Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - hydroizolace
Viewing all 2340 articles
Browse latest View live

Rozhodnutí stavět

$
0
0
Rozhodnutí stavět

S manželkou jsme už delší dobu uvažovali nad stavbou domečku , případně koupí již hotového na klíč . Bohužel v nabídce firem dodávajících tyto stavby na trh nebylo nic co by nás zaujalo . Případně když už byla pro nás nemovitost zajímavá tak nevyhovoval pozemek . Nakonec jsme si řekli že vše budeme řešit až malej svišť bude chodit do školky a manželka se vrátí do práce :) . No nalinkováno to bylo pěkně , nicméně jak se říká člověk míní , žena mění. V našem případě to platí dvojnásob . 

Po vánočních svátcích jsem se v klidu vrátil do práce a jak to bývá ve většině firem rozjezd roku je takový pomalý a proto i mě zbyl čas na "obhlídku terénu" skrze weby nabízející pozemky.Oba jsme veděli že chceme zůstat ve středočeském kraji a spíše okolí BnL nebo dále na východ směr Nymburk . Proto mé hledání bylo směřováno tímto směrem . V 90% případů se jednalo o pozemky které byly "mimo reality" ať už tereném , okolím nebo cenou která někdy byla neuvěřitelná..Čirou náhodou jsem se podíval na vesnici vzdálenou cca 4km od našeho současného bydliště. Byly zde v nabídce tři nezasíťované pozemky s cenou cca 1100Kč/m . S manželkou jsme si řekli že za podívání nic nedáme . Já sám jsem byl vnitřně přesvědčen že jeden z těchto tří pozemků bude náš nový domov. Samozřejmě jsem se o tom manželce nezmínil , potřeboval jsem aby si ona myslela že rozhoduje :) Po menších komplikacích ohledně schůzky s realitním makléřem jsme neplánovaně dorazili na pozemek . Kde na nás makléř překvapeně koukal co že tu děláme . Na pozemku nám stačilo 5 minut kdy žena prohlásila kde že máme podepsat papíry a okamžitě se rozjel ten papírový kolotoč . Připadal jsem si jak mašina na podpisy...

Pozemek  je ideálně rovinaty , čtvercového půdorysu a bude mít cca 830m2 , s tím že budeme vlastníky ideální 1/3 příjezdové cesty a jako bonus jsme si dokoupili cca 130m2 cesty která by měla být v budoucnu další ulicí, vzdálenost sítí je cca 150m a dle vyjádření ČEZu a Vodovodního řádu nebude problém s připojením, stejně tak obec nemá problém s výstavbou -> značka ideál :).Ale nebyli bychom to my aby zde nebyl nějaký problém :)) , Stavební pozemky které zde nyní vznikají jsou přeměřovány z pole . Takže  čekáme na finalizaci nového geo.plánu na katastr a stav.úřad. což v nynější situaci není úplně super..

Co se týká našeho vysněného domu , vybrali jsme si jako vzor Gservis -> dům Aspen který nás zaujal na první pohled . Jsme domluvení s projektantem na nějakých změnách a již se těšíme až nám začne shon okolo stavby :)


Základy – ztracené bednění

$
0
0
Základy – ztracené bednění

Na ne úplně precizně vylité základové pasy je potřeba do roviny naskládat ztracené bednění tak, aby bylo možné vyrobit rovnou základovou desku, nebo spíše podkladní beton. Tato část začala spočítáním množství a objednávkou materiálu.

Nejdříve jsem změřil výškové rozdíly a délky jednotlivých částí pasů. Ty mají několik schodů a tedy i vrstev. Např. tam kde je v dolní řadě pět vrstev ZB, v horní části je vrstva jedna. Vnější část bednění je šířky 40 cm, vnitřní 30 cm. Každá vrstva je proložena dvěma roxory o průměru 10 mm, převázané o padesátinásobek průměru a svázané drátky. Dobré je si to rozkreslit vrstvu po vrstvě a podle délek spočítat potřebný materiál.

Nejprve je nutné co nejpřesněji založit rohy. Dům bude mít pouze 4 rohy, takže je práce o něco snadnější. Ale i tak se jedná zatím o jednu z nejsložitějších částí. Nejdříve jsem si naměřil nejvyšší místo pasů, na které jsem do zavadlého betonu (písek:cement 3:1) umístil jednu kostku a vyrovnal podle vodováhy. Pozice ZB je vytyčená od geodeta nastřeleným hřebíkem. Následoval další roh, který je ale o jednu řadu níže, takže je potřeba vyměřit výškový rozdíl jednoho ZB, tedy „přesně“ 25 cm. Následují další rohy – vše je nutné neustále přeměřovat jak výškově, tak „pozičně“. Správné rozmístění rohů je nutné ještě ověřit spočítáním a změřením úhlopříček. Pro výškové měření jsem používal nivelační přístroj, pro měření pozice body od geodeta a pásmo. Na založení jsem spotřeboval 5 tun písku a téměř celou paletu cementu. Beton jsem si míchal sám v míchačce…

Postupně jsem tedy vyskládal rohy, mezi nimi natáhl provázek (dobré je jednou za čas zkontrolovat napnutí provázku) a podle něho zakládal další kostky ZB. Problém je, pokud je zde nějaký výškový rozdíl – který v mém případě byl poměrně velký. Potom je nutné si s tím trošku pohrát. Další ZB jsem zakládal pozičně podle provázku, rovnal podle vodováhy a doměřoval nivelačním přístrojem. Pokud řada končila „do ztracena“ vložil jsem pod ZB v další řadě tři roxory o průměru 8 mm. Byly to zbytky a myslím, že pevnost základů to nezhorší.

Po dokončení a zatuhnutí první řady je možné další bednění skládat na sucho. To je znatelně jednodušší práce, ale přetahá se hromada materiálu. V tomto případě to bylo nějakých 25 tun materiálu. Dobré je si roztahat okolo základů celé palety, nebo alespoň jednotlivé kostky, aby se nemuselo stále chodit. Nízké řady jdou rovnat nejlépe ve dvou lidech, plus je třeba dořezávat – téměř celé základy jsme ve 4 lidech (dva skládali, jeden dořezával a jeden vozil ZB na místo) vyrovnali do osmé řady (v nejvyšším místě) za jedno delší odpoledne. ZB jsem k sobě lepil běžnou nízko expanzní pistolovou pěnou*, aby se při betonáži neposunulo a nebo neprasklo. Při skládání ZB je dobré používat půlitelné cihly i v nižších částech základu, nebudete si s nimi potom tolik tahat do výšky.

*U několika pěn se mi stalo, že nešla rozhrkat. Po namontování na pistoli pěna sotva vytékala, takže se nedala použít! Při nákupu je asi dobré s pěnou zahrkat, jestli je uvnitř tekutá. Špatná pěna uvnitř nevydává žádný zvuk.

Poslední řada ZB bude zároveň sloužit jako bednění pro podkladní beton („desku“). Vnitřní přepážku jsem tedy nějakých 8 cm od horní strany nařízl a odstranil. Na této části budou ležet kari sítě. Vnitřní část ztraceného bednění je rozdělena na polovinu – má tedy výšku pouze 12,5 cm.Do této výšky by měl být navezen a zhutněn štěrk.

Až když bylo celé bednění vyskládáno, domluvil jsem se s vodákem, kde přesně mám vyrobit prostupy pro budoucí kanalizaci. V příslušných místech jsem vyřízl do kostek díry a vsunul odpadní trubku KG160, do které bude vložena další trubka. Na výstup z domu jsem rozbil jednu kostku ZB a utěsnil dřevěnou deskou tak, aby to těsnilo. Vše se pečlivě zapěnilo, aby při betonáži nevytékal beton – to se později ukázalo jako zbytečná práce.

Před objednávkou betonu je nutné spočítat alespoň přibližné množství betonu na vylití. V katalogovém listu je popsáno množství kostek na m3 a spotřeba betonu na m3 ztraceného bednění. Do horních částí by nebylo možné beton vylít pouze z mixu, bylo tedy nutné objednat pumpu a mix, nebo přímo mix s pumpou.

Vylévat betonem je možné maximálně do cca čtyřech řad. Toto pravidlo jsem porušil a průběžně zaléval celé ztracené bednění v maximální výšce 8 kostek. Beton má obrovskou sílu, takže rizikové části je vhodné zapřít deskami a betonovat průběžně celé pasy… ne kydnout všechen beton najednou na jedno místo a ještě zvibrovat ponorným vibrátorem. Pak je pravděpodobnost prasknutí kostky větší… Naštěstí se vše vydařilo a celé ztracené bednění se vylilo na jeden zátah. Díky tekutosti betonu nebylo ani potřeba nějak extra zhutňovat. Celkem do bednění padlo nějakých 25 m3 betonu. Protože několik dní předtím poprchávalo, ztracené bednění bylo vlhké/mokré. Pokud je při betonáži hic, je asi dobré ZB navlhčit tak, aby beton dobře přilnul a nepopraskal. Práce s pumpou je opravdu velice snadná (záleží samozřejmě na obsluze pumpy). Na této akci jsme byli 4, ale myslím si, že by se to dalo zvládnout i v jednom člověku – bude to i tím, že se vše dařilo a neprasklo žádné ZB.

Další fází bude zasypání a zhutnění vnitřku a instalace odpadů a dalších sítí.

Měření nivelačním přístrojem

$
0
0
Měření nivelačním přístrojem

Kvůli měření na stavbě jsem zakoupil nivelační přístroj Bosh GOL 20 D. Jedná se o poměrně levný set nivelačního přístroje, stativu a nivelační latě v ceně okolo 5000 Kč. Pomocí nivelačního přístroje lze snadno změřit rozdíl výšek, vzdálenost od nivelačního přístroje a úhel dvou bodů. Pro stavbu je asi nejdůležitější měření výšky.

