Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - hydroizolace
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2340

Teplovzdušný panel

$
0
0
Teplovzdušný panel

Jak ohřát a odvlhčit místnost za nulové náklady?

Tahle otázka mi pořád vrtala hlavou. Zkoušel jsem si v hlavě namodelovat různé varianty s fotovoltaickým panelem, ale výsledek byl vždy neuspokojivý. Jednoho večera jsem po pár pivech otevřel youtube a postupně jsem se proklikal až na teplovzdušné panely. Po zhlédnutí asi 20 videí mi to začalo dávat smysl a bylo rozhodnuto. 

Zadní strana objektu je na jih a vzhledem k lokalitě na Jižní moravě je slunečního svitu na rozdávání. Změřil jsem si, jak velký panel se mi na zadní stěnu vejde a skončil jsem u rozměru cca 900x1800mm. Největší oříšek byl vnitřek panelu. Na internetu najdete téměř vše, od plechovek, přes síťovinu až po profilované plechy. Chtěl jsem se dostat na minimální náklady a zároveň na konstrukci strávit co nejméně času. Hliníkové flexi roury o průměru 80mm se zdály být ideálním řešením. 

Rám je tvořen hoblovanými prkny 20x120mmm které jsou v rozích spojeny úhelníky. Záda jsou ze slabé OSB desky, přitlučené hřebíčky do prken. Vnitřek jsem vyložil polystyrenem přilepeným obyčejným silikonem. Jelikož polystyren na slunci rychle degraduje a tento bordel by se následně dostával do místnosti, vše jsem zakryl obyčejnou černou zahradnickou folií, která je zastrkána v rozích za polystyrenem. Z důvodu váhy a izolace jsem na zakrytí panelu použil dutinkový polykarbonát 4mm. Roury jsem koupil v délce 3m, ale zde se ukázal první problém. Po natažení jsem se dostal maximálně na 2,5m, takže po nařezání jsou roury v panelu trochu kratší. Sání a výstup je vyřešen dírami o průměru 120mm. 

Chvilku mi trvalo vymyslet regulaci ventilátoru. Nakonec jsem zvolil fotovoltaický článek 4,2W, 12V s regulací z Aliexpressu. Dává to 5V, což je na počítačový ventilátor 120x120mm plně dostačující. Funguje to naprosto spolehlivě: svití slunce- ventilátor se točí. Nesvítí slunce- ventilátor se netočí :) 

První test proběhl těsně před západem slunce a dopadl dobře. Vstup byl 8°C a 55% vlhkost. Pod mrakem zvedal panel teplotu přibližně o 5°C. Za mírného svitu už se svedla teplota skoro o 20°C a výrazně klesla vlhkost. Druhý den už slunce svítilo naplno a výsledky se konečně dostavily. Z panelu šlo stabilních 55°C a vlhkost byla do 10%. Ventilátor by měl dávat objem okolo 50m3. 

Náklady: Dvě prkna 300kč. OSB deska 180Kč. Polystyren 100Kč. Černá folie 75Kč. Polykarbonát 450Kč. Hliníkové potrubí 500Kč. Fotovoltaický panel, regulace a ventilátor 250Kč. Vzduchotechnické roury a mřížky 300Kč. Černý spray 100Kč.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2340

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4