Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - hydroizolace
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2340

Rekonstrukce podlahy ve starém bytě

$
0
0
Rekonstrukce podlahy ve starém bytě

Podlaha v pokoji cca 5x5m si již delší dobu říkala o renovaci. Před několika lety jsem položil na asi 70 let staré lino druhou vrstvu z novějšího PVC, což zlepšilo vzhled pokoje jen na první pohled. Na druhý pohled bylo vidět, že jednotlivá prkna podlahy jsou prohnutá do profilu ve tvaru U. V důsledku lehkého pronesení trámů byla celá podlaha ještě prohnutá směrem ke středu pokoje, takže pokud stála těsně u zdi například 2m vysoká knihovna, u země byla těsně u zdi a nahoře byla od zdi třeba 4-5cm.

Prvotní pán byl odstranit obě vrstvy lina a podlahová prkna, z boku trámů přišroubovat prkna tak, aby došlo k eliminaci prohnutí trámů a na ty následně našroubovat OSB desky a položit podlahu.

Po odstranění vrstev lina se dostavila první várka překvapení.

Prkna nejsou nikde dělená a jedná se vlastně o palubky pero-drážka.

Navrtáním sondovacího otvoru do podlahy jsem zjistil, že tloušťka prken je cca 4,5cm.

Počítal jsem s běžnými prkny do 3cm a bez zámků, které bych snadno za pomoci páčidla vytrhal, demontáž takovýchto prken, respektive trámů, by byla však výrazně náročnější.

Dalším objevem dlažba na ploše cca 2x1m v rohu pokoje, patrně pozůstatek kuchyně z dob dávno minulých a jakási asfaltová izolace pod původním linem, kterou bylo třeba odstranit ručně špachtlí a horkovzdušnou pistolí.

Dlažbu bylo třeba včetně betonového lože vybourat a vzniklý prostor vyplnit kusem OSB desky.

Krok 1 - OSB desky

Po zhodnocení situace jsem ustoupil od původního plánu a rozhodl se položit na stávající trámy vrstvu z 15mm OSB desek a průhyb odstranit samonivelační stěrkou.

Důvodem položení OSB desek bylo zpevnění a sjednocení podlahy jako celku tak, aby nedocházelo k praskání vrstvy stěrky v důsledku pohybu podlahových prken. Mezi prkna a OSB desky jsem položil ještě vrstvu 3mm Mirelonu, aby se snížil přenos hluku mezi vrstvami. OSB desky jsem při pokládce k sobě lepil lepidlem Soudal 64A. Spotřeba šroubů byla cca 600ks na celý pokoj.

Po obvodu jsem ponechal cca 10mm dilatační spáru.

Krok 1 - chyby a poučení

OSB desky jsem šrouboval po obvodu cca s 20cm rozestupy a na středu cca s rozestupy 30-40cm vruty 4,5x60 s částečným závitem. Díky absenci cca 2cm závitu v horní části šroubu došlo dobrému přitažení desky k podlaze a díky tomu, že jsem šrouboval cca 3-4cm od kraje desky tak, aby u spojů desky seděly co nejlépe, došlo k tomu, že desky byly víc přitažené k podlaze u krajů než u středu, takže výsledkem pouhého položení takto tenkých OSB desek nebyla podlaha bez místních nerovností, jak jsem očekával ale došlo vytvoření nerovností nových. Pokud bych desky šrouboval 10cm od krajů, výsledek by byl možná lepší, ale možná by se jen přenesly nerovnosti jinam. Řešením by bylo použít silnější OSB desky, což ale kvůli zachování jednotné výšky podlah mezi pokoji nebylo v mém případě možné.

Krok 2 - samonivelace

Hledání vhodné samonivelační stěrky zabralo par hodin brouzdání po internetu, výsledkem byla stěrka CHEMOS Elastic 45. Kontaktoval jsem tedy e-mailem tři dodavatele, přičemž z firmy Supellex jsem dostal od p. Šilhavého velmi kvalifikovanou odpověď a doporuční použít na místo mnou vybrané stěrky stěrku CHEMOS Flexi A6. Cena stěrky je cca 750,- za 25kg pytel.