Místo nivelačního přístroje lze zakoupit venkovní laser s přijímačem. Výhoda je snadnější použití a obsluha pouze jednou osobou. Nevýhoda je vyšší cena, která se pohybuje minimálně na dvou-, případně trojnásobku ceny tohoto „niveláku“. Samozřejmě, nakonec lze použít i obyčejnou hadicovou vodováhu za pár stovek… Výhodou nivelačního přístroje je, že se jednodušeji odečítají výškové rozdíly – není třeba hledat laserový paprsek a posouvat přijímač. Jenom se koukne do dalekohledu a hned je vidět výška.

Pokud ale není problém měřit ve dvou lidech, je použití nivelačního přístroje poměrně snadné. U dobrého nivelačního přístroje se lze dostat s přesností řádově na milimetry. Tento konkrétní nivelák slibuje přesnost 3 mm při měření na vzdálenost 30 m.

Upozorňuji, že nejsem geodet! Popsaný princip měření mám ověřený a vyhovuje mi. Tímto způsobem jsem měřil sklon parcely, základových pasů, „základovky“ atd… Vždy jsem se doměřil. Nivelačním přístrojem se měří rozdíl dvou výšek, kdy je jedna známá a u druhé chcete vědět přesný výškový rozdíl proti té první.

Jak měřit pomocí nivelačního přístroje

Samozřejmě jako jediný závazný dokument doporučuji originální návod k obsluze. V něm je popsáno vše od skladování, měření až po seřizování.

Umístění nivelačního přístroje

Důležité je umístění nivelačního přístroje. Podle internetu jsou způsoby měření kupředu, kdy je výška nivelačního přístroje předem známá a měří se rozdíl se změřenou výškou latě. Další variantou je způsob měření ze středu. Zde nezáleží na přesné výšce nivelačního přístroje, ale porovnávají se dvě naměřené výšky. Tento způsob doporučuji – údajně je přesnější, ale hlavně je jednodušší na umístění nivelačního přístroje. Stačí nivelák umístit mezi výchozím bodem (který může být i nevhodně umístěn) a měřenými body. Samozřejmě, že je nutné umístit stativ tak, aby bylo přístrojem vidět na všechna měřená místa v rozumné výšce (lať nemá první cca metr milimetrovou stupnici).

Rozložení stativu

Na rozložení stativu člověk nemusí být žádný vědátor. Důležité je stativ pevně umístit na správné místo a co nejvíce rovně. I když nivelační přístroj bude dále vyrovnávat pomocí vodováhy, je dobré stativ umístit tak, aby vyrovnávání bylo co nejjednodušší. Plochu stativu je bezpodmínečně nutné mít dokonale čistou.

 

Vyrovnání a zaostření nivelačního přístroje

Po umístění nivelačního přístroje na stativ je nutné jeho vyrovnání do vodováhy. K tomu slouží krabicová vodováha se zrcátkem a tři stavěcí šrouby. Já vždycky umístím nivelační přístroj tak, aby byl výrobním štítkem ke mě. Poté dvěma bližšími šrouby točím k sobě, nebo od sebe tak, aby bublinka vodováhy byla uprostřed (směr vlevo-vpravo; obrázek 1). Poté třetím, vzdálenějším šroubem točím tak, aby byla bublinka uprostřed (směr dopředu-dozadu; obrázek 2). Čím blíže ke středu tím lépe. Poté vyrovnání zkontroluji tak, že nivelákem otočím alespoň do čtyřech směrů a vždy zkontroluji, jestli je bublinka vodováhy ve středu. Pokud ne, je nutné nivelační přístroj seřídit (viz návod). Nivelační přístroj má uvnitř kompenzátor, který dorovnává malé odchylky ve sklonu.

Dalekohled by se měl zaměřit na světlé místo a pootočit okulárem tak, aby byl nitkový kříž vidět sytě černě.

Rozložení nivelační latě, vyrovnání a umístění

Nivelační lať je potřeba rozložit do potřebné výšky. Je nutné ji rozkládat odspoda tak, aby byly čísla popořadě. Je to taková blbost, ale když máte mezi dvěma cihlami výškový rozdíl metr a půl, tak se pak divíte. Měření výšky probíhá vždy od paty nivelační latě. Na lať je nutné přicvaknout krabicovou vodováhu a lať tedy držet vzpřímeně. Špatné vyrovnání latě lze vidět i nivelačním přístrojem – lať není vodorovně s měřícím křížem. Lať se umístí na místa, které chcete změřit, např. na požadovanou „nulu“ podkladního betonu a poté na základový pas. Odečtením naměřených hodnot vyjde rozdíl výšek těchto dvou míst. Na konci měření je dobré opět změřit výchozí bod a zkontrolovat, jestli je naměřená výška stejná – že nedošlo k nechtěnému posunutí nivelačního přístroje.

Měření rozdílu výšek nivelačním přístrojem

Pokud je nivelační lať umístěná na požadovaném místě a nivelák je vyrovnaný do vodováhy lze se pustit do měření. Pokud je měřící lať daleko, lze se pomocí hrubého hledáčku zaměřit na přibližné místo. Poté pohledem do okuláru dalekohledu najít přesné umístění latě a její zaostření. Na lati je speciální stupnice po 10 mm (0 je na dolní straně latě), na druhé straně latě je běžná stupnice v milimetrech (0 je na horní straně latě – je obráceně) – tu používám raději. Na rychlé měření je vhodná nivelační stupnice, pomocí které lze měřit i poměrně přesně. Číslo udává tisíce a stovky milimetrů, čárky desítky a každý čtvereček je rozdělen na 10 milimetrů. Jedním pohledem lze tedy poměrně rychle vyčíst přesnou výšku s přesností dvou, třech milimetrů. Na menší vzdálenosti při měření domu je možné použít milimetrovou stupnici, která jde při 20 násobném přiblížení vidět úplně v pohodě. Při správném zaostření se při pohybu oka nesmí kříž a nivelační lať vůči sobě pohybovat.

Nejprve se nivelační lať umístí na první pozici (A) a pomocí nivelačního přístroje se na střední rysce odečte výška (a1). Poté se lať přesune na jiné místo (B) a stejným způsobem se změří výška (b1). Rozdíl těchto dvou výšek je i výškový rozdíl měřeného terénu (d). Pozn.: Je měřeno pomocí milimetrové stupnice, která začíná na 5000 mm a jde k nule směrem nahoru = čím vyšší číslo, tím je měřený bod výše.

Prakticky se dá měření využít, pokud víme např. „nulu“ budoucí podlahy. Poté lze pomocí nivelačního přístroje odměřit hloubku základových pasů, nebo odstupňovat pasy podle výšky ztraceného bednění, které bývá 250 mm. Dobré je mít při ruce kalkulačku, kde se dají rychle vypočítat výškové rozdíly proti referenční „nule“.

Měření vzdálenosti a úhlu

Nivelačním přístrojem lze měřit i vzdálenost a úhlový rozdíl. Abych řekl pravdu, tak tyto funkce vůbec nepoužívám. Jsou však popsané v návodu a nevypadá složitě takto měřit. K měření vzdálenosti slouží dvě pomocné rysky v dalekohledu (viz obrázek výše). K měření úhlu slouží prstenec se stupnicí na spodní straně nivelačního přístroje.

Použité obrázky jsou z originálního návodu, který rozhodně doporučuji prostudovat.

 

Články ohledně této stavby vychází také na mé stránce www.mylms.cz/stavba-domu/

Zpráva pro Svépomocí.cz: Dejte sem už konečně nějakej normální editor a ne tuhle hrůzu. Třeba to co je na fóru je OK, ale tohle je nepoužitelný.

Proč a kde stavět

$
0
0
Výhledy do krajiny směrem k Boskovické brázdě

To rozhodnutí viselo ve vzduchu již nějakou dobu, ale ceny nemovitostí nás vždy donutili k tomu, abychom nad tím mávli rukou a řekli si - pak to vyřešíme. A pak přišlo na svět první dítě a my si uvědomili, že náš jinak krásný byt 2+kk nám rozhodně stačit nebude. Již předem jsme víceméně zavrhli variantu hledat pozemek přímo v Boskovicích - ač oba dva rodáci a máme to zde rádi, tak ceny nových pozemků jsou hodně drsné. Následně jsme se dozvěděli, že se dají sehnat relativně levně pozemky v obcích okolo Boskovic. A počalo pátrání.

 Při tomto pátrání jsem si připadal jako agent tajných služeb, protože obce většinou nedávají inzeráty na sreality.cz nebo jim obdobné. Pročetl jsem spoustu úředních desek a různých zápisů ze zastupitelstvech jednotlivých obcí. Nicméně v závěru se ukázala jako nejefektivnější strategie projet obce v okolí za pomoci katastrální mapy, kde jsem tipoval stavební parcely. Dílo se podařilo a nám se do užšího výběru dostaly obce Němčice, Okrouhlá, Ludíkov a Žďárná.

 Němčice i Okrouhlá poměrně rychle z výběru vypadly - přišli jsme příliš pozdě. Ve výběru nám tak zůstaly obce Žďárná a Ludíkov. Poněvadž obě obce znám, tak jsme se začali zabývat rovnou plusy a mínusy. A nakonec jsme se rozhodli, že kontaktujeme obec Ludíkov. Nebudu příliš rozvíjet, jak jsme se k rozhodnutí dobrali - snad to bylo genius loci místa nebo naopak blízká přítomnost hřbitova s nepřehlédnutelným vysílačem blízko pozemků ve Žďárné.

Bylo tedy rozhodnuto - půjdeme do toho! Obratem jsem kontaktoval starostu obce a než jsme se nadáli sepisovali jsme žádost o prodej obecního pozemku. I přes menší průtahy a komplikace jsme se nakonec dočkali i konečného posvěcení od zastupitelstva obce.

Nakonec jsme si vybrali pozemek, který je v "horní" řadě nabízených pozemků s relativním převýšením cca 1m - jak bláhově jsem si myslel, že je to skoro rovina :-) - celková výměra parcely je 801m2.
A protože jsem se rozhodl přispět článkem na web svépomocí, tak budeme stavět svépomocí či za pomoci různých subddodávek.

