HS portál znamená nízkoprahové zdvižně posuvné dveře, je to vlastně zkratka z německého HEBE SCHIEBE zvednout a posunout. Alternativou k HS portálu jsou posuvné dveře - posuvně výklopné mající jednu nevýhodu.
„Nevýhodou posuvných – posuvně výklopných dveří je určitý profil, který zůstává u podlahy k překročení. HS portál lze provést v provedení s prakticky nulovým prahem.“ prozradil Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU.
Z jakých materiálů se HS portály vyrábí?
HS portály lze v podstatě provést ze všech materiálů, stejně jako okna. Může se jednat o hliníkový, dřevohliníkový, dřevěný případně i plastový, nebo plastohliníkový HS portál.
Je třeba si uvědomit, že v normálních oknech, dveřích a balkonových dveřích prakticky na volbě materiálu nezáleží, pokud je okno poctivě vyrobeno, tak funguje dobře a spolehlivě. U HS portálu je volba konstrukčního materiálu naprosto zásadní.
Který materiál je pro HS portály vhodný a který méně vhodný?
Pro správnou funkci HS portálu je nezbytné, aby docházelo k co nejmenším teplotním deformacím. Těmi je například prodlužování nebo průhyb okenního posuvného křídla.
V podstatě malou teplotní dilatací, a tím malé průhyby, je schopen zabezpečit rozhodně HS portál hliníkový, případně HS portál dřevěný či dřevohliníkový.
Na druhou stranu pro HS portál naprosto nevhodným materiálem je použití plastových konstrukcí. Plast díky svým fyzikálním vlastnostem, vysoké teplotní roztažnosti a tím vysoké tendenci k průhybům, vede u HS portálů k velkým netěsnostem.
V čem vnímáte jako odborník na okna problematický plast v provedení u HS portálu?
V okamžiku, kdy je HS portál namáhán fyzikálními vlivy například teplotou, dochází k tomu, že se křídla v důsledku teplotní roztažnosti roztahují. Na krajích máme jeden pevný bod a druhý pevný bod. Uprostřed nejsou křídla pevně spojena a je zde pouze těsnění. V okamžiku, kdy u křídel dojde k teplotní roztažnosti a zároveň díky bimetalovému efektu k průhybu křídel dojde k tomu, že křídla se nám navzájem oddalují a zároveň se prohýbají.
Každé křídlo se může prohýbat jinak. Tyto důsledky vznáší velké požadavky na kvalitu těsnícího systému. Je velmi vhodné držet se u HS portálu materiálu, který tuto teplotní roztažnost a citlivost na fyzikální vlivy má co nejmenší. Tedy kvalitně tepelně odizolovaný hliník, dřevo nebo dřevohliník. Osobně doporučuji se plastu v oblasti HS portálu nebo i plastohliníku, pokud je to možné, maximálně vyhnout.
Mám omezený rozpočet a přesto bych rád posuvná okna, co mi doporučíte?
Jedním řešením může být stavební konstrukce v domě skombinovat. To znamená použít HS portál například hliníkový velmi dobře tepelně odizolovaný v barevném provedení identickém s ostatními plastovými okny a v podstatě na tu mírně vyšší nákladovost hliníkového HS portálu proti plastovému na těch oknech ušetřit někde jinde.
Pokud toto pro vás není přijatelné a rozpočtem se potřebujete držet opravdu na nízké úrovni, pak je rozumnějším řešením si pořídit posuvné dveře - posuvně výklopné, které vám tu posuvnou funkci a komfort, který požadujete, zabezpečí také.
Jediným ústupkem v takovém případě je to, že dveře mají práh.
Je u vás možnost v shouroomu OKNA.EU na pražském Pankráci podívat se na rámové a bezrámové provedení HS portálu?
My zde máme vystaveno 7 různých HS portálů v provedení hliníku, dřevohliníku a to v provedením rámovém i bezrámovém.
„Zde například stojíme u HS portálu v dřevohliníkovém provedení, tj. posuvné dveře nízkoprahové nebo bezprahové v provedení v klasickém standartním konstrukčním řešením. To znamená, že jak konstrukce pohyblivého křídla tak té nepohyblivé části má přiznaný rám. Takto HS portály byly vždycky navrhovány a takto je klasické standartní řešení. Toto je varianta rámová.“
Na dalším obrázku vidíme přímé porovnání dřevohliníkový HS portál v konstrukci, která je moderní, trhem stále více žádaná a tj. provedení bezrámové. To znamená, že pohyblivé křídlo má přiznané křídlo, ale nepohyblivá část HS portálu je provedena bezrámově. To znamená takovým způsobem, kdy sklo je zaskleno do podlahy, stejně tak konstrukce HS portálu nahoře a na boku může být kompletně schována ve stavební konstrukci.
Je to řešení, které poslední dobou architekti vyžadují. Upřímně řečeno, má to i určité fyzikální výhody díky většímu poměru prosklené plochy vůči rámu a toto řešení vede k lepším izolačním vlastnostem.