
Vážení stavitelé,
připojuji jeden kratší, ale názorný, článek k problému, který jsem těžko dohledával. Elektrikáře prosím nečíst a nekoukat na fotky :-) Rozhodl jsem se rozvody elektro, data a antény realizovat svépomocí, neboť 150tis. se mi objetovat nechtělo. Zde je tedy mých pár postřehů.
Zapojení klasického vypínače pro jedno světlo, ovládané z jednoho místa, tj. označení č.1 je celkem snadné. Ale protože jsou světla, které jsem si přál ovládat i z více míst, je zapotřebí vypínače označení č.6, pro ovládání ze dvou míst a z více než dvou, pak vložit mezi tzv křížový vypínač č.7. Toto všechno již bylo popsáno a jestli mohu, doporučil bych jeden skvělý článek o elektroinstalaci, zde na webu, ze kterého jsem mnoho načerpal https://www.svepomoci.cz/stavba-domu/rozvody-a-instalace/3538-rozvody-elektro.html
Co mi však chybělo, bylo zapojení konkrétních přístrojů. Protože se považuji za konzervativce, upřednostňuji české výrobky a nepotřebuji designovou zásuvku či vypínač, všude budu dávat klasiku abb tango. Ve fotografiích tedy naleznete názorný modelový způsob zapojení tří vypínačů. Pokud zapojujete dva, vynecháte ten prostřední, křížový. Pokud byste měli potřebu zapojovat více než tři, budete přidávat křížové mezi krajní č.6. tyto vypínače se propojují kabelem cyky 3x1,5 s barevným značením O (šedá, černá, hnědá). Ještě pro doplnění, krabičky na vypínače, kde budu vše propojovat přes wago svorky jsem dával hluboké od KOPOSU s označením KPR 68 KA, které se dají spojovat k sobě, pro vícenásobné rámečky a pro zásuvky KP 68 KA, které jsou mělčí. Otvory na krabičky jsem vytvářel vykružovákem FESTA o průměru 73mm, za 340Kč, krabičky tam pasovaly naprosto perfektně a nástroj vydržel celou dobu nez poruchy a stále slouží, je tedy podle mě zbytečné kupovat vrtací korunky za 2000Kč..
Rozvaděč už mi bude dělat a zapojovat profík, protože to již považuji za práci, kde jsou hlubší znalosti zapotřebí a v těchto případech nemám potřebu, montovat se do všeho :-)
Přeji mnoho úspěchů!