Zdravím čtenáře i všechny odvážné stavebníky, kteří se také rozhodli pustit do stavby domu svépomocí a hledají inspiraci, osobní zkušenosti nebo možná jen zase trochu jiný pohled na věc. V minulém díle jsem s vámi sdílel, jak probíhaly návrhy a vizualizace domu. Od té doby už jsem opět pokročil a dnes bych se chtěl podělit o další fázi stavby, a tou je zaměřování pozemku a první výkop do země.
Zaměření pozemku, lavičky a geodet
Pro úspěšné vyměření pozemku bylo nutné spočítat nultou výšku a výšku základové desky, kdy jsem sečetl jednotlivé rozměry na sebe navazujícího stavebního materiálu. Pak přišel na řadu výběr geodetické firmy, nákup latí, vrutů apod. na lavičky. Poté už jen zbývalo připravit podklady pro vytyčení stavby (geodetická firma je po vás bude vždy chtít a obecně se vyplatí mít je pořád při ruce) a zábava mohla začít. Potkal jsem se s geodetickou firmou a domluvil se s nimi, aby mi zaměření stavby převedli rovnou i na lavičky, protože na tento úkon jsem si svépomocí skutečně netroufnul. Ale stavbou domu svépomocí to stále nazývat můžeme, že? V rámci vyměřování jsem zastával roli dozorčího a jen jsem přihlížel, jak firma zaměřuje a vyznačuje stavbu zatlučením kolíků do země. Těšilo mě, že zatím nemám co zkazit.
Zemní práce
Jakmile jsme vše vyměřili, zajel jsem do obchodu pro vápno, hřebíky, zednický provázek + další užitečné propriety (pokud nechcete utratit majlant tak doporučuju kdyžtak sledovat letáky mají tam teď v sezóně fajn akce, já ušetřil dobrý koruny tady –> leták UNI HOBBY ale koukal jsem, že fajn akce mají teď i v HORNBACHU nebo OBI záleží co přesně sháníte) a pustil jsem se do vyznačování. Na sraz s bagristou jsem se velice těšil, jelikož jsem měl pocit, že tím celá stavba nabere rychlý spád. Pocit to byl oprávněný. Jakmile bagr poprvé hrábnul lžící do země, všechno se semlelo neuvěřitelně rychle – bagr bagroval, já průběžně odklízel okolo spadanou zeminu zpět do základových pásů (ušetří to dost práce a času) a kontroloval správnou hloubku i rovinu vyhloubeného terénu pomocí vodováhy. Rozhodně nic, co by obyčejný člověk s trochou trpělivosti a přesnosti nezvládnul. Od kolegy z práce, co si již prošel úspěšnou stavbou domu svépomocí, jsem získal cennou radu, a to, vysypat základové pásy nejprve kamenivem (konkrétně kačírkem), aby se beton nedostal do těsného kontaktu s vlhkou zeminou.
Sám se divím, jak jde zatím vše podle plánu a jsem zvědav, jak se popasuji s dalšími kroky stavby…