Natažením tenkého provázku mezi protilehlými kraji místnosti těsně u podlahy a změřením vzdáleností mezi provázkem podlahou jsem zjistil kde a jak je podlaha prohnutá. Největší vzdálenost, cca 15mm, jsem naměřil u středu místnosti.

Spotřeba stěrky je 1,5kg na pokrytí 1m2 vrstvou 1mm, pokud bych tedy chtěl pokrýt celý pokoj vrstvou 15mm, potřeboval bych 22 pytlů. To ale není nutné, bylo třeba jen srovnat nerovnosti a eliminovat průhyb podlahy. U stěn, kde je podlaha oproti středu pokoje zvýšená, nemusí být stěrka vůbec a nebo jen v minimální vrstvě.

Počítal jsem tedy 10m2 na 15mm vrstvu stěrky, což vyšlo na nějakých 9 pytlů, z důvodu úspor sníženo na 8 pytlů, při celkové ceně 6000,- s tím, že jsem akceptoval fakt, že průhyb podlahy nezmizí úplně ale dojde k jeho výraznému snížení při přijatelných nákladech.

Být řemeslník a dělat to pro zákazníka, tak trvám cca na 12-13 pytlích.

Aplikace stěrky

Nejprve bylo třeba vyplnit dilatační spáry tak, aby nedošlo k zatečení samonivelační stěrky do těchto spár, k tomu jsem použil zbývající Mirelon nařezaný na 16cm široké pruhy, poté podélně ohnuté a špachtlí zasunuté do spáry. Výplň byla v případě potřeby složena ze dvou (i více) vrstev ohnutých pruhů.

Preventivně jsem ještě místo mezi Mirelonem a OSB deskou utěsnil akrylovým tmelem.

Výrobce udává dobu zpracování stěrky 40 minut, což je při nutnosti rozmíchat a nalít 8 pytlů šibeniční čas a není čas řešit případné úniky stěrky.

S ohledem na nutnost vyhnout se nutnosti řešit jakýkoli problém během lití stěrky jsem zainvestoval do patřičné výbavy a na www.techlamont-professional.cz objednal následující

  • Odvzdušňovací váleček 460mm s ostny 20mm
  • Podešve s hroty 4cm pro snadnější nivelování
  • Podlahářská gumová stěrka - tuto stěrku jsem následně lehce upravil, viz foto.

Pro snížení a sjednocení savosti podkladu je třeba podklad napenetrovat. Výrobce doporučuje CHEMOS PT 12, což je zároveň i tmelící hmota, která se rozmíchává s penetrací CHEMOS PE 204. Jelikož podklad už žádné tmelení nevyžadoval, objednal jsem po konzultaci s p. Šilhavým ze Supellexu pouze 2L CHEMOS PE 204, která po nanesení molitanovým válečkem a vyschnutí za cca 24h poskytla dostatečnou penetrační vrstvu.

Lití samonivelační stěrky probíhalo ve třech lidech s tím, že jsme ve dvou rozmíchali do pěti nádob od 40kg Keraštuku vždy po jednom pytli stěrky, následně jsem šel stěrku rozlívat na pět různých míst v pokoji a pomocníci zatím rozmíchávali zbývající tři pytle stěrky do mnou uvolňovaných nádob. Před vylitím jsem stěrku ještě jednou promíchal.

Po rozlití pěti nádob jsem začal stěrku rozhrnovat rovnoměrně po místnosti a průběžně dolíval pomocníky nově namíchanou stěrku.

Výrobce udává 5,5-6,5 litrů na pytel stěrky, podle plánované vrstvy stěrky. Zvolil jsem střední cestu, tedy 6l/pytel, což se s ohledem na rychlé houstnutí prvních rozmíchaných pytlů ještě v nádobách ukázalo jako ne moc šťastné.

Stěrku je třeba vhodným nástrojem roztáhnout po místnosti a rozhodně se nespoléhat na to, že se rozteče úplně sama nebo jen za pomoci ježka.

Stěrka by během schnutí neměla být vystavena průvanu, který by zapříčinil příliš rychlé schnutí. Po dobu 4h jsem nechal pokoj uzavřený, poté, když už měla být stěrka podle návodu pochozí, jsem otevřel jedny dveře aby měla vlhkost kudy odcházet a po 24h jsem začal větrat i oknem. Zhruba po 10 dnech, kdy už vlhkost v pokoji stabilně klesla, byla stěrka připravená na pokládku podlahy. Po stěrce se dalo bez problémů chodit, téměř nešpinila a bylo možné na ni postavit i lehký nábytek, který nejvíce překážel ve druhém pokoji.