 

Současně zde vyzdvihnu skvělou webovou aplikaci https://www.nakladynastavbu.cz/, kam si už teď zapisuji poctivě všechny náklady a musím říct, že je to suprově funkční. A pro lidi, kteří mají rádi statistiky či si rádi vedou různé evidence to má cenu zlata.

Aktuálně jsme se pustili do vyřizování stavebního povolení a brzy nás čeká také žádost o hypotéku a snad, co nejdříve začneme něčím hmatatelným.

Pozemek = láska na první pohled

$
0
0
Pozemek = láska na první pohled

Krásný den svépomocáci, tak i my budeme brzy ve vaší partě :) 

Jak to u nás vše začalo?

S přítelem jsme ani dlouho nepřemýšleli, kde vlastně chceme stavět, bylo to jasné hned. Momentálně bydlíme ve větším městě, kde se ceny pozemků pohybují 1000-2000 Kč/m2, když to dobře jde a jako bonus k tomu máte, že vidíte sousedům až do krku. Hned nám bylo jasné, že takhle to nechceme, tak jsme začali koukat na pozemky okolo města 15km vzdáleného, kde má přítel rodiče a vyrůstal tam. Pokaždé, když jsme jeli za rodiči na návštěvu, projížděli jsme okolí a hledali místa, kde by mohl stát náš sen. Pár míst se nám zalíbilo a už jsme pátrali komu patří. Jeden den jsem se v práci nudila, brouzdala na internetu a našla jsem pozemek na prodej v lokalitě, kde jsme hledali a cca za 500Kč/m2. Neváhám a přeposílám přítelovi, než jsem stihla vytočit jeho číslo, už telefonoval a domlouval prohlídku toho pozemku. Když jsem to místo poprvé viděla, byla jsem ihned zamilovaná a už jsem si představovala, jak každé ráno budu sedět na terase, snídat a uvidím tuto nádheru. Pan, který nám pozemek prodával byl milý, připravil vše potřebné, druhý den šli na katastr a za měsíc byl vlasníkem pozemku přítel a do dnešního dne stále jezdíme k němu a kocháme se tou krásou ♥

Nemáte klimatizaci? Připravte se na letní parna pořízením ventilátoru!

$
0
0
Nemáte klimatizaci? Připravte se na letní parna pořízením ventilátoru!

Přestože je klimatizace nejúčinnějším způsobem ochlazení domácnosti či kanceláře, náklady na její pořízení a servis jsou vysoké a při špatném používání je nebezpečná i pro vaše zdraví.

S přicházejícími teplými dny je proto dobré se zamyslet, zda do vaší domácnosti, kanceláře nebo provozu nepořídit ventilátor či ochlazovač vzduchu.

Ventilátory nevysouší vzduch a jejich pořizovací cena začíná od několik set korun. Navíc vás nevystavují teplotním šokům při příchodu z venkovních tropických teplot do překlimatizované místnosti. I větráky je ale samozřejmě potřeba používat správně, umístit je tak, aby na vás nefoukaly z moc velké blízkosti, a nechat je pomocí automatického otáčení vířit vzduch rovnoměrně po celém prostoru.

Základní verzí jsou stolní ventilátory, které lze umístit na stůl nebo polici a pohodlně přenášet tam, kde jsou zrovna zapotřebí. Některé mají také klips, kterým je připevníte ke hraně stolu, aby vám co nejméně překážely. Větráky často oscilují, aby zchladily co největší prostor, a většinou lze vybírat z několika rychlostí ventilace.

Rozměrově vyšší variantou jsou stojací ventilátory, které jsou určené k umístění na zem a mívají nastavitelnou výšku. Pro větší bezpečnost doporučujeme sáhnout po ventilátorech, jejichž lopatky jsou zakryty kvalitní ochrannou mřížkou.

ochlazovac vzduchu kanlux

Obr.: Ochlazovač vzduchu Kanlux

Atraktivním designem i nenáročností na prostor vynikají sloupové ventilátory. Jejich nevýhodami bývá nižší výkon i fakt, že proudění vzduchu probíhá pouze u země. Často jsou proto kombinovány s čističkami vzduchu. Kvalitní multifunkční ochlazovače vzduchu, které vzduch zároveň čistí a zvlhčují, se hodí především do suchých prostor. Oproti klasickým ventilátorům jsou méně hlučné.

Chcete využívat ventilátor i v zimě? Sáhněte po teplovzdušných ventilátorech, které foukají teplý i studených vzduch.

Kromě ochlazení místnosti a přívodu čerstvého vzduchu slouží některé ventilátory také k odvádění pachu a vlhkosti. Oblíbené jsou koupelnové ventilátory, které jsou určeny k montáži do stěny v kuchyni, koupelně či na toaletě.

sloupový ventilator venico

Obr.: Sloupový ventilátor Venico

 

Ještě ani nemáme projekt a už jsou problémy na úřadě!!

$
0
0
Ještě ani nemáme projekt a už jsou problémy na úřadě!!

Krásný den, ty úřady dávají zabrat nám všem co?

Ještě před zahájením projektu, jsme se chtěli informovat na stavebním úřadě, jaké mají "požadavky" ve výstavbě nových domů. Přítel se sešel s odpovědnou osobou a sbíral užitečné informace. No, povím vám, když mi to vše přeříkával, koukala jsem na něj s otevřenou pusou. Město chce, aby měla střecha minimálně 35°,  což chápu, jsme přeci jen na horách a kvůli sněhu to je super, ale to co někdo vymyslel při rozparcelování tehdejší louky absolutně nechápu. Někdo si vymyslel, že mezi deseti pozemky udělají komunikaci i s osvětlením ve tvaru kříže a u prostřed bude něco jako kruhový objezd, jakoby to měla být nějaká bohatá čtvrť v Americe a ne vesnice s pár stovkami obyvatel, která sousedí s Polskem.... Jen se čekalo, až první hlupák začne stavět a spadne na něj investování a komunikování se všemi majteli pozemků. My úplně původně chtěli vjezd klasicky ze silnice, což hned bylo zamítnuto, ale naštěstí nám město dalo svolení udělat si pár metrů pevné cesty a zbytek nechat na ostatní. Tak jsme byli šťastní, že to aspoň takhle dopadlo, ale zjistilo se, že ta cesta je samostatný pozemek, na který nemáme žadné vlastnické právo, stále tam figuruje bývalý majitel našeho pozemku dohromady s jeho bývalou maželkou, která má pozemek hned vedle nás. Po tomto zjištění jsme kontaktovali prodejce pozemku, zda by to šlo nějak vyřesit. On nám řekl, že nejdřív si to musí rozdělit s bývalou a pak to přepsat na katastru, takže mimálně 2 měsíce čekání na katastr, dva poplatky za přepis a to se budeme ještě modlit, aby po nás něchtěl peníze za těch pár m2... 

Uteklo několik měsíců, je koronavirová sitace a ještě k tomu bývalý majitel dělá mrtvého brouka.. Náš plán mít základovou desku před zimou hotovou se pomalu ale jistě hroutí... 

Jednovrstvý pasivní dům a výhody Ytongu pro výstavbu

$
0
0
Jednovrstvý pasivní dům a výhody Ytongu pro výstavbu

Pasivní domy se u nás běžně staví již asi 14 let. Stavební systém Ytong se u těchto realizací prosazuje od samotného počátku a je tak možné těžit z mnoha zkušeností u hotových realizací. Velkou výhodou je to, že díky své struktuře umožní vytvořit neprůvzdušnou obálku a stavby tak snadno splní hodnoty pro pasivní výstavbu, a to i bez dodatečného zateplení. Výsledná stavba se tak stává investicí do zdravého a kvalitního bydlení, jehož životnost je takřka neomezená a nebude vyžadovat velké investice ani v budoucnu.

V současnosti je jednovrstvá zděná konstrukce u pasivní výstavby velmi populární. Nejžádanějším řešením u pasivní výstavby je jednovrstvá zděná konstrukce bez zateplení. Pro tento typ výstavby byla vyvinuta tepelněizolační tvárnice Lambda YQ s dosud nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi. K celkové výsledné kvalitě stavby přispívají i systémové doplňky, jako je zakládací tepelněizolační malta a vnější i vnitřní omítka od Ytongu. S jejich použitím a při dodržení správných technologických postupů je možné dosáhnout optimálních tepelněizolačních vlastností, tepelného komfortu a zdravého vnitřního klima v domě. U projektů, kde je lehké zateplení vhodné, lze systém doplnit minerálními deskami Multipor od téhož výrobce.

Pasivní dům pro aktivní rodinu

Příkladem takové realizace je dům na Prostějovsku. Majitelé se rozhodli stavět na rozlehlém pozemku o rozloze 4 000 m2 v blízkosti města, kam jezdí za prací. Jedním z důvodů byla touha po maximálním klidu a také záliba jejich dcery v chovu zvířat – postupně zde získali domov nejen kočka a pes, ale také ptáci ve voliéře, ryby v jezírku a další.

Původně stavbu plánovali pouze jako nízkoenergetickou, ale po konzultaci s technickým poradcem dodavatele stavebního materiálu Ytong se měsíc před zahájením prací rozhodli pro pasivní výstavbu nejen kvůli úspoře, ale také celkové ekologičnosti a zejména precizní kvalitě, která je u pasivních budov nutná. Dům byl postaven na jednoduchém půdoryse obdélníku – pravidelný tvar umožňuje rychlejší postup prací. Hodnot pro pasivní domy je zde dosaženo díky tepelněizolačním tvárnicím tloušťky 500 mm bez dodatečného zateplení.

