
Ahoj stavebníci, s pokračující stavbou se mi v hlavě nakupila spousta podkladů pro sepsání tohoto článku. Rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti, které řešíme při rekonstrukci našeho řadového rodinného domu. Pobavme se o podmínkách a překážkách, se kterými se můžete při koupi, rekonstrukci nebo stavbě rodinného řadového domu setkat, a jak se na ně dopředu připravit, abyste nebyli nemile překvapení. Dejte nám pak do komentářů vědět, zda jste se dopředu zajímali o podmínky výstavby ve vaší obci nebo jste byli následně často překvapeni a museli jste projekt pozměňovat. Má vaše obec podmínky pro výstavbu? Rovněž nám dejte vědět, zda jste se setkali s jinými přístupy v různých částech své obce.
Podmínky pro stavbu řadového rodinného domu
Nutno na prvním místě zmínit, že spousta obcí má samozřejmě svoje vlastní pravidla a podmínky pro výstavbu. V tomto článku se s Vámi podělím o podmínky v naší obci (Lelekovice), kterým se musíte přizpůsobit, abyste mohli zrealizovat svoji stavbu.
Naše obec je z geografického hlediska typickou "ulicovkou", skládající se z průjezdové krajské hlavní silnice a zní do stran vybíhajících bočních ulic. V Česku se jedná o nejrozšířenější typ obce. Na druhém místě byste našli tzv. obce návesní. Z urbanistického hlediska není tedy ničím zajímavá a rozvojový plán obce nepředjímal rozvoj dopravy, bezpečných zón, zelených pásů ani moderní občanskou vybavenost. Navíc to jakou stavbu si můžete dovolit zrealizovat, se v Lelekovicích odvíjí již od toho, zda budete stavět na hlavní ulici a nebo v bočních ulicích.
1. Uliční čára
U řadové výstavby je tento bod určitě první, o kterém uslyšíte. U nás je hlavní (průjezdová) ulice považována za tvář obce, ve které platí podmínka, držet tzv. uliční čáru. Pokud byste chtěli svůj dům postavit dál od silnice a vyhnout se tak rušné komunikaci, nemáte moc šancí takový nápad zrealizovat. V tu chvíli je jedno, zda jste mezi sousedskými nemovitostmi nebo končíte řadovku. Pokud byste řešili novostavbu, je velká pravděpodobnost, že pro vás budou platit podmínky pro nové umístění stavby, to je alespoň 3,5 metru od hranice pozemku. Pokud se rozhodnete v obci stavět mimo hlavní ulici, nebudete muset uliční čáru řešit a snadno si budete moci postavit dům dál od silnice na vašem pozemku.
2. Výška stavby
Dodržení výšky stavby je další podmínkou, kterou budete muset u výstavby řadového rodinného domu splnit. Nutno podotknout, že není třeba, abyste se se štítem souseda potkali na centimetr přesně. Metr tady nehraje roli. Problém však nastává, pokud byste chtěli rekonstruovat dům v podobě nástavby o další patro nebo převýšení okolních staveb o patro a více. Nutností pro vás tak bude, své obytné části stavby protáhnout hlouběji na pozemek například do protáhlého písmene L.
3. Typ střechy
Třetí podmínkou, kterou budete muset u řadového domu splnit, je typ střechy. Pokud je vaším snem moderní plochá střecha nebo zdravá zelená střecha, tak se připravte na změnu vašich plánů. Pokud máte dům u hlavní silnice v Lelekovicích (která je tváří obce), je vaší povinností mít sedlovou střechu. Pokud byste ale stavěli mimo hlavní ulici, můžete si zvolit jakýkoliv typ střechy.
4. Odstín střechy
Čtvrtou a poslední podmínkou, kterou zřejmě budete muset při výstavbě řadového rodinného domu ve vaší obci splnit, je odstín střechy. Ta by měla mít u nás v Lelekovicích odstín červené. To znamená, že její barva se může pohybovat v rozmezí od lososové až po tmavě vínovou. Pokud Vám tedy architekt navrhl tmavou střechu a sladil s ní okna, vstupní dveře a fasádu, tak zřejmě budete muset projekt změnit, aby vám v případě červeného odstínu střechy, všechny další barvy jednotlivých prvků domu nadále spolu ladili. Pokud v Lelekovicích stavíte mimo hlavní ulici a máte tak možnost rovné střechy, tento bod řešit nemusíte.
