Tento systém desky byl pro mě do doby, kdy se mi dostala projektová dokumentace do ruky absolutní neznámá. Do té doby jsem znal jen desky klasické, s hutněným podložím uvnitř desky a maximálně jsem slyšel něco o pěnoskle. V kostce o tom to systému:
,,Základový systém ELEGOHOUSE je řešení, které eliminuje většinu nevýhod zmíněných postupů pro stavbu základových desek. Inovativní systémové řešení využívá kombinaci osvědčeného zakládání na pásech s horní samonosnou betonovou deskou, která je navržena podobně jako stropní konstrukce – není tedy závislá na provedení a stabilitě hutněného podsypu. Desku tvoří nosníky a masivní polystyrenové vložky. Ty slouží jednak jako tepelná izolace pod deskou a zároveň fungují jako ztracené bednění při betonáži. Tím, že je tepelná izolace nedílnou součástí konstrukce a pevně k ní přiléhá, aniž by však byla vystavena tlaku celé stavby, je dosaženo vysoké spolehlivosti a účinnosti." zdroj: www.tzb-info.cz
Něco o systému už vím, ale to je jen teorie, praxe je vždycky horší. Na internetu jsem tedy hledal více informací o tom, jak desku svépomocí vystavět, ale moc se nedařilo. Shlédl jsem několik videí, ale ty mi sice na některé otázky odpověděli, jiné zase přinesli. Jedna z věcí, která mě zarazila bylo, že ve videu jsem viděl dřevěné hranoly uvnitř desky. Asi nějaké podpěry si říkám. Otázka je, kde a jak je vystavět. Tu jsem nikde nedočetl. Pokud jste nyní ve stejné fázi jako byl já, myslím, že můj článek Vám rázem pomůže vše vysvětlit. Teď tedy už k samotné realizaci.
Základové pasy
V první řadě byl objednán geodet, aby nám na pozemku vyznačil body, kde bude dům stát. Jednalo se celkem o 38 bodů, vyznačil vnější i vnitřní rohy budoucích základových pasů a jeden bod vyznačoval čistou výšku podlahy, tzv. nulu. Poté se natáhl provázek mezi jednotlivými body a byl obsypán vápnem. Tímto způsobem jsme na zem ,,namalovali" jednotlivé pasy domu. Druhý den najel bagr a začal kopat základy. Dle projektu mají být pasy široké 70 cm a hluboké 160 cm pod nulou (čistá podlaha). Bagrista neměl ale 70 cm lžící, tak bagroval 80 cm, což nevadí. Více je lépe než méně. Aby jsme vědeli, jak hluboko je tedy potřeba kopat, bylo zapotřebí si nulu pomocí niveláku promítnout na pozemku v místě kopání pasů. To jsme udělali tak, že jsme do země natloukli prkna a na ně namalovali čáru (nulu) fixou za pomocí niveláku. Od toho to bodu jsme věděli, že pás musí být hluboký těch 160 cm. Vnitřní pasy nosných zdí byly hluboké pouze 115 cm a roznášecí deska uvnitř domu 130 cm. Tím to měl bagr trochu komplikovanější, protože jsme museli hlídat tři výšky. Po 10ti hodinovém kopání stále nebylo hotovo a tak druhý den ještě dokopával pár hodin zbytek. Poté jsme natáhli zemnící pásek a zemnící dráty k budoucímu připojení hromosvodu. Na každý spoj jsme použili dvě spojky a ošetřily je nátěrem např. gumoasfaltem. Pásek ani drát by se neměl dotýkat zeminy, takže pásek se musí podložit kusy betonu, např. dlažba nebo my jsme použili rozbité ztracené bednění. Drát by měl být v dostatečné vzdálenosti od zeminy, tak aby ho beton obtekl. Pak jsme připravili prostupy pro vodu, kanalizaci a elektřinu za pomocí KG potrubí, které jsme uložili do pískového lože na dně pasů. Aby jsme věděli do jaké výšky betonovat, použili jsme roksory, které jsme po cca 2 m zatloukli do země uvnitř pasů. První jsme zaměřili pomocí niveláku a zbytek od něho usadili pomocí vodováhy. V poslední řadě bylo zapotřebí ještě prostupy a výškové rozdíly pasů opatřit bedněním. Tam jsme použili zbytky prken co jsem měl doma v garáži a pár OSB desek. Nic už nebránilo samotné betonáži. Betonáž probíhala za asistence pumpy, celkem se do pasů vešlo 38,5 m3 betonu C16/20 S3. Beton jsme rovnali a hutnili za pomocí hrabiček. Pak jsme do čerstvého betonu usadili další roksory, pro budoucí svázání pasů, bednění a desky. Za 4 hodiny byl pochozí a my ho několikrát pokropili.
