
Málem bych zapomněl na jednu důležitou věc, týká se bezpečnosti práce při naší rekonstrukci bytu. Když jsme začali před třemi měsíci s bouracími pracemi, narazili jsme na panelovou stěnu v původní ložnici, která byla zafoukána jakousi měkkou hmotou, patrně sloužila jako zvuková izolace od chodby a schodiště v panelovém domě. Rovněž kolem odvětrávací šachty ve stoupačce bytu byla kolem plechové konstrukce odsávání tlumící vrstva, blíže neurčeného materiálu.
V minulosti jsem četl o tom, jak se rozvíjela výstavba panelových sídlišť v osmdesátých letech minulého století. Takže jsem měl jakési základní povědomí o používaných materiálech a o tom, že se běžně používaly zdraví škodlivé materiály např. v tzv. boletických panelech vedle okenní konstrukce, kde jako izolant byly použity materiály obsahující nebezpečný azbest.
Napadlo mě, co když je tento izolační materiál s obsahem azbestu.
Přerušili jsme tedy práci v bytě a spojili se s akreditovanou laboratoří ALS, která sídlí v pražské Libni. Doporučili nám odebrat opatrně vzorky a skutečně nepokračovat v bouracích pracech v bytě s podezřením na přítomnost materiálů s obsahem azbestu. Zároveň jsme si zvídavě vyslechli přednášku o škodlivosti azbestu a vlivu na zdraví člověka. Obzvlášť nebezpečné jsou azbestové nástřiky, které plnily funkci tepelné a zvukové izolace a sloužily zároveň jako protipožární ochrana.
Abych to zkrátil, asi po týdnu jsme dostali výsledek laboratorních testů. Materiál na panelové zdi v ložnici a materiál kolem odvětrávací šachty ve stoupačce NEobsahoval azbest, výsledky tedy byly negaticní. Laboratorní testy obou vzorků stály celkem 2420 Kč včetně DPH.
Investice, která v naší situaci nebyla vůbec zbytečná, naopak, utvrdila nás v tom, že s rekonstrukcí můžeme pokračovat dál a také s vědomím, že to vše děláme pro příjemné a především zdravé bydlení naší maminky. :)