Dům je založen na tepelní izolaci tloušťky 240 mm. Na něm je dvakrát vyztužená železobetonová deska tloušťky 300 mm. V ní jsou umístěny veškeré rozvody kanalizace, vody a podlahového topení. Tato deska z vodotěsného betonu je zhotovena tak, že na ní se pokládá pouze nášlapná vrstva podlahy. Stavebním materiálem je Ytong, protože s ním má majitel, profesí stavební inženýr, dobré zkušenosti už od dob studií. „V diplomové práci jsem se zabýval využitím odpadního křemičitého písku ze sléváren na výrobu pórobetonu. Proto jsem věděl, že se jedná o materiál, který je lehký, dobře tvarovatelný, má velmi dobré izolační vlastnosti a na rozdíl od cihelných bloků nemá problém s průvzdušností obálky. Od dob, kdy jsme se na škole zabývali výzkumem pórobetonu se materiál vyvinul a posunul k lepšímu. Jak jsem zjistil, objemová hmotnost je stálejší, podařilo se ji snížit, čímž se zvýšila tepelně izolační vlastnost, ale současně pevnost materiálu nesnížila,“ uvádí k výběru majitel.

Kromě zmíněných tepelněizolačních tvárnic Lambda YQ tloušťky 500 mm zde je ze systému Ytong použit strop Ekonom. Důvodem je jeho potenciál pro případnou snadnou dostavbu patra a také proto, že umožňuje neprůvzdušnost obálky budovy. Celkové kvalitě provedení stěny pak přispívá ještě Vnější omítka tepelněizolační Ytong. Vytápění je řešeno tepelným čerpadlem vzduch – voda včetně 250l nádrže na ohřev teplé vody. Splaškové vody jsou svedeny do čistírny odpadních vod. Vyčištěné vody včetně veškerých Dešťových vod jsou svedeny do akumulační nádrže o objemu 20 m3 a používány na zalévání zahrady.

Typ domu Pasivní
Projekt Individuální
Rok dokončení 2017
Zastavěná plocha 150 m2
Užitná plocha 122,3 m2
Dispozice 4 +KK
Měrná potřeba tepla na vytápění 15 kWh/m2/ rok
Konstrukční systém Zděný, tvárnice Ytong YQ Lambda tl. 500 mm, strop Ytong Ekonom tloušťky 250 , vnitřní nosné příčky Ytong P2 - 500 tl. 200mm zateplení polystyrenem tl. 550 mm
Zdroj energie Tepelné čerpadlo vzduch – voda se zásobníkem 250l
Vytápěcí systém Termická aktivace betonové základové desky
Větrání Rekuperace
Výplně otvorů Plastová okna s trojsklem

Autor projektu: Ing. Tomáš Němec, Ing. Petr Mareček, Ing. Vilém Čech
Realizace stavby: svépomocí, stavební dozor Ing. Václav Dočkal

 


Jaký materiál zvolit pro stavbu domu? Cihla jako tradiční materiál stále žije!

$
0
0
Jaký materiál zvolit pro stavbu domu? Cihla jako tradiční materiál stále žije!

Přemýšlíte, z čeho postavíte svůj dům a zároveň ušetříte? Cihla představuje tradiční materiál, ale co když ji doplníte o minerální vatu? Díky kombinaci přírodních materiálů a moderní technologie vznikne vyspělý stavební materiál splňující podmínky tzv. standardu NZEB, tedy s téměř nulovou spotřebou energie.

Co je vlastně cihla?

V první řadě je to přírodní materiál. Jíl představuje základní surovinu pro výrobu cihel již po staletí, je přírodní a generacemi prověřený. Cihelné zdivo má prokázanou životnost minimálně 150 let.

I cihla se vyvíjí

Díky využívání nových technologií se tento přirozený stavební materiál stále zdokonaluje. Například v kombinaci s minerální vatou ukrytou uvnitř cihelných bloků Porotherm T Profi vznikne jednovrstvé zdivo s hodnotami součinitele prostupu tepla v rozmezí U = 0,19 – 0,23 W/m2K (podle tloušťky použitého zdiva).

02 Cihly Porotherm T Profi nevyžadují dodatečné zateplení

Současné cihelné bloky jsou tak díky novým technologiím velmi pevné, odolné, tvarově stálé a trvanlivé. Výborně odolávají mechanickému poškození i vlivům okolního prostředí jako jsou UV záření, mráz, déšť, znečištění, plísně či řasy.

Zabraňují častým výkyvům teplot, a to i bez dodatečné tepelné izolace fasády nebo klimatizačních a větracích systémů. Výrazně snižují spotřebu energie na vytápění nebo chlazení.

Cenová výhodnost

Vzhledem k prokázané životnosti cihlových staveb vychází stavba z cihel finančně výhodně. A pokud chcete ušetřit ještě více, můžete v rámci projektu Stavte výhodně!

Nyní máte možnost nakoupit cihly Porotherm T Profi se slevou 35 %. Slevu uplatníte i na další výrobky společnosti Wienerberger: Porotherm Profi / Profi Dryfix (sleva 32 %), Porotherm EKO+ Profi / EKO+ Profi Dryfix (sleva 32 %), Porotherm strop (sleva 35 %), Porotherm překlady (sleva 30 %) a obkladové pásky Terca (sleva 25 %).

Výhodně můžete nakoupit i další stavební materiály

SLEVOVÝ POUKAZStavte výhodně“ je výsledkem partnerství předních výrobců stavebních materiálů, garantuje slevu ve výši až 50 % na zdivo, střešní krytiny, komíny, okna či dveře, potrubí, a dokonce i koupelny. Podívejte se na web Stavte výhodně a zjistíte, že můžete ušetřit na hrubé stavbě nemalé peníze.

03 Stavte výhodně sleva

 

Elektroinstalace - zapojení křížového vypínače

$
0
0
Elektroinstalace - zapojení křížového vypínače

Vážení stavitelé,

připojuji jeden kratší, ale názorný, článek k problému, který jsem těžko dohledával. Elektrikáře prosím nečíst a nekoukat na fotky :-) Rozhodl jsem se provést rozvody elektro, data a antény realizovat svépomocí, neboť 150tis. se mi objetovat nechtělo. Zapojení klasického vypínače pro jedno světlo, ovládané z jednoho místa,  tj. označení č.1 je celkem snadné. Ale protože jsou světla, které jsem si přál ovládat i z více míst, je zapotřebí vypínače označení č.6, pro ovládání ze dvou míst a z více než dvou, pak vložit mezi tzv křížový vypínač č.7.  Toto všechno již bylo popsáno a jestli mohu, doporučil bych jeden skvělý článek o elektroinstalaci, zde na webu, ze kterého jsem mnoho načerpal https://www.svepomoci.cz/stavba-domu/rozvody-a-instalace/3538-rozvody-elektro.html

Co mi však chybělo, bylo zapojení konkrétních přístrojů. Protože se považuji za konzervativce, upřednostňuji české výrobky  a nepotřebuji designovou zásuvku či vypínač, všude budu dávat klasiku abb tango. Ve fotografiích tedy naleznete názorný modelový způsob zapojení tří vypínačů. Pokud zapojujete dva, vynecháte ten prostřední, křížový. Pokud byste měli potřebu zapojovat více než tři, budete přidávat křížové mezi krajní č.6. tyto vypínače se propojují kabelem cyky 3x1,5 s barevným značením O (šedá, černá, hnědá). Ještě pro doplnění, krabičky na vypínače, kde budu vše propojovat přes wago svorky jsem dával hluboké od KOPOSU s označením KPR 68 KA, které se dají spojovat k sobě, pro vícenásobné rámečky a pro zásuvky KP 68 KA, které jsou mělčí. Otvory na krabičky jsem vytvářel vykružovákem FESTA o průměru 73mm, za 340Kč, krabičky tam pasovaly naprosto perfektně a nástroj vydržel celou dobu nez poruchy a stále slouží, je tedy podle mě zbytečné kupovat vrtací korunky za 2000Kč..

Rozvaděč už mi bude dělat a zapojovat profík, protože to již považuji za práci, kde jsou hlubší znalosti zapotřebí a v těchto případech nemám potřebu, montovat se do všeho :-)

Přeji mnoho úspěchů!

Základy, kanalizace, základová deska

$
0
0
Základy, kanalizace, základová deska

 

Ahoj stavebníci,

zpočátku jsem vůbec neměl v plánu psát jakékoliv články, nicméně v průběhu stavby mi nejednou portál svépomocí.cz posloužil jako inspirace, nebo zdroj důležitých informací od různých stavebníků. Proto jsem se rozhodl, že své poznatky předám dále a portálu svépomocí.cz a ostatním stavebníkům splatím dluh.

V rámci možností jsem chtěl vše provádět svépomocí a tomu byl uzpůsoben i projekt - obyčejný, podkrovní nepodsklepený dům, bez balkónu a arkýřů. Projekt s dovolením přeskočím - nemyslím si, že by se jednalo o nějak zvlášť záživnou část.

Jak to tedy celé začalo: plus mínus 20 cm jsem byl schpný zaměřit polohu budoucího domu, pro skrývku ornice. Po skrývce jsem si nechal geodety zaměřit polohu pasů. Následovalo zbudování laviček, velkým pomocníkem byl nově zakoupený optický nivelační přístroj. Vertikálně jsme přenášeli body zaměřené geodety na provázky na lavičkách pomocí olovnice - nic moc přesnost, ale na hrubé zaměření polohy po vykopání pasů dobré. 

