Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - hydroizolace
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2340

Hrubá stavba

$
0
0
Hrubá stavba

Minulý článek skončil loni koncem roku po vylití základové desky. V tu dobu jsem celkem řešil, co udělá beton vs zima, protože jsem desku dodělával těsně před prvními mrazíky (půlka listopadu 2018). Po vybetonování desky byla první noc, kdy se v noci teplota dostala na nějakých -1ºC. Do betonu jsem si tenkrát nechal dát nějakou přísadu a po vybetonování nechal desku asi 3 dny být. Po 3 dnech jsem jí přikryl takovým tenkým filcovým kobercem (investice cca 1500,-). V zimě jsem desku nechal pod sněhem, nic jsem s ní nedělal až do jara. Koncem března jsem tu parádu odkryl a byl spokojen, deska bez jakékoliv trhliny.

Koncem března vše začalo napenetrováním a navařením hydroizolace (2 vrstvy) pod budoucími zdmi. To byla paráda, práce s plamenometem mě hodně bavila :-D. Nechal jsem si místním šikovným bagristou srovnat pozemek a zbudovat nájezd tak, aby se i těžká technika dostala vedle desky. Poté jsem objednal cihly Portotherm 44 profi na obvodové zdi (první řada z 38) a 30 na vnitřní nosnou, které mi bagrista složil z kamionu a rozvozil na desku přesně tak, jak jsem si řekl. Objednal jsem si technika z Porothermu a první řadu jsem si nechal založit od něj, investice cca 5tis, které absolutně nelituji. Za cca 5 hodiny byl pryč a první řada dokonale rovná. Na víkend jsem svolal brigádu a spolu s cca 6ti kamarády/ kamarádkami jsme během dne naházeli 3 řady, ovšem bez vodováhy :-D jen tak na pankáče podle oka. Druhý den mi přišel pomoct místní zedník - nakonec jsme nic opravovat nemuseli, ale dál pokračovali už s vodováhou a provázkem. Je to vážně lepší :D. Měl jsem cihly i včetně doplňkových, tak jak to má být. Hezky rohovky, velké koncové i poloviční koncové. Koncovky jak v rozích tak jako ostění kolem oken a dveří, mají to vymyšlený. I když přesnost cihel není stoprocentní... 

Pár dní jsem zdil se zedníkem a pak už sám, občas pomohl taťka, občas kámoši. Překlady jsme dávali ručně, ty největší 3,5m dlouhé ve 4 lidech. Dávali jsme i 2,5m jen ve dvou, ale to bylo dost náročný - únava se sčítala a záda na sebe nenechala dlouho čekat. Sehnal jsem si 2 kostky HAKI lešení a dál pokračoval sám, jsem přece mladý, plný sil. Přes velikonoční svátky jsem dozdíval první podlaží, každý den od rána do večera a když jsem pak sundával doma prádlo ze sušáku, luplo mi v zádech a nemohl jsem se hnout. V životě jsem to nezažil, ale následoval jeden opich a po 2 dnech mě z práce vezla rychlá na další. Takže jsem byl na měsíc mimo hru a stavba stála.

Je konec května a já jsem zase dobrej. Od této chvíle zdím s bederním pásem a lehčím tempem. Na řadu přichází podkladní betonová mazanina tl. 10cm pod budoucí panely. Výšku mazaniny jsem zvolil s ohledem na budoucí čistou podlahu. Mazaninu jsem zvenčí šaloval extruďákem o výšce 10cm a zevnitř prkny, chycené drátem k závitovkám uvnitř cihel - super vynález. Do prostoru jsem nařezal kari sítě, vypodložil je (pro rejpali - na fotce to ještě není vidět) a nechal si z betonárky dovézt 1,8 m3 betonu o konzistenci "medvědí lejno". Sehnal jsem si 20l plechové kýble a ve 4 lidech jsme si to moc užili. 2 chodili plnit kýble a nosili je pod lešení a já s taťkou na lešení, provazem to tahali nahoru a vyklepávali na cihly. Byla to fajn zábava na celé odpoledne a už to nikdy absolvovat nechci. Podklad pod panely je na světě. 

Mazaninu jsem pokropil a čekalo se na dodání panelů od Goldbeku. Jednání s touto firmou super, poslali mi výkres panelů na odsouhlasení (dodělali ještě otvor pro komín) a dali do výroby, o nic víc jsem se nestaral. Trochu jsem zaváhal a technika na zaměření panelů pozval až v době, kdy už byly překlady. Říkal, že jim stačí, když jsou vyzděné 3 řady. Hm, tak možná příště. Výroba panelů 6 týdnů. V mezičase jsem tedy začal zdít příčky, abych se nenudil. Do toho se 2 kamarádi ženili, takže 2x rozlučka a 2x svatba = 4 víkendy na stavbě ani noha :D

Je den panelování. Technik přijel dřív než já a už si rozměřoval na mazanině jednotlivé panely, následně dojely panely a pak 30t jeřáb od Hanyše. Nechápu lidi, kteří se tahají s Miako vložkami a pak to složitě betonují. Jeřáb se rozpatkoval v 8:30 a v 11 byl pryč. Panely byly nahoře, první vlezení do baráku bylo divné, člověk se bojí, aby to na něj nespadlo. Opticky se ten prostor konečně zvětšil a z výhledu směrem nahoru zmizelo nebe. Konečně stín, nikdy jsem z něj neměl takovou radost. Panely jsem ošaloval zvenčí OSB deskami 12mm, do mazaniny na chemickou kotvu navrtal oblíbené závitovky a k nim pomocí drátu OSB desky přitáhnul, geniální. Před OSB desky jsem dal 10cm tlustý extruďák jako zateplení. Dovnitř udělal koše z roxorů 12mm a třmínky z 8mm tyčí. Třmínky jsem si sám ohýbal na vyrobeném přípravku. Ohýbání třmínků a vázání košů bylo nekonečné. S pomocí kamarádu jsme hotové 6ti metrové koše vytahali nahoru, hurá. Vše jsem svázal drátovačkou a vylívalo se betonem B25 s pomocí pumpy. Kýble už tahat nehodlám. Tenhle věnec kolem panelů jsem poctivě zaléval, protože léto bylo v plném proudu se vším všudy. 

