Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - hydroizolace
Viewing all 2340 articles
Browse latest View live

První krůčky k vysněnému domovu...

$
0
0
Lokalita v níž se nachází náš pozemek

Zdravíme všechny svépomocníky! Již delší dobu sledujeme tento úžasný projekt a tak by jsme se i my rádi podělili o naše zkušenosti. I když v jednotlivých článcích ostatních svépomocníků toho bylo hodně psáno, třeba u nás najdete něco nového. V tomto článku se zaměřím na to, proč jsme se rozhodli pro koupi pozemku a stavět dům a co jsme museli absolvovat než se nám to vůbec povedlo.

 

Začátky

Vraťme se o šest let zpět, do roku 2014. Toho roku jsme vůbec neuvažovali, že by jsme kupovali nějaký dům nebo jinou nemovitost a stavěli. Naše plány byly cca pět let šetřit a našetřit si tak jaké si ,,startovné" na pozdější výstavbu domu. Bydleli jsme v malé garzonce a naše životní náklady byly velice malé, téměř nulové, takže ze dvou platů byla možnost hodně ušetřit. Jenže osud to chtěl jinak. Opakovaně za tu dobu se nám stalo, že ať plánujete cokoli a sebelépe, ve skutečnosti to vše dopadne úplně jinak. Naskytla se nám možnost koupit rodinný řadový domek za opravdu hodně nízké peníze a po krátké domácí debatě jsme dům koupili. Dům nebyl dostavěn, uvnitř to byla hrubá stavba a bylo potřeba dodělat spoustu věcí. Já sám jsem měl zkušenosti téměř nulové, ale odhodlání bylo silnější. Dům se v roce 2016 kolaudoval, dokončení bylo z 90% svépomocí. Zjistil jsem, že spoustu profesí si člověk dokáže udělat sám, jen musí mít vůli, něco si o tom zjistit a být aspoň trochu manuálně zručný. Bez pořádného nářadí se taky neobejdete. Ale já si při té práci vždy psychicky hrozně odpočinul, naplňovalo mě to a ten pocit, když se podíváte, co jste za nějakou dobu vytvořili a dokázali je k nezaplacení. Takže pokud ještě váháte jestli si to dělat svépomocí či firmou, jděte do svépomocí pokud můžete, naučíte se spoustu nových věcí a člověk tu po sobě něco zanechá :)

V roce 2019 udeřil osud znovu a to, že jsme s domem začali být nespokojeni. Nemyslím tím, že by dům nebyl v pořádku, ale pozemek u něho byl velice malý, cca 42m2 zahrady, ale přistavováním dalších domů v blízkém okolí se soukromý snížilo téměř na nulu. Můj sen byl vždy samostatně stojící dům s velkou zahradou a krásném okolí. A tak jsem přišel s myšlenkou dům prodat, koupit pozemek a vystavět dům. Což o to, myšlenka dobrá, provedení už tak snadné není. Musím však poděkovat partnerce, která i přes to, že také v domě nebyla úplně šťastná, ale dokázala by tam žít i přes to stála za mnou a vždy mě podporovala v mých plánech a myšlenkách :*. Dům se nabídl k prodeji a během dvou týdnů byl zájemce. Přišla řada na hledání pozemku, protože než se vyřídí jednotlivé smlouvy a převod domu, chtěli jsme už mít vybraný pozemek, aby jsme v co nejkratší době mohli začít stavět. Hledání pozemku jsem ze začátku viděl jako nejjednodušší část, pozemků je přeci všude dost, jenže...

 

Výběr pozemku

Výběr pozemku není ani tak zdaleka jednoduché, jak se může zdát. Na internetu jsme našli v okolí několik pozemků, které jsme objezdili, ale valná většina pozemků je něčím zatížená a výstavba na nich je komplikovaná. Realitní makléři jsou také z valné většiny hodně nespolehlivý a neprofesionální, byl jsem kolikrát jejich jednáním úplně zhnusen. V bodech tu zkusím popsat, na co při výběru pozemku dát pozor:

  • % zastavitelnost
  • regulativa pro danou oblast
  • přípojky na IS
  • příjezdová komunikace (častý problém u pozemků)
  • zda přes pozemek nevede VN (ochranné pásmo)
  • zda pozemek není v těsné blízkosti tratí či jiných komunikací (ochranné pásmo)
  • zda není zatížen nějakým břemenem
  • zda se na něm dá vůbec stavět
  • zda není poddolovaný nebo podmáčený
  • zda není v zátopové oblasti
  • zda není v CHKO
  • internet v místě pozemku

Pokud se vám nějaký pozemek líbí, určitě zajděte vždy na stavební úřad a zeptejte se na vše potřebné k pozemku. Realiťáci, aby prodali vám nakukají cokoli. Např. jeden pozemek, který se nám líbil byl problémový s komunikací, kterou vlastnila firma v exekuci. Pozemek byl také v těsné blízkosti trati, která má ochranné pásmo a z hygieny bylo nařízeno vystavění protihlukové stěny mezi tratí a pozemkem. Prodávající vystavění této stěny přislíbil do konce dubna, nicméně ještě dnes tam není kopnuto do země. Toto vše se dozvíte z katastru nemovitostí nebo na stavebním úřadě příp. úřadě pro územní plánování. Další paní realiťačka vám řekne, že oblast není zátopová, ale přitom byla celá vesnice pod vodou. Další pozemky byly třeba svažité a tím rostou náklady na výstavbu domu nebo nemají přípojky na některé IS, takže by jsme to museli řešit studnou či jímkou. To vše jsme nechtěli. Výběr se zúžil a tak jsme museli hledat pozemek dál od místa bydliště. Jelikož bydlíme blízko Prahy, pozemky jsou tu i dost drahé. Po dlouhém hledání jsme konečně našli pozemek, u kterého jak říká partnerka nastal ,,wow efekt". Pozemek rovinatý, v krásné oblasti v blízkosti hor a řeky. Prodávající nebyl fyzická osoba zastoupená realitní kanceláří, nýbrž velká stavební firma, která i pozemky zasíťovala, vystavěla komunikace a vše předala obci, tak jak má být. To jsme vřele uvítali. Jednání se zástupcem firmy tedy mohlo začít...

 

Koupě pozemku

Jednání firmy bylo opravdu profesionální a na úrovni. Domluvili jsme si schůzku na pozemku a vše nám vysvětlili a ukázali. Bylo víceméně rozhodnuto. Pro klid duše, jsme se ještě zastavili na příslušném úřadě k ověření informací, protože jsme to tak dělali vždy. Tam nám vše odsouhlasili a ještě nás odkázali na Správu CHKO, protože pozemek se v této lokalitě nachází. Tam se dostavilo bohužel hořké zklamání. Náš záměr bylo na pozemku vystavení jednopodlažního bungalovu s valbovou střechou o sklonu 16 stupňů. To CHKO zamítlo, střechy mohou být pouze sedlové o sklonu min. 30 stupňů. Zklamání rychle přešlo v zoufalost. Začal jsem věřit, že pozemek už snad ani nenajdeme a stavět nezačneme. Dostal se nám do rukou katalog typových domů od firmy Gservis, tak jsme hledali dům, který by na pozemku šel postavit a nám vyhovoval jak vnitřním uspořádáním, tak venkovním vzhledem. Nakonec jsme takový dům přece jen našli, až na to, že to mělo jeden háček. Dům měl sklon střechy 20 stupňů a jeho přizpůsobení dle vyjádření projektanta by bylo velmi komplikované a nákladné. Na CHKO jsme tedy zkusili předložit návrh tohoto domu a zažádat o vyjímku ohledně sklonu střechy. Arogantně jsme byli odmítnuti. Ustoupit ze svých plánů jsme ale více nechtěli, proto jsme odmítli pozemek zakoupit. Po cca dvou měsících se zástupce firmy znovu ozval s tím, že by tento dům přeci jen na pozemku postavit šel. Obnovili se jednání a po písemném vyjádření CHKO, že tento dům na pozemku vystavět lze již nic nebránilo pozemek koupit. Byli jsme nadšeni! Že by zázrak?!

 

Projekt a stavební povolení

Projekt domu se vyřizoval u již zmiňované firmy Gservis. Firma zajišťovala i osazení domu na pozemek včetně ENB. Celé vám to prodají v jednom balíčku, který vychází o něco levněji než by jste si to kupovali jednotlivě. Změn v projektu bylo minimum, chtěli jsme změnu vytápění z plynového kotle na tepelné čerpadlo a žaluziové kaslíky na venkovní žaluzie. Z malé koupelny v přízemí jsme udělali technickou místnost, která v domě naprojektována nebyla. Celkově jsme s firmou Gservis spokojeni nebyli, tudíž ji nemohu doporučit. Jako největší zápory firmy bych zmínil nedodržení termínů, které sami píšou ve svých obchodních podmínkách a nulová komunikace. Projektant vám radši nebere telefon a nechá vše vyřizovat s vámi svou asistentku. Další věc co by se asi stávat nemělo je, že v projektové dokumentaci např. máme jako soklový polystyrén o tlouštce 100mm a v technické zprávě udávají 120mm. Takže podruhé bych tuto firmu již neoslovil. Na projekt jsme čekali přesně tři měsíce i přes to, že to byl projekt typový.