Tedy proběhlo vykopání pasů (60 cm lžíce, použito bude ztracené bednění šířky 40cm), uložení zemnícího pásku, vyvedení v rozích pro hromosvod a uzemnění pro pojistkovou skříň. Kvůli sklonu pozemku bylo nutné vytvořit v záladech kaskády, aby se nevylévaly pasy zbytečným množstvím betonu. Vylití probíhalo bez pumpy, mix začal lít do základů a následovalo pádlování a roztahování betonu do výšky předem vyměřených bodů - zbytečnost, stejně to za chvíli není v betonu vidět. Jediná účinná pomůcka je nivelák. Vrstva betonu v pasech (C20/25) je minimálně 30 cm, po 50 cm je vertikálně zapíchnuta betonářská ocel. Po vylití následovalo hrubé vyskládání rohů ztraceného bednění až do výšky pod deskou kvůli rozměření přesné polohy (délky stěn a úhlopříčky). Poté zakládání do doma míchaného pytlovaného betonu, vytvoření prostupů v ZB pro elektriku, vodu, odpad a přisávání vzduchu ke krbové vložce. Následně ZB vylito betonem (C16/20), tentokrát s pumpou. skládání kanalizace bylo realizováno hned poté, páteční kanalizace průměru 160mm, veškeré odbočky 110mm až po základovou desku (ať už se na kterýkolik vývod kanalizace rozhodneme napojit cokoliv, nebudeme limitonáni malým průměrem. Sklon 3cm/m, bez použití 90° kolen (vždy minimálně 2x45 kvůli ucpávání kanalizace). Trubky podsypány pískem a hutněny palicí, zbytek základů dosypán navezenou hlínou a uhutněno "žábou". Poté vrstva štěrku 8/16, stažena vibrační deskou, kanalizace obalena mirelonem kvůli dilataci, naskládány kari sítě, bednění zhotoveno z OSB, výška zaměřena nivelákem po celém obvodu. Vylití desky betonem C20/25 s pomocí pumpy, potom kropení, kropení a kropení ... 

Humanic Houses - Stavební řízení v Německu

$
0
0

Po koupi pozemku v létě 2018 jsem nejprve kontaktoval příslušný stavební úřad, že chci stavět a že mám svůj plán. Chtěl jsem si ověřit, zda opravdu mohu stavět třípatrový dům, protože pozemkový plán po dodatkových změnách byl psán tak trochu dvojznačnou němčinou, kde nebylo jisté co vůbec platí. Ani architekti si nebyli jistí. Na stavebním úřadě byli na mé emaily a telefonáty zpočátku nevrlí. Nechtěli se mnou vůbec mluvit, a tvrdili, že si mám sehnat architekta a že zadavatel projektu (majitel budoucího domu) nikdy sám stavební povolení nevyřizuje. Začal jsem tedy shánět architekty, kteří by pouze překreslili můj model budoucího domu ze Sketchupu do AutoCADu či Revitu a vyřídili formality na stavebním úřadě. Kontaktoval jsem jich nejméně 20. Měl jsem pohovor s 3 potenciálními architekty přímo v Brémách, kde jsem jim vysvětloval, co chci stavět. Měli ale nevýhodné přemrštěné ceny, tak jsem se rozhodnul najít architekta přes ebay inzerát. Napsal jsem do titulku, že hledám někoho, kdo mi pouze překreslí mé plány a pomůže mi vyřídit stavební povolení. Jednoho dobrého mladého architekta jsem našel, ale nebyl místní, zhruba 700 km ode mě daleko. Komunikovali jsme emaily a přes Whatsup. Do dvou týdnů měl základní 3D model hotový včetně vizualizace a 3D isometrie, pohledů a řezů. Od místních geodetů jsem si musel koupit polohový plán, do kterého se mělo zakreslit budoucí umístění domu. Měl jsem v plánu nejprve postavit malou chatku na nářadí ve tvaru lodě a též ji do plánu zakreslit. Chatka do 15m2 a 3 metrové výšky sama o sobě nepotřebuje v Dolním Sasku stavební povolení, ale když se žádost posílá s domem, tak to jde též přes stavební úřad a musí se to zmínit. Během vyřizování jsem chatku či boudu na nářadí již na podzim osobně z dřeva stavěl.

Pak jsem začal shánět statika. Protože jsem chtěl stavět z Ytongových tvárnic a též Ytongových stropů, kontaktoval jsem nejprve statiky pracující pod firmou Ytong v Hamburku. Poslal jsem jim své plány od architekta a oni mi vytvořili nabídku, kolik by propočet a vyhotovení statiky domu stála. Měli ale velmi vysoké honoráře a pod 13 tisíc euro včetně ENEV (energetického propočtu) a zvukového propočtu nechtěli jít. A tak jsem se rozhodl sehnat někoho levněji přes ebay inzerát. Po pár týdnech se mi ozval statik, kterému jsem zaslal své plány a po odvedené práci jsem mu zaplatil finančním převodem. Vygeneroval obrovské množství stránek propočtů a plánů, které jsem pak zaslal poštou na úřad. Stejně jako architekta jsem ho nikdy osobně neviděl. Chtěl po mě též sondážní plán zeminy. Můj pozemek je pro představu jen 40km od moře, měl nepříznivou kvalitu zeminy s velkým množstvím jílu. Na tom se nedalo stavět 3 podlažní budova a návrh byl vykopat 80cm zeminy pod domem a okolo domu a realizovat takzvanou výměnu půdy za písek.

Stavbní úřad byl se mnou v kontaktu a po zaslání dokumentů od statika se čekalo na podpisy mých 2 přímých sousedů. Jedni to podepsali rychle, ale druzí mi stavební povolení pozdrželi o 2 měsíce. Měli námitky nikoliv kvůli domu ve tvaru hlavy, ale nelíbilo se jim že můj nájezd u jejich hranic pozemku je moc dlouhý a parkovací místa moc velká a poblíž jejich domu, kde plánovali ložnice. Startování a akcelerace auta by je rušila při spaní. Musel jsem znovu kontaktovat architekta a připlatit mu za přepracování umístění vjezdu a parkovacích míst, které jsem musel mít pro dvougenerační mít nejméně tři. Nájezd jsme trochu zkrátili a sousedé nakonec po Vánocích s novou verzí souhlasili. Architekt mi posílal dokumenty na podepsání poštou a já to přeposlal na stavební úřad. I na úřadu jsem nikdy nebyl osobně, takže se nedá říct, že to bylo pro mě vyběhávání, nýbrž neustálé emailování, podepisování a pošta. Paní, která byla za vydání mého povolení zodpovědná, po mě chtěla uvést barvy do všech pohledů domu. Bál jsem se, že když uvedu barvy, tak se hned pozná, že stavím dům krále a že růžovou tvář a zlatou či béžovou korunu vůbec nepovolí. V Německu totiž existuje stavební zákon, který chrání obec před příliš zvláštními křiklavými stavbami, které do okolí nezapadají a jinak znetvořují, i když to pozemkový plán nijak neomezil. Ptala se mě, že přeci nebudu stavět celý dům natřený na bílo. Volal jsem nejprve architektovi, který mě nabádal můj celý úmysl stavebnímu úřadu vyzradit a riskovat tím celý projekt. To se mi ale nechtělo, proto jsem pohledy s barvami vytvořil sám, konzervativně, aby to bylo nenápadné. Vybral jsem barvy omítky pro vousy a vlasy v hnědé barvě a zaslal jsem to bez znázornění obočí a úst. Měl jsem štěstí, že mou verzi přijali a nebylo to moc okaté.

Poslední podmínkou pro získání stavebního povolení bylo si sehnat vedoucího stavby a to nebylo vůbec jednoduché. V roce 2018-19 Německo zažívalo díky přílivu migrantů a nedostatku bytů takzvaný stavební boom a tudíž shánět lidi ve stavebním oboru mi trvalo pár měsíců. Naštěstí byla zima a stavět se nedalo a měl jsem dost práce s chatkou. Opět jsem podal inzerát na ebay, kde jsem si stanovil základní cenu za vedení stavby na 4000 euro. Nikdo se mi nejprve neozval. Poslal jsem zhruba 100 emailů architektům, stavebním vedoucím, lidem v oboru. Též nic. Informoval jsem stavební úřad, že stavby vedoucí nejsou k mání. Stavební úřad pro mě snížil kritéria a naznačil, že povolí i profesi zedníka jako vedoucího. Úkolem stavbyvedoucího bylo jen zkontrolovat jestli stavím podle plánu a též být na staveništi při komlikovanějších úkonech jako například při betonování základní desky, či stropů a střechy. Aktualizoval jsem tedy svůj inzerát a abych někoho našel, zvýšil jsem pěněžní nabídku a též uváděl, že potřebuji jen někoho na podpis, aby mi to stavební úřad odklepl a že stejně budu stavět hlavně sám svépomocí. Brzy jsem našel dva zedníky, se zkušenostmi ze stavby rodinných domů, které jsem si pozval na pohovor. Vybral jsem si toho zkušenějšího a méně vzdáleného od mého stavebního pozemku. Byl dobře připravený a opravdu mé plány prostudoval a byl též rodilý Němec. Před podpisem jsme diskutovali 3 hodiny.

O pár měsíců později, když jsem zrovna začal být hodně v kontaktu s mým vedoucím stavby, jsem se dozvěděl, že můj statik odešel do penze a zavřel svou kancelář. Když jsem měl mého statika poprvé na telefonu, tipoval jsem, že je starší generace, protože jsem mu moc nerozuměl. Měl jsem pro něj pár změn. Vedoucí stavby tvrdil, že 3 podlažní dům se v severním Německu v zásadě nestaví na ploché základové desce, jak to on navrhl a že bude též potřeba připravit betonové pásy pod základovou deskou. Volal na stavební úřad a statikovi. Druhá změna byla u stropů a střechy. Původně jsem chtěl stropy stavět z Ytongových elementů, které se mi tehdy zdály ideální bez vylévání betonu a ihned zatěžitelné. Stavbyvedoucí mi tento materiál vymluvil, že prý podle jeho zkušeností vržou, praskají a nasávají vodu a měly by širší průřez 25cm. Prosadil mi železobetonové stropy o šířce 18cm. Řezy od architekta se musely aktualizovat a též celá statika domu. Díky ušetření 7cm na každém podlaží se celý dům a jeho základová deska mohla v plánu posunout o 20 cm nahoru nad nulovou úroveň, která se počítala od centra vozovky. Architektovi a statikovi jsem za přepracování plánů musel samozřejmě zaplatit a vše znovu podepsat a zaslat na stavební úřad, který nejprve stavbu na 2 týdny pozastavil a vydal nové povolení. Povolení jsem si vytisknul a nechal laminovat a vyvěsil na pozemku. Myslím že to stálo za to, protože 20 centimetrů výš v povodňové hodně deštivé oblasti se bude v budoucnu hodit a dům se tím zachrání.

