Delší dobu jsme zvažovali, zda vůbec stavět. Bydlíme s přítelkyní už 2 roky u její rodiny v pěkném domečku s obří zahradou a máme se fajn. Já si ale vždy říkal, že vlastní je vlastní.
Největší impulz k rozhodnutí postavit si domeček byla věta mé přítelkyně "jsem těhotná".
Má přítelkyně dostala od svého táty, a mého budoucího tchána, stavební pozemek o výměře
cca 1.200 m2.
Dost lidí mi říkalo, takový pozemek bych nechtěl, je totiž mezi řadovými domky, tudíž je pouze 13 metrů široký.
V našem okolí je průměrná cena pozemku 1000 Kč za metr. Kdybych chtěl alespoň 1000 metrů, dám za něj milion. Dejte mi milion a budu stavět jinde. Nedáte? Tak vidíte :-) .
Dle mě nevýhoda pozemku není šířka (na jednoho souseda se nalepím, mezi druhým budou 3 metry, což máme povolené), ale to, že na pozemku stojí 100 letý dům, který se nevyplatí opravovat. Cena demolice však bude pořád minimální, oproti tomu, co bych dal za pozemek.
Máme v rodině (ještě k tomu soused) bagr, traktory, vlečky, takže jde se na to :-).
Takže jsme vyhledali projektanta, který nám pomůže zařídit jak demolici a stavební dozor, tak projekt.
Teď začíná běh na dlouhou trať.
Pokud chci demolovat, musím mít: -povolení od obce, povolení Telefonica, povolení RWE, povolení VaK, povolení a žádost o přeložku EON, povolení od životního prostředí a v neposlední řadě sousedi, dále projekt bouracích prací, rozpis bouracích prací, mapy inženýrských sítí a katastrální mapy.
Až vše vyběháme (půlku vyběhal projektant), můžeme žádat o povolení k demolici. Když to tedy vše shrnu, teď už čekáme pouze na to, až EON odpojí ze stávajícího domu elektřinu a pak hurá na povolení.
S tímto vším bylo X papírování a náš projektant nám pro veškeré orgány vše řádně nachystal a vysvětlil.
Zatím nás to vše stálo 7.000 Kč. Dle mě je cena dobrá, protože těch papírů a lítání s tím bylo opravdu hodně a vesměs zařizoval vše on, takže mu patří velké díky.