocí a jak u nás probíhalo zakoupení pozemku. Po měsíční odmlce Vám popíšu, co se u nás za tu dobu událo a jak jsme postoupili blíže našemu vysněnému domovu.

 

Oplocení

V první řadě bylo pro nás nutností pozemek oplotit a to z několika důvodů. Zabráníme tím nebo alespoň ztížíme vniknutí cizím osobám na pozemek za účelem něco odcizit nebo třeba dětem, tam by mohlo hrozit zranění pádem do nějaké jámy nebo poraněním o nějaký roksor co kouká ze země nebo betonu. Dále budeme vědět přesně hranice pozemku, takže se nestane, že by jsme materiál či zeminu složili třeba z části na cizí pozemek. Co se týče stavby plotu, neměl jsem dosud s tím žádné zkušenosti a sám jsem si na to netroufl. Zkusili jsme tedy poptat několik firem. Nabídková cena všech firem byla takřka totožná, pohybuje se to kolem 1000-1200 Kč za metr plotu vč. DPH. Náš plot je dlouhý 75m, takže se nám to zdálo docela drahé. Nakonec jsem sehnal bývalého kolegu z práce, který se stavbou plotu má zkušenosti a souhlasil, že mi s výstavbou pomůže. A to nejen plotu, ale nakonec celého domu :) Takže jsem projel internet, našel materiál za rozumnou cenu a dali se do díla. První den se vrtali díry na sloupky vypůjčeným benzínovým vrtákem, usadili a obetonovali sloupky. Aby byly sloupky ve stejné výšce, bylo potřeba je všechny nejdříve pomocí nivelačního přístroje znivelovat do roviny. Druhý den se obetonovali vzpěry a nasadilo pletivo. S výsledkem jsme byli spokojeni. Do čela pozemku, kde je přístupová komunikace se oplocení řešilo mobilním plotem, protože v budoucnu zde bude betonová podezdívka. Ten jsme za velmi dobré peníze sehnali v Polsku, odkud nám ho i přivezli. Instalace je velmi jednoduchá, takže jsme s přítelkyní měli za chvíli nainstalováno. V místě vjezdu na pozemek jsme na plot dali kolečko a řetěz se zámkem místo kovové spojky. Tím byl pozemek kompletně oplocen.

 

Stavební domek a WC

Bylo zapotřebí také udělat nějaké to sociální zázemí, mít se kam schovat před deštěm, kam uložit chladničku na pití a jídlo, kde uvařit kafe a v neposlední řadě si dojít na záchod. Četl jsem, že spousta svépomocníků boudu na nářadí řeší plechovými garážemi z Polska. I já o ní vážně uvažoval, ale z estetického hlediska se nám vůbec nelíbila. Na stavbě by to bylo ale jedno. Jenže do budoucna by jsme podobnou boudu chtěli mít na zahradě na nářadí a tak jsme nakonec vybrali jinou, která se nám líbila a do budoucna by jsme ji jen přemístili a sloužila by dál i po stavbě (pokud tu stavbu přežije :D), tím by jsme zabili dvě mouchy jednou ranou. Domek jsem tedy objednal, s kamarádem za 12 hodin sestavili. Byla to hrozná drbačka, snad milion šroubků :) Ale jsme s ní spokojeni, už ji otestoval vítr i silný déšť a drží a uvnitř sucho. Dále zajistit WC, aby jsme nemuseli chodit do křoví...vlastně do jakého?! Všechno křoví už jsem vysekal. Mobilní WC lze zapůjčit, ale je to dlouhodobě nevýhodné, takže klasickou kadibudku. Tu je možno třeba z OSB desek stlouct doma v garáži, ale svůj čas jsem chtěl spíše věnovat jiným, důležitějším věcem na stavbě. Opět přišel na řadu internet a tak jsem zakoupil klasickou dřevěnou kadibudku, která byla během hodiny postavená. Žádný zázrak to není, chtěla by ještě ošetřit nějakým nátěrem, ale za to potěšilo vyřezané srdíčko ve dveřích :)

 

Elektřina, voda, kanalizace

Bez přísunu vody a elektřiny stavba z dlouhodobého hlediska táhnout také nejde, takže další krok byl vcelku jasný. Pozemek připojit na sítě, které jsou na hranici pozemku. Sedl jsem k internetu a pohledal v okolí lidi s bagrem. Nejbližší byl 300m od našeho pozemku a hned trefa do černého. Není pracovně plně vytížený, férové jednání a dobrá cena. Další den tedy najel s bagrem na pozemek a začal ho trochu porovnávat, protože někde byli prohlubně a někde zase výstupky. Udělal i menší skrývku ornice v místě, kde jsme vyznačili budoucí dům. Pak vykopal jámu pro vodoměrnou a revizní šachtu a díru u pojistkové skříně pro osazení rozvaděče pro elektroměr. Tím byla jeho práce pro teď hotová.