Rovnání pozemku a geodet aneb 200m3 srandy

$
0
0

 

Jak začít.....začněme třeba od začátku

Začátek:

Bylo 9.Dubna 2020 a věci se začali pozvolna dávat do pohybu. Tím pozvolna myslím něco, jako když jde člověk se zubem na pohotovost. Bolest je příšerná, nechcete tam, ale víte, že se vám pak uleví. Čekalo se totiž ještě na dořešeni vody, kanalizace a příjezdové cesty. O tom si můžete přečíst v mém jiném článku: Příjezdová cesta a IS aneb zábava nikdy nekončí. Také velmi zajímavé čtení o tom, jak smůla je můj nevlastní bratr. Po prakticky roce, co se vůbec, ale vůbec nic nedělo, byl poslední měsíc, jako čekání na ženu, co je v porodnici. Přešlapoval jsem, nervozita by na mě vyprala 3 pračky a já samou netrpělivostí, kdy se to konečně rozjede, vymýšlel válečnou strategii moji výstavby rodinného sídla. Snažil sem se do posledního detailu vymyslet plán návaznosti prací tak promyšlený, že teorie relativity by proti tomu byla leporelo pro děti.

Skok v čase:

Přeskočím teď o měsíc, kdy už se parta chlápků s vervou pustila do IS a cesty a hlína lítala všude, jako nafta na ropných polích. Nemohl jsem se dočkat až mi první bagr a mix rozrajtuje zahradu. Když sem tak pozoroval týpky, jak jezdí dumperem sem a tam, prolítla mi hlavou zajímavá myšlenka, zda se fachmanů nezeptat, jestli by nebyli ochotní mi ten můj plácek srovnat. Šílenost. To jediné mě napadá, když to začalo, ale tehdy jsem si myslel, že jde jen o to tadyhle trochu štrejchnout a tady poplácat a je to. Takový, no řekněme 1-2 tatry a můžu začít stavět. Všechny domy okolo měli jámy, které vypadaly spíše jako okop pro tank, ale já ne, já to budu mít jen lehce srovnané, abych kopíroval přirozený spád svahu. Sem si myslel. Myslet znamená v 99,9% případů slušně řečeno prdlajz vědět, tedy aspoň v mém případě to bylo téměř 100%. Ale to bylo ještě před tímto prvním prozřením.

Business:

Počkal jsem tedy až budou mít kluci sváču, což nebylo těžké protože oddychová přestávka kopírovala délku práce, tedy cca každých 10min. Tak sem si to rovnou namířil k typanovi, co vypadal, že to tu vede. Jelikož měl čisté věci a ruce, usoudil sem, že to bude vůdce, ale je pravda, že sem se mohl splést s člověkem, který tam dělal cokoliv jiného. Všichni vypadali totiž jako stavební dozor, ale trefil jsem se. Mám přijít zítra a domluvíme se. Bral jsem to tak, jakože je to prakticky jisté a tak jsem ještě večer napsal archeologům, aby se kdyžtak přijeli mrknout, kdyby neměli nic lepšího na práci. Za 5 minut odpověď, že přijedou. Vážně asi nemají nic na práci. Připadá mi, že mají přilepený obličej na monitoru a čekají až jim nějaký chudák napíše a pak se mu smějí až do rána. Nic jde se na kutě. Snad tím vzrušením usnu. Dalšího rána si to pálím na pozemek, kde mají chlapi akorát přestávku. Dobrý. Tak si to namířím k týpkovi ze včerejška a když sem mu po páté přepapouškoval co bych chtěl a kde popadl vak s nivelačkou a jde se. Kdyby mě v tu chvíli někdo vyfotil, můj výraz by připomínal může po vyvrcholení. Došli jsme na nejvyšší roh pozemku v budoucím místě relativního rohu domu si pán píchnul nivelačku na nožky, vzal pípák a šlo se měřit do zdánlivě nejnižšího rohu. Tam se tak nějak ještě nezdálo převýšení nikterak velké. Zkuste si tipnout něž budete pokračovat dále, kolik bylo na fotu „začátek“ převýšení. Máte typ? Tak pokračujme.

Hluboké polknutí však příšlo o chviličku později, když se metrová tyč s pípákem rozezněla už po cca 180cm od nivelačky (tzn.: že už po 180cm bylo převýšení 1m) brada mi spadla někam do jižní Ameriky a vize o uplácání a 1 – 2 tatrách hlíny, vzala za své v jedné nanosekundě. Dlaně se mi potili a v krku jsem měl sucho. Zhruba v polovině virtuálního domu jsme byli na 1,9m převýšení. Mozek přestal reagovat na okolní podněty a měl sem pocit, že sem přestal dokonce dýchat. V dálce jsem slyšel, jak se mi pán snaží zvednout náladu a říkal něco o skvělé teplotě pro vinný sklípek. Blbec. Když sem se konečně dostal zpátky do tohoto světa, byli jsme na konci protilehlého rohu budoucího domu a pípák ukazoval 2,85m převýšení. Čekal jsem od pána ještě nějaký trefný vtípek, ale pouze suše odpověděl. „Tak co chlape, máte tu hrábnout?“ Jelikož mi pořád nenaběhl operační systém mozku po restartu, měl sem pouze otevřenou pusu a vypadal jsem, jako někdo s duševní poruchou. „Takhle…“ dodal. „Počítejte tak 2-3 dny práce. Vezmu na to 2 dumpery a velký bagr s metrovou lžící, to bude hned. Dělal sem už horší svahy. Chce to jen vymyslet, kam s tou hlínou.“ Jako když do mě kopne. No jo vlastně. Ta hlína se musí někam dát. Tak nějak v mém dokonalém plánu vypadla položka, kam s hlínou. Ale kolik ji vlastně bude. Hlava se mi nastartovala vzoreček pro výpočet krychle /2 a….přepočítat….přepočítat….přepočítat….to není možný….přepočítat…..mobil, kalkulačka, 2. hluboké polknutí. Bezmála 200m3 hlíny a z toho tak 150m3 jílu, co neudáte ani člověku co neví, co jíl je. A to jsem ještě ani nevěděl kolik těch 200m3 vlastně fakticky je, ale už ta číslice mi řekla, že jsem v p…..No nic, teď to musím nějak vstřebat a nechat si to rozležet v hlavě. Vzal sem si tedy mobil s tím, že mu druhý den zavolám a domluvíme se. Píšu ještě večer archeologům, že se zatím nic dít nebude. Bez odpovědi.

Světlo na konci tunelu:

Noc byla dlouhá a bezesná. Doma jsem v noci vyšlapal do koberce cestičku, jak jsem chodil pořád okolo stolu a dumal nad tím, kam s tou zatracenou hlínou. Od nezákonného nápadu zavést hlínu někam v noci do lesa a dělat, že o ničem nevím, až po legální avšak nejdražší variantu, uložit jíl na skládce, což by znamenalo zhruba 70tis.Kč jsem se smířil s tím, že stavět prostě nebudu. Dal sem si 3 piva 2 panáky a jak se spálo. Ráno v 8 telefon. „Tak jak šéfe? Pozítří bysme se na to mohli vrhnout.“ Opět sem upadl do hluboké deprese. „Zatím z toho nic nebude, nevím kam mám dát tu horu hlíny, aby mi ještě něco zbylo na barák.“ „Aha. O.k. tak pak dejte kdyžtak vědět.“ Jasně až prodám jednu z ledvin a budu mít na odvoz, tak zavolám. Po obědě, když sem chodil, jak tělo bez duše a manželka to vzala jako podezření, že má jinou ženskou, mi začal zvonit telefon. Bylo to akorát ve chvíli, kdy se manželka začala nadechovat s tím, že povede zhruba ½ hod. monolog. Přece jen trocha štěstí. Byl to soused. Tedy soused co má pozemek naproti asi 300m odemne. Že mu chlapi říkali, že budu zařezávat svah a jestli tu hlínu nechci, tak mu jí můžu složit u něj. Ale jo 2,3 tatry taky pomůžou, proč ne. Zavolám bagristům a dám vědět. Domluveno na pozítří s tím, že u toho pro zajímavost chci být. Opět román pro archeology překvapivě s odpovědí, že se tam někdo zastaví. Už sem je asi přestal bavit. No ty mi to dají sežrat. To si tam určitě najdou nějaký šutr a budou tvrdit, že je to noha Yetiho. Uteklo to jako voda a den-D započal. Telefon, v 9hod. na pozemku. Na podvalu přijeli 2 dumpery a velký bagr. Nechápal sem, na co je potřeba 2 nakladačů, co budou odvážet pár koleček hlíny, ale byl sem rád, že se něco děje.  Lžíce zaplula do hlíny, jako do másla. Bagrista ještě prohodil uštěpačnou poznámku, že doufá, že tu nebudou takový balvany, jako vedle, kde našli 7t balvan co mu zničil malého bagříka a už hlínu futroval na dumpera. 2 lžíce a nakladač byl plný. Přijel druhý, zase hrábnul a 2 nakladač odjížděl. Zhruba po 20 minutách mi prolítlo hlavou, kolik toho tedy vlastně odvezou, když už sem viděl, jak nakládá 8 dumpera a bagr pořád hloubý a nevypadá, že by přestával. Najednou mi na rameno klepe soused. „Tak co, za chvíli to budete mít srovnané. Já už s tím srovnáním bojuju 5. den a všechno je špatně. Soused má plot na mém pozemku a to co sem měl už zařízlé, sem musel zase srovnat, protože bych jinak z oken koukal do jílu. Druhý soused mě udal, protože sem nad nimy 2 metry a hlína mu padá na pozemek. Prostě se nenudím.“ Vážně mi zvedl náladu. Najednou se ale ozvala rána. Jeden z dumperu najel plně naložený do ďolíku a převrátil se (viz. Foto). Vypadalo to děsivěji než to doopravdy bylo. Měl štěstí, že nespadl do ďoury, co byla pod ním. To by ho už asi nikdo nikdy nenašel. Vytekla hydraulika, svléklo se jedno kolo a šofér se praštil o konstrukci do hlavy, zaplať pánbůh ho to nepoznamenalo. Takže se práce opět přerušila a pokračovat se prý bude zítra. No, mě to až tak nevadilo, aspoň sem měl chvíli pokecat se sousedem o hlíně. Výsledek mi opět vehnal úsměv do tváře. Soused se chytal srovnat pozemek o velikosti pražského letiště, takže mí hlína byla jen kapka v moři. A problém je vyřešen! Pocit, jako když potřebujete na toaletu, ale nestihnete to a pustíte to do kalhot. Prostě, úleva. Já stále věřím, že tam nahoře nade mnou někdo drží ochranou ruku a všechny moje kotrmelce vždy trochu zkoriguje. Ámen! Mezi tím se objevila paní co vypadala jako Indian Jones. Velmi příjemná paní z archeologického ústavu. Udělala si pár fotek, kopla semhle a támhlé a že jede. Kdyby nepozdravila, ani bych nevěděl, že tam byla.