Ztracené bednění
Na druhý den byl objednán opět geodet, aby nám do pasů zatloukl body, které budou vyznačovat rohy, ale tentokrát ztraceného bednění. Osobně nejsem pro stavbu laviček, je tam velký prostor pro chyby, tak raději obětuju nějakou kačku navíc a vím 100%, že to bude přesně zaměřené. Pak přišel na řadu opět nivelák, aby jsme věděli výškové rozdíly rohů a začali stavět tak od nejvyššího rohu. Největší výškový rozdíl byl 2 cm. Bednění jsme ukládali do cementové mazaniny pod označením CM20. Po vyskládání první řady jsme přidali vodorovnou výstuhu včetně přídavné výstuhy rohů a začali skládat druhou řadu. Tam bylo zapotřebí začít ukládat i kanalizační potrubí včetně ventilačního potrubí, protože deska bude odvětrávaná nad střechu podtlakovým ventilátorem. Protože nás tlačil čas z důvodu objednaného betonu a pumpy, kanalizaci jsme si jen rozpracovali a dokončení bude probíhat po betonáži. Do ztraceného bednění také doporučuji si předem vyřezat drážky pro usazení dřevěných hranolů, které budou sloužit jako podpěry pro nosníky. Ušetříte si tím práci s betonáží dalších patek (popíšu dále). V druhé řadě opět výztuž a vypěnit nízkoexpanzní pěnou alespoň většinu otvorů, aby tudy nevytékal beton. Sotva jsme přípravy dokončili, objevila se pumpa a chvíli na to mix. Během betonáže se ukázalo, že roksory jsme zbytečně udělali moc dlouhé, takže nám i samotnou betonáž trochu komplikovali, ale nic co by se nezvládlo. Celkem tam vteklo 9 m3 C16/20 S3. Pro další etapu této desky je důležité, aby beton byl uvnitř bednící tvárnice uhlazený pokud možno do roviny. Je to z toho důvodu, že na beton se bude pokládat XPS polystyrén, na kterém budou ležet nosníky. Nerovnosti by vám tedy do budoucna hodně komplikovali život a hrozilo by poškození izolantu. Beton v horkém počasí rychle tvrdnul, takže bylo třeba hodně kropit. Další den došlo k zakrácení vystupujících roksorů a to hlavně z důvodu lepšího usazování polystyrénu. Odřezky určitě někde sděláme. Další etapou bylo dokončení kanalizačních svodů, které jsme nestihli dodělat a jejich podbetonování v místech průhybu a obsypání pískem. Teď k výše zmiňovanému podepírání nosníků. Nosníky jsme zakoupili u jedné firmy, která nám je včetně polystyrénových vložek dodala na pozemek. Po konzultaci s jejich odborníkem přes tento systém je zapotřebí nosníky delší než 2,4 m podepřít a to ve vzdálenosti max. 1,8 m od sebe. Nosník o délce 3,4 m jsme podepírali pouze uprostřed, nosníky 4,6 a 5,2 m museli být podepřeny ve dvou místech. Patky od sebe také nesmí být dále než 1,8 m a my na ně použili zbylé bednící tvárnice, které jsme uložili do betonového lože. Uvnitř se vysypávat nemusí a na ně jsme položili hranoly. Poslední část, která zbývala do samotného osazování nosníků byla tepelná izolace XPS 700, my použili tloušťku 50 mm. Desky se nařezaly na požadovanou šířku a postupně ,,napichovaly" na roksory. Netěsnosti jsme opět vypěnili. Tím byly základy připravené na montáž samotné desky.
