
V předchozím článku jsem popsal, co nás vedlo k tomu začít stavět, kde stavět. Nyní tedy přichází lehký výčet toho, co je třeba vše udělat než se začne se samotnou stavbu. Ano a je to jako ten pověstný maraton, včetně slavné maratonské stěny na 35 km :)
A nyní již bez okolků ke slibovanému výčtu.
Nákup pozemku:
Možná Vám to v našem předchozím článku chybělo, ale nebyla tam zmínka o nákupu pozemku. A ta zmínka tam nebyla zcela správně. Vzhledem k jistým událostem, které jsme nemohli ovlivnit došlo k přepisu pozemku trochu později. Jinými slovy - celé stavební povolení jsme zařizovali na "cizí" pozemek. Nicméně po dohodě se starostou obce jsme získali písemné prohlášení, že obec souhlasí s výstavbou domu na svém pozemku. Ale to je již za námi. Samotné umístění pozemku a jeho výběr jsme podrobně popsali v předchozím článku. A tedy si dovolím pouze krátce shrnout to podstatné:
- cena pozemku 240 300 Kč, tj. 300 Kč/m2
- právní služby (smlouva, atp.) 5 000 Kč
- přepis na katastru 2 000 Kč
- společné náklady - náklady na infrastrukturu (tyto náklady máme dané v plánovací smlouvě a je to poplatek za zapojení do sítě EONu) - 12 500 Kč.
Tím by byl vyřešen pozemek. I přes všechno okolo jsem spokojen - hlavně z cenou, protože ta je opravdu luxusní. Nicméně dlužno dodat, že z naší strany je zde závazek vůči obci a to dokončit a zkolaudovat do 31. 12. 2023.
Než to odneseme na úřad ...
Naše stavba začíná svépomocí už u rýsovacího prkna, manželka jakožto architekt se pustila do návrhu domu, včetně zajištění všech byrokratický záležitostí okolo - za to jí patří velké uznání, protože já bych z toho asi zešílel.
Kromě klasického kolečka vyjadřovaček o existenci sítí - EON, vodárny, CETIN, Innogy - jsme objednali také radonový a hydrogeologický průzkum. Bohužel výsledky radonu nás příliš nepotěšilo - na pozemku vychází hraniční hodnoty, a proto se musel následně upravit projekt o dodatečné odvětrání základové desky od přebytečného radonu.
Samotná hydrogeologie již byla v pořádku. Celý projekt jsme ještě doladili o výpočet statika skrz některé prvky v domě a současně jsme nechali vypracovat požární řešení. V neposlední řadě jsme také nechali zpracovat PENB - Průkaz Energetická Náročnosti Budovy.
Dodatečně jsme ještě museli zařídit vyjádření hygieny skrz hluk z tepelného čerpadla.
Výčet je opravdu rychlý, ale dovede si představit kolik času to zabralo než se každá dotčená instituce vyjádřila nebo nám profesant dodal materiály.
Maratonská zeď
A nyní se dostáváme k naší maratosnké zdi a k situaci, která mě zvedá tlak ještě dnes - a tou je bohatost našeho úřednického aparátu a kolik odborů a úředníků se dokáže "uživit" na jednom prďavém a nevýznamné projektu RD.
První článek zdi:
-
Odbor výstavby a územního plánovaní - krásný odbor, který vám řekne, že Vaše stavba je v souladu s územním plánem - víc nic Vám to nedá, za mě to je činnost, která se vyřešit v rámci stavebního řízení .... ale co už, samozřejmě lhůty, které jsou nějakým způsobem definované nejsou dodržovány, protože je odbor natolik "zahlcen", že nestíhá. Bodejť by stíhal, když se musí vyjádřit ke každému stavební záměr v rámci rozšířené působnosti obce.