
Mít dům pod střechou je hnací silou pro každého stavebníka. Vybrat mezi šikmou a plochou střechou však nemusí být vždy snadné, zejména když můžete svou volbou zmenšit náklady na stavbu. Kdy se hodí plochá střecha a na co si dát při její realizaci pozor?
Norma uvádí, že šikmé střechy jsou střechy nad 5 °, střechy pod touto hodnotou se nazývají plochými.
Který typ je levnější, není vždy jasné
„Tím, že u plochých střech odpadá konstrukce krovu, je toto řešení finančně méně náročné a zhotovení obvykle zabere méně času. I když realizace ploché střechy vyjde levněji, je nutné vždy zvážit také užitný prostor, který pod šikmou střechou získáme. Záleží tedy, jestli pod šikmou střechou bude využitelný prostor, nebo tam stavebník nic neplánuje. V druhém případě pak vychází plochá střecha levněji,“ vysvětluje Radim Mařík z Dekprojekt.
Ploché střechy jsou náchylnější k poškození
„Plochá střecha má o něco kratší životnost. Kvůli omezenému výběru střešní krytiny je náchylnější k poškození. Místa poškození se hůře odhalují. Z těchto důvodů vyžadují návrh a zhotovení důslednou projektovou přípravu a odborný dohled, aby majitel nebyl při prvním dešti nemile překvapen,“ doporučuje Radim Mařík.
Realizaci svěřte do rukou profesionálů
„Je potřeba si uvědomit zásadní věc - voda na ploché střeše neodtéká tak rychle, jako na šikmé střeše. Musíme se tedy více soustředit na vodotěsnost. Používají se povlakové hydroizolace, které se svařují. Musíme také dbát na to, aby na střeše nebyly netěsnosti. Ploché střechy by měl proto realizovat profesionál,“ říká Radim Mařík.
Pravidelná údržba je důležitá
Na ploché střeše je dobré pravidelně provádět kontrolu a čistit ji, včetně okapů a odtoků. Také je nutné kontrolovat detaily, hlavně prostupy. Ty je možné zatmelit nebo dotěsnit pomocí trvale pružných tmelů, které mají ale také omezenou životnost.
Skladba plochých střech
„Základem je nosná konstrukce, na které leží další vrstvy. První vrstva slouží jako taková pojistná hydroizolace, případně jako parotěsná vrstva a bývá většinou z asfaltového pásu. Další vrstva je tepelněizolační vrstva, například z polystyrenu. Finální vrstva představuje hlavní hydroizolační vrstvu. Používají se hydroizolační fólie nebo asfaltové pásy. Nejčastěji se setkáme s fólií z měkčeného PVC. Existují ale i další fóliové materiály jako třeba polyolefiny nebo kaučuky EPDM, PPO. Druhým typem jsou asfaltové pásy. Nyní je oblíbená SBS modifikace, což jsou pásy doplněné kaučukem,“ popisuje skladbu ploché střechy Radim.
Realizace svépomocí
V závěru setkání mě zajímalo, zda přeci jen existují materiály, se kterými by bez složitého vybavení zvládl pracovat i svépomocný stavebník?
„Pravda je, že i v rámci povlakových izolací jsou materiály, které jsou více určeny pro svépomocnou výstavbu. Tyto systémy se dodávají v menších baleních a pro montáž není nutný žádný speciální svařovací přístroj,“ vysvětluje Radim.
Čtěte také Izolace betonové střechy pomocí asfaltových pásů GLASTEK 40 SPECIAL MINERAL.