Základová deska
Další den jsme začali skládat nosníky. Důležité je začít od nosníků, které jsou dva u sebe. Je to z toho důvodu, že nad nimi se bude stavět nějaká příčka, komín, schodiště apod. Od nich poté jsme pokládali nosníky na šířku vložky a nakonci, pokud bylo potřeba dořezávaly vložky. Vložky by měly ležet alespoň 2-3 cm na bednění. Takto se vyskládaly všechny nosníky. Zhruba u 3 nosníků se nám stalo, že uprostřed, kde ležel na hranolu, byl nosník výš a lehce se houpal, takže bylo potřeba hranol trochu obrousit a pak už nosník seděl všude stejně. U prostupů kanalizace, vody a elektřiny se také vložky museli oříznout a případné netěsnosti vypěnit nízkoexpanzní pěnou. Pak jsme celou desku obednili OSB deskami a za pomocí niveláku usadili do roviny. Dle projektu je výška betonu nad vložkou 6 cm a celkově je tloušťka desky 22 cm. Po konzultaci se stavbyvedoucím, kterého jsme si na celou stavbu sjednali, aby dohlížel na správnost všech postupů, jsme provedli armování desky. Kari síť 6x15x15, věncová výztuž z R12 a třmínků R6 15x15, v rozích a L hokejky z R10, kde byl přesah alespoň 50 cm. Beton jsme zvolili Compacton C25/30, o třídu vyšší než byl v dokumentaci. Cenový rozdíl není nijak likvidační a děláme to pro sebe. Lití do desky musí probíhat za pomocí pumpy z důvodu, že lití z mixu by velmi pravděpodobně poškodilo vložky. I samotné lití z pumpy se musí dělat opatrně a beton lít spíše na nosníky než vložky, ty se postupně zalijí sami. Betonáž proběhla naštěstí bez větší tragédie, žádná z vložek díky bohu nepraskla, protože kdyby se tak stalo, beton by se v tom to místě vlil dovnitř desky a to určitě nechceme. Jedinou vadou na kráse bylo, že již připravenou vibrační lať jsme nemohli použít, repektive nám to důrazně nebylo doporučeno z důvodu, že vlivem vibrace by veškeré kamenivo padlo na dno a na povrchu by se oddělila voda od chemikálie a beton by pak praskal. Lať jsme tedy zavrhli a muselo se rovnat na rychlo co bylo zrovna poruce. Výsledek je takový, že povrch desky je hrubší, očekával jsem povrch krásně uhlazený jako sklo, což se bohužel díky zamítnutní latě nepodařilo udělat. Ale i přes to vše, jsme s výsledkem spokojeni. Druhý den po betonáži kropíme o sto šest a měříme nivelákem jednotlivé rohy a body uvnitř desky, aby jsme zjistili, jak se nám podařila rovinatost. Velmi mile jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že rohové body mají výškový rozdíl 6 mm a nejvyšší bod od nejnižšího bodu rozdíl rovný 1 cm. Na závěr jsme desku přikryli geotextilií a budeme kropit vodou alespoň 10 dní.