Rozvaděč jsem usadil do betonového lůžka a lehce obetonoval. Pak byl spojen kabelem CYKY 5x10 s pojistkovou skříní a hlavní přívodní kabel do domu stejného průměru byl přes hlavní jistič 3x32A ukončen stavebním rozvaděčem. Druhý den přijel revizák a vystavil revizi. Tím elektřina hotová a můžeme jít žádat na ČEZ.

Do jámy jsme hodili kamenivo a srovnali. Pak jsem přivezl z betonárky 0,5m3 betonu a cca 2/3 naházel na dno a přidal kari síť 6x15x15 a vytvořil tak asi 10 cm desku pro šachtu. Tu jsem pak položil na desku a srovnal do roviny. Zbytkem betonu jsem obetonoval spodní patku šachty. Nějaký ten beton jsem hodil i pod revizní šachtu, kterou jsem rovnou připojil na kanalizační síť. Připojení šachty k domu proběhne až v pozdější fázi stavby. Vodovodní hadici 32mm jsem protáhl oběma prostupy šachty a konec na pozemku opatřil kulovým ventilem a ventilem na připojení zahradní hadice. Pak už jsme jen zažádali o připojení vodoměru, který byl za pár dní úspěšně osazen. Můžeme napouštět bazének :)

 

Teď, když máme staveniště dostatečně připravené, můžeme se pustit do základů a základové desky tvořené systémem Elegohouse. Držte nám palce ať se vše v další etapě vydaří a my se tak brzy můžeme projít po budoucích základech našeho nového domova...

 

 

Příprava staveniště

$
0
0
Příprava staveniště

V minulém článku jsem popisoval důvody, proč jsme se rozhodli stavět svépomocí a jak u nás probíhalo zakoupení pozemku. Po měsíční odmlce Vám popíšu, co se u nás za tu dobu událo a jak jsme postoupili blíže našemu vysněnému domovu.

 

Oplocení

V první řadě bylo pro nás nutností pozemek oplotit a to z několika důvodů. Zabráníme tím nebo alespoň ztížíme vniknutí cizím osobám na pozemek za účelem něco odcizit nebo třeba dětem. Tam by mohlo hrozit zranění pádem do nějaké jámy nebo poraněním o nějaký roksor co kouká ze země nebo betonu. Dále budeme vědět přesně hranice pozemku, takže se nestane, že by jsme materiál či zeminu složili třeba z části na cizí pozemek. Co se týče stavby plotu, neměl jsem dosud s tím žádné zkušenosti a sám jsem si na to netroufl. Zkusili jsme tedy poptat několik firem. Nabídková cena všech firem byla takřka totožná, pohybuje se to kolem 1000-1200 Kč za metr plotu vč. DPH. Náš plot je dlouhý 75m, takže se nám to zdálo docela drahé. Nakonec jsem sehnal bývalého kolegu z práce, který se stavbou plotu má zkušenosti a souhlasil, že mi s výstavbou pomůže. A to nejen plotu, ale nakonec celého domu. Takže jsem projel internet, našel materiál za rozumnou cenu a dali se do díla. První den se vrtali díry na sloupky vypůjčeným benzínovým vrtákem, usadili a obetonovali sloupky. Aby byly sloupky ve stejné výšce, bylo potřeba je všechny nejdříve pomocí nivelačního přístroje znivelovat do roviny. Druhý den se obetonovali vzpěry a nasadilo pletivo. S výsledkem jsme byli spokojeni. Do čela pozemku, kde je přístupová komunikace se oplocení řešilo mobilním plotem, protože v budoucnu zde bude betonová podezdívka. Ten jsme za velmi dobré peníze sehnali v Polsku, odkud nám ho i přivezli. Instalace je velmi jednoduchá, takže jsme s přítelkyní měli za chvíli nainstalováno. V místě vjezdu na pozemek jsme na plot dali kolečko a řetěz se zámkem místo kovové spojky. Tím byl pozemek kompletně oplocen.

