
Teplota se v těchto dnech pravidelně střídá mezi hodnotami přesahujícími 10°C a není výjimkou, že druhý den ukazuje teploměr i několik stupňů pod nulou. Většina mokrých stavebních procesů má v technických listech uvedenou použitelnost při teplotách nad 5°C. Proto jsme se zajímali právě o sádrokarton, který je zařazen ve skupině suchá výstavba.
Vadí mu změna teplot? Vzniká v konstrukci vlivem změn teplot pnutí, které by se následně projevilo například praskáním? Jak sádrokarton v zimě skladovat? Jaké práce mohu provádět bez ohledu na teplotu, a kdy se musím držet “obvyklé stavební hodnoty +5°C”?
Nejen na tyto otázky jsem se zeptal Roberta Hoška, Garanta technické podpory společnosti RIGIPS.
{{specialist|wholeWidth|11773}}Při stavbě sádrokartonové konstrukce a následném oplášťování deskami nejsme nikak ovlivněni venkovní teplotou. Sádrokarton je suchá výstavba a montovat jej můžete stejně spolehlivě v -10°C jako v +10°C. Profilům ani deskám to vůbec nevadí.{{/specialist}}
Tedy kromě toho, že práce v mrazu nebude zřejmě úplně příjemná, nemá teplota vliv na sádrokartonovou konstrukci a žádného pnutí nebo prasklin vlivem mrazu či střídáním teplot se bát nemusíme.
To samozřejmě platí do doby než přijde na řadu tmelení. Tmelení už je “mokrý proces” a je nutné, aby při tmelení byla zajištěna teplota nad 5°C a tuto teplotu je nutné udržet minimálně následujících 24 hodin po zatmelení. Pak už můžete klidně topení vypnout. Doplnil Robert Hošek.
Na dopravu a manipulaci se sádrokartonovými deskami nemá pochopitelně aktuální teplota také vůbec žádný vliv. Sádrokarton by rozhodně neměl být vystaven dešti nebo sněhu a skladovat bychom jej měli v suchém prostředí.
Obecně je vhodné desky na stavbu dopravit až poté, co ukončíte ostatní mokré procesy, jako jsou omítky či betonové nebo anhydritové podlahy.
{{specialist|wholeWidth|11773}}Skladovat sádrokartonové desky bychom měli vždy na rovné podložce. I kdyby se takto uskladněný sádrokarton dostal do kontaktu s vlhkostí, nemůže se stát, že by se desky nějak zkroutily. {{/specialist}}
Desky bychom neměli skladovat například opřené o zeď. Podložka, na kterou desky položíme, může být například tvořena paletami, nebo dřevěnými hranoly umístěnými vedle sebe s maximální roztečí 50 cm.
Závěrem
Montáž sádrokartonových profilů i opláštění profilů deskami je suchým procesem, na který nemá okolní teplota žádný vliv. Teplotu nad 5°C je třeba dodržet až při tmelení sádrokartonových desek a zachovat ji alespoň 24 hodin po vytmelení. Následně již opět na okolní teplotě nezáleží.