Do desky jsem chtěl původně navážet kamenitou hlínu, ale co čert nechtěl, stále bylo mokro a tak by se k nám nedostala těžká technika a navíc mokré by se to špatně hutnilo. Nakonec jsem se rozhodl pro štěrk. Celkem to spolykalo 115 tun DK 0-32. Naštěstí materiál i bagrista s bobkem přijeli včas. Bagrista mi to rovnou po vrstvách požehlil žehličkou, takže jedna práce hotová.
Bagrem se rovnou vykopala drážka pro napojení kanalizace. Bohužel díky předchozí mystifikaci ze strany VAKu nebyl spád do desky, takže jsem musel v ZB vybourat průchod pro kanalizaci o jednu řadu výš. Jeden den jsem položil vnitřní kanalizaci, podsypal pískem, uhutníl, zasypal z vrchu. Dále se vývod z desky otočil směrem nahoru, napustil vodou a po rysku se nalila voda. Do druhého dne hladina neklesla, takže zkouška těsnosti dopadla dobře. Následně se napojil odpad do revizní šachty, zapískoval, opatrně uhutnil a zahrabal. Vývody z desky jsem opatřil zátkami (aby tam třeba děti něco nevhodili). Spád mi všude vychází 3cm na 1m. Hlavní řad jsem nechal 160 a vývody nahoru 110. Průchody ať už chrániček nebo odpadů skrz desku jsem zapěnil studniční PUR pěnou.
Následně jsem vzal předem nařezané 22mm OSB desky na cca 30cm pruhy, půjčil jsem si nivelák (k mému šoku to nebyl samonivelační laser, ale klasický teodolit). Naštěstí po srovnání stativu i teodolitu do roviny jsem na ten princip přišel. V několika bodech obvodu ztraceného bednění jsem si zapsal veškeré naměřené hodnoty a tím zjistil nejvyšší bod základové desky. K tomuto jsem přičetl 130mm základové desky. Následně jsem na OSB desce odměřil 130mm, do bodu zatloukl hřebík a z vnitřní strany jej opřel o ztracené bednění, přeměřil, že požadovaná výška sedí a na třech místech (na krajích a uprostřed) přivrtal bouracím kladivem turbošrouby. Vše jsem kontroloval dlouhou vodováhou. Poté znovu přeměřil a sedělo. Následně již bez hřebíků, pouze s vypodložením se navrtal celý obvod. Důležité je, při vrtání desek mít čisté bednění, bez pěny či kusů betonu (pak by odstávalo a muselo by se víc zapěnit). Následně jsem stloukl hřebíky rohy OSB desek k sobě. Díry v rozích popř. mezi spoji desek jsem vyfoukal malou PUR pěnou.
Roxory, které mi vyčuhovali ven ze ztraceného bednění jsem nohou ohnul do desky (případně na něj navléknout trubku a zohnout dovnitř). Následně jsem opět na třech místech každé OSB desky u krajních a prostředních roxorů vyvrtal dvě díry cca 2-3cm vedle sebe. Ustříhl jsem kus drátu tak, abych jej provléknul pod roxorem do tvaru U a vývody protáhl směrem ven z desky, nohami jsem se zapřel o OSB (abych s ní nehnul nebo jí nevytrhnul ven) a kleštěmi jsem potáhl dráty ven. Následně jsem je venku zauzloval přes sebe a kusem roxoru zatočil vnitřek tak, aby to šponovalo, ale aby se nehnula deska. Teď i když se nohou opřu o desku, tak se hne max. o 1 mm.
Následně se natáhnul provázek do úhlopříček a po cca 30-50 cm se změřila a zapsala výška, to stejné po obvodu a vyšla průměrná výška desky (podle toho se bude objednávat beton). Samozřejmě, pokud máte k dispozici nivelák, je to rychlejší a přesnější s ním.
Následně jsem začal pokládat kari sítě (150x150x6mm, 2x3m) do desky, cca 3-5cm od okraje, přes ohnuté roxory. Všechny ohnuté roxory po obvodu jsem provázal s kari sítěmi. Vázalo se pytlovými úvazky 12cm dlouhými s očky na obou koncích. Ve stavebninách mi prodali rádlovačku za asi 50,-Kč, ale stejně vám poslouží i zohnutý hřebík na aku vrtačce. V kari sítích se vyřezaly otvory pro výstupy z desky (odpady, chráničky, zemnící pásek). Před položením každé sítě jsem jí podložil na 9 místech kusy betonu (dlažba) a poté je podložil na dalších místech tak, aby při chůzi po karí sítích se v místě prohybu nedotýkaly podkladu. Jsou tak podložené každých cca 25-30cm. Následně jsem každou řadu svázal přes dvě oka k sobě. Jedna řada mi bohužel vyšla bez přesahu, proto jsem dvě sítě nařezal po 4 okách a převázal je.
V podstatě práce probíhala tak, že já jsem udělal 9 podložených bodů a nosil a pokládal kari sítě a přítelkyně je provazovala.
TIPY (pro ostatní, nebo na příště)
- veškeré výkopové práce (drážky na odpady, elektřiku, dešťovku apod.) vyjma přístupu těžké techniky k desce bych si dnes už připravil hned ze začátku, uložení infrastruktury bych provedl hned
- místo skoro 70cm vrstvy DK 0-32 štěrku bych dal 60cm betonového recyklátu z KB Beta (100,-/tuna) a jen vrchní vrstvu udělal DK 0-32, ušetřily by se peníze
- provlékl bych více chrániček na elektriku, všechny alespoň 100 průměr a hlavně do všech dát drátek na protažení (bez něj to půjde pěkně špatně)
- OSB desky bych nechal od někoho nařezat rovně (sice to +/- bylo, ale říznuté na stole podle opěry by to bylo 100%), pak bych měl rozdíl ve desce do 1mm
- studniční pěnu použít na veškeré prostupy deskou, !!! POZOR - NEOŘEZÁVAT !!! jinak bude sát vodu
- dopředu si sehnat dostatečné množství betonových kusů na podložení kari sítí (např. odřezky zámkové dlažby, většinou stavebníci nebo města/obce rádi přenechají zdarma)
- pokud chcete stavět svépomocí, ale skutečně jen sami, tak na to zapomeňte, v 1 člověku to rozhodně nejde (aniž by jste se strhali), určitě k sobě 1-2 pomocníky, už jen tím, že mi přítelkyně podávala nářadí, které jsem v danou chvíli potřeboval a provazovala kari sítě mi ušetřila tak 1-2 dny práce, kterou bych jinak dělal já sám