 

Stavební domek a WC

Bylo zapotřebí také udělat nějaké to sociální zázemí, mít se kam schovat před deštěm, kam uložit chladničku na pití a jídlo, kde uvařit kafe a v neposlední řadě si dojít na záchod. Četl jsem, že spousta svépomocníků boudu na nářadí řeší plechovými garážemi z Polska. I já o ní vážně uvažoval, ale z estetického hlediska se nám vůbec nelíbila. Na stavbě by to bylo ale jedno. Jenže do budoucna by jsme podobnou boudu chtěli mít na zahradě na nářadí a tak jsme nakonec vybrali jinou, která se nám líbila a do budoucna by jsme ji jen přemístili a sloužila by dál i po stavbě (pokud tu stavbu přežije :D), tím by jsme zabili dvě mouchy jednou ranou. Domek jsem tedy objednal, s kamarádem za 12 hodin sestavili. Byla to hrozná drbačka, snad milion šroubků :) Ale jsme s ní spokojeni, už ji otestoval vítr i silný déšť a drží a uvnitř sucho. Dále zajistit WC, aby jsme nemuseli chodit do křoví...vlastně do jakého?! Všechno křoví už jsem vysekal. Mobilní WC lze zapůjčit, ale je to dlouhodobě nevýhodné, takže klasickou kadibudku. Tu je možno třeba z OSB desek stlouct doma v garáži, ale svůj čas jsem chtěl spíše věnovat jiným, důležitějším věcem na stavbě. Opět přišel na řadu internet a tak jsem zakoupil klasickou dřevěnou kadibudku, která byla během hodiny postavená. Žádný zázrak to není, chtěla by ještě ošetřit nějakým nátěrem, ale za to potěšilo vyřezané srdíčko ve dveřích :)

 

Elektřina, voda, kanalizace

Bez přísunu vody a elektřiny stavbu z dlouhodobého hlediska táhnout také nejde, takže další krok byl vcelku jasný. Pozemek připojit na sítě, které jsou na hranici pozemku. Sedl jsem k internetu a pohledal v okolí lidi s bagrem. Nejbližší byl 300m od našeho pozemku a hned trefa do černého. Není pracovně plně vytížený, férové jednání a dobrá cena. Další den tedy najel s bagrem na pozemek a začal ho trochu porovnávat, protože někde byli prohlubně a někde zase výstupky. Udělal i menší skrývku ornice v místě, kde jsme vyznačili budoucí dům. Pak vykopal jámu pro vodoměrnou a revizní šachtu a díru u pojistkové skříně pro osazení rozvaděče pro elektroměr. Tím byla jeho práce pro teď hotová.

Rozvaděč jsem usadil do betonového lůžka a lehce obetonoval. Pak byl spojen kabelem CYKY 5x10 s pojistkovou skříní a hlavní přívodní kabel do domu stejného průměru byl přes hlavní jistič 3x32A ukončen stavebním rozvaděčem. Druhý den přijel revizák a vystavil revizi. Tím elektřina hotová a můžeme jít žádat na ČEZ.

Do jámy jsme hodili kamenivo a srovnali. Pak jsem přivezl z betonárky 0,5m3 betonu a cca 2/3 naházel na dno a přidal kari síť 6x15x15 a vytvořil tak asi 10 cm desku pro šachtu. Tu jsem pak položil na desku a srovnal do roviny. Zbytkem betonu jsem obetonoval spodní patku šachty. Nějaký ten beton jsem hodil i pod revizní šachtu, kterou jsem rovnou připojil na kanalizační síť. Připojení šachty k domu proběhne až v pozdější fázi stavby. Vodovodní hadici 32mm jsem protáhl oběma prostupy šachty a konec na pozemku opatřil kulovým ventilem a ventilem na připojení zahradní hadice. Pak už jsme jen zažádali o připojení vodoměru, který byl za pár dní úspěšně osazen. Můžeme napouštět bazének :)

 

Nářadí

A naposledy bylo zapotřebí se vybavit potřebným nářadím, které během stavby je zapotřebí. Některé věci jsme už měli, ale spousta bylo potřeba dokoupit. Jako např. kolečka, kvalitní elektrické nářadí (vrtačka, bruska, atd.), vodováhy, provázky, tužky atp. Např. nivelační přístroj už teď v úvodu stavby se ukázal, jako velmi užitečný pomocník a všem svépomocníkům, kteří staví od základů ho vřele doporučuji.

