
Pro stavbu zděného plotu je ideální použít plotové tvarovky z vibrolisovaného betonu. Zeď z těchto tvarovek je dostatečně pevná, stavba s nimi poměrně rychlá, ale co je nejdůležitější, plot pěkně vypadá a díky variantám povrchových úprav, rozměrů a barev si můžete na hranici svého pozemku vykouzlit opravdový originál.
My se dnes zaměříme na stavbu plotu z nejrozšířenějšího rozměru tvarovek, a to délky 400 mm a šířky 200 mm. Ukážeme si rovněž základní rozdíly mezi zděním na spáru a použitím fazetových bloků. Každý systém má svoje výhody.
Přípravné práce
Příprava základů je pro stavbu výsledného plotu klíčová a pro oba systémy (spárované zdivo a fazetové bloky) v podstatě stejná.
Technologický postup s návodem naleznete v příloze.
Tvarovky je nutné ukládat na suchý betonový základ izolovaný od zemní vlhkosti nad úroveň okolní zeminy. Pokud je základ pod úrovní okolní zeminy, ukládají se tvarovky na základ bez izolace a odizolování se provede až na úrovni okolního terénu. Pro izolaci se nejčastěji používají asfaltové pásy nebo hydroizolační nátěry.
Fazetové bloky - bez nutnosti spárování
Stavba s fazetovými bloky je velice snadná a zvládne ji i šikovný kutil, jen je potřeba dodržet správné technologické předpisy dané výrobcem. Jednotlivé vibrolisované tvarovky se na sebe skládají na sucho, bez použití malty, pohledovou spáru tvoří pouze zkosené nebo pravoúhlé hrany. Dutiny v tvarovkách jsou určeny pro vyplnění betonovou směsí pouze tam, kde je to nutné pro umístění výztuže ze statických důvodů.
Technologický postup s návodem naleznete v příloze.
Tvarovky určené na stavbu plotu vyskládáním a následným spárováním jsou na jednu stranu cenově výhodnější, ale stavba s nimi je trochu pracnější, zvlášť pokud stavitel nemá se spárováním dostatek zkušeností. Práci ale mohou značně ulehčit vhodně zvolené pomůcky pro zdění, jako je například zdicí drát nebo zdicí rámeček.
Technologický postup s návodem naleznete v příloze.