
Pokud jste se rozhodli pro umělé stropní trámy, brzy se zřejmě začnete zaobírat myšlenkou, jak je na strop vlastně umístit.
Zda to zvládnete sami (v 1 osobě), co k tomu budete potřebovat a jaké rozestupy mezi trámy zvolit, aby v pokoji dobře vypadaly. Tady vám shrnu svoje zkušenosti s instalací trámů z polyuretanu (PU).
Kolik trámů bude potřeba?
Trámy z PU jsou k dostání v několika délkách a šířkách. Do místnosti 4,7 x 3,5 m vám postačí 3-4 trámy o rozměrech 12x12x400 cm, které si následně zkrátíte. V místnosti 6x3,5 m vypadá dobře 4-5 trámů o stejných rozměrech. Trámy po stropě rozmístíme symetricky, se stejnými rozestupy mezi sebou.
{{tip|wholeWidth}}Tip: Máte-li na stropě připevněnou výraznou garnýž a v ní zavěšenou záclonu nebo dokonce závěs, na stropě bude garnýž opticky působit jako další trám. Při výpočtu rozestupů mezi trámy vezměte tento fakt v úvahu a počítejte stropní garnýž jako trám.{{/tip}}
Jak dát na strop trámy z PU
Trámy z polyuretanu jsou lehké a vevnitř duté. Pokud je rozříznete, zjistíte, že mají profil ve tvaru písmene U. Právě to je jedna z jejich praktických vlastností. Kromě toho, že se jimi dají vést elektrické kabely, umožňují montáž na strop dvojím způsobem:
- lepením
- aplikací za pomocí dřevěných hranolů.
V obou případech budete potřebovat pomocníka k ruce, protože v jedné osobě instalaci trámů jen těžko zvládnete (nejste-li Superman nebo alespoň Flash).
1) Připevnění PU trámů lepením
Nachystejte si: penetrační nátěr, malířskou šňůru + pudr, nůž (může být odlamovací), lepidlo Mamut (to se nám osvědčilo nejvíce; jiné možnosti jsou NMC fix nebo montážní lepidlo v kartuši na polyuretanové materiály), podpěry (těmi zafixujete trám na místě, dokud lepidlo nezaschne) a nějaké staré hadry (ty umístíte mezi podpěru a trám, aby se při fixaci neodřel), silikon v barvě stropu.
Postup:
- Místa na stropě, kam chcete trámy umístit, vyznačte malířskou šňůrou.
- Tato místa (resp. kontaktní plochu, ke které trám přilne) napenetrujte.
- Upravte délku trámu nožem tak, aby se trám na strop vešel (měřte pečlivě!) a zkuste trám, nejprve bez lepidla, ke stropu přiložit. Pokud vidíte, že je strop křivý nebo vyboulený, velmi opatrně v potřebném místě seřízněte kontaktní strany trámu tak, aby trám ke stropu dobře přilehl.
- Naneste na trám lepidlo.
- Trám přilepte na strop a vsuňte pod něj podpěry.
- Pro docílení efektnějšího vzhledu po zaschnutí lepidla zatřete drobné mezery mezi stropem a trámy silikonem.
Naše zkušenosti:
Trámy jsme lepili v panelákovém bytě s velmi křivými stropy. Kvůli nadměrnému pnutí nám trámy dobře nedržely a museli jsme je i několikrát přelepovat. Nakonec pomohlo, že jsme je v místech největšího pnutí pečlivě seřízli tak, aby co nejvíce kopírovaly tvar stropu. Od té doby máme klid. Použili jsme lepidlo Mamut a trámy drží bezpečně přilepeny déle než 8 let.
2) Připevnění PU trámů za pomocí dřevěných hranolů
Nachystejte si: dřevěné hranoly odpovídající vnitřnímu rozměru trámu, hmoždinky a vruty, hřebíky, malířskou šňůru + pudr, nůž (může být odlamovací), silikon v barvě stropu.
Postup:
- Místa na stropě, kam chcete trámy umístit, vyznačte malířskou šňůrou.
- Odměřte si vnitřní rozměr trámu a podle něj zvolte rozměr dřevěných hranolů (ty musí do “U” trámu pěkně padnout).
- Dřevěné hranoly připevněte na strop pomocí hmoždinek a vrutů: na 2 m trámu je potřeba 3 hranoly. Na stropě si tužkou udělejte vedle hranolů značky v místech, kde se nalézají.
- Až na strop připevníte všechny hranoly, nasuňte na ně trám. Hřebíky jej následně přibijte k hranolům (orientujte se pomocí značek na stropě).
- Pro docílení efektnějšího vzhledu po zaschnutí lepidla zatřete drobné mezery mezi stropem a trámy silikonem.
Více našich zkušeností si může přečíst v článcích na našem webu bydlimeulesa.cz