 

 

Teď, když máme staveniště dostatečně připravené, můžeme se pustit do základů a základové desky tvořené systémem Elegohouse. Držte nám palce ať se vše v další etapě vydaří a my se tak brzy můžeme projít po budoucích základech našeho nového domova...

 

 

Výroba podlážek na stavební kozy

$
0
0
Výroba podlážek na stavební kozy

Manipulace na stavbě je vždycky problém, obzvlášť pokud je potřeba pracovat ve větší výšce, nebo např. manipulovat s překlady. Od kolegy jsem si zapůjčil stavení kozy, na které je možné umístit podlážky a na těch chodit, nebo na ně dávat materiál. Protože podlážky nebyly k dispozici, rozhodl jsem se o jejich svépomocnou výrobu. Samotné podlážky je samozřejmě možné zakoupit za cenu cca 160 – 200 Kč za kus. Cena není nijak vysoká a i při svépomocné výrobě jsem se na podobnou cenu také dostal – vyráběl jsem je však ze silnějšího dřeva.

Nejdříve jsem zakoupil potřebné dřevo. Podlážky jsem vyráběl z 32 mm silného smrkového řeziva různých šířek (prostě to, co měli na pile). Větší tloušťka dřeva přijde vhod, protože 1,5 m dlouhé podlážky se daleko méně prohýbají. Je pak na ně možné umístit více materiálu. Je možné po nich jezdit s kolečkem apod.

Rozměr podlážek je 150 * 50 cm. Zakoupené dřevo jsem položil vedle sebe a kombinoval, dokud nevznikl 50 cm široký pruh (žádné jsem podélně nemusel řezat). Poté jsem naměřil rozměr 150 cm a dřevo nařezal. Takto jsem si vyrobil 6 kupek dřeva na jednotlivé podlážky. Dále jsem nařezal 12 půlmetrových prken na spojení podlážek. U těch je jejich šířka v podstatě libovolná.

Na kozy jsem položil fošny a naměřil pozici příčného dřeva. To je vzdáleno od kraje vždy 100 mm. Oproti originálním podlážkám jsem neumisťoval prostřední podpory. Zatím nebyly potřeba, možná je případně doplním – díky tloušťce dřeva se podlážky neprohýbají ani při větším zatížení. Celek jsem sbil dohromady hřebíky 2,7 * 70 mm. Do každého prkna 8 hřebíků – 4 z jedné a 4 z druhé strany. Špičky hřebíků jsem zatloukl do boku, aby se o ně někdo nezranil a aby bylo složitější hřebík vyndat.

Podlážky jsem umisťoval buď přímo na kozy, nebo pokud byla potřeba větší délka, tak na dva trámy, které byly položeny na kozy a na ně podlážky. Většinou jsem podlážky ještě sešrouboval s trámy dohromady pomocí šroubů s Torx hlavou. Montáž i demontáž potom byla velice snadná a stabilita poměrně vysoká. Samozřejmě, není to nic, z čeho by „bezpečák“ skákal až do stropu…i když možná spíš ano ?

 

Články ohledně této stavby můžete také najít na mém webu https://www.mylms.cz/stavba-domu/

Víte, kolik vás bude stát hrubá stavba? S cihlami Porotherm se výdajů navíc bát nemusíte

$
0
0
Víte, kolik vás bude stát hrubá stavba? S cihlami Porotherm se výdajů navíc bát nemusíte


Postavit rodinný dům vlastníma rukama je díky moderním stavebním systémům, které připomínají dětskou skládačku, stále jednodušší. Ještě před stavbou je však nezbytné vše pečlivě promyslet a připravit finanční plán. Díky němu budete přesně vědět, na kolik vás realizace hrubé stavby přijde.

Jak odhadnout cenu materiálu a vyhnout se nečekaným výdajům? Postavte si dům z ekologických pálených cihel Porotherm. Kalkulaci potřebného množství materiálu i jeho ceny vám odborníci zpracují dlouho před tím, než poprvé kopnete do země.