Dalšího dne se opět práce rozjela až do finální podoby a díra jako do kombíka je hotová. Moc hezký pohled. K nenabažení. Je to sice prostě jenom ohromná díra, ale pro mne je to naprostá euforie. Po 3 letech čekání a výměny názorů na SÚ, kdo tu je vlastně vůl, je to nepopsatelná radost. Nejraději bych si do té díry vlezl a už bych z ní nikdy nevylezl. Manželka naznačovala něco podobného. Ještě téhož večera mi přišel „diplom“ že jsem neohrozil kulturní dědictví a toho Yetiho tam nenašli, takže mám na to úřední štempl, uf.

A jedeme dál:

Další den proběhl rychlý telefonát s geodetem a zaslání situačky se zakl.pasy ve formátu .dwg, aby nemusel nic znovu překreslovat. Kdo ví o čem je řeč, muže mi to vysvětliv v komentáři. Prostě tohle mi řekl, já udělal. A ano, pokud by mi řekl, že si mám uříznout nohu, tak to prostě udělám. Den napozítří mi pan zaměřovák napíchal 4 kolíky do moji krásné ďoury a odjel s tím, že přijede až budou vylité pasy a pak až bude stát dům. Proč až budou vylité pasy? Komentář dolů prosím. Po zhlédnutí zaměřené polohy domu mne opět polilo horko. Na papíře vypadá prostě všechno jinak. Když jsme bagrovali zářez, udělali jsme si podle situáku a pásma hrubý odhad, kde ten dům asi jako bude +1,5m odskok. No jo, jenže my jsme se chytli krajů pozemků, abychom měli zářez souběžný s pozemkem a tak nějak jsme zapomněli, že dům je lehce na koso ke krajům, takže teď byl u jednoho rohu odskok od měrného bodu 3m a u druhého 30cm. No já se na to…… Takže tu hlínu co jsem odvezl, budu zas někde později shánět, protože dům má spodek celý zapuštěný ve svahu, tudíž ta dírka se musí zalepit. Dírka, kam se vejde asi tak 25m3 hlíny. Kdyby tu nebyla manželka, asi bych se rozbrečel. Neřeším. Teď na to není čas. Raději jsem si ještě ten den udělal s odstupem 2m od měrných bodů pomocné kolíky, na každý bod 2. tak, že když si mezi nimi natáhnu provázek dostanu kdykoliv kontrolu, kde mám rohy domu i s uhlopříčkou (viz. Foto). Řekl bych, že je to praktičtější, než lavičky. Myslím, že jsem se inspiroval od někoho zde na svépomocí. Kolíky nepřekáží, jako lavičky a místa je okolo dost.

A je tu konec. Další článek by měl být o pasech a desce. Ale……No……. Uvidíme.


 

Příjezdová cesta a IS aneb zábava nikdy nekončí

$
0
0

Někdy vypadají věci tak jednoduše, že si sami musíte říct, že tady vás už nic nemůže překvapit. Ehm....no nemůže, řekněme, že můj obličej je tak nesympaticky, že smůla se na mě chodí pravidelně dívat, aby si připoměla, jak vypadá ubožák. Čůza jedna vypelichaná. Omlouvám se, ale jinak to napsat nejde.

Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml

$
0
0
Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml

Ahoj stavebníci. Po delší odmlce se vracíme k naší budoucí stavbě domova. Uplynulo dost času, ve kterém jsme se trápili s projektem.

Bohužel, na našeho projektanta se lepí smůla zejména ve formě úrazů, takže před Vánoci si zlomil prsty na ruce a udělal si otřes mozku, pak se vyboural, takže zlomené žebro a otřes mozku, a teď spadl z lešení, tak má zase naražená záda. Někdo by na to potřeboval 5 životů, on to zvládl během 4 měsíců!

Naštěstí jsme se dostali do fáze, kdy je (byť s chybami) hotová stavebni část projektu, která šla na vyjadřovačky na hygienu, územní plánování, na obec a na životní prostředí. Pak to ještě doladime, opravíme a v mezičase bude hotový zbytek, tzn. statika, elektro, voda, odpady, topení... A projekt na přípojku vody a odpadů. 

Samozřejmě je nyní v řešení i přípojka elektro. A tady musím říci, že kromě dlouhé lhůty na připojení jde vše hladce. Po zaplacení 1/2 částky za příkon poslal ČEZ dopis, že bylo předáno projektantovi, ten nám to po nějaké době zkreslil, zavolal mi, potkal se se mnou a nechal si podepsat souhlas se stavbou, poté nechal podepsat souhlas sousedů, včera jsem podepsal SoSB o věcné břemeno. Projekt je již na stavebním úřadu a očekávané připojení od ČEZu je polovina září. Jo, je to hrůza, ale uvidíme. Třeba se to povede dříve. 

Koupili jsme plechový zahradní domek. Jelikož je to ve svahu, tak jsem musel kus svahu odkopat, abych mohl usadit zahradní domek na rovinu.

Skládání domku byl neskutečný opruz, protože to nemělo samonosnou konstrukci, ale bylo to poskládané z bočních stěn a střechy, které se jako komplet zpevnily. Nicméně domek drží parádně, svou funkci a práci si jistě řádně odslouží.

No a oplocení, to je party! Okoukal jsem to tady na webu svépomocí.cz. A udělal jsem to z dřevěných kůlů. Kůly jsem do výšky 70 cm očistil od kůry, natřel jsem je hydroizolací a usadil je do předem připravených děr. 

Na díry jsem si půjčil motorový vrták o průměru 180 mm a vyvrtal s ním většinu děr. Jelikož je to svažitý terén a místy dost kamenitý, někde nešel vrták kvůli kamení použít. Teď už mám všechny díry se sloupky osazeny, tak už dělám jen vzpěry a o víkendu začnu natahovat pletivo. Počítám, že to budu natahovat po jednotlivých polích a zajišťovat to vruty. A až finální napnutí plotu udělám napínací kladkou.

Musel jsem také kvůli oplocení přeskládat kus kamenné zdi, která byla vyvalená a tvoří v podstatě hranici pozemku. Tam jsem se tedy nadřel jako mezek, ale vypadá to dobře a drží to.

Až budeme mít toto hotové, pustíme se do záhonu na zeleninu a budeme trpělivě čekat na zbytek vyjádření od úřadu.

Už se nám to vrátilo z hygieny a obce během 14 dnů, tak to jde zatím vše hladce. Ze životního prostředí už taky volali, tak už jen územko. Vlastně.jsem ještě podával žádost na vynětí pozemku z ZPF + kopec příloh a fotky půdního profilu.

A jelikož máme nového pejska, potřebujeme udělat plot a bránu co nejrychleji.

Myslím, že za tu dobu jsme udělali zase kus práce, vlastně i s příjezdem a přemostěním výkopu, tak snad to půjde takto lehce i nadále. Až budou zase nějaké novinky, ozveme se.

Tak ať vám to jde a někdy zase čágo!

M&M


Jaký materiál zvolit pro stavbu domu? Cihla jako tradiční materiál stále žije!

$
0
0
Jaký materiál zvolit pro stavbu domu? Cihla jako tradiční materiál stále žije!

Přemýšlíte, z čeho postavíte svůj dům a zároveň ušetříte? Cihla představuje tradiční materiál, ale co když ji doplníte o minerální vatu? Díky kombinaci přírodních materiálů a moderní technologie vznikne vyspělý stavební materiál splňující podmínky tzv. standardu NZEB, tedy s téměř nulovou spotřebou energie.

Co je vlastně cihla?

V první řadě je to přírodní materiál. Jíl představuje základní surovinu pro výrobu cihel již po staletí, je přírodní a generacemi prověřený. Cihelné zdivo má prokázanou životnost minimálně 150 let.

I cihla se vyvíjí

Díky využívání nových technologií se tento přirozený stavební materiál stále zdokonaluje. Například v kombinaci s minerální vatou ukrytou uvnitř cihelných bloků Porotherm T Profi vznikne jednovrstvé zdivo s hodnotami součinitele prostupu tepla v rozmezí U = 0,19 – 0,23 W/m2K (podle tloušťky použitého zdiva).

02 Cihly Porotherm T Profi nevyžadují dodatečné zateplení

Současné cihelné bloky jsou tak díky novým technologiím velmi pevné, odolné, tvarově stálé a trvanlivé. Výborně odolávají mechanickému poškození i vlivům okolního prostředí jako jsou UV záření, mráz, déšť, znečištění, plísně či řasy.