Po obdržení projektové dokumentace koncem dubna jsme vše předali zástupci firmy, která nám pozemek prodává, bylo nám nabídnuto za zvýhodněných podmínek, že nám veškerá povolení ke stavbě obstarají v kratším časovém horizontu. Na tuto nabídku jsme nakonec přistoupili, aby jsme měli více času se zaměřit na stavbu samotnou. Po dvou měsících, koncem června bylo pravomocně vydáno stavební povolení a my můžeme začít stavět!

 

Stavební firma nebo svépomocí?!

Naše představa byla, že z důvodu uspoření času a sil, by jsme si hrubou stavbu nechali vystavět firmou a zbytek dodělávali svépomocí. Zhruba tak, jako u našeho předešlého domu. Rozeslali jsme poptávku a čekali. Během několika dní se ozvalo cca 10 stavebních firem. Bohužel zájem těchto firem asi brzo ochladl. Během měsíce dorazily tři nabídky, dvě firmy se omluvily a odstoupily, zbytek se už neozval. Nevím, jak si to vysvětlit, ale asi to celkově poukazuje na kvalitu našeho stavebnictví. Trošku zklamání. Další šok přišel při shlédnutí nabídek. Dvě firmy výstavbu hrubé stavby tj. základová deska, hydroizolace pod obvodové a nosné zdivo, obvodové a nosné zdivo, stropy ze systému Ytong, střechu, komín a schodiště nacenily na bezmála 4 mil. korun. Poslední firma na téměř 2,5 mil. korun. První dvě firmy jsme úplně vyloučili a u poslední se trochu obáváme kvality provedení. Nakonec po nacenění materiálu přímo u výrobce zdiva či střešní krytiny jsme se rozhodli pro stavbu svépomocí. Po předběžné kalkulaci tak dojde k úspoře v mil. korun. Trochu výzva, ale už se na to těším :)

 

Pokud jste se dopracovali až sem, tak máte můj obdiv, pač jsem ani já sám nečekal, že se tak rozepíšu :) Doufám, že vás to moc nenudilo a něco nového vám to třeba přineslo. Držte nám palce, budeme to potřebovat...všem svépomocníkům a svépomocničkám hodně zdaru!

 

 

 


Chráníte svoji chalupu dostatečně?

$
0
0
Chráníte svoji chalupu dostatečně?

Léto je ideální doba na drobné úpravy vaší chaty nebo chalupy. Zkuste se zaměřit na to, jestli je vaše rekreační obydlí dostatečně chráněno jak proti zlodějům, tak i nekontrolovanému šíření požáru či plynu.

Ochrana majetku

Zabezpečení proti zlodějům, vandalům nebo nevítaným nocležníkům – to už zdaleka není jen kvalitní zámek, bezpečnostní mříže a bytelný plot. Oblíbené a stále cenově dostupnější jsou kamerové systémy, ve kterých si můžete zkombinovat různé druhy a množství bezpečnostních prvků, které jsou pro váš konkrétní objekt potřebné. Mezi ně patří kromě IP kamer například PIR čidla, detektory otevřených oken a dveří či sirény.

Při aktivaci alarmu budete ihned upozorněni (nejčastěji SMS zprávou). Systém je také možné napojit na pult centrální ochrany, aby v případě narušení objektu na místo vyrazila zásahová jednotka.

Pokud je pro vás pořízení komplexního zabezpečovacího systému příliš nákladné, zvažte alespoň instalaci maket kamer. Další možností je simulace vaší přítomnosti na chalupě. K tomu se nejčastěji využívají svítidla s časovačem, u kterých nastavíte jejich pravidelné rozsvícení v určitou hodinu.

Proti požárům a úniku plynu

Hrozbou pro vaše rekreační obydlí ale není jen vetřelec. Majetek a v krajních případech i lidské zdraví může poškodit také požár a únik plynu. Přestože je požární hlásič povinnou součástí pouze novostaveb realizovaných po roce 2008, neměli byste váhat s jeho montáží ani do starších obytných objektů. 

{{tip|wholeWidth}}Detektor kouře není vhodný do místností s krbem a kamny. Zde doporučujeme instalovat spíše požární hlásiče, které sledují rychlý nárůst mezní teploty.{{/tip}}



Máte na chalupě plynový kotel nebo karmu? Pak sáhněte po hlásiči oxidu uhelnatého. Tento jedovatý plyn je nebezpečný především proto, že není vidět ani cítit, takže jeho zvýšenou přítomnost ve vzduchu nemáte jak zjistit.

Pokud topíte nebo vaříte na plynu, neměl by ve vaší domácnosti chybět ani detektor plynu. Ten upozorňuje na přítomnost všech hořlavých plynů, jako jsou propan, butan, zemní plyn či svítiplyn. Pro správné umístění si předem zjistěte, zda se plyn, jehož přítomnost chcete zjišťovat, drží v místnosti u podlahy nebo u stropu.

Humanic Houses - Rozpočet a plocha

$
0
0
Humanic Houses - Rozpočet a plocha

Jaký je rozpočet na takovou stavbu v Něměcku? Vyšlo by to v ČR na podobné peníze?

Doufám, že to vyjde na podobné peníze jako v ČR, ale to záleží opravdu na člověku a výběru materiálů. Můj dům je trochu složitější než takzvaný krabicový dům. Má totiž zakulacené stěny a na jejich stavbě člověk stráví dvakrát víc času.

Můj rozpočet bude doufám pod 200 tisíc Euro (5.000.000 Kč), a to i s pozemkem a náčiním. Bude to jen díky tomu, že skoro všechno budu stavět svépomocí. I návrh byl můj.

Cena materiálu je v Německu podobná, ale práce stojí 2x víc než v Česku.

Okna jsem objednal z Polska, v Německu by stála 2x tolik. Schody z Ytongu jsou v Německu 2x dražší než u české firmy Ytong, ale mé schody jsou složitější, s různými úhly kvůli vytočení, a proto jsem se rozhodl si je vylít sám ze železobetonu.

Druhé schody z 1. do 2. podlaží budou dřevěné.

Plocha samotného domu bez chodníků a terasy včetně plochy stěn činí 85 m2, ale protože dům má 3 podlaží, tak bude užitná plocha bez ložií a stěn zhruba 200 m2. Plocha střechy má kolem 70 m2. Terasa před tváří domu bude zabírat velkou plochu a bude se podobat svou bílou barvou královskému hermelínu.

Základové pásy a základová deska

$
0
0

Když už nám dovolili stavět, tak jsem ani na chvilku nezaváhal a sehnal jsem si dva pracanty, kteří mi pomohou udělat základové pásy a desku. Půjčili jsme si malý bagřík a šlo se na to. Při hrabání základů proběhlo vše, jak mělo a já začal věřit, že stavba domu nebude zas až tak špatný nápad. Že to bylo mylné tvrzení si přečtete v nějakých dalších článcích. :-)   

Samozřejmě jsme nejdřív stáhli skrývku (pěknou zeminu). Základové pásy se hrabaly 60 cm široké a 80 cm do hloubky. Do vykopaných pásů se položily zemnící pásy a trubka, kterou se vše ostatní povede do domu. Zároveň jsme využili bagříku a vyhrabali jsme díru na retenční nádrž na dešťovou vodu 6m3. 

Po zatvrdnutí pásů se na pásy dalo ztracené bednění (+ suchý beton) k němu polystyren, který fungoval jako šalování, položila se ležatá kanalizace pod deskou. Vše se zavozilo, uhutnilo + štěrk. Pak se daly staré dlažební kostky pod sítě, aby byly ve vzduchu a šup tam s betonem. Finanční stránku mám pod článkem. :-)  

 

Nádrž na dešťovou vodu 1

$
0
0
Nádrž na dešťovou vodu 1

Příprava na nádrž na dešťovku vznikla tak nějak na rychlo. Samozřejmě, že nádrž byla v plánu, ale spíš tak nějak postupně. Jenže jakou nádrž? Plastovou, betonovou, velkou, malou, …

Původní idea byla taková, že si z Polska objednám monolitickou betonovou nádrž na nějakých, řekněme 10 mvody. Plastová by se stejně musela obbetonovávat, dělat pod ní základ atd. Trošku jsem osondoval internet a nalezl spíše smíšené zkušenostmi s těmito nádržemi. V žádném případě neříkám, že je to šmejd, nebo že kvalita není dobrá. Ale spíše jsem narazil na takové články.

Pod domem bude terén navožen do roviny, aby vznikla jakási terasa. Bude tedy nutné doplnit asi 2 metry terénu. Umístit nádrž bude nejlepší do této navážky – okolo nádrže bude dost materiálu, aby nepromrzala a alespoň se tím „ušetří“ zemina.

Rozhodl jsem se tedy nádrž vytvořit vlastní, ze ztraceného bednění šířky 20 cm. Uvnitř utěsněnou buď fólií, nebo nějakou stěrkou (to se ještě uvidí). Navíc při betonáži desky určitě zbude nějaký beton, tak jsem narychlo (den předem) domluvil s bagristou vyhloubení jámy, kde bude vylita základová deska pro nádrž.

