Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - hydroizolace
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2340

Koupě pozemku a jeho příprava

$
0
0

V dnešní době je obvyklé koupit stavební pozemek a začít rychle stavět na zelené louce. Já sem to řešil trochu obráceně, ale jsem za to rád.

Protože jsem si pozemek nejprve připravil a měl jsem spoustu času si promyslet, jak bude výsledný pozemek vypadat, kde budou stromy, zahrada, zeleň, okrasné kytky… nakonec jsem si to místo zamiloval a stalo se pro mě mým kouskem světa, kde je mi dobře, kam chodím odpočívat, pracovat, relaxovat, bavit se a realizovat se, místem kde chci žít a kde mi bude dobře. Mám stavební průmyslovku i když se stavařinou neživým, něco to ve mně nechalo a nebojím se sám pustit do stavby domu. Nějaké zkušenosti s rekonstrukcí baráku už mám, takže když si člověk vše důkladně promyslí a nastuduje, měl by to zvládnout. Jsem teprve na začátku, kdy mám připravený pozemek a projektovou dokumentaci, kterou jsem si sám rýsoval, za těch pět let vzniklo několik verzí, ale až s touhle poslední jsem spokojený.

Popis pozemku - Jde o rekreační pozemek na kraji obce v zastavitelné části, takže se zde smí stavět rekreační objekty bez čísla popisného, o zastavěné ploše do 90 m², maximální zastavěnou plochu určuje místní obecní vyhláška, každá obec to má různě. Původní velikost pozemku 1000 m², po přikoupení části pozemku 1500 m². Pozemek je rovinný v blízkosti řeky, nikoli však v záplavové oblasti.

  1. Koupě pozemku

Vše začalo již před lety, když jsem se v letních obdobích chodíval koupat do řeky Otavy. Vyhledával jsem spíše místa, kde se neshromažďuje tolik lidí, je to v nějaké rozumné dojezdové vzdálenosti na kole od města Strakonice a je zde krásná příroda.

Shodou náhod jsem se doslechl, že je zde jeden pozemek na prodej, ale je v katastrofickém stavu a majitel ho samostatně neprodá, ale jen spolu s nedalekým barákem. Jakmile jsem to uslyšel, vyrazil jsem se na pozemek podívat, šlo o starou zahradu obehnanou dřevěnou ohradou s pletivem, kompletně zarostlou vrbami, švestkami a náletem. Pozemek sloužil jako pastvina pro muflony, bohužel po smrti majitele se o něj nikdo nestaral a kompletně zarostl v neprostupnou džungli.

Na stránkách nahlížení do katastru nemovitostí https://nahlizenidokn.cuzk.cz ,jsem si našel vlastníka pozemku, je zde zapsáno jeho jméno a adresa. Našel jsem tam i nedaleký barák, který také prodával a vyrazil jej navštívit. Měl jsem štěstí, protože pán, který vše zdědil po strýci bydlel v Plzní a zrovna když jsem k němu jel, byl na místním baráku. Vše je o domluvě a ceně. Pán byl rozumný a když dostával nesmyslné nabídky jako 10 kč za m², roznesla se fáma, že pozemek neprodá. Pan majitel mě pozval dál, bavili jsme se o možnosti prodeje a ceně. Nabídl mi cenu 400 kč za m² a domluvili jsme si schůzku na další týden, mezitím jsem si zjišťoval ceny zahrad v okolí Strakonic, ty se pohybovali v roce 2014 od 200 do 400 kč za m². Na další schůzce už jsme se domluvili na prodeji, vzhledem ke stavu pozemku jsme se s cenou potkali někde uprostřed. Následně jsem stáhnul kupní smlouvy z internetu a poupravil jí k vlastnímu použití.