 

Zpracování kalkulace je zdarma pro každého

Možná si lámete hlavu nad tím, na kolik vás realizace hrubé stavby přijde. Chcete mít jasno? Stačí, když na porotherm.cz vyplníte formulář s žádostí o kalkulaci stavebního materiálu, která je nezávazná a zdarma pro každého. Na nic nečekejte a nechejte si cenový odhad zpracovat právě teď, ať už jste na dovolené u moře, na výletě po Česku nebo třeba doma u bazénu.

Jednovrstvé zdivo pro zdravé a ekologické bydlení

V poslední době se upřednostňuje realizace domů z jednovrstvého zdiva, tedy bez dodatečného zateplení. Za tímto účelem se využívají pálené cihly Porotherm T Profi, které jsou vyplněné izolací z minerální vaty. Protože se cihly vyrábí z přírodních materiálů, nezpůsobují alergie a omezují riziko vzniku plísní. Bydlení v domě z moderních cihel je zdravé a ekologické.

Postavte si dům z pálených cihel svépomocí

Stavební systém Porotherm je ideální pro svépomocnou stavbu domu. Cihly jsou dokonale vybroušené a vzájemně se spojují lepidlem nebo maltou. Navíc si můžete objednat službu „Proškolení ze založení zdiva“. Zkušený technik vyzdí první řadu cihel a předá vám cenné rady a tipy, jak ve zdění pokračovat.

Od kalkulace k samotné realizaci je cesta kratší, než se na první pohled zdá.

Začněte plánovat už teď a za pár měsíců můžete stavět!

 

Rozvody kanalizačního potrubí v základové desce

$
0
0
Rozvody kanalizačního potrubí v základové desce

Ahoj, stavebníci! Jsme tady s další etapou projektu "e4 dům svépomocí"...! V minulých videích jsme se několikrát dotkli tématu KANALIZAČNÍHO POTRUBÍ. V dnešním díle se spolu právě na toto téma detailněji podíváme - a ukážeme vám, jak kanalizační potrubí v základové desce provést... Tak pojďme na to! 

Pro lepší přehlednost připojujeme také seznam POUŽITÉHO STAVEBNÍHO MATERIÁLU: 

1/ Kanalizační potrubí - množství a typ potrubí dle přiloženého výkresu (viz Přílohy)

2/ Mazivo pro snadnější spojení potrubí

3/ Mirelon pro obalení konců potrubí 

Stavební povolení


Oplocení pozemku

Příjezdová cesta

Projekt a stavební povolení

$
0
0
můj 3D návrh

Dlouho jsem hledal dům, který by neměl chodbu, mám rád otevřené prostory a chodbu považuji v celém domě za zbytečnou. Na jednom portále jsem dům bez chodby našel, avšak projekt nebyl přesně podle mých představ a navíc pouze projekt nebyli ochotni prodat. Stáhl jsem si 3D program jmenem sweet home 3D a začal jsem si vytvářet vlastní projekt včetně 3D vizualizace. Věděl jsem že chci jednoduchý moderní dům, který budu schopný postavit svépomocí. 

Tuto vizualizaci jsem předal paní projektantce aby mi podle ní projekt vytvořila.

Nechtělo se mi na úřadě ztrácet čas když by mě posílali od čerta k ďáblu a tak jsem si nechal vyřídit stavební povolení externě.

 

 

Příprava staveniště

$
0
0
Příprava staveniště

V minulém článku jsem popisoval důvody, proč jsme se rozhodli stavět svépomocí, a jak u nás probíhalo zakoupení pozemku. Po měsíční odmlce vám popíšu, co se u nás za tu dobu událo, a jak jsme postoupili blíže našemu vysněnému domovu.