Dno asi 0,5 m hluboké jámy jsem ručně urovnal a vibračním pěchem pořádně udusal. Na to jsem položil kari-sítě s oky 150 x 150 s průměrem drátu 8 mm. Protože deska bude o něco větší než jedna síť (3 x 2 m), použil jsem sítě dvě, které jsem rozřezal a navzájem pospojoval vázacími drátky. Sítě jsou podloženy kousky ztraceného bednění, aby neležely přímo na zemi.

V den betonáže podkladního betonu bylo díky použití pumpy jednoduché tuto malou desku zalít zbylým betonem. Vždycky něco málo zbude… A je lepší to použít takto, než to někde kydnout zbytečně, nebo z toho vyrábět nějaké „dlaždice“ pochybné kvality.

Nakonec bylo betonu skoro zbytečně moc, deska má tloušťku nějakých cca 30 cm (tohle už by se dalo nazývat základová deska).

Přibližně jsem spočítal materiál a objednal 3 palety ztraceného bednění 500 x 200 x 250 mm. Na paletě je 60 kusů, takže jde o nějakých 180 kusů. K tomu samozřejmě cement a písek, neboť budu ZB samozřejmě zakládat a poté i vylévat betonem míchaným v míchačce – zas toho tolik nebude potřeba. Po založení první řady vyvrtám uvnitř ZB do desky díry o průměru 10 mm a do nich na chemické kotvy upevním vertikální výztuž.

Poté pokračuji standardním skládáním kostek ZB vedle sebe (pro sichr jsem to k sobě lepil nízkoexpanzní pěnou). I když by ZB mělo být vysoké 250 mm, nemusí to být úplně pravda. Je docela nepříjemné se vyměřovat s první řadou na milimetry, když to ve třetí řadě nelícuje už o nějakých 5 mm, jenom proto, že každá kostka je jinak vysoká. No, strop to holt srovná.

Strop je monolitický betonový. Po dostavění stěn jsem udělal bednění z prken a desek, které jsem uvnitř podepřel a poté postupně vylil desku tloušťky cca 10 cm. V desce je kari-síť (stejná jako v desce) a několik roxorů, které zpevňují jak celou plochu, tak kritická místa (okolo prostupu).

Co se týče nádrže jako takové, bude v ní zřejmě čerpadlo s tlakovým spínačem (samo udržuje požadovaný tlak a nepotřebuje expanzní nádobu), nějaké snímání hladiny (ultrazvukový senzor?) a dopouštění z řádu (aby nedošlo k míchání dešťové vody a vody z řádu). Hadice a kabel z nádrže bude veden do technické místnosti.

Voda se bude používat na zalévání (možná v budoucnu nějaká automatika) a splachování WC…

Články k této stavbě vychází také na mé mém webu: https://www.mylms.cz/stavba-domu/

Přízemí skoro hotové

$
0
0
Přízemí skoro hotové

Po delší době přidávám další článek z naší stavby. 

Ve výsledku práce šly poměrně rychle. Když to vezmu čiště na pracovní dny, tak to zabralo asi 15 dnů. Nicméně člověk musí občas chodit do práce, ne vždy výjde počasí a tak celkově toto způsobuje časové prodlevy. 

Jak jsem psal už v minulém článku, práce s cihlami Porotherm 44T profi jde dobře. Upřímě si nedovedu představit, že bych zdil na klasické plné cihly, na které se dříve stavělo. 

Obvodové zdivo jsem dělal celé s kamarádem, vnitřní jsem více méně zdil jen já s asistencí mojí drahé polovičky. 

Největší zdržení a zpomalení nastalo, když jsme usazovali překlady. Jelikož jsme se rozhodli dům z venku nezateplovat (cihly jsou už zateplené), tak jsme zvolili nad francouzským oknem a nad okny z obytných částí přízemi překlady Porotherm Vario Uni. Je to super, připravené přímo na rolety nebo žaluzie a hlavně je to lehučký. Zvedne i ten 3 metrový v pohodě jeden člověk - bohužel není nosný, takže nad něj se musí dát ještě klasický KP7. Ale to vše je vyznačené v příručkách od Porothermu (je to pro mě taková stavební bible, kterou mám neustále po ruce na stavbě). 

Momentálně máme dozděné přízemí a děláme přípravy pro strop a komín. Snad to vše stihneme udělat během července včetně dozdění podkorví.

Borci na střechu jsou domluvní na konec července, případně začátek srpna. 

Jo a jen taková vsuvka: Jak jsem se těšil, že během stavby se krásně opálím, tak jsem zjistil, že v podstatě bez trička se dělat nedá. Ty cihly s tou vatou mají nevýhodu v tom, že potom pekelně svědí celé tělo z toho a při řezání cihly je hodně prachu - viz fotka. 

Stavět či nestavět

$
0
0
Stavět či nestavět

Ahoj stavebníci, možná bude tento článek znít jako klišé, ale předpokládám, že patříme do jedné velké kategorie stavebníků, kterým život v paneláku těžce znepříjemňuje život.

Stavět, případně koupit starší dům a začít rekonstruovat jsme měli v plánu s manželkou již po nějaké době bydlení v podnájmu. Bohužel situace na trhu s nemovitostmi nám moc nepřála.

Po ustavičném a bezvýsledném hledání starších domů vhodných k částečné rekonstrukci za přiměřené náklady nebo stavebních parcel jsme přistoupili ke koupi bytu na jednom z největších síslišť v jihočeské metropoli. V plánu bylo zde vydržet po dobu 5 let, našetřit nějaké peníze a opětovně se poohlédnout po nějaké nemovitosti s cílem prodat byt.

Po příznivé podmínce od banky 100% LTV (díky tomu, že již zde máme hypotéku na byt), jsme se rozhodli po roce a půl opět začít hledat pozemek.

Nejprve jsme začali hledat přes realitní servery. Astronomické částky nás však odradily.

Dále přišla na řadu soukromá inzerce - bez výsledku (ceny totožné - pochopitelně, každý chce vydělat, udělal bych to samé, kdo ne. :-) )

Do Excelu jsem si zpracoval seznam okolních obcí v dojezdové vzdálenosti 25 km od metropole a začal postupně obvolávat zastupitelstva - nechtěl jsem ztrácet čas objížděním. Téměř všechny obce neměly k dizpozici na prodej žádné pozemky, případně bez projektu na změnu územního plánu - změna pozemků v nezastavitelném území. Případně v obcích byly volné pozemky, ale vlastníkem byla vždy soukromá osoba, která pozemek prodat nechtěla.

Díky souhře náhod nás upozornil předchozí majitel našeho bytu na prodej pozemků v obci, kde postavil on. Zavolal jsem starostovi a obdržel jsem informaci, že právě proběhla revokace prodeje stavební parcely. Zarezervoval jsem (zdarma) tedy okamžitě parcelu s tím, že možnost čerpání hypotéky nebyla ještě potvrzena z banky.

Mimo jiné samozřejmě předcházelo zhodnocení výhod/nevýhod města/vesnice - dopravní dostupnost, časová náročnost na dopravu do zaměstnání, školka, obchod...:-)

Financování popíšu v dalším článku.

 

První krůčky k vysněnému domovu...

$
0
0
Lokalita v níž se nachází náš pozemek

Zdravíme všechny svépomocníky! Již delší dobu sledujeme tento úžasný projekt a tak by jsme se i my rádi podělili o naše zkušenosti. I když v jednotlivých článcích ostatních svépomocníků toho bylo hodně psáno, třeba u nás najdete něco nového. V tomto článku se zaměřím na to, proč jsme se rozhodli pro koupi pozemku a stavět dům a co jsme museli absolvovat než se nám to vůbec povedlo.

 Začátky

Vraťme se o šest let zpět, do roku 2014. Toho roku jsme vůbec neuvažovali, že by jsme kupovali nějaký dům nebo jinou nemovitost a stavěli. Naše plány byly cca pět let šetřit a našetřit si tak jaké si ,,startovné" na pozdější výstavbu domu. Bydleli jsme v malé garzonce a naše životní náklady byly velice malé, téměř nulové, takže ze dvou platů byla možnost hodně ušetřit. Jenže osud to chtěl jinak. Opakovaně za tu dobu se nám stalo, že ať plánujete cokoli a sebelépe, ve skutečnosti to vše dopadne úplně jinak. Naskytla se nám možnost koupit rodinný řadový domek za opravdu hodně nízké peníze a po krátké domácí debatě jsme dům koupili. Dům nebyl dostavěn, uvnitř to byla hrubá stavba a bylo potřeba dodělat spoustu věcí. Já sám jsem měl zkušenosti téměř nulové, ale odhodlání bylo silnější. Dům se v roce 2016 kolaudoval, dokončení bylo z 90% svépomocí. Zjistil jsem, že spoustu profesí si člověk dokáže udělat sám, jen musí mít vůli, něco si o tom zjistit a být aspoň trochu manuálně zručný. Bez pořádného nářadí se taky neobejdete. Ale já si při té práci vždy psychicky hrozně odpočinul, naplňovalo mě to a ten pocit, když se podíváte, co jste za nějakou dobu vytvořili a dokázali je k nezaplacení. Takže pokud ještě váháte jestli si to dělat svépomocí či firmou, jděte do svépomocí pokud můžete, naučíte se spoustu nových věcí a člověk tu po sobě něco zanechá :)

V roce 2019 udeřil osud znovu a to, že jsme s domem začali být nespokojeni. Nemyslím tím, že by dům nebyl v pořádku, ale pozemek u něho byl velice malý, cca 42m2 zahrady, ale přistavováním dalších domů v blízkém okolí se soukromý snížilo téměř na nulu. Můj sen byl vždy samostatně stojící dům s velkou zahradou a krásném okolí. A tak jsem přišel s myšlenkou dům prodat, koupit pozemek a vystavět dům. Což o to, myšlenka dobrá, provedení už tak snadné není. Musím však poděkovat partnerce, která i přes to, že také v domě nebyla úplně šťastná, ale dokázala by tam žít i přes to stála za mnou a vždy mě podporovala v mých plánech a myšlenkách. Dům se nabídl k prodeji a během dvou týdnů byl zájemce. Přišla řada na hledání pozemku, protože než se vyřídí jednotlivé smlouvy a převod domu, chtěli jsme už mít vybraný pozemek, aby jsme v co nejkratší době mohli začít stavět. Hledání pozemku jsem ze začátku viděl jako nejjednodušší část, pozemků je přeci všude dost, jenže...

