
Základovým deskám zdar!
Blíží se zima. 10/2017. I přesto jsme se rozhodli, že začneme ještě letos. Na konci října přijel bagr, sejmuli jsme ornici, udělali si na kraji pozemku poznávací znak pro novostavbu - velká hromada hlíny. :) Hned poté jsme vybagrovali základové pásy dle vytyčení od geodeta. Poté nastal první problém. Máme pozemek ve svahu, na 40ti metrech máme 3 m převýšení. Zjistili jsme, že spodní pasy budeme muset vybednit na celou jejich výšku, 60 cm. K tomu všemu jsem v listopadu musel být tři týdny v kuse v práci.
Stihli jsme si alespoň koupit v Polsku plechovou boudu na nářadí, kterou nám šílení poláci jednoho večera v 21:00 přijeli namontovat na mnou připravené základové patky ze ztraceného bednění. Vše by bylo ok, ale jaksi jsem v mém pracovním presu nestihl včas přivrat domek k základu, jak doporučovali v montážním návodu. Proto jednoho dne, když jsem přijížděl z práce viděl domek na střeše asi o 10 m dál od původního místa (viz foto). Plechy i konstrukce byly pozohýbané, dnes plechové stěny slouží aspon na přikrytí zbytků trámů z krovu. :) Za 10 tis. dobrý ne?
Zpátky k základovým pasům. Nakonec jsem musel vybednit 2/3 pasů. Potěší. Dům máme vyvýšený nad terénem kvůli velkému svahu. Vidina hotové desky ještě letos se velmi rychle rozplynula.
Je jaro 4/2018, základové pasy jsou vybedněny pomocí překližek a vyztužena trámky. Zpevnili jsme základovou spáru štěrkem, který jsme pohutnil vibrační deskou, položili jsme kari sítě s hromosvodem dle projektu. Máme jílovité podloží. Pro elektrikáře je nutné mít tři vývody hromosvodu nad desku. A jeden pásek vyvést v desce v blízkosti rozvaděče - hlavní ochranná svorka. Základové pasy jsme s velkým úsilím s kamarády a čerpadlem vybetonovaly.
Ztracené bednění jsme měli díky úzkému zdivu pouze 30 cm, za což jsem rád. Každý kus se velmi pronesl, nečekal jsem, že bude tak těžké.
Bednění základové desky jsme udělali pomocí překližek, které jsme na natloukací vruty připevnili ke ZB. Nebylo třeba zpevňovat trámky vně desky. Desku jsme dali dle niveláku do výšky. Moc nerozumím, když někdo šaluje desku do XPS, jak pak vyřeší HI desky a zpětný spoj, který se dává svisle na bednění a první řadu tvárnic ?
Kanalizaci jsme si udělali sami, někteří nás od toho odrazovali, ale není na tom nic složitého, pokud člověk dodrží zásady - sklon, zhutnění pod trubkou, obsypání pískem, správné napojené trubek, výška hrdla nad desku..
Kari sítě jsme do desky dali jednu vrstvu 8/100/100 mm s přeložení na dvě oka. Pod příčkami jsme přidali pásy kari sítě navíc, stejně tak pod komín. Měli jsme v projektu dvě vrstvy 6/150/150 mm, ale zvolili jsme raději toto řešení kvůli betonáži, kdy bychom si šlapali po dvou vrstvách výztuže, mezi kterými má být správně cca 10 cm mezera.