Prodej jsme nakonec vyřešili velice rychle, bylo to dosti o důvěře a čestnému chování, jak mě kupujícího, tak prodávajícího. Prodej bez právníka a realitní kanceláře sebou nese rizika, kdy by se mohly strany snadno podvést. On jako prodávající by mě nezapsal na katastrálním úřadě jako nového vlastníka a já bych mu po převedení pozemku nezaplatil určenou sumu, ale už bych byl zapsán jako vlastník. Většinou se to řeší úschovou peněz u notáře, nebo pomocí realitní kanceláře, kdy kupující zaplatí peníze do úschovy a prodávající je dostane po převodu pozemku na katastru.

Obvolal jsem pár notářů a zjistil jsem, že není zájem pomoci s prodejem a uložit si u nich peníze. Následovala další možnost, kdy se šlo domluvit s bankou a peníze uložit takto v bance, bohužel to bylo nesmyslně drahé a také nebyl valný zájem ze strany banky. Tudíž jsme se s majitelem dohodli, že já mu zaplatím poloviny ceny při podepsání kupní smlouvy, s tím že druhá polovina bude převedena do určitého data po převedení pozemku na katastru. Převod pozemku na katastrálním úřadě trvá měsíc, kdy jsou úřadem konfrontovány obě strany. Vše proběhlo, jak jsme se domluvili a od první schůzky po prodej a převedení neuběhlo více jak dva měsíce.

  1. Příprava pozemku

Když jsem pozemek kupoval spoustu lidí si ťukalo na čelo, co mě to napadlo, protože ten stav byl opravdu katastrofický. Ale já viděl místo, věděl jsem že vše zvládnu a nakonec vše upravím k obrazu svému. Bude zde spousta práce, ale asi je lepší, když si pozemek upravíte celý sami, než když zde jsou nějaké stavby a věci po minulých vlastnících.

První věc, která byla třeba je zbavit se náletů, k tomu mi posloužil křovinořez a motorová pila. Křovinořez jsem opatřil pilovým kotouček, který umí řezat malé stromky. Vyřezat prostor o rozloze 1000 m² nebyl problém, horší to bylo s větvemi. Ty jsem nakonec postupně odvážel do sběrného dvoru, kde to použijí na výrobu štěpky. Pálení větví jsem zavrhnul, bylo toho opravdu hodně.

Na svém pozemku smíte kácet bez povolení ovocné stromky a stromy které mají v 1m výšky obvod kmene do 80 cm, stejně ale doporučuji udělat si fotodokumentaci a konzultovat to na místním oddělení životního prostředí.

Staré ovocné stromy jsem vykácel a ostatní stromy na krajích pozemku jsem konzultoval s místním životním prostředím. Nechal jsem zde jen 6 švestek, které se mi líbily a nepřekážely v budoucí koncepci rozvržení zahrady, nebylo mým účelem zde vytvořit vyprahlou pláň, ale znovu to osázet stromky dle svého výběru a tvarovat je podle sebe.

Na pozemku se nacházela chatka s betonovou podlahou a jeden shnilý seník, který jsem následně zboural.

Chatka byla suchá, tak jsem se jí rozhodl opravit, abych zde mohl mít nějaké zázemí.

Určitá nepříjemnost byla s eternitovou střechou, kterou musíte odvézt do sběrného dvora, jde o nebezpeční odpad a likvidace je placená.

Dalším krokem bylo vytrhání a vykopání pařezů, následně jsem objednal bagr, který mi celý pozemek srovnal.

Půda na pozemku nebyla moc dobrá, vesměs samý kámen a minimum ornice. Tudíž jsem kameny z horních vrstev vybral a přemýšlel, jak půdu vylepšit. S půdou se nesmí obchodovat a neměla by se libovolně převážet, kupovat, prodávat…. Protože jsem věděl, že město má skládky ornice, vydal jsem se na životní prostředí, kde jsem si zažádal o ornou půdu. Vše proběhlo velice dobře, pán kouknul do tabulek, kde vyčetl, že jde o jednu z nejhorších půd a dal mi povolení k odebrání 100 m³ orné půdy z městské skládky. Určité informace ke stavu pozemku, třídy ochrany, zamokření, ceny, využití…. najdete opět na stránkách https://nahlizenidokn.cuzk.cz , kde si ve spodní liště rozkliknete odkazem KN svojí parcelu a zde rozkliknete své číslo BPEJ. Pokud budete stavět na zemědělské půdě, budete mít i určitou představu o tom kolik případně zaplatíte v budoucnu za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Pro mě to bylo velice nepříjemné zjištění, které jsem řešil před podáním projektové dokumentace, o podrobnostech se rozepíši později v přípravě na projektovou dokumentaci.