Výběr pozemku

Výběr pozemku není ani tak zdaleka jednoduché, jak se může zdát. Na internetu jsme našli v okolí několik pozemků, které jsme objezdili, ale valná většina pozemků je něčím zatížená a výstavba na nich je komplikovaná. Realitní makléři jsou také z valné většiny hodně nespolehlivý a neprofesionální, byl jsem kolikrát jejich jednáním úplně zhnusen. V bodech tu zkusím popsat, na co při výběru pozemku dát pozor:

  • % zastavitelnost
  • regulativa pro danou oblast
  • přípojky na IS
  • příjezdová komunikace (častý problém u pozemků)
  • zda přes pozemek nevede VN (ochranné pásmo)
  • zda pozemek není v těsné blízkosti tratí či jiných komunikací (ochranné pásmo)
  • zda není zatížen nějakým břemenem
  • zda se na něm dá vůbec stavět
  • zda není poddolovaný nebo podmáčený
  • zda není v zátopové oblasti
  • zda není v CHKO
  • internet v místě pozemku

Pokud se vám nějaký pozemek líbí, určitě zajděte vždy na stavební úřad a zeptejte se na vše potřebné k pozemku. Realiťáci, aby prodali vám nakukají cokoli. Např. jeden pozemek, který se nám líbil byl problémový s komunikací, kterou vlastnila firma v exekuci. Pozemek byl také v těsné blízkosti trati, která má ochranné pásmo a z hygieny bylo nařízeno vystavění protihlukové stěny mezi tratí a pozemkem. Prodávající vystavění této stěny přislíbil do konce dubna, nicméně ještě dnes tam není kopnuto do země. Toto vše se dozvíte z katastru nemovitostí nebo na stavebním úřadě příp. úřadě pro územní plánování. Další paní realiťačka vám řekne, že oblast není zátopová, ale přitom byla celá vesnice pod vodou. Další pozemky byly třeba svažité a tím rostou náklady na výstavbu domu nebo nemají přípojky na některé IS, takže by jsme to museli řešit studnou či jímkou. To vše jsme nechtěli. Výběr se zúžil a tak jsme museli hledat pozemek dál od místa bydliště. Jelikož bydlíme blízko Prahy, pozemky jsou tu i dost drahé. Po dlouhém hledání jsme konečně našli pozemek, u kterého jak říká partnerka nastal ,,wow efekt". Pozemek rovinatý, v krásné oblasti v blízkosti hor a řeky. Prodávající nebyl fyzická osoba zastoupená realitní kanceláří, nýbrž velká stavební firma, která i pozemky zasíťovala, vystavěla komunikace a vše předala obci, tak jak má být. To jsme vřele uvítali. Jednání se zástupcem firmy tedy mohlo začít...

Koupě pozemku

Jednání firmy bylo opravdu profesionální a na úrovni. Domluvili jsme si schůzku na pozemku a vše nám vysvětlili a ukázali. Bylo víceméně rozhodnuto. Pro klid duše, jsme se ještě zastavili na příslušném úřadě k ověření informací, protože jsme to tak dělali vždy. Tam nám vše odsouhlasili a ještě nás odkázali na Správu CHKO, protože pozemek se v této lokalitě nachází. Tam se dostavilo bohužel hořké zklamání. Náš záměr bylo na pozemku vystavení jednopodlažního bungalovu s valbovou střechou o sklonu 16 stupňů. To CHKO zamítlo, střechy mohou být pouze sedlové o sklonu min. 30 stupňů. Zklamání rychle přešlo v zoufalost. Začal jsem věřit, že pozemek už snad ani nenajdeme a stavět nezačneme. Dostal se nám do rukou katalog typových domů od firmy Gservis, tak jsme hledali dům, který by na pozemku šel postavit a nám vyhovoval jak vnitřním uspořádáním, tak venkovním vzhledem. Nakonec jsme takový dům přece jen našli, až na to, že to mělo jeden háček. Dům měl sklon střechy 20 stupňů a jeho přizpůsobení dle vyjádření projektanta by bylo velmi komplikované a nákladné. Na CHKO jsme tedy zkusili předložit návrh tohoto domu a zažádat o vyjímku ohledně sklonu střechy. Arogantně jsme byli odmítnuti. Ustoupit ze svých plánů jsme ale více nechtěli, proto jsme odmítli pozemek zakoupit. Po cca dvou měsících se zástupce firmy znovu ozval s tím, že by tento dům přeci jen na pozemku postavit šel. Obnovili se jednání a po písemném vyjádření CHKO, že tento dům na pozemku vystavět lze již nic nebránilo pozemek koupit. Byli jsme nadšeni! Že by zázrak?!

Projekt a stavební povolení

Projekt domu se vyřizoval u již zmiňované firmy Gservis. Firma zajišťovala i osazení domu na pozemek včetně ENB. Celé vám to prodají v jednom balíčku, který vychází o něco levněji než by jste si to kupovali jednotlivě. Změn v projektu bylo minimum, chtěli jsme změnu vytápění z plynového kotle na tepelné čerpadlo a žaluziové kaslíky na venkovní žaluzie. Z malé koupelny v přízemí jsme udělali technickou místnost, která v domě naprojektována nebyla. Celkově jsme s firmou Gservis spokojeni nebyli, tudíž ji nemohu doporučit. Jako největší zápory firmy bych zmínil nedodržení termínů, které sami píšou ve svých obchodních podmínkách a nulová komunikace. Projektant vám radši nebere telefon a nechá vše vyřizovat s vámi svou asistentku. Další věc co by se asi stávat nemělo je, že v projektové dokumentaci např. máme jako soklový polystyrén o tlouštce 100mm a v technické zprávě udávají 120mm. Takže podruhé bych tuto firmu již neoslovil. Na projekt jsme čekali přesně tři měsíce i přes to, že to byl projekt typový.

Po obdržení projektové dokumentace koncem dubna jsme vše předali zástupci firmy, která nám pozemek prodává, bylo nám nabídnuto za zvýhodněných podmínek, že nám veškerá povolení ke stavbě obstarají v kratším časovém horizontu. Na tuto nabídku jsme nakonec přistoupili, aby jsme měli více času se zaměřit na stavbu samotnou. Po dvou měsících, koncem června bylo pravomocně vydáno stavební povolení a my můžeme začít stavět!

Stavební firma nebo svépomocí?!

Naše představa byla, že z důvodu uspoření času a sil, by jsme si hrubou stavbu nechali vystavět firmou a zbytek dodělávali svépomocí. Zhruba tak, jako u našeho předešlého domu. Rozeslali jsme poptávku a čekali. Během několika dní se ozvalo cca 10 stavebních firem. Bohužel zájem těchto firem asi brzo ochladl. Během měsíce dorazily tři nabídky, dvě firmy se omluvily a odstoupily, zbytek se už neozval. Nevím, jak si to vysvětlit, ale asi to celkově poukazuje na kvalitu našeho stavebnictví. Trošku zklamání. Další šok přišel při shlédnutí nabídek. Dvě firmy výstavbu hrubé stavby tj. základová deska, hydroizolace pod obvodové a nosné zdivo, obvodové a nosné zdivo, stropy ze systému Ytong, střechu, komín a schodiště nacenily na bezmála 4 mil. korun. Poslední firma na téměř 2,5 mil. korun. První dvě firmy jsme úplně vyloučili a u poslední se trochu obáváme kvality provedení. Nakonec po nacenění materiálu přímo u výrobce zdiva či střešní krytiny jsme se rozhodli pro stavbu svépomocí. Po předběžné kalkulaci tak dojde k úspoře v mil. korun. Trochu výzva, ale už se na to těším :).

Pokud jste se dopracovali až sem, tak máte můj obdiv, pač jsem ani já sám nečekal, že se tak rozepíšu :) Doufám, že vás to moc nenudilo a něco nového vám to třeba přineslo. Držte nám palce, budeme to potřebovat...všem svépomocníkům a svépomocničkám hodně zdaru!


Základové pásy a základová deska

$
0
0
Základové pásy a základová deska

Když už nám dovolili stavět, tak jsem ani na chvilku nezaváhal a sehnal jsem si dva pracanty, kteří mi pomohou udělat základové pásy a desku.

Půjčili jsme si malý bagřík a šlo se na to.