Drobné hrbolky v místech, kde kvůli rychlému houstnutí nedošlo k perfektnímu rozlití bylo možné bez problémů zarovnat brusnou mřížkou.

Krok 2 - chyby a poučení

S ohledem na rychlé houstnutí stěrky, by bylo lepší rozmíchávat dvě nádoby zároveň ve čtyřech lidech a nenechávat rozmíchanou stěrku v nádobě déle než 10. minut. Je lepší stěrku rozlít na podlahu a další nádobou navazovat, než nechat stěrku v nádobě zhoustnout. Stěrku je třeba rozmíchat skutečně důkladně a ke konci není třeba bát se i lehkého navýšení doporučených otáček.

Nejdříve namíchanou stěrku která již začíná houstnout, je dobré vylít tam, kde očekáváme nejsilnější vrstvu, v mém případě lavor ve středu místnosti, a je předpoklad, že přes již rozlitou stěrku se rozlije ještě ta řidší z okolních míst.

Krok 3 - pokládka vinylové podlahy

Podlahu od výrobce Skandor s V-spárou jsme vybrali v Hornbachu v Chuchli a podložka měla být Mirelon. Cena podlahy byla lehce přes 360,- kč/m2.

Řezačku na lamely jsem si půjčil v Boles Rental za cca 500,- kč na den a očekával jsem, že řezy od takto profi nástroje budou hladké z obou stran a ne okousané jako od běžných pákových řezaček ale nebyly.

Podlahu jsem začal pokládat nejprve sám, což se neukázalo jako dobré, jelikož zasunout zámek u 4,5m dlouhé řady v jednom člověku sice lze ale práce jde od ruky pomalu. Po několika řadách mě přišla pomáhat žena a pokládka se výrazně zrychlila.

Pro dokonalé slícování spár musí být zámek podlahové desky úplně čistý, v případě podlahy Skandor to bylo třeba hlídat velmi pečlivě, jelikož vyvýšená část zámku měla sklony se často odlamovat. Lamely bylo po zavření zámku potřeba ještě k sobě důkladně a silou přitáhnout, aby spoj by co nejtěsnější.

Od začátku pokládky jsme naráželi na lamely u kterých byla hrana na kratší straně (V-spára) méně slisovaná a v rozích měla sklony se odchlipovat. Tyto lamely jsme používali tam, kde se hrana odřezávala avšak zhruba v 80% pokládky již nebylo k dispozici dostatek bezvadných lamel, takže jsme pokládku dokončili s tím co bylo, do pokoje jsme nastěhovali část nábytku a radovali se, že je podlaha hotová. Nyní zbývalo jen vybrat a přidělat okrajové lišty.

Reklamace

Druhý den, především díky možnosti pohledu na podlahu proti oknu s denním světlem, začala naše radost z nové podlahy chladnout. Bylo vidět, že na celé řadě míst nejsou hrany a rohy kratších stran lamel v pořádku a to i tam, kde jsme pokládali lamely u kterých na první zběžný pohled nebyla vidět žádná vada.

Dalo se očekávat, že do míst kde není vrchní vrstva důkladně spojena se zbytkem lamely bude při vytírání vnikat vlhkost, v důsledku čehož bude docházet k dalšímu oddělování se vrchní ochranné vrstvy. U odchlipujících se rohů hrozilo zároveň jejich odlomení, například hadrem při vytírání nebo jen zachytnutím o ponožku. Životnost této podlahy jsem odhadl tak na dva roky, poté bude vypadat tak opotřebovaně, že bude jediným řešením její výměna.

Rozhodl jsem se podlahu reklamovat. Vypravil jsem se s vzorkem vadné podlahy do prodejny Hornbach kde jsme podlahu kupovali a popsal jsem svůj problém prodavači v oddělení podlah. Při popisu závady jsem zmínil fakt, že už v cca v 80% pokládky jsem zaznamenal problém, na což prodavač reagoval tím, že jsem měl pokládku přerušit a jít podlahu reklamovat hned. Teoreticky to dává smysl ale pochybuji, že by mě Hornbach nebo výrobce podlahy nahradil ztrátu za další den půjčovného řezačky.