Protože se jednalo o půdu z městské skládky, objednal jsem na místní technické službě přepravu zeminy, ale můžete si najmout jakoukoli jinou firmu. Střídaly se dvě tatrovky a bagr který to nakládal, zemina byla zdarma, ale cena přepravy vyšla myslím kolem 20 tis, plus 5 tis stál bagr, který to prve urovnal, poté znovu rozvozil a srovnal do finální podoby.

Kamenného materiálu bylo všude hodně, bagr se všude nedostal, musel přijít na řadu krumpáč, rýč, lopata, hrábě a část kolem stromu a krajích srovnat ručně.

Dalším krokem bylo obnovení plotu a brány. Kamarád, který soukromě staví ploty mě to již dříve naučil, takže oplotit pozemek, nebyl problém. Opět je třeba to konzultovat se stavebním úřadem, bránu ještě s majetkovým odborem a dopravním odborem, ohledně sjezdu na pozemek. Plot jsem stavěl jednoduše, opět jsem objednal bagristu, který má možnost připojení vrtáku. Není problém vykopat díry v krásné půdě, ale kopat je ručně v kamenité půdě plné kořenů, je horor. Takže bagrista přijel, vyvrtal díry na sloupky, plus jsem si nechal rovnou vyvrtat díry na budoucí ovocné stromky. Bagrista dostal 1000kč a já mohl jít betonovat sloupky.

Prozatím jsem na pozemku neměl vodu ani elektriku, takže beton jsem musel objednat místí autodopravou, elektriku řešit aku nářadím, případně prodlužovačkou od sousedů. Práce s hráběmi mi vyloženě bavila, takže za pár víkendů, jsem rozhrabal tu draze udusanou zeminu, odvozil dalších pár skalek kamení, ještě tentýž rok se mi povedlo založit nový trávník, v listopadu zasadit nové ovocné stromky a vysloužit si přezdívku hurakán.

Ještě v roce 2014 jsem u E.on zažádal o přípojku ele. Energie. Vyřízení trvalo přibližně ¾ roku, musel jsem si koupit vlastní kapličku, kamarád mi to připojil, zajistil revizi, na chajdě udělal jističe s motorovou zásuvkou, rozvedl elektriku po chajdě a připravil jističe na studnu. Cena za přípojku byla kolem 20-25tis.

V roce 2015 jsem už měl elektriku a mohl se pouštět do složitějších věcí, jako opravu střechy na chatce, řezání palubek pokosovou pilou, míchání betonu v míchačce, míchání lepidla na dlažbu...

Také jsem si tento rok vyhřeznul plotýnku v zádech, takže jsem musel trochu zpomalit a přemýšlet jak se pro věci ohýbat, jak je zvedat, že zádama to není úplně dobře. Od té doby s tím pořád nějak bojuji a jsem velmi opatrný na záda, je třeba tahat věci nohama a pokud se ohýbat tak se rukou třeba opřít a ulevit zádům.

Ještě tentýž rok jsem si pozval proutkaře, sice těmto věcem moc nevěřím, ale nakonec mi ukázal místo, které se mi líbilo a kde bych měl vrtat. Protože se mi nechtělo obíhat úřady a vytvářet výkresy které neumím, tuhle práci jsem zadal jedné paní, která to vše vyřizuje. Vyřízení povolení trvalo přibližně rok a 8 tis, už jsem z toho byl trochu nervózní, protože mi to přišlo celkem dlouhé a potřeboval jsem vodu k míchání betonu a zalívání stromů.