Při hrabání základů proběhlo vše, jak mělo, a já začal věřit, že stavba domu nebude zas až tak špatný nápad. Že to bylo mylné tvrzení, si přečtete v nějakých dalších článcích. :-)   

Samozřejmě jsme nejdřív stáhli skrývku (pěknou zeminu). Základové pásy se hrabaly 60 cm široké a 80 cm do hloubky. Do vykopaných pásů se položily zemnící pásy a trubka, kterou se vše ostatní povede do domu.

Zároveň jsme využili bagříku a vyhrabali jsme díru na retenční nádrž na dešťovou vodu 6 m3

Po zatvrdnutí pásů se na pásy dalo ztracené bednění (+suchý beton), k němu polystyren, který fungoval jako šalování, položila se ležatá kanalizace pod deskou. Vše se zavozilo, uhutnilo + štěrk.

Pak se daly staré dlažební kostky pod sítě, aby byly ve vzduchu, a šup tam s betonem.

Finanční stránku mám pod článkem. :-)  

 

bazén a jeho zastřešení svépomocí

$
0
0
bazén a jeho zastřešení svépomocí

 

Tak už bydlíme rok a půl a nedokážeme jen tak sedět. Blíží se léto, tak bychom si mohli pořídit třeba bazén. Pozemek je svahovitý a tak to nebude zas tak jednoduché.  Zvažovali jsme různé varianty a porovnávali plusy a mínusy. Nakonec z toho vyšel sklolaminátový bazén, který není velký má dlouhou životnost. Líbilo se nám také, že jsou v bazénu  už vytvarované schody, což je pro jednoduchý přístup do bazénu velkou výhodou. Celkově to nebylo jednoduché, hlavně přesun materiálu do svahu bez použití techniky, ale zvládli jsme to a s výsledky jsme moc spokojeni.

 

Začali jsme kopat ve svahu zářez, tak aby bazén moc nevyčníval a aby jsme měli rovinu cca 2,7m podle rozměru bazénu s rezervou. Po hloubce cca 30 cm to byl samý kamen, ale s tím jsme počítaly a nešli jsme tak hluboko, tak nám na to stačil krumpáč. Kameny jsme si dávali na stranu, abychom je později mohly použít na přechod dlažby a travnatého svahu. Hlínu jsme proseli na zarovnání jinych částí pozemku a menší kameny jsme použili místo štěrku pod základovou desku bazénu. Na vnitřním okraji základové desky jsem pro jistotu zahrabal sanační rouru na odvod vody.

 

Začali jsme betonovat základovou desku pod bazén. Vzhledem k velikosti stačilo na výšku 10cm s kari sítí 15/15/8. Na délku jsme udělali základovku delší, tak aby byl vedle bazénu prostor na filtraci. Po vytvrzení betonu jsme do svahu vynosily ztracené bednění. Vzhledem k tomu, že se vnitřek kolem bazénu bude betonovat tak stačí bednění o rozměrech d/h/v 500/150/250mm i tak to bylo jeden a půl palety. Na základovou desku jsem položil extrudovaný polystyren o síle 40mm. Tím samým polystyrenem jsem obložil i boky bazénu. Něco se podařilo přilepit lepidlem ve spreji a zbytek jsem dával následně při obetonování bazénu.

 

Do bazénu jsem udělal otvory pro skimmer a naproti dvě trysky. Montáž byla celkem jednoduchá, vše jsem propojil silnou hadicí s průměrem 50mm. 

 

Do základové desky jsme navrtaly roxory, tak aby byla základová deska a bednění svázaný. Nějaký ten tlak tam určitě ze svahu bude. Dále jsme provázali roxorama bednění vodorovně i svisle. Postupně jsme stavěli řadu za řadou, dopouštěli jsme vodu do bazénu a zároveň jsme betonovali ztracené bednění i prostor kolem bazénu. Ze zateplení domu nám zbyl ještě polystyren, tak jsme ho dali mezi ztracené bednění a bazén, který je v dolní části užší a vylívat to celý betonem je zbytečné. Nejvíce práce bylo s betonováním prostoru pod schodama. Od spodu jsme tam dali zbytky ztraceného bednění a doházeli betonem. V prostoru kde bude filtrace, jsme vybetonovali strop a postupně jsme vrchní část bazénu zasypávali zeminou z místa nad bazénem. Vznikla nám tak rovná plocha u bazénu na posezení. Vybetonovaný prostor nad šachtou pro filtraci a úzké okraje kolem bazénu jsem natřel pochozí hydroizolací, která mi zbyla z akce, když jsem dělal balkón. Rovnou plochu jsme vysypali štěrkem 4/8mm, vyrovnali a položili jsme na něj betonovou dlažbu o velikosti 400/400/40mm. Dobře se udržuje, je protiskluzová a dobře se po ní chodí. 

 

Na zakrytí bazénu jsme prozatím použili bublinkovou solární plachtu. Rychleji se ohřívá voda, nevyprchává tak rychle chemie v bazénu a zabraňuje to většímu znečištění vody. Tato plachta zas tak nevydrží a do vody se i přes ní dostane nějaký bordel. Proto jsem na internetu zkoumal, jaké jsou další možnosti pevného zastřešení bazénu. Možností je hodně, ale 60 tisíc se mi za to dávat nechce, ale mělo by to něco vydržet. Dle fotografií z internetu jsem se rozhodl pro skládací hliníkovou konstrukci s komůrkovým polykarbonátem. Podařilo se mi sehnat polykarbonát téměř na rozměr s tím, že se podál jen zúžil o 5 cm. Na hliníkový rám z jeklů 50/30/3mm jsem ukotvil polykarbonát a okolo zalištoval hliníkovými L lištami. Do betonu jsem rám připevnil na upravené vratové panty a pro jednoduché otvírání jsem na protější rám připevnil kolečka, tak abych při skládání rám nemusel přizvedávat. Rám se tak otevře do prostoru mimo bazén, kde se opře o zabetonovanou železnou rouru téměř do vodorovné polohy. I přes to, že je rám hliníkový,  tak jeho přetočení až mimo bazén není tak jednoduché. Do budoucna zvažuji otvírání a zavírání s pomocí závitové tyče, nebo druhá varianta by byla pomocí lanového navijáku.

 

Voda v bazénu se nám celkem rychle ohřála a všichni si to užíváme.  

 

 

Přikládám fotografie a tak posuďte sami. Přeji krásné léto.

 

Zakládání, armování a betonování ztraceného bednění

$
0
0
Zakládání, armování a betonování ztraceného bednění

Ahoj, stavebníci! Máme vybetonované základy, které jsou již dokonale vyzrálé na to, abychom se mohli pustit do ZAKLÁDÁNÍ ZTRACENÉHO BEDNĚNÍ... Není proč se zdržovat, pojďme na to!

Pro lepší přehlednost připojujeme také seznam POUŽITÉHO STAVEBNÍHO MATERIÁLU:

Ztracené bednění DEK 40

Ztracené bednění DEK 30

Betonářská výztuž průměr 10 mm

Beton C12/15 X0 s kamenivem 8/16 hustoty S3

BUĎTE V OBRAZE! Více o projektu "e4 dům svépomocí" zde.

 

Než se kopne do země

$
0
0
Zlomový okamžik - zbudování IS pro všechny budoucí stavební pozemky

V předchozím článku jsem popsal, co nás vedlo k tomu začít stavět, kde stavět. Nyní tedy přichází lehký výčet toho, co je třeba vše udělat než se začne se samotnou stavbu. Ano a je to jako ten pověstný maraton, včetně slavné maratonské stěny na 35 km :)

 A nyní již bez okolků ke slibovanému výčtu.

Nákup pozemku:

Možná Vám to v našem předchozím článku chybělo, ale nebyla tam zmínka o nákupu pozemku. A ta zmínka tam nebyla zcela správně. Vzhledem k jistým událostem, které jsme nemohli ovlivnit došlo k přepisu pozemku trochu později. Jinými slovy - celé stavební povolení jsme zařizovali na "cizí" pozemek. Nicméně po dohodě se starostou obce jsme získali písemné prohlášení, že obec souhlasí s výstavbou domu na svém pozemku. Ale to je již za námi. Samotné umístění pozemku a jeho výběr jsme podrobně popsali v předchozím článku. A tedy si dovolím pouze krátce shrnout to podstatné:

  • cena pozemku 240 300 Kč, tj. 300 Kč/m2
  • právní služby (smlouva, atp.) 5 000 Kč
  • přepis na katastru 2 000 Kč
  • společné náklady - náklady na infrastrukturu (tyto náklady máme dané v plánovací smlouvě a je to poplatek za zapojení do sítě EONu) - 12 500 Kč.

Tím by byl vyřešen pozemek. I přes všechno okolo jsem spokojen - hlavně z cenou, protože ta je opravdu luxusní. Nicméně dlužno dodat, že z naší strany je zde závazek vůči obci a to dokončit a zkolaudovat do 31. 12. 2023.

Než to odneseme na úřad ...

Naše stavba začíná svépomocí už u rýsovacího prkna, manželka jakožto architekt se pustila do návrhu domu, včetně zajištění všech byrokratický záležitostí okolo - za to jí patří velké uznání, protože já bych z toho asi zešílel.