Ještě před sepsáním reklamačního protokolu prodavač rozbalil náhodný balík té stejné podlahy umístěný pod vzorkem v regálu a i u lamel v tomto balíku byla patrná závada, což jsem ho požádal zmínit v reklamačním protokolu.

Z prodejny jsem odcházel s tím, že ke mě přijde někdo reklamaci posoudit domů, což se skutečně do týdne stalo. Dorazil vedoucí pokládkových služeb, seriozní člověk, usoudil, že dilatace je v pořádku a že se jedná skutečně o chybu výrobku. Opsal si číslo šarže podlahy z krabice a ujistil mě, že vše dobře dopadne a jakmile bude mít od výrobce vyjádření, tak dá vědět.

V této chvíli jsem si začal připadat jako na západě, kde kazový výrobek již není chyba toho kdo si jej koupil a může jej bez soudů a výhrůžek v klidu vrátit prodejci / výrobci.

Západní pocity mě však opustili zhruba za týden, kdy mě reklamační technik kontaktoval a sdělil, že výrobce reklamaci zamítl s tím, že jsem dokončil pokládku. Jako kompenzaci mě nabídl slevu 50% s tím, že si mohu nabídku rozmyslet a dát vědět.

Životnost kazové podlahy odhaduji tak na dva roky, při takovéto slevě by se životnost bezvadné podlahy musela rovnat čtyřem letům, což je nesmysl. Pokud by sleva měla reflektovat zkrácení životnosti, musela by být někde kolem 90% a ani tak by nebyly zohledněny náklady na podložku, okrajové lišty, pokládku a nepříjemnosti s vyklízením pokoje.

Výrobci nevznikla dokončením pokládky žádná škoda a pokud by se postavil k vadnému výrobku zodpovědně, putovala by do odpadu nejen podlaha co ležela v našem pokoji ale celá vadná šarže.

Na nabídku slevy jsem tedy reagoval e-mailem se stanoviskem, že trvám na zboží bez kazů a jsem přesvědčen, že ani dokončení pokládky moje právo na bezkazové nijak neomezuje.

Po několika dnech mě reklamační technik telefonicky sdělil, že tedy mohu podlahu přivézt na prodejnu a obdržím zpět plnou cenu zboží a tak jsem i učinil.

Pokládka po druhé

Jelikož výrobce podlahy Skandor se neukázal jako dobrá volba jak z pohledu kvality, tak i co se přístupu k reklamaci týče, zvolili jsme výrobce Kaindl Masterfloor, také z řetězce Hornbach. Vybraná podlaha byla k dispozici pouze prostřednictvím e-shopu s dopravou z Německa až domů, což mě lehce děsilo s ohledem na chování dopravců ke zboží a obavy ještě umocňoval fakt, že se jedná o těžké a velmi lehce poškoditelné zboži.

Obavy se ukázaly na místě, při předávce byly na jednom ze spodních balíků u všech lamel v délce cca 10cm uražené zámky, patrně od vidlice vysokozdvižného vozíku.

Nechtěl jsem riskovat žádné diskuze s prodejcem a celou zásilku jsem nepřevzal.

Na zákaznickém oddělení uváděli jako možnost i reklamovat jen jeden balík, stejnou možnost zmiňoval i řidič, bylo zde však riziko, že dorazí balík z jiné šarže s jiným odstínem.

Zhruba po týdnu dorazila podlaha nová, nepoškozená a po třídenní aklimatizaci jsme zahájili pokládku, která díky kvalitnějšímu zpracováni podlahy, především zámků, a stejnému vzoru na všech lamelách probíhala výrazně rychleji než tomu bylo v případě podlahy Skandor. Na druhou pokládku jsem si již pořídil vlastní řezačku Wolfcraft VLC 800, která sice není z nejlevnějších ale v internetových diskuzích si ji lidé chválí a lze ji také poměrně dobře po dokončení prací prodat.

