Kdo nám může mluvit do toho, jak bude vypadat náš dům?
To je otázka, nad kterou jsme vůbec neuvažovali. Víme o omezeních typu maximální zastavěná plocha, výška hřebene či výška římsy, ale když chceme bungalov se zastavěnou plochou +- 150 m2 na pozemku přes 1000 m2 věděli jsem, že se do tabulek vlezem. I přesto jsme se raději zastavili na obecním úřadu, kde jsme se chtěli ujistit, že můžeme naši představu o domě realizovat. A hned jsme narazili! Starosta naši představu zadupal do země, že na plochou nebo pultovou střechu můžeme zapomenout. V územním plánu prý stojí, že jedině sedlovou, valbovou nebo polovalbovou! Upřímně jsem z toho měli hodně špatný pocit, navíc jsme se se starostou trochu chytli a to rozhodně není dobrý začátek.
Možná pro nás budete mít pochopení, ale máme alergii na slova nejde, nikdy, to nepůjde obzvlášť když ten druhý není schopen doložit pádné důvody a územní plán pro nás pádný důvod nebyl.
Nechceme s někým bojovat a chovat se v rozporu s regulativy, ale ani se nepodřizujeme nesmyslům a tak jsme začali pročítat ten slavný územní plán, kontaktovali schopného architekta, zašli na odbor územního plánování a přečetli článek od advokáta Radka Motzke experta na stavební právo. (zde odkaz na jeho článek)
A světe div se v územním plánu není ani půl slova o tom, jak má vypadat střecha domu. Jediná věta upravuje (doporučuje) v jakém stylu (venkovském) mají být domy na návsi a přilehlém okolí. Nově rozparcelované pole na kterém budeme stavět leží od návsi přesně 1 km navíc ho dělí od obce nejen pole, ale i železniční trať. Na odboru územního plánování nás uklidnili, že starosta tedy obec může se stavbou nesouhlasit pouze na základě regulačního plánu (ten malé obce ani nemají) nebo na základě územního plánu.
Podotýkám, že nechceme žádnou brutalistickou, vyzývavou stavbu, která by vyčnívala. Náš bungalov ideálně
s pultovou střechou, která bude směrem do ulice. Ve finále nebude na první pohled ani poznat, že střecha není sedlová. Myslím si, že máme estetické cítění a pokud by jsme stavěli v centru historického centra tak by nás ani nenapadlo stavět tam něco co se tam nehodí.
Nakonec nám to nedalo a za starostou jsem se stavili ještě jednou. Požádali jsme ho, jestli by byl ochotný se s námi do územního plánu podívat a najít regulativní požadavky na stavbu. Ani to pro nás v úředních hodinách neudělal a řekl jen ať mu to pošleme, že se nám k tomu vyjádří. Uvidíme tak či tak věříme, že svoji představu zrealizujeme.
Příběh známého:
Stejnou situaci řešil náš známý minulý rok v malé obci na Praze-východ. Koupil stavební pozemek cca 4000 m2 na kraji obce. Nechal si nakreslit od architekta svůj dům snů (bungalov 300 m2, plochá-zelená střecha, HS poráty tvoří asi 70% obvodových stěn) a úplně stejně mu řekli, že neexistuje ať zapomene na plochou střechu i když zelenou a okna pouze malá a dokonce mu diktovali jakou má mít barvu fasády. Dneska bungalov jeho snů už stojí a nyní probíhají dokončovací práce a ano stavba proběhla na základě stavebního povolení:-).
Tímhle článkem chci podpořit všechny kdo řeší stejnou situaci. Nenechte si diktovat jak má vypadat váš dům v lokalitě kde k tomu není důvod. Oni vám na něj nepřispějí a ani v něm nebudou bydlet.