
Vzhledem k tomu, že byt něměl vhodnou dispozici, bylo nutné ji změnit. Z původních 2+1 na 2+kk. V plán bylo přesunout kuchyň a z původního obýváku a ložnice, udělat jeden velký prostor s kuchynským koutem. Původní chodbičku do kuchyně jsme měli v plán přepažit a tím by vznikla prádelna. Jediné co mělo zůstat bez zásahu byla koupelna a záchod.
Já byla jediná asi docela bez nervů, ale celý zbytek rodiny jančil, jak to budeme dělat, co s tím atd. Nakonec se mnou jel táta, kouknul na byt a začalo přetahování. Táta neviděl nutnost předělávat byt, stačilo jen vyměmit dveře, natřít stěny a bylo by to. Jenže to já nechtěla a tak jsem si vlastně vyplakala svolení, že to můžu udělat a že mi pomůže. Ještě ten den jsem vybourala starou špajzku. Druhý den přijel přítel, mamka s taťkou a začalo bourání. Kupodivu to šlo všecho hezky od ruky, Bourání jedné příčky bylo do oběda hotové. Jenže co se sutí? Jak ji dostat ze čtvrtého patra? Napadla nás taková ta velká spojovaná trubka, jenže jak jsme zjistili, je děsně drahá. Tak jsem vymysleli kladku. K balkonu táta připevnil nějakou trubku a přes tu jsem spouštěli kyblíky se sutí. Dost nás překvapili sousedi, kterým přišlo jako dobrý nápad mýt balkon a věšet bílou várku prádla na balkon pod námi. No nic.
Nakonec jsem měli za dva dny práce vybouráno, odvezeno, a chybělo začistění. A v tomto okamžiku přichází první projev mé unáhlenosti. Když jsme kupovali byt, nenapadlo nás, že budeme muset dělat elektřinu. Prostě by se to prodlužkou nějak natahlo. Jenže táta, když to viděl, prohlásil že, mě nenechá zabít elektrickým proudem a tak se dělala elektřina.
Můj úkol byl nakreslit plánek bytu a v něm zakreslit zásuvky a vypínače světel pro elektrikáře. No podle mě to bylo jasně čitelné a pochopitelné, ale elektrikář to prý nepochopil a volali jsem si dlouho a často. Zajímavé zjištění proběhlo v obchodě. Když se na střední brala elektřina asi jsem chyběla. Vůbec jsem netušila, že existuje nějaké řezení typ 1, 6, 24,159 a co já vím ještě. Zásuvky a vypínače jsou děsně drahá věc. Když jsem chtěli 16 zásuvek a pár vypínačů platili jsem přes dva tisíce a to jsem se snažili vybírat ty nejlevnější. Proč dvojzásuvka s pootočenou horní zásuvkou stojí asi o 30 procent víc než s neotočenou mi hlava nebere dodneška.
Hloupé bylo, že v době kdy se dělala elektřina já v bytě už bydlela. No bydlela je silné slovo, spíš tak squattovala. Fungovala mi jen jedna zásuvka v celém bytě, vařila jsem na jednoplotýnce, pouštěla si rádio a všude svítila svíčkou. Naštěstí tohle období trvalo jen asi deset dní a přes víkend byla dozapojená celá elektřina. Pak jsem si nechala začistit omítky po elektřině a vybourané stěně a už to zase začalo vypadat jako byt, ikdyž jsem cestou do spacáku na karimatce přeskakovala pytle se štukem a kýble barvy.
Příště podlahy