Přiznám se, že ač je svařování plastových trubek a skládání trubek kanalizace naprosto primitivní lego. Přesunul jsme tuto část na instalatéra.
Zásadní pro mě byla cena realizace. která prostě vyšla perfektně, díky tomu že instalatér je Pan důchodce z vesnice. Pokud by někdo potřeboval Vodu v Praze Východ mohu jen doporučit.
Další věcí, kterou mě přesvědčil, je že používá mozek, což se dnes u lidí málo vidí.
Rozvody vody jsme se rozhodl dělat ještě před instalací oken a to z jednoho zásadního důvodu kterým je prášení při broušení drážek. Nechtěl jsem aby se do cihel sekalo. Protože cihly Heluz jsou spíše vzduch nežli cihla (velice tenké střepy, takže při ráně kladivem se rozsype celá.
To byl asi jediný parametr co jsme dal instalatérovi jako podmínku.
Obešloi jsme spolu celý dům a sprejem si zakreslili na každé místo kde co bude. Umyvadlo Wc, myčka atd. O proti projektu se rozvody liší poměrně radikálně, takže jsme vše překreslili do slepého výkresu a pak poprosím projektanta o skutečný zákres.
Po zakreslní sje si dohodli kdy nastoupí a já mezitím udělám vagrisy aby bylo jasné kde budou výšky jednotlivých věcí.
Zajímavostí pro mě bylo když jsme přijel druhý den s půjčeným laserem a koukám, že už mám hotovou kompletní páteř kanalizace :) Ta se nemusela nijak sekat. Takže si instalatér vzal jen akuvrtačku no a za den bylo vše roztaháno.
Zakreslil jsem výšky půjčil elektrorozvaděč a za 3 dny bylůa roztahána zcela kompletní voda.
Jedna důležitá změna co s emi osvědčila a rozhodně doporučím každému kdo má bojler dál než 5 m trubek od sprchy či vany je cyrkulační čerpadlo.. tedy táhnout o trubku více.
U mě je více ještě o jednu trubku a to je vstup do domu pro obě WC z jímky před domem.
Za týden tedy byly rozvody hotové a dala se pauza. než dorazí okna. Po té co dorazuila okna se dodělala páteř v mědi pro rozdělovače podlahového topení. a osadili se Geberity které jsem pak obezdil. Obezdíval velice pečlivě, protože když si vetmu tu zátěž ve střihu. Do teď nejsem schopen pochopit že se to nevyrve.
Spodní WC je za sádrokartonem, tam to nehrozí ale horní je obezděné takže jsem ještě přez vrch geberitu hodil asi 3 perlinky v lepidle aby to pořádně drželo :)
Tím skončila první etapa. Zdárně a rychle.
Druhá etapa pokračovala po kompletním dokončení stavby a to osazení komponent.
Veškeré prvky mám od Jiky a ravaku. Bohužel ani jedno nemohu doporučit.
Ravak je drahý a má sposty chyb. Veškeré termostatické baterie mají sice napravo aretační kolečko, ale to je jen pro ozdobu. Podle jemného cvaknutí najít středovou polohu aby voda netekla ani jedním směrem je opruz (grohe má klasickou západku)
Další věcí je samotný termostat. Který i při plném vytočení na horkou vždy propouští trošku studené aby ochlazoval těleso a vy jste se o něj nespílili... Což je sice pěkné, ale pokud není v bojleru voda nad 60% tak vám i při maximu poteče ze sprchy 38 stupnů Ne nestačí to protože když je sprcha nad váma tak při malém průtoku než na vás voda dopadne je vlažná.
Samozřejmě jsem to reklamoval a u obou závad mě bylo vysvětleno, že se nejedná o závadu ale vlastnost a že takhle je to dobře... Hm... Jak pro koho.
WC Jika Ideal. WC samo o sobě je fajn, hezké ergonomické... Bohužel prkýnka asi navrhly pro děti. Zatímco všichni výrobci mají mezeru v prkýnku (od předu do zadu ) 29 cm Jika.... má 25 Takže usadit zadek tak aby vše bylo tam kde má a záchod a prkýnko zůstalo čisté je tak pro dítě.
Takže mě čeká tato prkýnka po 2000 Kč s pomalým zavíráním zahodit a hledat co nejpodobnější co by na tato wc sedla (ne Jika na tento typ wc jiná nemá)
No k montáži asi není moc co napsat. Trubky asi každý svépomocník navaří, kanalizační složí.
Takže spíš co je opravdu důležité je přesně stanovit výšku podlahy pro WC. Mě vyšla podlaha o 1 cm nižší jak nahoře tak dole a WC mě příjdou příliš vysoko (47 cm podlaha prkýnko) Ale asi mám holt krátké nohy. Změnit se to již nedá.
Dále s emusí naprosto přesně rozhodnout typ vany. Vývod jsme udělali v místě které mě přišlo ideální. Vana je rohová ale po osazování. Při ležení ve dvou druhého vývod štouchá (vývod baterie) chtěla být posunutá tak o 10 cm ke středu.
O čem bych se hodně zmínil je cyrkulace čerpadla. Nezdá se to ale v trubkách je opravdu hodně vody.... Když v patře otevřu kohoutek tak nějak na střed (20l/minutu) čekám na teplou vodu od bojleru neskutečné 3 minuty. Takže jsem štastný že mám cyrkulační čerpadlo.
Princip je jednoduchý, od posledního vývodu horké vody (u mě v patře u vany) jde jedna trubka zase zpet k bojleru na jeho vstup. Pokud sepne čerpadlo z výstupu horké vody v bojleru je voda dolkola přesouvána zpět na studený vstup do bojleru. a tím mine všechny baterie v domě. takže když se jakákoliv baterie otevře je okamžitě teplá voda.
Další plusový efekt je , že se zárověň nepatrně promíchá voda v bojleru a ten má pak horkou vodu v celém oběmu (jinak je vždy nahoře horká a dole vlažná tedy se nevyužije celá kapacita.. člověk pak nemá 160 L vody horké ale 10 horké 50 vlažné a 10 studené).
nevýhoda by byla. pokud by čerpadlo běželo pořád (krom vlastní spotřeby 14Wattů) také neustálá ztráta tepla které by odcházelo do zdiva (ano zdivo je tepelně izolační a trubky jsou v izolaci ale i tak se teplo ztrácí. jinak by byla horká voda v trubkách pořád a nechladla by)
Takže se musel najít kompromis jak čerpadlo spínat. Na což jsme využil zabezpečovačku. Která sepne čerpadlo jednou za hodinu na 3 minuty (což je přesně ten čas kdy se doplazí první teplá voda k poslednímu váýstupu, ale zase nepřeleze už vratkou zpět aby dolezla zpet teplá k bojleru na jeho vstup.) No a tento cyklus se spouští pouze pokud je pohyb po domě z pohybových čidel PIR) pokud tedy člověk spí, nebo je v práci. čerpadlo nemá signál a stojí. Pokud však ráno vstane projde chodbou čerpadlo se zapne a než se za 3 minuty protáhne už na něj čeká teplá sprcha bez čekání.