V roce 2016 jsem začal řešit přikoupení pozemku od města, kde na severu je krásná kamenná zídka osázená stromy a zarostlá nálety. Na západ, kam se místní kombajny nedostanou je rovněž neudržovaný pruh. Od začátku nebyl problém s prodejem, bohužel vše se vleče a musí to procházet radou, zastupitelstvem, oznámit sousedům …..vytvořit geometrický plán, vykolíkovat od geodeta, zaplatit odhadce, vytvořit Kupní smlouvu… Vše nakonec trvalo asi tři roky, ale stálo to za to. Vadilo mi, že pozemek byl neudržovaný a těžko tam budu někoho nahánět, aby to vyklidil a prořezával. Takto s tím mohu naložit podle své vůle a pozemek teď tvoří krásný celek. Navíc bude krásný pohled z kuchyně na opravenou kamennou zídku. Také jsem zažádal o převedení pozemku na stavební parcelu, žádost jsem dal na odbor územního plánování, větší obce řeší územní plán celkem často, zhruba po 2 až 4 letech, na menších obcích to může být problém. Bohužel mi byla žádost zamítnutá s ohledem na chybějící infrastrukturu, tj voda, kanalizace a příjezdová cesta. Všechny tyto nedostatky řeším a při další změně územního plánu se mi to snad již podaří.

Protože nápadů a chuti je pořád dost, pustil jsem se do stavby přístřešku, aby se bylo kam schovat v parných letních dnech. Zajel jsem na pilu koupit trámy a pustil se do stavby.

Miluji jaro, kdy konečně po těch hnusných sychravých dnech, kdy je brzy tma, po práci se může člověk tak akorát svalit k televizi, opět natěšený a plný síly vyrazit něco dělat. Na jaře 2017 jsem se pustil do podlahy na chatce, tlačil mě čas, protože měli přijet vrtaři a v červnu jsem chtěl mít připravený disco plac, na oslavu narozenin.

Konečně mám vodu a mohu se zbavit plastových nádrží, vaniček a všelijakých sudů. Studna se zkolaudovaná, jediné co chybí je metrový chodník kolem který dodělám až bude natažená voda do baráku, abych to nemusel rozebírat.

V roce 2018 se mi konečně podařilo přikoupit pozemky a mohl jsem pokračovat v ohrazení západní a severní části pozemku, vyřezat zde nálety a začít upravovat terén a osázet ho stromy. Severní část jsem zatím neohradil, protože zde budu potřebovat vyřezat nějaké stromy a ty se smí kácet jen v období vegetativního klidu, což je od listopadu do března. Také jsem podal žádost na odbor územního plánování, abych spojil přikoupené pozemky pod jeden. Mezitím v zimě jsem si svařil bránu, abych mohl vybíhat na louku na západní straně.

Jaro 2019, mám povolení pokázet přerostlé vrby a mohu dokončit ohradu severní strany, kde jsem vysázel podél plotu jedlé keře a stromy, které budou tvořit ochranu ze severní strany od nedaleké silnice. Keře jsem volil tak, aby vyrostly do 2-3 metrů a rostly na nich jedlé plody pro mojí potřebu. Jako černý jeřáb, líska, moruše, zimolez, muchovník, rakytník, americká boruvka, kamčatská borůvka…, Na jižní straně jsem podél plotu vysázel ptačí zob neopadavý a dvě vinice. Tímto mám na pozemku asi 50ks keřů s jedlými plody a asi 32 ovocných stromů a 17 ks vynné révy.

V červenci 2019 jsem se pustil do rýsování projektu a od srpna jsem začal vybíhat stavební oznámení. Tímto mám vše připravené, ale bohužel se vyskytnul problém s příjezdovou cestou, takže povolení nemohu zatím podat, až budu mít stavební oznámení vyřízené, napíšu článek ohledně projektu a vyřízení stavebního oznámení.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2340

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>