
Ahoj všem,
protože jsme delší dobu hledali stavební pozemek měli jsme dostatek času začít si na papíře a později v programech jako pCon.planner malovat naše představy. Bylo jasné že budeme chtít bungalov s obytnou plochou okolo 130 m2 bez garáže.Snažili jsme se co nejvíce využít toho že budeme mít vstup ze severní strany a umístit tedy kuchyni s obývákem a dětské pokoje na jih. Většinou se nám líbili projekty domů ve tvaru L a proto jsme dům také tak kocipovali.
Když jsme měli tedy hotový náš prvotní nástřel začali jsme se poohlížet po vhodném projektantovi v okolí.Nakonec jsme zvolili šikovného projektanta na kterého jsme dostali dobré refence od kamarádů kteří už mají postaveno. Kontaktovali jsme ho tedy a po pár telefonátech a emailech jsme si domluvili schůzku. Na schůzce nám představil jeho návrhy na změny a řekli jsme si něco víc o dnešním stavění bungalovů. Mojí představu stavět z menší cihly a následně jí zateplit mi jednoznačně potvrdil. Musím se ale přiznat že jsem byl chvílema přesvědčen že skladbu zdiva změním a sáhnu po cihle o větší tloušťce (např.44 nebo 50 cm). Opravdu se potvrdilo příslový: 100 lidí = 100 názorů. Po rozhovoru s kamarády kteří se pohybují ve stavebnictví jsem se ale rozhodl že moje původní volba byla správná. Jeden z nich dokonce bude volit pro svůj dům dokonce ještě menší cihlu (25 cm) než já a to chce mít patrový dům. Abych to tedy shrnul my budeme stavět z cihel Ecoton ISO-PLUS 36,5. Zkoušel jsem si nechat nacenit i Porotherm a HELUZ ale na Porotherm jsem slyšel špatné reference a Heluz byl dražší. Úplně na začátku jsem chtěl stavět z cihel Ecoton ISO-PRO 30 ale pro šířku cihel 30 se nedělají roletové překlady a tudíž jsme museli šáhnout po šířce 36,5. Zdivo bude zatepleno 14ti cm vaty nebo polystyrenu. Střecha valbová se sklonem 25° a střešní krytinou Tondach Samba 11 engoba černá. Dlouho jsem také řešil jaký zdroj tepla zvolit a prozatím padla volba na plynový kondenzační kotel + podlahové topení. Tepelné ztráty domu by měli být okolo 5,7 kW (předběžný výpočet). Dům bude bez rekuperace a s využitím dešťové vody na splachování.
A teď k hypotéce.
Dopředu jsme věděli že celý dům z vlastních zdrojů nepostavíme a proto bude nutné vzít si hypotéku. Obrátili jsme se na kamarádku která se hypotékami zabývá a po několika schůzka jsme si sjednali hypotéku u ČS s fixem na 10 let a s úrokem 2,69%. Bohužel dobu kdy byly sazby okolo 1,7% jsme prošvihli asi o 1,5 roku. Náš plán je že základovou desku uděláme z vlastních peněz ale na další časti začneme čerpat hypotéku protože je podmínkou vyčerpat minimálně 80% hypotéky. Pravděpodobně bychom zvládli dát stavbu pod střechu z vlastních zdrojů ale z tohodle důvodu to uděláme takto. Výhodou je že vlastní peníze budeme dávat stranou a v průběhu stavby uvidíme zda budeme potřebovat více než 80% peněz z hypotéky či nikoliv.