Překážky pro stavbu řadového rodinného domu
Prošli jsme si podmínky, které ať už chcete nebo nechcete, budete muset splnit, abyste získali stavební povolení a mohli si ve své obci začít stavět svůj vysněný dům. Pokud tyto podmínky splníte, tak bude na čase zajímat se o překážky, na které můžete při stavbě či rekonstrukci narazit, a které vás mohou hodně limitovat.
1. Technický stav sousedních nemovitostí
Ať už rekonstruujete nebo jste rozhodnuti postavit si dům v řadovce, rozhodně vám doporučuji, zajímat se o technický stav sousedních nemovitostí, ke kterým se budete tzv. přilepovat. Na stav sousedovy nemovitosti můžete vcelku rychle u projektu narazit. Stavebně ošizené konstrukce nejsou v Česku ničím nezvyklým. Nosné zdivo z 15 cm cihel, chybějící štítová zeď, polovičatě podsklepené domy nebo chybějící hydroizolace jsou typickými příklady. V našem případě jsme omezeni stavem sousedovy nemovitosti a neumožňuje nám to postavit si nový dům, podle našich plánů. V dolní části nám hold zůstane vlastní 45 cm zeď, která bude sousedův dům z 15 cm zdiva držet u paty jeho domu. Tím se vám samozřejmě zmešuje prostor ve vašem vlastním domě, mění to dispozici vašeho projektovaného domu, budete se potýkat s napojováním starého zdiva na nové a neumožňuje vám to jít o moc více do hloubky, než jste předem plánovali vzhledem k výšce stropů.
2. Občanská vybavenost obce
U rekonstrukcí či novostaveb řadových domů je třeba, abyste vyhověli dvěma bodům. V dnešní době musíte garantovat stání pro dvě auta, aby nestály na ulici nebo na chodníku. Logickým řešením tak bývá v dnešní době garáž. Jako druhý bod pak je, že musíte zajístit dostupnost na svůj pozemek jinak než přes sousedy nebo přes vaše hlavní domovní dveře, takže vás čeká realizace průjezdu nebo branky. Pokud byste něco realizovali na vaší zahradě, je nutné, abyste se tam vy nebo firma nějakým způsobem dostali s rozumně dostupnou technikou. Tento bod je u řadových domů hodně historický a řešení v podobě průjezdu (brány) vidíte u spousty staveb ve všech obcích v Česku. Problém nastává, pokud se tyto podmínky a jim vyhovující projekt vašeho domu střetnou s občanskou vybaveností obce. Najednou totiž rychle zjistíte, že ve vašem plánovaném sjezdu (výjezdu) máte například autobusovou zastávku, lampu veřejného osvětlení, obecní popelnice aj. Netušili byste, jaké průtahy mohou vzniknout, když chcete splnit oba dva výše zmíněné body, vyjít spoluobčanům vstříc tím, že schováte auta do garáže a prosit obec, aby vám vytvořila nový sjezd tím, že to co ve sjezdu brání, přesune na jiné místo.
3. Nedořešené přípojky
Buďte připraveni na to, že ve vaší obci nemusí být všechny přípojky vyřešené (kanalizace, elektřina, internet, voda, plyn) a proto budete muset řešit septik, přečerpávací nádrže nebo internet vzduchem. Kdybychom se rozhodli stavět před 5 lety, ještě bychom potřebovali septik. Následující rok bychom ale už řešili kanalizační přípojku. V současnosti řešíme naopak elektřinu, která je v obci vedená vzduchem, ale v roce 2020 se budou vytvářet přeložky pod silnicí a budeme mít vlastního antoníčka. Ještě bude zajímavé, jak se tyto dva projekty v tomto roce potkají. Narážím však na to, že je třeba plánovat. Není totiž nic příjemného, než když po roce bydlení, jste nuceni rozbít si novou fasádu nebo kangem dělat nové vstupy pro kanalizaci a vést napříč domu PE trubky.
Mějte fajn den
Martin a Katka