
Jaké jsou neduhy českých zahrad a čeho se vyvarovat? Udržte si svou zahradu bez nevzhledných umělých fólií a nebojte se sázet stromy. Pozor si dejte na zbytečnou umělou závlahu a nepodléhejte diktátu hobby marketů.
Fólie proti růstu plevele
Češi si velmi oblíbili práci s polyethylenovými foliemi proti zarůstání záhonu plevelem. Věří, že ušetří práci a nebudou muset plít. Tato varianta je nejen nevzhledná, ale také nákladná. Plevel roste i na fólii a kůra se musí dosypávat. "Především ale trpí samotné rostliny – nemají dostatek vláhy a trvalky se nemohou přirozeně rozrůstat. Navíc pod fólií vznikají plísně, které škodí kořenům, rovněž vzniká chemická reakce při rozkladu kůry. Když si chtějí majitelé zahrad ušetřit práci, doporučuji přidat do záhonů více nadrcené borky, alespoň do výšky 5 cm a ideálně z borovice," říká zahradní architektka Iva Neumannová.
Nekupujte květiny jen podle květu
Další chybou, které byste se měli vyvarovat, je nákup květin na základě jejich květu. Vždy je dobré si zjistit, kdy která rostlina kvete a zahradu kombinovat tak, aby všechny květiny neodkvetly naráz. Nezapomeňte také přihlédnout k barvám listů. Existuje řada odstínů zelené, šedé či červené - barvy v zahradě by měly být sjednoceny a ladit stejně jako v interiéru.
Pozor na umělé závlahy
Poradit si nechte také v oblasti umělých závlah zahrad. „Velmi často se setkávám s tím, že lidé rozmístí po celé zahradě závlahy. Dají je i k rostlinám, které závlahu nepotřebují, dokonce jim škodí. Keře například umělou závlahu nepotřebují. Navíc, když je půda příliš přemokřená, rostou v ní škodlivé houby,“ upozorňuje na rizika se zaléváním Iva Neumannová.
Túje patří na hřbitov
Častým nešvarem českých zahrad jsou živé ploty z tújí. Rostou sice rychle, ale patří spíše na hřbitov než na vaši zahradu. Pokud se chcete rychle oddělit od sousedů, zkuste habr nebo například bobkovišen, které také vytvoří krásný živý plot. „Velmi dobře vypadají živé ploty právě z habrů. Lze koupit různě narostlé velikosti, vyšší stojí asi 150 korun. Výhodou habru je také to, že si drží dlouho listy, mění je až ve chvíli, kdy začnou růst nové. Hezké jsou také směsi opadavých keřů, jež se na podzim zbarví každý jinak,“ hovoří o živých plotech Iva Neumannová.
Pozor na kultivar
Lidé si často pořizují rostliny, aniž by znali jejich kultivar. „Dopředu je nutné vědět, co si kupujete a jaké velikosti asi rostlina dosáhne. Když si koupíte špatný kultivar, ani hnojení vám nepomůže. Také si zjistěte, jak rychle daná rostlina roste a podle toho zvolte velikost sazenice. Nevyplatí se investovat do keře, který má půlmetrový přírůstek za rok, ale vyplatí se naopak koupit větší keř, který roste pomalu,“ upozorňuje Iva Neumannová.
Stromy patří do zahrady
Řada majitelů nechce na svých zahradách stromy. Těžko říci proč. „Stromy ale propůjčují zahradě třetí rozměr - výšku. Díky nim poznáme stáří zahrady. Stromy zahradě dávají stín, čerstvé ovzduší – proudí zde kyslík, zahrada získá proměnlivost čtvero ročních období,“ říká Iva Neumannová, která na stromy v zahradách nedá dopustit.
Nepodléhejte diktátu hobby marketů
Rostliny lze kupovat také jinde, než jen ve velkých hobby marketech. Zkuste lokální české dodavatel. Ceny bývají mnohdy přívětivější a místní pěstitelé pracují s rostlinami, které rostou v českém podnebí. To znamená, že jsou zvyklé na naše klimatické podmínky.
Kde nakoupit rostliny - Tipy Ivy Neumannové:
- Okrasné školky Lesů hl. m. Prahy v Ďáblicích a Kyjích - keře a jehličnany
- Okrasná školka v Kostelci nad černými lesy – české výpěstky
- ARBOECO v obci Obříství – kvalitní stromy
- Pereny v obci Hlavenec – nejširší nabídka trvalek
- Zámecké zahradnictví Ctěnice - butiková nabídka trvalek
Zahradní ateliér Iva Neumannová nabízí barevnou studii zahrady, pomoc při realizaci zahrady svépomocí, ale také kompletní projekt pro realizaci zahrady a odborné individuální konzultace. Iva Neumannová studovala na Vyšší odborné škole zahradnické v Mělníku, obor Zahradní a krajinná tvorba a na České zemědělské univerzitě v Praze -Suchdole, obor Zahradnictví. V průběhu celého roku působí v Praze a okolí, v letních měsících také v jižních Čechách. |
Použité fotografie jsou pod licencí Creative Commons CC0, pixabay.com