Zabraňují častým výkyvům teplot, a to i bez dodatečné tepelné izolace fasády nebo klimatizačních a větracích systémů. Výrazně snižují spotřebu energie na vytápění nebo chlazení.

Cenová výhodnost

Vzhledem k prokázané životnosti cihlových staveb vychází stavba z cihel finančně výhodně. A pokud chcete ušetřit ještě více, můžete v rámci projektu Stavte výhodně!

Nyní máte možnost nakoupit cihly Porotherm T Profi se slevou 35 %. Slevu uplatníte i na další výrobky společnosti Wienerberger: Porotherm Profi / Profi Dryfix (sleva 32 %), Porotherm EKO+ Profi / EKO+ Profi Dryfix (sleva 32 %), Porotherm strop (sleva 35 %), Porotherm překlady (sleva 30 %) a obkladové pásky Terca (sleva 25 %).

Výhodně můžete nakoupit i další stavební materiály

SLEVOVÝ POUKAZStavte výhodně“ je výsledkem partnerství předních výrobců stavebních materiálů, garantuje slevu ve výši až 50 % na zdivo, střešní krytiny, komíny, okna či dveře, potrubí, a dokonce i koupelny. Podívejte se na web Stavte výhodně a zjistíte, že můžete ušetřit na hrubé stavbě nemalé peníze.

03 Stavte výhodně sleva

 

Základy, kanalizace, základová deska

$
0
0
Základy, kanalizace, základová deska

 

Ahoj stavebníci,

zpočátku jsem vůbec neměl v plánu psát jakékoliv články, nicméně v průběhu stavby mi nejednou portál svépomocí.cz posloužil jako inspirace, nebo zdroj důležitých informací od různých stavebníků. Proto jsem se rozhodl, že své poznatky předám dále a portálu svépomocí.cz a ostatním stavebníkům splatím dluh.

V rámci možností jsem chtěl vše provádět svépomocí a tomu byl uzpůsoben i projekt - obyčejný, podkrovní nepodsklepený dům, bez balkónu a arkýřů. Projekt s dovolením přeskočím - nemyslím si, že by se jednalo o nějak zvlášť záživnou část.

Jak to tedy celé začalo: plus mínus 20 cm jsem byl schpný zaměřit polohu budoucího domu, pro skrývku ornice. Po skrývce jsem si nechal geodety zaměřit polohu pasů. Následovalo zbudování laviček, velkým pomocníkem byl nově zakoupený optický nivelační přístroj. Vertikálně jsme přenášeli body zaměřené geodety na provázky na lavičkách pomocí olovnice - nic moc přesnost, ale na hrubé zaměření polohy po vykopání pasů dobré. 

Tedy proběhlo vykopání pasů (60 cm lžíce, použito bude ztracené bednění šířky 40cm), uložení zemnícího pásku, vyvedení v rozích pro hromosvod a uzemnění pro pojistkovou skříň. Kvůli sklonu pozemku bylo nutné vytvořit v záladech kaskády, aby se nevylévaly pasy zbytečným množstvím betonu. Vylití probíhalo bez pumpy, mix začal lít do základů a následovalo pádlování a roztahování betonu do výšky předem vyměřených bodů - zbytečnost, stejně to za chvíli není v betonu vidět. Jediná účinná pomůcka je nivelák. Vrstva betonu v pasech (C20/25) je minimálně 30 cm, po 50 cm je vertikálně zapíchnuta betonářská ocel. Po vylití následovalo hrubé vyskládání rohů ztraceného bednění až do výšky pod deskou kvůli rozměření přesné polohy (délky stěn a úhlopříčky). Poté zakládání do doma míchaného pytlovaného betonu, vytvoření prostupů v ZB pro elektriku, vodu, odpad a přisávání vzduchu ke krbové vložce. Následně ZB vylito betonem (C16/20), tentokrát s pumpou. skládání kanalizace bylo realizováno hned poté, páteční kanalizace průměru 160mm, veškeré odbočky 110mm až po základovou desku (ať už se na kterýkolik vývod kanalizace rozhodneme napojit cokoliv, nebudeme limitonáni malým průměrem. Sklon 3cm/m, bez použití 90° kolen (vždy minimálně 2x45 kvůli ucpávání kanalizace). Trubky podsypány pískem a hutněny palicí, zbytek základů dosypán navezenou hlínou a uhutněno "žábou". Poté vrstva štěrku 8/16, stažena vibrační deskou, kanalizace obalena mirelonem kvůli dilataci, naskládány kari sítě, bednění zhotoveno z OSB, výška zaměřena nivelákem po celém obvodu. Vylití desky betonem C20/25 s pomocí pumpy, potom kropení, kropení a kropení ... 

P.S. z nějakého důvodu jsou fotky v galerii přeházené, ale to snad nebude takový problém :-)

Startujeme novou stavební reality show - e4 dům svépomocí! A je se na co těšit...

$
0
0
Startujeme novou stavební reality show - e4 dům svépomocí! A je se na co těšit...

Milí stavebníci, máme pro vás čerstvou novinku! Poté, co se nám v loňském roce podařilo úspěšně dokončit dům z projektu Svépomocí ŽIVĚ, říkali jsme si s Lenkou, co teď budeme dělat dál... Jasně, že bychom chtěli zase stavět! Ale jaký dům? Komu? A kde? Proto, že jsme na všechny tyto otázky našli odpovědi, tak vám s velkou radostí oznamujeme... 

... že pro vás máme přichystaný nový projekt! Svépomocí ŽIVĚ 2!

Jelikož si majitelé, pro které dům postavíme, vybrali typový dům podle konceptu Wienerberger e4 domu, ponese další fáze našeho pořadu oficiální název: e4 dům svépomocí.

A co vás v něm čeká?

Samozřejmě, spousta ověřených akcí z projektu Svépomocí ŽIVĚ 1... Dále fotky, videa, denní vlogy, dny otevřených dveří – a samozřejmě také workshopy, na které si budete moci přijet cokoliv vyzkoušet. Máme na to dva roky a stavbu jenom pro sebe – dělat si na ní můžeme, co chceme. Tedy, za předpokladu, že dodržíme projektovou dokumentaci :-)

Pozemek máme vybraný, majitelé i naši přátelé a kolegové jsou natěšeni a doufám, že vy také.

Do země poprvé kopneme 6. května 2020, a tím oficiálně odstartujeme naši dvouletou stavební jízdu!

Oplocení pozemku

$
0
0
Oplocení pozemku

Tešili jsme se po zimě, až příjdou první teplejší dny - přelom března a dubna se nesl ve znamení realizace oplocení. Nejdřív bylo ale potřeba strhnout zeminu v místě vjezdu na pozemek a taky kolem stávajícího plotu souseda - o to se postaral kamarád s nakladačem.

Rozhodli jsme se pro poplastované pletivo - výšky 160 cm, jak z důvodu ceny, tak i estetiky (oba sousední pozemky mají stejné oplocení a nechtěli jsme narušovat vzhled). Čekali nás 2 strany - každá po 30 metrech a pak 10ti metrové oplocení vjezdu na pozemek včetně vrat - to bude jen provizorní po dobu stavby. Nakonec jsme po dohodě se sousedem nahradili ještě dalších 13 metrů jeho starého plotu.

Na díry na sloupky jsme si půjčili benzínový vrták - ten nás asi u 3 děr trošku pozlobil, ale jinak to byl výborný pomocník. Za dopoledne bylo rozměřeno a vyvrtáno. Odpoledne nás čekalo betonování sloupků - klasika cement + písek + voda, žádný speciální beton pro sloupky.V týdnu jsem ručně dokopal díry na vzpěry ke sloupkům a zabetonoval je. Malým zádrhelem bylo zjištění, že jsem místo pletiva 160 cm objednal výšku 180 cm, takže vrátit a nechat dovézt jiné - to se do týdne podařilo a mohlo se natahovat. Měli jsme variantu bez napínacího drátu, takže nejdřív samostatný napínací drát a pak navěšovat a přidělávat pletivo.

Vrata do vjezdu nám věnoval už hotové strejda, který vyrobil i panty a navařil je na sloupky. Pozemek už je konečně uzavřený a můžeme se pustit do stavby zahradního domku.

Pozemek = láska na první pohled

$
0
0
Pozemek = láska na první pohled

Krásný den, svépomocáci. Tak i my budeme brzy ve vaší partě. :) 

Jak to u nás vše začalo?

S přítelem jsme ani dlouho nepřemýšleli, kde vlastně chceme stavět, bylo to jasné hned.

Momentálně bydlíme ve větším městě, kde se ceny pozemků pohybují v rozmezí 1000-2000 Kč/m2, když to dobře jde, a jako bonus k tomu máte, že vidíte sousedům až do krku. Hned nám bylo jasné, že takhle to nechceme.

Tak jsme začali koukat na pozemky okolo města 15 km vzdáleného, kde má přítel rodiče a vyrůstal tam. Pokaždé, když jsme jeli za rodiči na návštěvu, projížděli jsme okolí a hledali místa, kde by mohl stát náš sen. Pár míst se nám zalíbilo a už jsme pátrali, komu patří.

Jeden den jsem se v práci nudila, brouzdala na internetu a našla jsem pozemek na prodej v lokalitě, kde jsme hledali, za cca za 500 Kč/m2. Neváhám a přeposílám přítelovi. Než jsem stihla vytočit jeho číslo, už telefonoval a domlouval prohlídku toho pozemku.

Když jsem to místo poprvé viděla, byla jsem ihned zamilovaná a už jsem si představovala, jak každé ráno budu sedět na terase, snídat a uvidím tuto nádheru.

Pán, který nám pozemek prodával, byl milý. Připravil vše potřebné, druhý den šli na katastr a za měsíc byl vlasníkem pozemku přítel.

Do dnešního dne stále jezdíme k němu a kocháme se tou krásou ♥

Viewing all 2340 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>