Výměna podložky

Ještě třeba doplnit, že krátce před zahájením pokládky druhé podlahy jsem narazil na informaci o nízké životnosti Mirelonu, zhruba 5 let, takže jsme se rozhodli použít na místo Mirelonu podkladový korek o síle 2 mm, dodávaný v rolích 1x10m za cenu kolem 1000,- kč. Pro korek jsem se vypravil večer před pokládkou do Baumaxu do Michle, kam jsem dorazli cca 10 minut před zavírací dobou a jelikož zboží neměli uskladněné na prodejně ale ve skladu z venku budovy, kam jsem po zaplacení doběhl přesně ve 20:00, na což skladník reagoval větou: Taky bych vám to nemusel vydat, už mám svých 8 hodin hotových! To jsem ještě netušil, že problémům s Baumaxem není konec.

Ráno po roztažení první řady korku se celá místnost zaplnila příšerným smradem, který pocházel z korkové podložky a díky tomu, že byla role zabalena v igelitu nebyl před rozbalením cítit. Smrděly všechny tři role, a položit něco takového pod podlahu bylo vyloučené. Jelikož jsem nechtěl pokládku odkládat na další víkend, vypravil jsem se do jiného Baumaxu vyměnit vadný korek za dobrý ale ouha, v Baumaxu Letňany paní na reklamačním oddělení souhlasila, že reklamace korku smrdícího jako h***o je oprávněná ale že s korkem musím do Michle. Tak jsem jel zase přes celou Prahu do Michle, kde také reklamaci uznali ale peníze že zásadně nevrací. Jako jediné řešení se ukázaly nějaké dárkové poukazu v hodnotě 500,- za které jsem v následně v Baumaxu v Letňanech koupil korek bez zápachu.

Do Baumaxu již nikdy více.

Dokončení

Posledním krokem byla instalace okrajových PVC lišt, která proběhla bez problému na montážní klipy Skandor CH23. Pro perfektní výsledek je třeba mít velmi rovné zdi a stejně tak podlahu, jelikož klipy jsou poměrně měkké, nejsou schopny lišty tvarovat jak směrem k podlaze, tak směrem ke zdi.

Krok 3 - chyby a poučení

Pokud je to možné, zakončovat pokládku u zdi bez futer, v opačném případě může být problém dostat poslední řadu pod futra.

Někteří podlaháři upozorňují, že Mirelon je to nejhorší, co lze pod plovoucí podlahu dát a to jak s ohledem na jeho nízkou životnost, tak z důvodu měkkosti, díky které může dojít k promáčknutí zámku lamely například nohou těžké knihovny nebo postele.

Konec dobrý, všechno dobré

Nyní si každý může udělat názor na to, zdali je lepší se pustit do rekonstrukce podlahy svépomocí, nebo přenechat vše odborné firmě. Jak však poznat odbornou firmu od té neodborné?

Přenechat rekonstrukci neodborné firmě třeba může znamenat i to, že tam, kde jsem já řešil reklamace s prodejcem materiálu, kde reklamaci řeší zaměstnanec jehož plat uznání reklamace neovlivní, případně zastupuje firmu, která má nějaké Dobré jméno o které nechce přijít a proto vyhoví, bude zákazník řešit reklamaci s ičařem z Horní dolní, který mu po páté urgenci přestane zvedat telefon a nešťastníkovi nezbude než absolvovat několik let trvající občanskoprávní spor s nejistým výsledkem a nebo se smířit se ztrátou peněz za nekvalitní službu.

Zkušenosti s dodavateli

Jednou z podmínek úspěchu je volba dobrých dodavatelů, proto v úplném závěru ještě shrnuji své zkušenosti s nimi.

Supellex s.r.o. a Techlamont-professional s.r.o. - Jsou ochotní, flexibilní a mají dobré ceny. I k malému zákazníkovi mají profesionální přístup.

Hornobach -  Dobré ceny, víceméně bezproblémové reklamace a možnost vracet nespotřebovaný materiál.

Boels -  Vstřícní a ochotní, alespoň co mohu podle poboček v Chuchli a ve Vysočanech soudit. Nářadí mají v dobrém stavu.

Baumax -  Problémy s reklamací. Viditelně nespokojení zaměstnanci.

Užitečné odkazy

https://www.videopodlahy.cz/ - velmi inspirativní s hodnotný zdroj informací


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2340

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>