
Obvodové zdi jsme zdili z cihel Porotherm 30 Profi Dryfix. Z důvodu relativně úzké cihly jsme již neměli dostatek místa na vyzdění věncovek, a tak jsme si museli poradit s bedněním věnce z OSB desek a dalších prken, které nám zbyly z bednění základové desky.
V projektové dokumentaci je v prostoru budoucí kuchyně připraveno „rohové okno“. V tomto případě se nejedná o klasické rohové okno, neboť roh domu je vyzděný. Požadavkem projektanta a statika bylo vyzdít tento prostor z plných cihel na 12 mm vrstvu termoizolační malty Porotherm TM.
Dále nás čekalo odbednění betonového pilíře v prostoru posuvných dveří v obývacím pokoji, nad kterými povede betonový průvlak až nad strop garáže. Vtipná situace nastala v den, kdy na stavbu dorazil statik Ivo Petrášek, ze společnosti Wienerberger, aby zkontroloval přípravu stropu před betonáží a při pohledu na betonový monolit v obývacím pokoji mi doslova řekl, že jsme se snad pos***i :-).
Potřebné roxory na všechny věnce, překlady i kari sítě na stropy jsme nakoupili hned na začátku stavby, abychom ušetřili peníze za dopravu. Nyní bylo třeba připravit si roxory na ohýbání třmínků, které jsme prováděli svépomocí přímo na stavbě.
Třmínky byly tvořeny z roxorů průměru 6 mm a délky 85 cm. Základní třmínky jsme ohýbali do tvaru obdélníku o rozměru 16x20 cm s počátečním a koncovým přehybem dlouhým přibližně 6 cm.
Jako ohýbačka nám posloužil kus dřevěného trámku upevněný na paletách, do kterého jsme zavrtali a natloukli kousky roxorů. S pomocí odřezku jeklového profilu jsme takto jen na strop a věnec v prvním nadzemním podlaží naohýbali kolem 400 třmínků.
Po rozmístění všech třmínků i podélných roxorů o průměru 12 mm nastala etapa navazování, která byla velmi zdlouhavá a při horkých letních dnech také poměrně vyčerpávající. Zejména pak správné vyvázání rohu, kde se to ocelovými pruty jen hemžilo, zabralo také poněkud více času, než jsme původně očekávali.
Bednění kolem stropu jsme připravili z OSB desek a dalších prken, která byla na stavbě k dispozici. Dvacet pět centimetrů od horní hrany jsme si natloukli hřebíky, které zajišťovali stabilitu prkna na cihlách v průběhu montáže v potřebné výšce.
Takto připravené bednění bylo rozmístěno po celém obvodu věnce. Za bedněním následovala tepelná izolace u extrudovaného polystyrenu a následně stačilo připravenými otvory v bednění prostrčit drát přes polystyren, vyvázat k POT nosníku a pomocí krátkého šroubováku utáhnout.
Pod kari sítě jsme rozmístili plastové podložky a pokládku kari sítí provedli přesně dle kladečského plánu stropu, který dodala společnost Wienerberger.
Následovalo vyvázání výztuže u průvlaků, doplnění posledních prutů do prostoru ochozu nad schodištěm, šalování kolem schodiště a ochozu ve vnitřní hale domu.
Ve stropě jsme také předem vyřezali prostupy pro budoucí rozvody rekuperace. Současně jsme se rozhodli při realizaci dalšího stropu v druhém nadzemním podlaží tuto přípravu neudělat a vytvořit otvory dodatečně. Těšíme se na srovnání, která z metod je jednodušší.
TIP: V příštím videu se podíváme na betonování stropu garáže a domu v 1.NP.
Otázka
Budete pro bednění věnce používat klasické věncové cihly nebo jiný materiál? Jaký plánujete postup? Své příspěvky, pište prosím do komentářů.