Kromě klasického kolečka vyjadřovaček o existenci sítí - EON, vodárny, CETIN, Innogy - jsme objednali také radonový a hydrogeologický průzkum. Bohužel výsledky radonu nás příliš nepotěšilo - na pozemku vychází hraniční hodnoty, a proto se musel následně upravit projekt o dodatečné odvětrání základové desky od přebytečného radonu.

Samotná hydrogeologie již byla v pořádku. Celý projekt jsme ještě doladili o výpočet statika skrz některé prvky v domě a současně jsme nechali vypracovat požární řešení. V neposlední řadě jsme také nechali zpracovat PENB - Průkaz Energetická Náročnosti Budovy.

Dodatečně jsme ještě museli zařídit vyjádření hygieny skrz hluk z tepelného čerpadla.

Výčet je opravdu rychlý, ale dovede si představit kolik času to zabralo než se každá dotčená instituce vyjádřila nebo nám profesant dodal materiály.

Maratonská zeď

A nyní se dostáváme k naší maratosnké zdi a k situaci, která mě zvedá tlak ještě dnes - a tou je bohatost našeho úřednického aparátu a kolik odborů a úředníků se dokáže "uživit" na jednom prďavém a nevýznamné projektu RD.

První článek zdi:

  • Odbor výstavby a územního plánovaní - krásný odbor, který vám řekne, že Vaše stavba je v souladu s územním plánem - víc nic Vám to nedá, za mě to je činnost, která se vyřešit v rámci stavebního řízení .... ale co už, samozřejmě lhůty, které jsou nějakým způsobem definované nejsou dodržovány, protože je odbor natolik "zahlcen", že nestíhá. Bodejť by stíhal, když se musí vyjádřit ke každému stavební záměr v rámci rozšířené působnosti obce.

 

 

Zakládání, armování a betonování ztraceného bednění

$
0
0
Zakládání, armování a betonování ztraceného bednění

Ahoj, stavebníci! Máme vybetonované základy, které jsou již dokonale vyzrálé na to, abychom se mohli pustit do ZAKLÁDÁNÍ ZTRACENÉHO BEDNĚNÍ... Není proč se zdržovat, pojďme na to!

Pro lepší přehlednost připojujeme také seznam POUŽITÉHO STAVEBNÍHO MATERIÁLU:

Ztracené bednění DEK 40

Ztracené bednění DEK 30

Betonářská výztuž průměr 10 mm

Beton C12/15 X0 s kamenivem 8/16 hustoty S3

BUĎTE V OBRAZE! Více o projektu "e4 dům svépomocí" zde.

 

Skrývka + garáž

$
0
0

Tak po delší době a rozhodnutí pro jiný projekt domu jsme se do toho pustili znovu. Tentokráte svépomocí a bez podvodných firem.

Projektant nakreslil nový projekt (místo patrového máme přízemní s dvougaráží, jednoduchý obdélník se šikmou střechou), vše se dalo na úřad a v mezičase jsme započali přípravné práce.

Minulý víkend jsme udělali skrývku, kdy se bagrista díky podmáčené půdě celkem trápil, ale je šikovný a máme hotovo. Zeminu odvozil na opačnou stranu pozemku tak, ať nám nepřekáží při stavbě samotné.

Dnes po 5ti týdnech od objednání dorazili i chlapi s plechovou garáží 3x5m. Ta bude sloužit jako zázemí staveniště a sklad nářadí a materiálu. Tu jsme objednali od českého zastoupení společnosti KONSTAL z Polska http://www.garazeakotce.cz/. Komunikace s nimi perfektní, průběžně mě informovali o stavu objednávky. Den předem mi zavolali přesný čas kdy dorazí. Přijeli přesně na čas (6:40) a garáž hotova za 20 minut. Drobnou nerovnost podkladu (betonová kachle 50x50x5) vzniklá mým chybným měřením krátkou vodováhou vyřešili okamžitě dovezenými podkladovými plíšky. Super rychlá a čistá práce.

Garáž jsem ukotvil k těm kachličkám hmoždinkami s vruty a z venku po obvodu ještě natěsno napíchal roxory. Tak uvidíme jak bude foukat, zda mi uletí či ne. Do garáže ještě musím vymyslet podlahu, ale asi zvolím klasický dřevěný rošt a OSB desky.

Zítra má dorazit geodet, tak zaměříme rohy budoucího domu, uděláme lavičky a začneme kopat pasy atd. O tom v dalším článku.

koupě nářadí a zázemí atd.


Než se kopne do země

$
0
0
Zlomový okamžik - zbudování IS pro všechny budoucí stavební pozemky

V předchozím článku jsem popsal, co nás vedlo k tomu začít stavět. Nyní tedy přichází lehký výčet toho, co je třeba vše udělat než se začne se samotnou stavbu. Ano a je to jako ten pověstný maraton, včetně slavné maratonské stěny na 35 km :)

 A nyní již bez okolků ke slibovanému výčtu.

Nákup pozemku:

Možná Vám to v našem předchozím článku chybělo, ale nebyla tam zmínka o nákupu pozemku. A ta zmínka tam nebyla zcela správně. Vzhledem k jistým událostem, které jsme nemohli ovlivnit došlo k přepisu pozemku trochu později. Jinými slovy - celé stavební povolení jsme zařizovali na "cizí" pozemek. Nicméně po dohodě se starostou obce jsme získali písemné prohlášení, že obec souhlasí s výstavbou domu na svém pozemku. Samotné umístění pozemku a jeho výběr jsme podrobně popsali v předchozím článku. A tedy si dovolím pouze krátce shrnout to podstatné:

  • cena pozemku 240 300 Kč, tj. 300 Kč/m2
  • právní služby (smlouva, atp.) 5 000 Kč
  • přepis na katastru 2 000 Kč
  • společné náklady - náklady na infrastrukturu 12 500 Kč, jedná se v podstatě poplatek EONu za zapojení do sítě.

Tím by byl vyřešen pozemek. I přes všechno okolo jsem spokojen - hlavně s cenou, protože ta je opravdu luxusní. Nicméně dlužno dodat, že z naší strany je zde závazek vůči obci a to dokončit a zkolaudovat stavbu do 31. 12. 2023.

Než to odneseme na úřad ...

Naše stavba začíná svépomocí už u rýsovacího prkna, manželka jakožto architekt se pustila do návrhu domu, včetně zajištění všech byrokratický záležitostí okolo - za to jí patří velké uznání a dík.

Kromě klasického kolečka vyjadřovaček o existenci sítí a RD - EON, vodárny, CETIN, GridService - jsme objednali také radonový a hydrogeologický průzkum. Bohužel výsledky radonu nás příliš nepotěšily - na pozemku vychází hraniční hodnoty, a proto se musel následně upravit projekt o dodatečné odvětrání základové desky od přebytečného radonu.

Samotná hydrogeologie již byla v pořádku. Celý projekt jsme ještě doladili o výpočet statika a současně jsme nechali vypracovat požárně bezpečnostní řešení. V neposlední řadě jsme také nechali zpracovat PENB - Průkaz Energetické Náročnosti Budovy. Dodatečně jsme ještě museli zařídit vyjádření hygieny z důvodu umístění agregátu tepelného čerpadla vzduch-voda na fasádě domu.

Výčet je opravdu rychlý, ale dovede si představit kolik času to zabralo než se každá dotčená instituce vyjádřila nebo nám profesant dodal objednané materiály.

Maratonská zeď

A nyní se dostáváme k naší maratonské zdi a k situaci, která mě zvedá tlak ještě dnes - a tou je bohatost našeho úřednického aparátu a kolik odborů a úředníků se dokáže "uživit" na jednom prťavém a nevýznamné projektu RD.

První pilíř zdi:

  • Odbor výstavby a územního plánovaní - krásný odbor, který vám řekne, že Vaše stavba je v souladu s územním plánem - víc nic Vám to nedá, za mě to je činnost, která se vyřešit v rámci stavebního řízení .... ale co už, samozřejmě lhůty, které jsou nějakým způsobem definované nejsou dodržovány, protože je odbor natolik "zahlcen", že nestíhá. Bodejť by stíhal, když se musí vyjádřit ke každému stavební záměru v rámci rozšířené působnosti městského úřadu.

Druhý pilíř zdi:

  • Odbor životního prostředí - to je panečku taky dílo. V naše případě se jednolo o 3 různé úředníky - jeden za odpadové hospodářství, jeden za ochranu ovzduší a třetí se věnoval odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu.

Máme to v kapse?

Takže náš domeček zaměstnal několik mnoho úředníků, kteří samozřejmě absolutně nestíhají a týden pro ně není žádná doba. Ale nakonec jsme se i my dočkali a po cca 3 měsících se nám dostalo do rukou kladné stanovisko všech odborů. My tak mohli hodit projekt do mašliček a s velkou slávou za zvuků fanfár odevzdat na stabení úřad.

Zde již věci nabraly poměrně rychlý spád. Sousedé nám nezatopili a my se tak oficiálně stali stavebníky.