Shrnutí
Ohlédnutím zpět shrnu cca časovou náročnost desky ve 2 lidech po vykopání základů:
Pátek - Osazení uzemnění
Neděle - Příprava prostupů pro IS a šalování pro betonáž
Pondělí - Betonáž základových pasů, osazení R10 do čerstvého betonu
Úterý - Vytyčení geodetem, usazování první řady bednění do CM20
Středa - Pokračování ve usazování ZB a armování první řady, příprava kanalizace
Čtvrtek - Dokončení armování včetně ZB, betonáž ZB
Pátek - Betonáž patek pro hranoly pod nosníky, osazování XPS na ZB, dokončení kanalizace
Neděle - Dokončení osazování XPS a pokládka nosníků včetně vložek
Pondělí - Šalování desky
Úterý - Výztuž betonářskou ocelí a její svazování
Středa - Výztuž betonářskou ocelí a její svazování
Čtvrtek - Dokončení výztuže a betonáž desky
Pátek - Instalace geotextilie
Deska nám zabrala tedy cca 2 týdny a intenzivně trénovala mozkovnu a svaly :)
Závěrem aneb co by jsme udělali jinak
Kdyby se mi naskytla možnost (což doufám v dlouhéééé době nenastane) a dělal bych tuto desku znovu, vyvaroval bych se několika věcem. První bod je kratší délka roksorů, které jsme dávali do betonu v základech. Moje myšlenka byla, je po usazení ZB a XPS ohnout směrem do desky a tam svázat s nosníky a kari sítěmi. Nakonec se ukázalo, že tento způsob je takřka neproveditelný. Za prvé se hrozně namakáte, protože těžké ZB musíte zvedat do větší výšky a za další na tak dlouhé roksory budete mít velký problém usadit XPS. Dělá se to i tak, že rokrosy ze ZB vůbec nevykukují, což je úplně nejjednodušší varianta, ale já jsem prostě to železo chtěl mít až do desky :) Druhá věc je dělat vše ve větším klidu a menším presu. Jelikož jsem měl problém sehnat pumpu na lití betonu do ZB, byl jediný schůdný termín čtvrtek odpoledne, což byl šibeniční termín nebo až v pondělí ráno. To by pro nás znamenalo tři dny zastavit práce a to jsem kvůli čerpání dovolené nechtěl dopustit. I přes to, že jsme práce včas do betonáže stihli, všem radím si to dobře rozmyslet. Ve větším presu je větší riziko chyb a to zrovna u základové desky není nejlepší. Další věcí je ocelová výztuž, kde došlo z naší strany směrem k našemu stavbyvedoucímu k menšímu rozporu, jelikož náš stavbyvedoucí desku za mě až zbytečně předimenzoval armaturou a nijak naší peněžence neušetřil. Dle vyjádření ze strany dodavatele desky byly tyto výztuže až přehnaně naddimenzované. Samozřejmě to není na škodu, ale otázka, jestli za ty peníze dostaneme hodně muziky. Proto radím tuto otázku raději řešte s odborníkem, nebo i více odborníky v oboru stavitelství. Poslední věcí je typ betonu. Dle projektu byl Compacton C20/25, my zvolili stejnou řadu ale třídy C25/30. Tento typ betonu jsem zvolil kvůli lehčímu dosažení roviny a samozhutnitelnosti, což se ve finále ukázalo, že asi funguje, ale bez pomocí vibrační latě nebyl výsledek úplně perfektní. Otázka, jestli příště nezvolit jiný a třeba levnější typ betonu.
Doufám, že vám článek alespoň trochu pomohl a pokud vás někdo od stavby této desky odrazuje, tak bych se jí nikterak nebál. V příloze přikládám i technologický postup stanovený výrobcem. Pouze počítejte s vyšší cenou výstavby. Časem se ukáže, zda-li tato investice byla pro náš dům pozitivní :)
Teď si dáme 3 týdenní technologickou přestávku a necháme desku odpočívat, zaslouží si to a my konec konců taky :) Pak se vrhneme na hydroizolaci a stavbu naší první tvárnice! Tak buďte s námi a držte dál palce. Přejeme aby i vám šla práce dobře od ruky a brzy jste se dočkali toho vysněného domečku...