Oplocení

V první řadě bylo pro nás nutností pozemek oplotit a to z několika důvodů. Zabráníme tím nebo alespoň ztížíme vniknutí cizím osobám na pozemek za účelem něco odcizit nebo třeba dětem. Tam by mohlo hrozit zranění pádem do nějaké jámy nebo poraněním o nějaký roksor, co kouká ze země nebo betonu. Dále budeme vědět přesně hranice pozemku, takže se nestane, že by jsme materiál či zeminu složili třeba z části na cizí pozemek. Co se týče stavby plotu, neměl jsem dosud s tím žádné zkušenosti a sám jsem si na to netroufl. Zkusili jsme tedy poptat několik firem. Nabídková cena všech firem byla takřka totožná, pohybuje se to kolem 1000-1200 Kč za metr plotu vč. DPH. Náš plot je dlouhý 75m, takže se nám to zdálo docela drahé. Nakonec jsem sehnal bývalého kolegu z práce, který se stavbou plotu má zkušenosti a souhlasil, že mi s výstavbou pomůže. A to nejen plotu, ale nakonec celého domu. Takže jsem projel internet, našel materiál za rozumnou cenu a dali se do díla. První den se vrtali díry na sloupky vypůjčeným benzínovým vrtákem, usadili a obetonovali sloupky. Aby byly sloupky ve stejné výšce, bylo potřeba je všechny nejdříve pomocí nivelačního přístroje znivelovat do roviny. Druhý den se obetonovali vzpěry a nasadilo pletivo. S výsledkem jsme byli spokojeni. Do čela pozemku, kde je přístupová komunikace se oplocení řešilo mobilním plotem, protože v budoucnu zde bude betonová podezdívka. Ten jsme za velmi dobré peníze sehnali v Polsku, odkud nám ho i přivezli. Instalace je velmi jednoduchá, takže jsme s přítelkyní měli za chvíli nainstalováno. V místě vjezdu na pozemek jsme na plot dali kolečko a řetěz se zámkem místo kovové spojky. Tím byl pozemek kompletně oplocen.

Stavební domek a WC

Bylo zapotřebí také udělat nějaké to sociální zázemí, mít se kam schovat před deštěm, kam uložit chladničku na pití a jídlo, kde uvařit kafe a v neposlední řadě si dojít na záchod. Četl jsem, že spousta svépomocníků boudu na nářadí řeší plechovými garážemi z Polska. I já o ní vážně uvažoval, ale z estetického hlediska se nám vůbec nelíbila. Na stavbě by to bylo ale jedno. Jenže do budoucna by jsme podobnou boudu chtěli mít na zahradě na nářadí a tak jsme nakonec vybrali jinou, která se nám líbila a do budoucna by jsme ji jen přemístili a sloužila by dál i po stavbě (pokud tu stavbu přežije :D), tím by jsme zabili dvě mouchy jednou ranou. Domek jsem tedy objednal, s kamarádem za 12 hodin sestavili. Byla to hrozná drbačka, snad milion šroubků :) Ale jsme s ní spokojeni, už ji otestoval vítr i silný déšť a drží a uvnitř sucho. Dále zajistit WC, aby jsme nemuseli chodit do křoví...vlastně do jakého?! Všechno křoví už jsem vysekal. Mobilní WC lze zapůjčit, ale je to dlouhodobě nevýhodné, takže klasickou kadibudku. Tu je možno třeba z OSB desek stlouct doma v garáži, ale svůj čas jsem chtěl spíše věnovat jiným, důležitějším věcem na stavbě. Opět přišel na řadu internet a tak jsem zakoupil klasickou dřevěnou kadibudku, která byla během hodiny postavená. Žádný zázrak to není, chtěla by ještě ošetřit nějakým nátěrem, ale za to potěšilo vyřezané srdíčko ve dveřích :)

Elektřina, voda, kanalizace

Bez přísunu vody a elektřiny stavbu z dlouhodobého hlediska táhnout také nejde, takže další krok byl vcelku jasný. Pozemek připojit na sítě, které jsou na hranici pozemku. Sedl jsem k internetu a pohledal v okolí lidi s bagrem. Nejbližší byl 300m od našeho pozemku a hned trefa do černého. Není pracovně plně vytížený, férové jednání a dobrá cena. Další den tedy najel s bagrem na pozemek a začal ho trochu porovnávat, protože někde byli prohlubně a někde zase výstupky. Udělal i menší skrývku ornice v místě, kde jsme vyznačili budoucí dům. Pak vykopal jámu pro vodoměrnou a revizní šachtu a díru u pojistkové skříně pro osazení rozvaděče pro elektroměr. Tím byla jeho práce pro teď hotová.

Rozvaděč jsem usadil do betonového lůžka a lehce obetonoval. Pak byl spojen kabelem CYKY 5x10 s pojistkovou skříní a hlavní přívodní kabel do domu stejného průměru byl přes hlavní jistič 3x32A ukončen stavebním rozvaděčem. Druhý den přijel revizák a vystavil revizi. Tím elektřina hotová a můžeme jít žádat na ČEZ.