A co teď? Teď už můžeme začít kopat, stavět a budovat! Ještě tedy zbývá vyřízení hypotéky, ale taková maličkost nás přece nemůže zastavit :)

 

Garáž - zdění a příprava a betonáž věnce

$
0
0
Příprava na betonáž věnce

Před zahájením zdění bylo ještě potřeba navařit hydroizolaci a povrch pod ní napenetrovat. Manžel v místních stavebninách kromě hydroizolace koupil penetraci. Bohužel paní prodavačka asi úplně nepochopila, co přesně po ní chtěl a místo penetrace mu prodala gumoasfaltový nátěr. Na to jsme samozřejmě přišli až ve chvíli, kdy jsme jej začali nanášet na desku, v tu chvíli jsme se ale rozhodli, že už to řešit nebudeme, rozhodně to nemohlo být na škodu. Následně jsme hydroizolační pás rozřízli a navařili (zakládací cihly jsou široké 25cm). Přesah přes desku jsme nechali cca 10cm a navařili směrem dolů.

 

Založení rohů a otvoru dveří a vrat proběhlo “celkem hladce”. Do každého rohu jsme si položili dvě cihly a natáhli provázek, rozměry mezi jednotlivými cihlami jsme překontrolovali pásmem a ve chvíli, kdy i úhlopříčky byly na milimetr přesné, cihly jsme jednu po druhé položili na zdící maltu Baumit MM50. 

 

Následovalo založení první řady. Rozměr garáže je 6x6 metrů, což znamená, že při délce tvárnice 50 cm se nám jich do té řady vejde přesně 12 kusů. No a ve chvíli usazování jedenácté tvárnice nám došlo, že to jaksi nevychází… “Rozměry tvárnice jsou: délka 50 cm, výška 20cm a šírka 25cm.” V tu chvíli nám bylo jasné,  že jsme zakládací tvárnice otočili (a co čert nechtěl, zrovna jsme na stavbě měli kontrolu v podobě dvou kamarádů, z nichž jeden je ten snad nejškodolibější člověk na celém světě. No a úplně pokaždé, kdy jsme se od té doby viděli, se nám kvůli tomu vysmál.. :D). Několik následujících hodin jsme přemítali, zda to takto nechat, nebo zda to sundat a založit nanovo. Nakonec jsme se smířili s tím, že jsme hold přišli o jeden den práce a ještě tentýž den jsme zakládací cihly sundali a druhý den jsme začali od začátku, už jsme to měli natrénováno, tak to šlo malinko rychleji. ;) 

 

Pokračovali jsme zděním obvodových zdí, které jsou, jak jsem zmiňovala v předchozím příspěvku, ze zdiva HEBEL tl. 300mm. Jelikož tyto cihly nemají perodrážku, je potřeba používat lepidlo i na svislé strany. V místech, kde jsou projektovány příčky, jsme ob cihlu použili sádrokartonový přímý závěs pro jejich ukotvení. Ve chvíli, kdy jsme měli jedenáctou řadu hotovou, čekaly nás překlady, ty jsme se v rámci úspor rozhodli vyrobit vlastní. Tvárnice jsme pomocí AKU vrtačky, pily, a majzlíku s kladivem vydlabali do “U”, následně jsme do nich vložili armovací koš a prolili betonem.

 

Armovací koše jsme si také dělali sami. Třmínky nám naohýbal můj otec a koše jsem dávala dohromady já. Třmínky tl. 6mm jsem vázala po 30cm, do překladů jsme dávali 4 pruty tl 10mm a do věnce pak šest prutů tl. 10mm. Nevím, jak velká finanční úspora to byla, ale rozhodně mě to bavilo. 

 

Na věnec jsme se rozhodli nepoužít originální věncové tvárnice, místo nich jsme zvolili levnější alternativu - použili jsme klasické tvárnice o tloušťce 5 cm.
Usazování armovacích košů o délce téměř 6 metrů nebyla úplně sranda, nejen, že to železo něco váží, koše se navíc prohýbaly a toho prostoru pro manipulaci tam také moc nebylo. Ale manželovi s tchánem se to bez problémů povedlo. Pak už jen stačilo k sobě koše svázat a mohli jsme betonovat.

 

Jelikož jsme odvážní a někdo by mohl říct, že nemáme nic lepšího na práci, rozhodli jsme se míchat si beton sami v míchačce, která prakticky byla naším svatebním darem od firmy, ve které manžel pracuje. Tak jedem! Tři lopaty písku, tři lopaty štěrku, dvě lopaty cementu, trošku vody a znovu a znovu a znovu…... Vylít do kolečka, kousek popojet, vykydat fankou do kbelíku a šup s tím nahoru. Už nevím kolik míchaček to bylo, ale jen si na to vzpomenu zas mě bolí záda a ruce. Zhruba od půl 8 do 14:00 jsme toto dělali jen s manželem, poté dorazil tchán, který nám ještě asi dvě hodinky pomáhal.

 

Ve chvíli, kdy jsme měli obvodové stěny vyzděné a věnec vybetonovaný již jsme očekávali dodávku syrového dřeva na krov a na stání před garáž. O tom ale až v příštím článku.

 

Stavbě svépomocí zdar! :) 

5. Hydroizolace, nosné zdivo a věnec

$
0
0

Deska vylitá a ostré kamínky uraženy velkou dlažební kostkou (snad už nehrozí žádné zbytečné promáčknutí pásu), takže mohla začít další část stavby.

Asfaltová penetrace
První kroky vedli do stavebnin pro Penetral Alp a pásy Glastek 40 Special Mineral. Vždy jsem nalil pruh penetrace na místa, kde bude pás a válečkem rozetřel. Natíral jsme i boční strany desky (vždy jen tam, kde bude nataven pás a trochu přes). Pod nosné jsem natíral po zavadnutí ještě druhou vrstvu, asi to bylo už zbytečné, ale penetrace bylo dost. Následující den následovalo natavení pásů.

Asfaltové pásy
Jelikož stavíme s Porfixu 250, tak jsem pás vždy odlamovací nožíkem rozřízl na půl (chodník před stavbou máme z betonových obdélníkových dlaždic, takže pro naměření a řezání dobře posloužila podélná spára v chodníku). Pásy jsem nejprve umístil do požadované polohy (10 cm přes desku), pak v půlce zatížil jedním ztraceným bedněním, namotal pás z obou stran k bednění a začal s „lepením“. Celoplošně jsem pás vůbec nenahříval. Díky použité penetraci stačilo nahřát jen ji a pás se krásně přilepil, takže jsem nemusel vůbec narušit jeho strukturu. Asfaltové pásy jsem tavil vždy důkladně až ve spojích, kde jsme nechal vždy 10-15 cm přesah, natavil asfalt (nesmíte to přehnat), přiložil na druhý pás a mírně botou přitlačil celou plochu napojení (měla by se vám ze spoje vytlačit troška asfaltové lázně). Po natavení všech pásů jsem si ještě pohrál znovu u spojů, kde jsem ze zbytků pásů po nahřátí ze spodní strany špachtlí sebral tekutý asfalt a znovu přemazal hrany spojů. K natavení pásů si ideálně někoho sežeňte. Jeden rozmotává a druhý „hořákuje“.

Založení nosného zdiva
Po hydroizolaci se mohlo pokračovat. Zajel jsem pro maltu k založení zdiva (bral jsem 10 MPa, stačilo by na bungalov i 5 MPa, ale rozdíl v ceně je minimální a pevnost dvojnásobná). Pomocí rotačního laseru se našel nejvyšší bod na desce, nastavil laser + 1 cm kvůli zakládací maltě a mohlo se začít (rozdíl na desce byl 2,5 cm, což na první desku snad jde). Na založení rohů si buď zavoláte geodeta, který vám vyznačí polohy tvárnic a pak teoreticky už nemusíte tolik rozměřovat nebo jako my použijete hodně dlouhý zednický provázek. Nejprve jsme usadili všechny tvárnice v rozích do požadované výšky a roviny, pak napnuli a obmotali provázkem všechny tvárnice a začalo přeměřování a korigování. Na přeměřování vzdáleností a uhlopříček doporučuji ocelové pásmo (nepruží). Rohy jsme založili dopoledne, nechali pár hodin „přilepit“ k maltě a odpoledne jsem se vydal zakládat dál. Do večera jsem stihl spojit dva rohy. Druhý den přijeli 3 pomocníci z rodiny, takže to šlo mnohem rychleji. Založil se první šár a začali jsme zdít další. Do večera jsme stihli vyzdít skoro kompletní třetí šár. Další den stát vyhlásil přísnou karanténu a následoval konec pomocníků, protože jsme nechtěli platit zbytečnou pokutu. Během karantény jsme tedy vyzdil nosné zdivo až po překlady sám. Do každé druhé řady jsem ještě vkládal spojky pro příčky a do tvárnic pod okny 2 roxory s přesahem. Na překlady už jsem musel zase pomocníky sehnat, protože „celobetonové“ překlady od Porfixu něco váží. Použili jsme vysokozdvižný paleťák nadstavený pomocí několika palet (kurtovali jsme je k sobě), abychom dosáhli až do požadované výšky. Dva 125 překlady jsme dali na palety, zdvihli, nanesli lepidlo a usadili do požadované polohy. Všechno šlo pěkně od ruky a asi za 3 hodiny bylo hotovo. Jen překlady jsou už z výroby trochu do „luku“, takže i když se vám dotýkají kraje, tak uprostřed není problém mít 1 cm mezeru.

