
Říká se můj dům - můj hrad a v případě špatného počasí to platí dvojnásob. Každý zná ten úzkostný pocit, když nad hlavou létají blesky. Někdy si s námi živly zahrají velmi krutou hru a blesk s jeho následky je schopen zničit vše, co jsme doposud vytvořili. A nejde jenom pouze o hmotné škody, ale tady jde i o život!
Komu svěřit montáž hromosvodu?
Instalaci hromosvodu, jako důležité součásti domu, v žádném případě neprovádějte svépomocí. Kdosi napsal, že nejdražší na hromosvodu jsou "fušeři".
Odborně instalovat tuto důležitou součást domu mohou jen vyškolení profesionálové, kteří se uvedenou činností pravidelně zabývají. Neodborná instalace je životu nebezpečná a vaše peníze přemění, v tom nejlepším případě, v hromadu kovového šrotu.
Naštěstí je na našem trhu celá řada dobrých firem, které na internetu můžeme najít a zároveň zjistit na ně reference. Je dobré se přesvědčit o jejich erudovanosti i pomocí certifikátů, které vám na požádání určitě předloží.
Jednou z dobrých a doporučovaných je i firma GN Hromosvody, která má v oblasti konstrukce ochrany proti bleskovému proudu letité zkušenosti a praxi.
Mám na domě původní hromosvod
Pokud stávající hromosvod splňuje současné podmínky ochrany domu, je vše v pořádku. To posoudí odborník hromosvodář.
Ve většině případů bude potřeba ještě provést tzv. Vnitřní ochranu objektu (spotřebičů a jiných elektropřístrojů domácnosti) před účinky bleskového proudu. Tato ochrana spočívá v zakomponování svodičů bleskového proudu do původní elektroinstalace.
Další ochranou je svodič přepětí, který se montuje za svodič bleskového proudu a mj. chrání i před účinky náhodného přepětí el. sítě. Při zásahu bleskového proudu dojde k jeho znehodnocení. Přiměřenou investicí do doplnění původní hromosvodové soustavy o tyto prvky lze docílit spolehlivé ochrany svého majetku a váš původní hromosvod bude ještě mnoho let sloužit.
Nejčastější chyby v konstrukci hromosvodu.
Skoro každý pozná, jak má hromosvod vypadat. Ale jak, na první pohled lze poznat, že je plně funkční a chrání dům? Existují základní chyby, které dokáže rozeznat snad každý majitel objektu a pak ty, které dokáže identifikovat jen revizní technik, či specializovaný pracovník.
- hromosvod není nejvyšším bodem na objektu
- nejsou připojené vodivé části na domě, jako je oplechování či okap
- zkorodované svorky či vodiče hromosvodu
- rozpojené vedení hromosvodu
- potom jsou chyby, které poznají odborníci: vysoké hodnoty odporu, uzemnění, malý počet svodů, vzdálenosti mezi hromosvody a elektrickým zařízením, atd..
Povinná dokumentace k hromosvodu.
Pokud stavíte nový dům tak máte výhodu, že základní dokumentace se nachází přímo v projektové dokumentaci.
V ostatních případech řeší odborníci následovné:
- analýzu rizika provede odborník zpracováním projektu
- rozkreslení jednotlivých detailů, jímacích tyčí, rozmístění jednotlivých prvků, atd..
- výchozí revize po dokončení konstrukce hrmosvodu
- periodická revize podle platné normy
- vizuální prohlídka hromosvodu podle platné formy
- projekt skutečného provedení hromosvodu
- momentální stav na střeše
Spoustu dalších zajímavých a důležitých informací najdete na www.ginov.cz.