
Jak jistě víte, náš vzorový dům, který stavíme v projektu Svépomocí ŽIVĚ, je obložen lícovými cihlami. Lícové cihly jsme vybírali zejména kvůli snazší údržbě a také z estetických důvodů. Krátké video shrnuje celou aplikaci od prvního zaměření až po konečný výsledek.
Pro dům v projektu Svépomocí ŽIVĚ jsme vybrali pásky s obchodním označením PAMPAS, které jsou doplněny o bílo béžovou spárovací hmotu. Realizaci jsme přenechali odborníkům ze společnosti TIREALIS.
Výhoda lícového zdiva
Mezi nesporné výhody tohoto typu obložení patří především jeho minimální nasákavost, mrazuvzdornost, odolnost proti povětrnostním vlivům a dobré tepelné a akustické vlastnosti. Každý jistě ocení, že tento ekologický materiál nevyžaduje žádnou údržbu a neztrácí svou původní barvu.
Ražené nebo tažené cihly
Existují dvě kategorie lícových cihel a obkladových pásků. Za prvé ražené cihly a pásky, které jsou hrubé a jsou raženy do formy, nemají přesné rozměry a poznáme je podle hrubé struktury. Druhou variantu představují lícové cihly a obkladové pásky tažené, vyráběné pod názvem Klinker, jež jsou vyráběny strojovým způsobem taženým z lisu, jsou děrované, hladké a mají přesné rozměry. Více si přečtěte o lícovém zdivu v tomto článku.
Nejdůležitější je správné založení
Rozměření a správné založení obkladových pásků je tou nejdůležitější etapou. Cílem je, aby se provádělo minimum řezání a na první pohled nebylo poznat, které pásky jsou zkráceny. Jak správně cihly založit sledujte v dalším videu.
PLocha domu na kterou byla prováděna realizace je zhruba 170 metrů čtverečních. Profíkům trvalo obložení pět dní a nikde nedošlo k zašpinění již hotové fasády domu.