Do jámy jsme hodili kamenivo a srovnali. Pak jsem přivezl z betonárky 0,5m3 betonu a cca 2/3 naházel na dno a přidal kari síť 6x15x15 a vytvořil tak asi 10 cm desku pro šachtu. Tu jsem pak položil na desku a srovnal do roviny. Zbytkem betonu jsem obetonoval spodní patku šachty. Nějaký ten beton jsem hodil i pod revizní šachtu, kterou jsem rovnou připojil na kanalizační síť. Připojení šachty k domu proběhne až v pozdější fázi stavby. Vodovodní hadici 32mm jsem protáhl oběma prostupy šachty a konec na pozemku opatřil kulovým ventilem a ventilem na připojení zahradní hadice. Pak už jsme jen zažádali o připojení vodoměru, který byl za pár dní úspěšně osazen. Můžeme napouštět bazének :)

Nářadí

A naposledy bylo zapotřebí se vybavit potřebným nářadím, které během stavby je zapotřebí. Některé věci jsme už měli, ale spousta bylo potřeba dokoupit. Jako např. kolečka, kvalitní elektrické nářadí (vrtačka, bruska, atd.), vodováhy, provázky, tužky atp. Např. nivelační přístroj už teď v úvodu stavby se ukázal, jako velmi užitečný pomocník a všem svépomocníkům, kteří staví od základů ho vřele doporučuji.

Teď, když máme staveniště dostatečně připravené, můžeme se pustit do základů a základové desky tvořené systémem Elegohouse. Držte nám palce ať se vše v další etapě vydaří a my se tak brzy můžeme projít po budoucích základech našeho nového domova...

Rozvody kanalizačního potrubí v základové desce

$
0
0

Pokračujeme v projektu stavby e4 domu svépomocí. V této další etapě si ukážeme, jak na rozvody kanalizačního potrubí v základové desce.

Pro rozvody kanalizačního potrubí nám poslouží oranžové plastové KG trubky ze stavebnin DEK.

V G SERVIS nám v rámci projektové dokumentace dodali speciální podrobný výkres s názvem Půdorys základů Kanál + voda. Ten bude naším vodítkem a ukáže nám cestu k našemu dnešnímu cíli. Výkres je podrobný. To je dobré hlavně proto, že jsou v něm označena i kolena, takže jsme věděli, co přesně máme na e-shopu DEK objednat. Za pár dní byl veškerý materiál na stavbě.

Materiál jsme objednávali s menší rezervou. Nepoužitý můžeme do stavebnin vrátit.

Potrubí začínáme klást od vyústění kanalizace ven z domu. Je možné, že někde bude potřeba ho uložit do větší hloubky. V takovém případě si jen odkopeme trochu překážející zeminy.

Potrubí klademe tak, abychom měli všechna vyústění kanalizace v požadovaných místech na desce.

Kromě redukce a trubky vedoucí z domu jsme si potrubí poskládali prvně tzv. „nasucho“. Z hrdla trubky vyjmeme gumové těsnění, kanalizační rozvod složíme a pokud vše sedí, můžeme se pustit do finální kompletace i s gumovým těsněním.

Během práce je třeba myslet hlavně na dodržení 3% sklonu. Tedy, že na 1 m délky potrubí musí být sklon 3 cm. My sklon kontrolujeme dvoumetrovou vodováhou. Na jejím konci by tedy rozdíl měl být 6 cm. Kontrolujeme průběžně.

Pro jednodušší spojení trubek a tvarovek je dobré namazat potrubí speciálním mazivem.

Výšku vyčnívajících trubek a jejich vyústění na desku měříme od hrany ztraceného bednění. Budoucí výška základového betonu bude 15 cm. Takže jednotlivá vyústění by měla sahat do výšky 16-17 cm.

Pro udržení potřebného spádu a zamezení kontaktu trubek s kamením podsypeme potrubí pískem, který lehce hutníme. Při tom musíme být opatrní, abychom nepoškodili trubky. Pro snížení rizika jejich poškození i v dalších fázích stavby potrubí pískem také obsypeme a úplně zakryjeme.

V závěru obalíme horní hranu potrubí mirelonem. Zamezíme tím přímému kontaktu betonu s trubkou při betonování a umožníme potrubí dilatovat.

Výkres kanalizačního potrubí v desce se ukázal jako skvělý pomocník. Úspěšně jsme se díky němu dostali až na konec dnešní stavební etapy. Příště nás čeká zavážení prostoru desky, hutnění podloží, armování a šalování.

Viewing all 2340 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>