Na založení první řady v druhém patře jsem si v DEKu půjčil zakládací sadu a s taťkou jsme ji tentokrát založili sami. Vše šlo dobře, akorát to tahání materiálu nahoru po žebříku mi teď zpětně opravdu nechybí. Pak jsem si nechal dovézt další cihly a rukou je dal přímo nahoru za již založenou první řadu. V druhem patře jsem vyzdil 5 řad a pak udělal dva polověnce do tvaru C. Šalování z již použitých OSB desek 12mm, tentokrát z obou stran a stažené proti sobě drátem, jak jinak. Dírky na drát jsou vyvrtané v potřebné výšce a OSB desky tuto výšku krásně drží. Nahoře jsme to chytli latěmi, aby se to nevyvalilo. Dovnitř klasicky 10cm extruďák a opět spousta železa. Tentokrát jsem si kvůli časové tísni a i mojí lenosti, nechal třmínky naohýbat. Stačilo mi, než jsem si opět svázal jednotlivé roxory a třmínky v 6m koše. Pod koše jsem ještě dal na cihly tu nejobyčenější lepenku, aby netekl beton z pumpy dovnitř cihel.

V den betonování polověnců jsem byl na stavbě sám. Brigádníci v Chorvatsku, které jsem si musel odříct a taťka v práci. Pumpa dorazila, nakydalo se to dovnitř a teď jsem měl asi tak hodinu na to, to zhutnit a zarovnat, protože venku bylo asi 138 stupňů a beton tuhnul před očima. Trochu chybělo, takže to co pumpa nechala dole na plachtě jsem pěkně nosil nahoru v kýblech tak, jak to mám rád :D No, moc jsem to nestihnul a polověnce nebyly dokonale rovné, ale vůbec ničemu to ve výsledku nevadí. Zvládl jsem to, ruce jsem si pověsil na volant a jel jsem regenerovat.

Již v lednu jsem objednal u místní party střechu. Trochu jsem se divil, když v lednu měli nejbližší termín až v září, nakonec jsem byl rád, že jsem to stihnul vše přpravit. Ze září se nakonec stala půlka srpna, takže všechnu předešlou srandu s polověnci jsem zažíval o dovolené, kterou jsem si musel vzít, abych vše stihnul. První práce na baráku, kterou nemusím dělat - střecha :) Tohle období jsem si užil, střechaři super, 3 členná parta. Udělali si projekt, sehnali na pile dřevo. Od tesařiny, pokrývačství, oplechování až po klempířinu, prostě všechno. Začali posazením pozednic na polověnce a střechu jsem přebíral s okapy, střešními okny a příchytkami na hromosvod. Trochu jsem se pral s dozděním štítů, když už byl krov nahoře, ale prostě jsem nestíhal. Jestli bude někdy nějaké příště, tak nejprve vyzdím štíty a až potom nechám dát krov, jinak je to celkem pakárna. Střecha je klasická vazba do áčka, pozednice (180x180), krokve (200x100) a kleštiny. Nic víc, nic míň. Vše dimenzováno, aby to uneslo BRAMAC a poté ještě fotovoltaiku, nad kterou přemýšlím stále víc. Krytina je tedy Bramac Clasic Protector Plus v černé barvě. Střešní okna VELUX + světlík nad schodištěm.

V mezičase, co se dělala střecha (sama, beze mě) jsem nezahálel a udělal přípojku vody a natáhl si elektriku ze staveništního rozvaděče dovnitř do baráku. Usadil jsem pouzdro JAP do budoucí čisté výšky podlahy a obezdil příčkovkami z výprodeje, které byly o 1cm nižší než ostatní cihly. Ale je to fuk, omítne se to a nic nebude vidět. Ještě jsem dozdil všechny příčky v prvním patře až ke stropu a nyní čekám na dodání komínu. Komín jsem prostě dřív nestíhal a budeme muset část střechy rozebrat, což při předchozí konzultaci se střechaři, nebude problém. 

Nechal jsem si zaměřit okna a dveře a čekám na dodání (měly by být na konci října). Vybral jsem trojsklo všude, HS portál (3m x 2,2m), 6ti komorový profil VEKA, s páskem proti mlžení, zvenčí antracit, zevnitř bílé. Vstupní dveře se světlíkem a madlem. Na okna s montáží je 10 let záruka, co víc si přát. 

Vypadá to, že letošní cíl (mít dokončenou hrubou) stíhám a přes zimu se pustím do odpadů, rozvodů vody, elektriky apod. Stavba mě zatím stále baví a bez větších problémů se přibližuji k vysněnému cíli :) Takže pokud se někdo rozmýšlíte, zda do toho jít, tak za mě určitě jo! Ať se daří a snad někomu tímto článkem a fotkami pomůžu.        


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2340

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>