
Tuto rostlinu nebude asi znát každý. Možná české jméno - Laskavec napoví víc.
Laskavců existuje na 60 druhů a někteří jsou i známými nepřáteli zahrádkářů, a to pro svoji obrovskou schopnost se množit a zaplevelovat zahrádky.
Laskavec, který chci představit já je ale rostlinou hodnou obdivu.
Amarant pochází ze Střední Ameriky a byl uctívanou rostlinou Aztéků, Mayů a Inků. Jde o pseudoobilninu vysoké výživové hodnoty. Obsahuje kvalitní bílkoviny (extra vhodný pro vegetariány a vegany), spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny. Jeho extrémě vysoká nutriční hodnota z něj tvořila posvátnou rostlinu indiánů, kteří byli na amarantu výživově závislí.
Semeno amarantu je velice maličké - asi jako mák. Lisuje se z něj olej, který je vyspce hodnotný i léčivý. Používá se do zavářek nebo jako příloha - nejlépe v kombinaci třeba s rýží. Dají se z něj připravovat kaše a vyrábí se z něj i mouka. Amarantová mouka se používá pouze jako přídavek do jiné mouky, ne samostatně.
Je vodný pro všechny věkové kategorie, pro děti, staté i nemocné, pro diabetiky i sportovce. Já jej pěstuju hlavně z důvodu, že neobsahuje lepek, a tak tvoří alespoň další potravinu, kterou nemusím nakupovat v obchodě.
Využití amarantu nekončí pouze v kuchyni - pícnina z něj se výživově srovná s vojtěškou, dá se použít na zelené hnojení i jako okrasná rostlina.
Vyséváme na jaře až po období, kdy by ještě mohly uhodit mrazy. Mladý porost je vhodné zalévat. Později snese i sucho a rozhodně mu nevadí plné slunce.
O dalších rostlinách se můžete dočíst na mém FB Moje Zahrada.