
Dle zákona, platného od dubna 2015, jsme byli nuceni kromě různých běžných povolení řešit i vyjmutí plochy pod domem ze ZPF a v rámci něj doložit pedologický průzkum.
Po trošce toho hledání na internetu jsme zjistili, že odborný pedologický průzkum se pohybuje
od 8 000 Kč do 18 000 Kč.
Začali jsme tedy zjišťovat, co takový pedologický průzkum vlastně obnáší a zda by to nešlo udělat nějak levněji. A věřte nebo ne, jde to a to dokonce úplně zadarmo.
V rámci pedologického průzkumu budete potřebovat 2 věci: popis/rozbor půdy nacházející se v místě, kde bude později stát váš dům a fotografie dokumentující kvalitu půdy pod domem.
Aniž byste to možná tušili, tak první z věcí už nejspíš máte, a to jako součást dokumentace k měření radonového indexu. Měli byste zde najít několik vět s rozborem a popisem půdy. Pokud máte na pozemku vlastní studnu, jistě najdete stejnou informaci i v rámci hydrogeologického průzkumu.
Druhou část, tedy fotografickou dokumentaci, zvládnete bez problémů sami.
Stačí v místě, kde bude stát dům vykopat jámu velkou cca 1x1 m a hlubokou alespoň 70 cm. Do této vyhloubené jámy poté vložíte metr a pořídíte několik fotografií z různých úhlů. Na některé z fotografií by mělo být přímo poznat, že se vyhloubená jáma skutečně nachází na vašem pozemku. Vyfotografujte tedy v pozadí například i strom, boudu, cestu… zkrátka něco, z čeho bude patrné, že se jedná o váš pozemek.
Takto připravené podklady je poté potřeba zpracovat do souhrnné dokumentace. Dejte pozor na to, aby fotografie byly v dostatečné kvalitě a vytištěny barevně. Na alespoň jedné z fotografií by měl být dobře čitelný metr.
Takto připravená dokumentace by vám měla k vyjmutí ze ZPF naprosto stačit.
My jsme s ní neměli vůbec žádný problém. Je ale samozřejmě potřeba ověřit si na příslušném úřadě, že je taková to dokumentace dostačující. Rozhodně ale stojí za to, to alespoň zkusit, protože tak můžete ušetřit nemalé peníze.
Pro ukázku přikládám náš pedologický průzkum.