Zateplit či nezateplit? Jedna z osudových otázek, kterou si každý stavitel jednou položí. Mezi stavebníky se objevuje názor, že zateplený dům nedýchá, a proto se řada z nich zateplení domu vyhýbá. Odborník Jaromírem Žumár mi však toto tvrzení vyvrátil, a představil mi vysoce paropropustný zateplovací systém, díky kterému fasáda domu může dýchat.
Proč musí dům dýchat?
Stavby zateplené expandovaným neděrovaného polystyrenem mohou mít horší propustnost vodních par. „V domech, které takzvaně nedýchají, dochází k pomalejšímu odchodu páry skrz konstrukci. Dochází ke kondenzační zóně v místě zateplovacího systému. Pokud si stavebník navíc vymění těsná okna a nevětrá pravidelně, může vznikat také zvýšená vlhkost v interiéru, a dokonce se mohou objevit plísně,“ vysvětluje Jaromír Žumár.
Vybírejte vysoce prodyšný zateplovací systém
{{tip|wholeWidth}}Je velmi důležité vybrat si vysoce prodyšný zateplovací systém. Velmi oblíbený je zateplovací systém Baumit open, po kterém již sáhlo 120 000 stavebníků. Tento systém je difuzně otevřený a fasáda domu tak může dýchat.{{/tip}}
„Tepelně izolační desky zateplovacího systému Baumit open jsou naskrz děrované a mají dostatečný počet těchto otvorů, aby docházelo k plynulému odvodu vodní páry. Současně paropropustnost ostatních komponent - lepící a stěrkovací hmoty i omítky - je navržena tak, aby jako celek fungovala a mohlo se o fasádě říci, že dýchá,“ popsal fungování zateplovacího systému Jaromír Žumár.
Co dalšího se v rozhovoru dozvíte?
- Co radit těm, kteří nechtějí zateplovat, ale plánují použít širší zdivo?
- Na co si dát pozor, když nebudu dům zateplovat?
- Jaká je optimální šířka zdiva pro zateplování?
- Jaké jsou další výhody systému Baumit open?
- Proč se nemusí Baumit open kotvit hmoždinkami?
- Jakou volit tloušťku izolantu?
- Jaký druh zateplení volit v případě rekonstrukce starého domu?
- Jaká je životnost zateplovacích systémů?