
Z čeho ten dům uděláme? Co jsem od domu očekával: Akumulační schopnost, difuzní otevřenost, dobrou zvukovou izolaci, jednoduchost, bez nutnosti dodatečně izolovat a vejít se do NZÚ.
Tak jsem se od masivního dřeva, přes dřevostavbu, Ytong, VPC s izolací dostal až k Heluz 2in1 500mm.
A výsledkem je naprostá spokojenost, další dům bude buď ze dřeva (neplést se dřevostavbou, to je dřevěný rám, spousta osb desek, vaty, fólií, a dalších plastových doplňků) nebo opět tato cihla.
Z čeho se tedy stěna skládá a jak funguje: zevnitř vápeno-sádrová omítka(20mm), cihla(500mm), tepelně-izolační omítka(20mm), silikátová tenkovrstvá omítka(3mm).
No a funguje to tak, že je to několik desítek tun pálené hlíny, která akumuluje teplo či chlad, pohlcuje či uvolňuje vlhkost, jde do ní vrtat a hlavně izoluje.
Okna a dveře je dnes reletivně snadná otázka, zadáte parametry a zaplatíte. Trochu mě mrzelo, že jsem z důvodu solárních zisků nemohl použít 4 komorová skla, kde jsou ty dvě vnitřní komory místo skla dělené fólií, tj. skla jsou o proti trojsklu lehčí a lépe izolují, jen mají o něco menší solární zisky.
Strop a střecha: jeden z největších chladičů domu a místa pro to, kde nasekat chyby.
Zvolil jsem materiály, které všichni doma máme, ale moc neznáme, a ani moc architektů či projektantů RD s nimi moc nepracuje a nezná. Stříkaná PUR pěna. Pro mě a většinu světa již 30-40 let nejlepší izolant, a pokud to berete jako nějaký můj subjektivní názor, tak se ptám, co nás všechny dělí od pěkně vychlazených, či na kost zmražených potravin??? Ano, v lednicích a mrazácích nenajdete vatu, foukanou celulózu, polystyren (pár lednic zkusilo), ale tvrdou PUR. A na čem skoro všichni spíme? Molitan( měkká PUR).
Takže strop a střechu jsem pojal jako celek. I-OSB nosníky, shora pobito prkny, pojistná izolace(asfalt pásy) a na to 30mm nástřik tvrdá PUR. Mezi IOSB 32cm měkká PUR, a zaklopeno reflexní hliníkovou parotěskou, pak 10cm mezera, prkenný rošt, na něj 40mm slámový Ekopanel a finální strop z palubek 12mm.
Mezeru mezi folií a ekopanely jsem použil pro vedení elektiky a vzduchotecniky, a další funkce by měla být, že by se zde mohl projevit "reflexní" účinek folie a odrazi řást infrazáření(tepla) zpět domů.
Podlaha: opět z výpočtú na NZU 250 mm polystyren, na to podlahové topení a celé zalito 80mm Cemflow směsí (levnější by byla betonová mazanina, ale vlastnosti je jako BMW a Trabant).
Podrobnosti o tepelných vlastnostech se rozepíšu později, ale cihly uvádí každý výrobce, lze jednoduše porovnat, PUR/Polyš také, okna skla také.
Co je trochu opomíjené, a co mě stálo předělání projektu z Ytongu na cihlu, jsou izolace proti hluku.
Jsme v ochranném pásmu železnice (se schválením od SŽDC A Drážním úřadem nebyl žádný problém), a od r. 2014 myslím, je pro získání stavebního povolení potřeba splnit hygienické normy na prostup zvuku (nechat vypracovat Hlukovou studii), kde Ytong neprošel. Je to pochopitelné, lidi si postaví dům u trati a pak by vyžadovali, aby jim někdo postavil protihlukovou stěnu.
A základy: polovina domu podsklepena - žb monolit, statik spočítal, nakreslil a profíci postavili, do toho jsem se nemotal. A jak je vidět, máme pod domem "atomový bunkr" :).