Věnec
Originál věncovky a Velox mi přišli zbytečně drahé, tak padla volba na vyzdění koryta věnce pomocí Porfixu 50. Nejprve jsem si udělal test, jestli bude lepší lepit na lepidlo nebo pěnu. Pěna Tytan 60s s přehledem vyhrála. Navíc je spoj „pružnější“, takže při tlaku betonu z pumpy by měl něco vydržet. Nalepil jsem tedy nejprve vnější stranu, aby bylo možné pohodlně vložit armokoše. Následovala výroba třmínku, ale naštěstí mi známí dovolil u nich na soustružnické firmě si vše nařezat a naohýbat na strojní ohýbačce, takže třmínky jsem měl hotové do hodiny a půl. Převezl jsem je na stavbu, postavil z palet montážní „lavičky“, na které hodil vždy 4 roxory, dal třmínky a 2 roxory pustil dolů z laviček aby „drželi“ požadovaný tvar obdelníku. Kvůli věnci 15x25 cm jsem dělal třmínky 9x18 cm. Na hlavní roxory jsem použil 12tky a třmínky 8smičky. Třmínky jsem vázal v rozích pomocí rychloutahovačky a 10 cm armovacích drátků v každém rohu a ukládal je 20 cm od sebe. Následovalo uložení armokošů do věnce, kde jsem pod ně použil nastřihané distanční lišty (aby neleželi hned na věnci a beton je „oblil“). Ve spojích jsem nechal přesah kolem 70 cm a rohy vždy provázal ještě dalšími 4mi roxory. Po uložení armokošů jsem v betonárce domluvil termín a objednal beton 30tku s pumpou. Dozdil jsem vnitřní stranu věnce a pokračovalo se uložením 4 Úček na překlenutí terasy. Bylo to celkem náročný a těžký při použití U240, ale přijel na pomoc kamarád s Destou, takže zvedl, podmazalo se maltou, usadilo a srovnalo do roviny. Pod Účka která ležela na nosných zdech jsme udělali z pásoviny plošky, aby se lépe a rovnoměrně roznesla jejich váha na zdi. Poté se vše pořádně provařilo v několika místech přes pásoviny a na dno Úček jsme vyskládali tenké zbytky odřezků jako zábranu před vytečením betonu. Další den dopoledne jsem jel do půjčovny pro lešení na kolečkách (aby vás někdo mohl tlačit, vy nahoře betonovat a další hned hutnit) a odpoledne přijel mix a pumpa. Pumpař nasadil koleno na výpusť a mohlo se začít. Měl jsem nervy z toho, že vyzděné 50tky bez dalšího zpevnění nevydrží, ale teď můžu říct, že se není čeho bát.. drželo to parádně a celá betonáž proběhla bez problému i přesto, že pumpař asi 2x zavadil kolenem o tvárnici. My pak jen pomocí hladítek přejeli celý věnec a bylo hotovo. Před betonáží doporučuji věnec postříkat vodou, aby tolik nesál vodu z betonu a ten rychle netuhl.

Koupě pozemku

$
0
0

Dlouhou dobu jsme s manželem hledali vhodný (rozuměj v dobré dojezdové vzdálenosti  do města, hezký polohově a ne za majlant) pozemek pro splnění našeho snu, postavit si baráček. Jak se říká, plány jsou hezká věc, realita jiná - osud nám hodil pod nohy několik klacků, ale vždy jsme je společně překonali. Na konci mého 3.těhotenství jsem potkala člověka (naše budoucí sousedka), s kterým jsem se dala do řeči a jen tak prohodila, že staví baráček ve vsi 5km vzdálené a že je tam ještě jeden volný...no co budu povídat...rozzářili se mi oči. Hned jsem alarmovala manžela, jeli se tam podívat. Znáte ten pocit - byl to ON!!! Okamžitě jsme se rozhodli, že jdem bojovat za to,aby byl náš.

V 38tt jsem se vydala za majitelem, vysvětlila jak se věci mají, přesvědčila, že opravdu chceme stavět a ne přeprodat dál ... no úspěšně - s malinkou v kočárku jsme podepsali kupní smlouvu. JUPÍÍÍ!!!

S manželem jsme se shodli, že se stavboou počkáme, až se vrátím do práce, přeci jen živit 5členou rodinu a platit hypo z rodičáku a OSVČ není žádný med....

V průběhu těch 3 let na rodičáku, jsme jej oplotili a udělali si z toho zahradu, koupili stavební buňku kterou jsme zvelebili, udělali kapličku pro přípojky elektřiny a plynu, vodoměrnou šachtu na vodu...zároveň bylo dost času na vymyšlení projektu, promyšlení co a jak...

V únoru 2020 jsme zkontaktovali projektanta, aby nám náš návrh hodil na papír a rozjel mašinérii stavebního povolení. Na konci března jsme poslali zálohu a od té doby čekáme, a čekáme a stále čekáme..už mám připravené kafe a až přijde poslední vyjadřovačka, půjdu se představit a poprosit na stavební úřad...jsme už měsíc ve skluzu, chceme do konce roku dát hrubou stavbu ... držte nám palce, snad pak vše půjde tak hladce jako některým z vás ;)

Nádrž na dešťovou vodu 1

$
0
0
Nádrž na dešťovou vodu 1

Příprava na nádrž na dešťovku vznikla tak nějak na rychlo. Samozřejmě, že nádrž byla v plánu, ale spíš tak nějak postupně. Jenže jakou nádrž? Plastovou, betonovou, velkou, malou, …

Původní idea byla taková, že si z Polska objednám monolitickou betonovou nádrž na nějakých, řekněme 10 mvody. Plastová by se stejně musela obbetonovávat, dělat pod ní základ atd. Trošku jsem osondoval internet a nalezl spíše smíšené zkušenostmi s těmito nádržemi. V žádném případě neříkám, že je to šmejd, nebo že kvalita není dobrá. Ale spíše jsem narazil na takové články.

Pod domem bude terén navožen do roviny, aby vznikla jakási terasa. Bude tedy nutné doplnit asi 2 metry terénu. Umístit nádrž bude nejlepší do této navážky – okolo nádrže bude dost materiálu, aby nepromrzala a alespoň se tím „ušetří“ zemina.

Rozhodl jsem se tedy nádrž vytvořit vlastní, ze ztraceného bednění šířky 20 cm. Uvnitř utěsněnou buď fólií, nebo nějakou stěrkou (to se ještě uvidí). Navíc při betonáži desky určitě zbude nějaký beton, tak jsem narychlo (den předem) domluvil s bagristou vyhloubení jámy, kde bude vylita základová deska pro nádrž.

Dno asi 0,5 m hluboké jámy jsem ručně urovnal a vibračním pěchem pořádně udusal. Na to jsem položil kari-sítě s oky 150 x 150 s průměrem drátu 8 mm. Protože deska bude o něco větší než jedna síť (3 x 2 m), použil jsem sítě dvě, které jsem rozřezal a navzájem pospojoval vázacími drátky. Sítě jsou podloženy kousky ztraceného bednění, aby neležely přímo na zemi.

V den betonáže podkladního betonu bylo díky použití pumpy jednoduché tuto malou desku zalít zbylým betonem. Vždycky něco málo zbude… A je lepší to použít takto, než to někde kydnout zbytečně, nebo z toho vyrábět nějaké „dlaždice“ pochybné kvality.

Nakonec bylo betonu skoro zbytečně moc, deska má tloušťku nějakých cca 30 cm (tohle už by se dalo nazývat základová deska).

Přibližně jsem spočítal materiál a objednal 3 palety ztraceného bednění 500 x 200 x 250 mm. Na paletě je 60 kusů, takže jde o nějakých 180 kusů. K tomu samozřejmě cement a písek, neboť budu ZB samozřejmě zakládat a poté i vylévat betonem míchaným v míchačce – zas toho tolik nebude potřeba. Po založení první řady vyvrtám uvnitř ZB do desky díry o průměru 10 mm a do nich na chemické kotvy upevním vertikální výztuž.

Poté pokračuji standardním skládáním kostek ZB vedle sebe (pro sichr jsem to k sobě lepil nízkoexpanzní pěnou). I když by ZB mělo být vysoké 250 mm, nemusí to být úplně pravda. Je docela nepříjemné se vyměřovat s první řadou na milimetry, když to ve třetí řadě nelícuje už o nějakých 5 mm, jenom proto, že každá kostka je jinak vysoká. No, strop to holt srovná.

Strop je monolitický betonový. Po dostavění stěn jsem udělal bednění z prken a desek, které jsem uvnitř podepřel a poté postupně vylil desku tloušťky cca 10 cm. V desce je kari-síť (stejná jako v desce) a několik roxorů, které zpevňují jak celou plochu, tak kritická místa (okolo prostupu).

Co se týče nádrže jako takové, bude v ní zřejmě čerpadlo s tlakovým spínačem (samo udržuje požadovaný tlak a nepotřebuje expanzní nádobu), nějaké snímání hladiny (ultrazvukový senzor?) a dopouštění z řádu (aby nedošlo k míchání dešťové vody a vody z řádu). Hadice a kabel z nádrže bude veden do technické místnosti.

Voda se bude používat na zalévání (možná v budoucnu nějaká automatika) a splachování WC…

Články k této stavbě vychází také na mé mém webu: https://www.mylms.cz/stavba-domu/

Viewing all 2340 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>